Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 6:03 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 84 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Czw Lip 10, 2014 9:20 pm 
Offline
Taxman

Rejestracja: Wto Maj 13, 2014 7:53 pm
Posty: 223
Krajewski i McCartney dla mnie to jeszcze mają wspólne, że ich muzykę zaczynam doceniać po latach.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Sob Wrz 06, 2014 4:53 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
Pierwsza (historyczna!) audycja radiowa Czerwonych Gitar - 1965 rok, jakieś pół roku od powstania Cz-G, program III Polskiego Radia. 27 minut: rozmowa z zespołem + radiowe (unikatowe) wersje utworów z wczesnego repertuaru grupy (nagrane w maju 1965).

Czerwone Gitary (wówczas) w studiu radiowej Trójki w sześcio-osobowym (!) składzie: Krzysztof Klenczon, Seweryn Krajewski, Jerzy Kossela, Bernard Dornowski, Henryk Zomerski, Jerzy Skrzypczyk. (Skrzypczyk przedstawia się jako Jerzy Geret, a Krajewski jako Robert Marczak).

Na zakończenie audycji symptomatyczne słowa Kosseli (w odpowiedzi na listy wielbicieli zespołu), że to KIEDY Czerwone Gitary wystąpią w Warszawie oraz KIEDY nagrają płytę (pierwszą) nie jest „zależne od nas”… PRL…

http://klenczon.blogspot.com/2011/08/pi ... -lato.html

PS. Ciekawe, czy audycja zachowała się w archiwum Trójki?

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Sob Wrz 06, 2014 8:09 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Paź 12, 2010 6:31 pm
Posty: 866
Rewelacyjny dokument: Sławomir Pietrzykowski , Geret , Marczak! You know Argus!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Sob Wrz 06, 2014 8:41 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
To kolejny radiowy występ Czerwonych Gitar. W opisie rok 1966, ale trochę mi się nie zgadza, wydaje mi się, że to nadal 1965 (?)
http://klenczon.blogspot.com/2011/12/dr ... -1966.html

A to już absolutna rewelacja - Debiut Klenczona, że też się to zachowało! :)
http://www.youtube.com/watch?v=1Gt7GrStO9Q

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Nie Wrz 07, 2014 1:29 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
Jeśli dla kogoś ma to znaczenie, to według mojej analizy ta pierwsza radiowa audycja Czerwonych Gitar miała miejsce między majem i sierpniem roku 1965, natomiast ta druga, to (wg. mnie) listopad 1965 roku. Jest to o tyle znaczące, że Czerwone Gitary nie miały wówczas na swoim koncie ŻADNEJ płyty: ani albumu, ani EP-ki, ani singla, ani występu w telewizji. Ówczesna popularność zespołu wynikała GŁÓWNIE z koncertów i (zapewne) z prezentacji (nie tak licznych) nagrań radiowych.

Wówczas (1965), na polskim rynku nie było ANI JEDNEGO ALBUMU któregokolwiek z polskich zespołów big-bitowych (!). Pierwszy rodzimy ‘rockowy’ (czytaj: big-bitowy) longplay ukazał się u nas dopiero w roku 1966 (Niebiesko-Czarni).

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Nie Sty 04, 2015 8:36 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
3 stycznia 1965 - 3 stycznia 2015: 50-lecie narodzin Czerwonych Gitar! :)

Niestety polska fonografia (jak zwykle) nie uczciła Tego Wydarzenia żadnym wydawnictwem...

PS. A te obecne ‘Czerwone Gitary’ - jakże DALEKO od Tych Prawdziwych Czerwonych Gitar… :(

https://www.youtube.com/watch?v=SXwR9wHWEUE

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Nie Sty 04, 2015 11:51 pm 
Offline
starszy fan
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Cze 04, 2008 8:49 pm
Posty: 49
Miejscowość: Poznań
Argus9 napisał(a):
3 stycznia 1965 - 3 stycznia 2015: 50-lecie narodzin Czerwonych Gitar! :)

Niestety polska fonografia (jak zwykle) nie uczciła Tego Wydarzenia żadnym wydawnictwem...

PS. A te obecne ‘Czerwone Gitary’ - jakże DALEKO od Tych Prawdziwych Czerwonych Gitar… :(

https://www.youtube.com/watch?v=SXwR9wHWEUE



Polskie Nagrania wydały winylową reedycję LP "Czerwone Gitary 3" z 1968 roku.

_________________
There are places I'll remember...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Pon Sty 05, 2015 12:11 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
Gregor napisał(a):
Polskie Nagrania wydały winylową reedycję LP "Czerwone Gitary 3" z 1968 roku.

Owszem, ale nie wiem czy ten fakt rzeczywiście łączyć z Rocznicą Czerwonych Gitar, czy jest to po prostu tylko (‘przypadkowy’) element nowej polityki Polskich Nagrań, które oprócz reedycji dawnych polskich longplayów na CD, również wznawiają wybrane pozycje na winylu - zeszłoroczny winyl Czerwonych Gitar to jeden z wielu winyli wznowionych przez PN.

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Nie Sty 11, 2015 11:23 pm 
Offline
Mean Mr Mustard
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 07, 2012 7:49 am
Posty: 158
Miejscowość: Chicago
Panowie jadą na sentymentach starych Polonusów i korzystają z życia ( wreszcie ) - grali Sylwestra w sali balowej na przedmieściach Chgo. teraz pewno wypoczywają na słonecznej Florydzie a wracając przez Chgo. zagrają dodatkowy koncert.
Image
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Wto Sty 13, 2015 9:27 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
O ile dobrze się orientuję, to w obecnej reinkarnacji Cz-Git spośród RDZENNYCH Muzyków Czerwonych Gitar w składzie są jedynie Kossela i Skrzypczyk, a reszta to… ‘dodatki’, z których niektórzy chyba przyszli na świat już po śmierci Klenczona…

Mam (bardzo) mieszane uczucia odnośnie takich ‘kontynuacji’… Chociaż czasem…

Niektórzy ‘ciągną dalej’ nawet gdy zmienia się ktoś tak KLUCZOWY jak wokalista (np. Van Halen, czy AC/DC), inni kończą karierę, gdy odchodzi „tylko” perkusista - Led Zeppelin - dla mnie to jedna z naj-‘odważniejszych’ i najbardziej chwalebnych/bolesnych decyzji w historii rocka - Takie Tuzy jak Plant i Page decydują się ZAKOŃCZYĆ LEGENDĘ mogąc grać dalej, ale… Perkusista okazuje się Tak Ważny - że nie-do-zastąpienia… (The Who tak się nie zachowali…)

Oczywiście, każdy medal ma dwie strony: Allman Brothers Band i Lynyrd Skynyrd mimo ‘strat’ grają do dzisiaj (i bardzo dobrze! :) - bo są jak wino!), ale np. Queen z Paulem Rodgersem NIE akceptuję (choć Paula Rodgersa uwielbiam i uważam za jednego z najlepszych brytyjskch wokalistów - ale nie z Queen!), zaś mariaż Queen z jakimś Adamem - bez komentarza…

Na szczęście Fab4 nie ‘sprzeniewierzyli się’ nigdy - ani w wersji „Clapton za Harrisona” :wink: , ani w ‘drabinowym’ kwintecie The New Beatles: Lennon + Harrison + Ringo + Klaus Voormann + Billy Preston (skład który nagrał I’m The Greatest w 1973 roku).

I całe szczęście…

PS. Lynyrd Skynyrd w tym roku w Polsce!!! :)

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Wto Sty 13, 2015 9:58 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Zeppelini jednak złamali tę zasadę grając koncert z synem Bohnama. Więcej - łamali by dalej, gdyby nie upór Planta. Jak dla mnie mogliby grać pod słynnym szyldem, bez najmniejszego szwanku dla legendy.
Największa porażka to Queen bez Mercury'ego. Z całą stanowczością stwierdzam, że Macca ze Starrem plus Clapton za Harrisona i Lynne za Lennona byliby bliżsi wskrzeszenia ducha Beatlesów niż Queen w obecnym "składzie".

A o reklamę koncertu Czerwonych gitar potykam się co jakiś czas. I nawet kusi mnie by ich zobaczyć ;)

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Śro Sty 14, 2015 12:38 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
Yer Blue napisał(a):
Zeppelini jednak złamali tę zasadę grając koncert z synem Bohnama.

Jednorazowy występ, czy nawet parę ‘okolicznościowych’ koncertów nie są ‘złamaniem zasady’ - Beatlesi też nagrali ‘premierowe’ single przy okazji Antologii, ale jednorazowo - i na tym koniec.
Nadużywaniem szyldu jest kontynuowanie działalności z regularnymi trasami i premierowymi albumami.
Yer Blue napisał(a):
Jak dla mnie mogliby grać pod słynnym szyldem, bez najmniejszego szwanku dla legendy.

A jednak nie grali - i to jest kwestia pewnego szacunku, wyczucia, jakże obcego innym… (choć pamiętam jak byłem wówczas zdruzgotany taką decyzją…)
Yer Blue napisał(a):
Macca ze Starrem plus Clapton za Harrisona i Lynne za Lennona byliby bliżsi wskrzeszenia ducha Beatlesów niż Queen w obecnym "składzie".

Wskrzeszenie Ducha Beatlesów nie jest możliwe nawet przy użyciu takich Postaci jak Clapton - na tym właśnie polega Wyjątkowość Ducha Beatlesów.

Moim zdaniem muzycy Queen w analogicznej sytuacji popełniają (niezrozumiały dla mnie) błąd.
Yer Blue napisał(a):
...Lynne za Lennona...

Jeff Lynne ma tyle ‘wspólnego’ z Lennonem, że ma Takie Same Inicjały :) i czasem jego głos zbliżony jest do wokalu Lennona. Natomiast jeśli chodzi o warsztat kompozytorski Lynne’a, to uważam że (pominąwszy pierwsze lata działalności ELO) Jeffowi bliżej do McCartneya, niż do Lennona.
Yer Blue napisał(a):
A o reklamę koncertu Czerwonych gitar potykam się co jakiś czas. I nawet kusi mnie by ich zobaczyć ;)

W grudniu dzisiejsze Czerwone Gitary koncertowały 10 km ode mnie - nie skusiłem się. Co więcej, nie było ich u mnie słychać, więc chyba już nie grają i nie śpiewają „najgłośniej w Polsce” :wink:

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Śro Sty 14, 2015 4:22 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Argus9 napisał(a):
Yer Blue napisał(a):
Macca ze Starrem plus Clapton za Harrisona i Lynne za Lennona byliby bliżsi wskrzeszenia ducha Beatlesów niż Queen w obecnym "składzie".

Wskrzeszenie Ducha Beatlesów nie jest możliwe nawet przy użyciu takich Postaci jak Clapton - na tym właśnie polega Wyjątkowość Ducha Beatlesów.


Tu się nie zgodzę. Nawet koncerty samego Paula potrafią wskrzeszać ducha Beatlesów. Yesterday, The Night Before, Let It Be czy Hey Jude brzmią na żywo prawie 1:1 względem wersji The Beatles. W ogóle się nie czuje, że na scenie brakuje pozostałej Trójki. Oczywiście dotyczy to tylko tych najbardziej Paulowych numerów, które autor całkowicie przejmuje swoją osobowością.

Yer Blue napisał(a):
Argus9 napisał(a):
...Lynne za Lennona...

Jeff Lynne ma tyle ‘wspólnego’ z Lennonem, że ma Takie Same Inicjały :) i czasem jego głos zbliżony jest do wokalu Lennona. Natomiast jeśli chodzi o warsztat kompozytorski Lynne’a, to uważam że (pominąwszy pierwsze lata działalności ELO) Jeffowi bliżej do McCartneya, niż do Lennona.


Dałem po prostu kogoś na miejsce Lennona, nie znaczy to jednak, że szukałem kogoś kto go zastąpi bo to niemożliwe. Tak samo jak Clapton nie zastąpi Harrisona. Chociaż obydwie podmianki mają przynajmniej jakiś sens, którego nie widzę w podmianie Freddiego w Queen.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Nie Sty 25, 2015 7:53 am 
Offline
Mean Mr Mustard
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 07, 2012 7:49 am
Posty: 158
Miejscowość: Chicago
Nie wiem czy to lekkie brzmienie ale przypomniałem sobie o tym utworze gdy robiłem taki mały "research" na temat ambitnych utworów polskiego Big-beatu.
Trochę podobne do Set the controls... PF , przynajmniej wstęp.
https://www.youtube.com/watch?v=rwKNXeMd6ZU


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Nie Sty 25, 2015 12:51 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Fajne zaskoczednie. Dla mnie brzmi jak Mahavishnuu Orchestra. Aż nie do uwierzenia, że Krzysztof Krawczyk popełnił coś takiego ;)

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Pon Sty 26, 2015 12:59 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
Na tym samym albumie - „Znowu razem” (1976) jest również ‘Rysunek na szkle’ - w wersji Trubadurów (!) Czasem zawiłe są ścieżki polskiego big-beatu… :wink:

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Sob Sty 31, 2015 8:20 am 
Offline
Mean Mr Mustard
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 07, 2012 7:49 am
Posty: 158
Miejscowość: Chicago
To jest oczywiście ewenement w twórczości T i ukłon kolegów w stronę Lichtmana (głównego kompozytora) + zasługa muzyków studyjnych z zespołu Aura o ile dobrze pamiętam.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Śro Sie 12, 2015 4:37 pm 
Offline
Musketeer Gripwood

Rejestracja: Pon Sie 10, 2015 11:28 pm
Posty: 94
Właśnie skonczyłam czytac książke Gaszynskiego "Nie Spoczniemy".
Jest tam dużo informacji na temat np. porównań CG do Beatlesów (dot. to głownie roku 1965).

"Gdybyśmy w latach sześćdziesiątych z naszą muzyką pojawili się w Londynie czy Liverpoolu, z pewnością nie rzucilibyśmy publiczności na kolana. Graliśmy przecież coś, co wymyslili juz przed nami inni, a świat czeka ciągle na nowe odkrycia. Osobną kwestią były dla nas opóźnienia techniczne. Każda nowa płyta czwórki z Liverpoolu to był cios! Jak oni to zrobili, że perkusyjna stopka - kwintesencja beatu - brzmi jak uderzenie młotkiem? Jaki użytek potrafili zrobić z wielośladu, nowinki u nas jeszcze wtedy nieosiągalnej! Natomiast co do kompozycji, hm, chętnie pościgałbym się z Paulem. Nie uważam wcale, że moje piosenki (a dotyczy to również kilku innych kolegów z polskich zespołów) były mniej przebojowe, mniej melodyjne." (S. Krajewski, 1996)

19 września koncert w Wawie (Amfiteatr w Parku Sowińskiego). Fajne są takie kocnerty, gdzie zbierają się 3 pokolenia :) https://www.youtube.com/watch?v=mJ6Un129KIU


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Pią Sie 14, 2015 12:39 pm 
Offline
Musketeer Gripwood

Rejestracja: Pon Sie 10, 2015 11:28 pm
Posty: 94
Dzisiaj koncert CG o 22:05 na Polsacie.

Zostawiam ciekawe linki:
http://vk.com/video?gid=41262959&section=all
http://rutube.ru/search/?query=czerwone%20gitary
http://vk.com/club41262959
http://my.mail.ru/mail/dorsash/video/2085


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Śro Sie 26, 2015 1:24 pm 
Offline
Musketeer Gripwood

Rejestracja: Pon Sie 10, 2015 11:28 pm
Posty: 94
Muzeum Polskiej Piosenki: "Kwiaty we włosach" - Czerwone Gitary (8)
TVP Rozrywka, niedziela, 30 sierpnia 12:30
TVP Rozrywka, środa, 2 września 23:35

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem: Czerwone Gitary i pół wieku
TVP 1, czwartek, 3 września 22:20
TVP 1, noc czw./pt., 3 na 4 września 2:35


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 84 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY