Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 7:56 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
PostWysłany: Śro Sty 10, 2007 6:16 pm 
Offline
Musketeer Gripwood
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Wrz 20, 2005 3:12 pm
Posty: 93
Miejscowość: Poznań
W krainie mgieł, czyli muzyka neo progresywna i okolice

Postanowiłem rozpocząć nowy temat.Z uwagi na coraz wiekszy ścisk panujący w temacie dotyczącym rocka progresywnego, oraz coraz większy zamęt tam wchodzący pomyślałem, że dobrze by było otworzyć temat o muzyce neo progresywnej i muzyce pochodnej, czyli takiej granej bardziej spod serca, z klimatem. Myslę, że znajdzie się tu duzo ciekawych wypowiedzi.Będzie to zarazem miejsce w którym w jakieś ciekawej formie mozna by przyblizyc niektóych wykonawców ciekawych...mozna by nawet skusić się o recenzje płyt które w specjalny sposób nam utkwiły w pamięci. Czasami może to byc tylko fragment, piosenka..która ma to cos..cos co sprawia ze zycie staje sie fajniejsze

_________________
Informuję, że wszystkie moje wypowiedzi są bardzo subiektywne i powstają spontanicznie w danym momencie, więc są tylko odzwierciedleniem stanu moich mysli z danej chwili - z czasem mogą ulec nieznacznym zmianom.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sty 10, 2007 6:21 pm 
Offline
Musketeer Gripwood
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Wrz 20, 2005 3:12 pm
Posty: 93
Miejscowość: Poznań
Jadis
Image

Skład podstawowy grupy Jadis

Gary Chandler - gitara, wokal
Steve Christey - Perkusja
John Jowitt - gitara basowa
Martin Orford - instrumenty klawiszowe, chórki (klawiszowiec IQ)


Początki zespołu sięgają drugiej połowy lat 80tych. Wtedy to na fali popularności grupy Marillion powstało kilka zespołów.Z uwagi na coraz bardziej niszowy charakter takiej muzyki, grupa skazana była na małe zainteresowanie. Nie jest więc dziwne, że zespoły te trzymały się razem i często zamiast walki konkurencyjnej, wspierały się. Nazwa zespołu Jadis zaczerpnięta została wzorem Marillionu i innych grup neo progresywnych z legend i powieści fantastycznych. Zacytuję tu info z serwisu wikipedia ..Jadis - Biała Czarownica, z języka perskiego - czarownica. Postać fikcyjna, stworzona przez C. S. Lewisa w cyklu książek Opowieści z Narnii.Początki działalności scenicznej Jadis to wystapienie w 1987r jako support przed grupą IQ. Na światło dzienne jednak grupa wypłynęła dopiero przy okazji koncertu Marillion, który promował swoją rewelacyjną płytę "Clutching At Straws". Jadis wystąpił jako rozgrzewka przed zespołem Fisha i spółki, robiąc doskonały muzyczny show.Wtedy też nawiązała się przyjaźń między muzykami tych grup. Efektem tego było zajęcie się przez Steve'a Rothery produkcją i pomocą w nagraniu pierwszego albumu grupy.W 1991r zespół wszedł do studia nagraniowego, by w rok później światło dzienne ujrzał debiutancki longplay grupy "More Than Meets The Eye". (Tytuł można przetłumaczyć - więcej niż widzi oko") Wpływowe czasopismo "SI Magazine in Holland" ogłosiło debiutancką płytę grupy Jadis albumem roku.

Debiutancki album "More Than Mee ts The Eye"
Image

1. Sleepwalk 7:48 (udostepniam celem promocji)
2. Hiding In The Corner 4:17
3. G.13 5:44
4. Wonderful World 8:41 (udostepniam celem promocji)
5. More Than Meets The Eye 4:53
6. Beginning And The End 6:11
7. Holding Your Breath 9:45

Dla mnie muzyka grupy Jadis jest podobnie jak twórczość grupy Camel niepowtarzalna. Charakterystyczną cechą tej muzyki jest bardzo dopracowany aranż muzyczny.Muzyka bywa w przypadku tej grupy bardziej rozkołysana niż partie wokalne. Polecam dzisiaj do zapoznania się z tą grupą dwa utworki i to właśnie z pierwszej ich płyty. Wiem, że to muzyka nie dla wszystkich, ale jest ona pełna uroku i przy bliższym poznaniu pozostaje w głębi człowieka na bardzo długo.Dodam, że grupa ta w odróznieniu od wielu powstałych na fali drugiej fali rocka progresywnego więcej czerpie pomysłów lub napiszę inaczej - bardziej bliżza jest grupom rockowym z lat 70tych niz tych z dekady późniejszej.Na płytce "Alive Outside", która jest koncertówką znaleźć można bardzo ciekawą wersję utworu "Comfortably numb" grupy Pink Floyd.Warto przyjrzeć sie temu zespołowi, gdyz nalezy on do tych, które nie strnia od polskich słuchaczy..koncertują bardzo regularnie w naszym kraju, czesto dając kameralne koncerty, podczas których nie odgradzaja sie kurtynami...tak więc spokojnie przed koncertem lub i po mozna swobodnie z muzykami porozmawiac, zrobić sobie fotkę na pamiątkę..czy choćby podejść i przybić piatkę. Gary podczas koncertu w każdej chwili na zyczenie potrafi zmienić swój program wykonywanych piosenek i zagrać akurat to co mielibysmy ochotę akurat podczas tego wystepu posłuchać.

jako żywą reklamę konceru, występ grupy Jadis z połowy lat 90tych,wielkość plku około 86 MB ale warto pobrać.W tym fragmencie Jadis gra bardziej progresywnie niz w plikach mp3 które podałem...
http://www.evilshare.com/d9575272-f211- ... a0c993e9d6

Dyskografia:

More Than Meets The Eye 1992
Once Upon A Time 1993
Across The Water 1994
Once Or Twice 1996
Somersault 1997
As Daylight Fades 1998
Understand 2000
Medium Rare 2001
Alive Outside 2001
Fanatic 2003
Photoplay 2006

uzupełnia jszcze DVD "View From Above" z zapisem koncertu z Krakowa z 2003r

Na płytce "Alive Outside", która jest koncertówką znaleźć można bardzo ciekawą wersję utworu "Comfortably numb" grupy Pink Floyd.

_________________
Informuję, że wszystkie moje wypowiedzi są bardzo subiektywne i powstają spontanicznie w danym momencie, więc są tylko odzwierciedleniem stanu moich mysli z danej chwili - z czasem mogą ulec nieznacznym zmianom.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY