Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Pią Mar 29, 2024 11:33 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: Pon Lut 02, 2015 2:56 am 
Offline
Mean Mr Mustard
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 07, 2012 7:49 am
Posty: 158
Miejscowość: Chicago
Oto wyniki naszego plebiscytu na najlepsze teksty jakie wyszły z pod pióra Johna , Paula i George'a a firmowane były jako utwory THE BEATLES. Prezentuję je z prawdziwą przyjemnością - bo mogę przy tej okazji przypomnieć ilustracje z albumów pod redakcją Alana Aldridge'a , które stanowiły dla mnie przed laty swiosty "beatlesowski elementarz". Bardzo często te plastyczne wizje zapadły w mą pamięć równie mocno - a często nawet mocniej aniżeli same teksty czy towarzysząca im muzyka.
Wiem ,że dla wszystkich Was wszechświat jaki stworzyli w swych tekstach The Beatles jest niepowtarzalnie piękny , wzruszający i pobudzający do refleksji - dlatego uważam , że Wasze przemyślenia , komentarze i przede wszystkim szczere emocje są tak naprawdę istotniejsze od samych wyników głosowania , które jest jak zawsze zabawą (nawet jeśli "na poważnie" :wink: )



1. ACROSS THE UNIVERSE - 575 pkt.
(1 - Argus9, Dr Maxwell, Dżejdżej, Nowhere_girl1990, Ringo)
Image

2. IN MY LIFE - 492
(3 - Ania1, Dr Maxwell, Sgtpeppers)
Image


3. NOWHERE MAN - 471
(1 - Winter Rose)
Image

4. ELEANOR RIGBY - 470
(2 - Dorothy, Mikamikamika, Winter Rose)
Image

5. STRAWBERRY FIELDS FOREVER - 459
(1 - Dorothy, Greg)
Image

6. SHE'S LEAVING HOME - 361
(1 - Mcbeardy)
Image
Image

7. LUCY IN THE SKY WITH DIAMONDS - 352
(2 - Argus9)
Image

8. I AM THE WALRUS - 313
(1 - Gienia, Grażyna)
Image

9. TAXMAN - 309
(2 - Beata K)
Image

10. THE FOOL ON THE HILL - 297
(2 - Mcbeardy)
Image


11. Help! - 289 pkt.
(1 - Ania1)
Image

12. While My Guitar Gently Weeps- 274
(4 - Beata K)
Image

13. The End - 266
(1 - Emeela, Pschemo, Sgtpepper)
Image

14. Hey Jude - 264
(1 - Mikamikamika)
Image

15. Because - 263
(2 - Dżejdżej, Svarog)
Image

16. A Day In The Life - 257
(4 - Ania1, Gienia)
Image
Image

17. The Long And Winding Road - 251
(3 - Svarog)
Image

18. Tomorrow Never Knows - 242
(5 - Dalida, Mcbeardy)
Image

19. Happiness Is A Warm Gun - 230
(4 - Grażyna)
Image

20. Yer Blues - 200
(1 - Dalida, Yer Blue)
Image


21. Let It Be - 199 pkt.
(3 - Bartek, Grażyna)
Image


22. Norwegian Wood - 197
(1-10 - Rita)
Image

23. Blackbird - 183
(6 - Mikamikamika)
Image

24. Within You Without You - 177
(2 - Dr Maxwell)
Image

25. I'm Only Sleeping - 173
Image
(2 - Yer Blue)

26. All You Need Is Love - 171
(4 - Pschemo)
Image

27. Golden Slumbers - 164
(2 - Pschemo)
Image

28. Something - 158
(4 - Emeela)
Image

29. I Me Mine - 155
(4 - Svarog)
Image

30. Piggies - 153
(3 - Beata K)
Image


31. Revolution - 149
Image
Image
32. For No One - 148
Image
33. We Can Work It Out - 133
Image
34. I'm So Tired - 124
Image
35. When I'm 64 - 121
Image
36. Two Of Us - 120
Image
37. Girl - 120
Image
38. Here Comes The Sun - 116
Image
39. Come Together - 114
Image
40. Yesterday - 110

Image

Co by o tym zestawieniu i kolejności nie powiedzieć uważam, że dobrze się stało, że to właśnie ACROSS zwyciężyło - nie ma chyba bowiem lepszego i efektowniejszego Arcydzieła Alana Aldridgea oddającego klimat tego utworu. To taki pedantycznie , prawdziwie po "Boschowsku" wycyzelowany obraz z olbrzymią ilością metaforycznych szczegółów, których zgłębianie ( tak jak poezji) trwać może godziny.Jednocześnie sam przekaz jest banalnie prosty - songwriter sięgający po pomysł do swej głowy i szukający w tym Mikrokosmosie idei , metafor , słów i obrazów (Każdy z nas jest przecież takim swoistym Uniwersum - dlatego kiedy ktoś umiera filozofowie i poeci są tu zgodni , że tak naprawdę to umiera świat ).
Ciekawi mnie porównanie rankingu tekstów z wynikami plebiscytu utworów muzycznych - może dałoby się z tego stworzyć swego rodzaju "superlistę" ? - choć pewno bardziej interesująca byłaby lista "rozbieżności".

W imieniu Piotrka - głównego pomysłodawcy i realizatora projektu jeszcze raz dziękuję wszystkim za udział w głosowaniu , osobiście natomiast chciałem podziękować szczególnie tym , którzy zdobyli się na wysiłek opatrzenia swych list obszernymi komentarzami. Wiele Waszych postów to swoiste perełki , które tak naprawdę zasługują na formę bardziej trwałej niż wirtualna publikacji. Czytałem je z prawdziwą przyjemnością !

Przepraszam tych - których znużyć mogły te wszystkie "obrazki" ( w tak dużej ilości ) - przyznaję się "bez bicia" :wink: , że część z nich dobierałem na siłę ( niektóre z utworów , zwłaszcza George'a nie miały swych odpowiedników , inne z różnych - cenzuralnych(?) - względów musiałem pominąć.Szczególnie żal mi zdjęcia z pierwszej dziesiątki ( do Strawberry Fields , które w swej "dziecinnej niewinności" bardzo dobrze mi korespondowało z tym śpiewanym przez Johna (i stylizowanym trochę na dziecinny wokal ) tekstem utworu). Zainteresowani znajdą to w sieci lub w albumie Alana.
Wiele ciekawych rzeczy (plastycznie) nie znalazło z kolei uznania jako teksty i musiało przepaść - może będzie jeszcze okazja kiedyś do nich wrócić.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Lut 02, 2015 12:27 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Dziękujemy za piękne podsumowanie rankingu!

Obrazki wcale, a wcale nie nudzą - a dzięki nim będziemy z pewnością co raz to do wyników rankingu zaglądać!

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Lut 02, 2015 2:43 pm 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Lip 30, 2014 2:54 pm
Posty: 265
Miejscowość: Pepperland
Dziekujemy za podsumowanie
Liczylem na nieco wyzsza pozycje We can Work it out, ale no co zrobic ;p
Fajnie by bylo, tak jak ktos wczesniej proponowal, poustawiac utwory albumami :D

_________________
"Life is very short, and there's no time for fussing and fighting, my friend"


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Lut 02, 2015 4:16 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Dobra robota, Jurku. Dzięki ilustracjom Alana podsumowanie nabrało zupełnie nowego wymiaru i cieszy oko. Zobrazowanie Across The Universe to mistrzostwo świata, obrazek na miarę tekstu - słusznie zresztą zwycięskiego.
A co do Twoich przemyśleń to zgadzam się z większością, na czele z tym, że komentarze fanów były największą atrakcją plebiscytu i są zdecydowanie warte uwiecznienia.

A co do wyników. Nigdy bym nie pomyślał, że teksty do The Long And Winding Road, Beacuse, While My Guitar... czy Blackbird cieszą się aż takim uznaniem wśród fanów. Jest to dla mnie spore zaskoczenie.
Rozczarowany jestem tylko jednym - bardzo niską pozycją (jak na tak genialny tekst ;)) I'm Only Sleeping. Swoja drogą ilustracja Alana jest równie fenomenalna.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Lut 03, 2015 3:43 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Mar 15, 2006 11:03 pm
Posty: 991
Miejscowość: Karlstad
Dżejdżeju i Piotrku - chciałam Wam podziękować za tak sprawnie przeprowadzony ranking i za tak ciekawą zabawę:) Oraz za piękną oprawę artystyczną podsumowania. Ja także wiele radości miałam z czytania komentarzy forumowiczów:)

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Lut 04, 2015 7:58 am 
Offline
Mean Mr Mustard
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 07, 2012 7:49 am
Posty: 158
Miejscowość: Chicago
Yer Blue napisał(a):
Dobra robota, Jurku. Dzięki ilustracjom Alana podsumowanie nabrało zupełnie nowego wymiaru i cieszy oko. Zobrazowanie Across The Universe to mistrzostwo świata, obrazek na miarę tekstu - słusznie zresztą zwycięskiego.
A co do Twoich przemyśleń to zgadzam się z większością, na czele z tym, że komentarze fanów były największą atrakcją plebiscytu i są zdecydowanie warte uwiecznienia.

A co do wyników. Nigdy bym nie pomyślał, że teksty do The Long And Winding Road, Beacuse, While My Guitar... czy Blackbird cieszą się aż takim uznaniem wśród fanów. Jest to dla mnie spore zaskoczenie.
Rozczarowany jestem tylko jednym - bardzo niską pozycją (jak na tak genialny tekst ;)) I'm Only Sleeping. Swoja drogą ilustracja Alana jest równie fenomenalna.

Myślę ,że w przypadku wymienionych przez Ciebie piosenek o ich pozycji/uznaniu współdecydowała jednak w dużym stopniu muzyka - tych rzeczy wielu osobom (wliczając w to mnie :) ) nie udało się tak do końca rozdzielić. Dlatego interesujące byłoby porównanie listy "muzycznej" - a propos nie mogę jej nijak odszukać , może ktoś pomoże ?

Co do "zaniżonych" utworów , pewno każdy ma jakieś niespełnione/niedowartościowane " dzieło" - w moim przypadku to Piggies (dobrze że chociaż rzutem na taśmę załapały się do 30-tki ).
Z ciekawości chciałem Was zapytać o wybór 5 najlepszych Waszym zdaniem ilustracji (spośród wybranej 3o-tki)
Moi faworyci to oczywiści Across ( tu nie ma konkurencji - tak jak i tekst) , Taxman , Nowhere Man , I'm only sleeping i When I'm 64


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Lut 04, 2015 2:02 pm 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Lip 30, 2014 2:54 pm
Posty: 265
Miejscowość: Pepperland
Moje ulubione to oczywiscie Across the Universe, In my Life, The Fool on the Hill, Yer Blues, Im only Sleeping

_________________
"Life is very short, and there's no time for fussing and fighting, my friend"


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Lut 04, 2015 3:52 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Dżejdżej napisał(a):
Myślę ,że w przypadku wymienionych przez Ciebie piosenek o ich pozycji/uznaniu współdecydowała jednak w dużym stopniu muzyka - tych rzeczy wielu osobom (wliczając w to mnie :) ) nie udało się tak do końca rozdzielić.


To bardzo źle ;) Ale sądzę, że jednak Blackbird czy Beacuse mimo swej cząstkowej treści - może poruszać i za same słowa. Co do While My Guitar i The Long And Winding Road to chyba zaważył jednak status popularności. A może jednak nie, może jednak w tym drugim jest jakaś głębia, której nie słyszę (dla mnie ten tekst to lanie wody :)).

Dżejdżej napisał(a):
Dlatego interesujące byłoby porównanie listy "muzycznej" - a propos nie mogę jej nijak odszukać , może ktoś pomoże ?


viewtopic.php?f=8&t=3094
Wkrótce będzie bardziej widoczny, bo zamierzam reaktywować ten plebiscyt. I zrobić należyte mu, oddzielne podsumowanie.
Największe różnice to chyba Taxman i Piggies. Taxman tam na 44 miejscu, w tekstach 9. Piggies tam może w okolicach miejsca 200 (jedna z najmniej lubianych piosenek w ogóle), a w tekstach wysokie 30 miejsce. No jednak tekstowo jest doceniany.

Dżejdżej napisał(a):
Co do "zaniżonych" utworów , pewno każdy ma jakieś niespełnione/niedowartościowane " dzieło" - w moim przypadku to Piggies (dobrze że chociaż rzutem na taśmę załapały się do 30-tki ).


Ja dodałbym jeszcze I'm So Tired. Piggies mogło by być wyżej ale moim zdaniem to i tak triumf tej mało znanej i lubianej piosenki.

Dżejdżej napisał(a):
Z ciekawości chciałem Was zapytać o wybór 5 najlepszych Waszym zdaniem ilustracji (spośród wybranej 3o-tki)
Moi faworyci to oczywiści Across ( tu nie ma konkurencji - tak jak i tekst) , Taxman , Nowhere Man , I'm only sleeping i When I'm 64


Across poza konkurencją. Myślę nad zmianą awatara :) Cudo niezrównane!
Dalej Sexy Sadie, Helter Skelter, Tomorrow Never Knows i I'm Only Sleeping.
The Fool On The Hill i Nowhere Man z początku mnie odstraszały ale po czasie coś mnie w tych obrazkach intryguje.
Może któryś kalendarz ozdobić tymi ilustracjami? Niektóre to czysta magia.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Lut 05, 2015 12:23 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob Sie 30, 2003 12:06 pm
Posty: 1537
Miejscowość: Wrocław
Dzięki Panowie za pracę nad tym rankingiem - good job.

Co do Long and Winding - nie zgodzę się z tym, że tekst jest słaby i niesie go tylko muzyka. U mnie znalazł się zaraz za 30tką, odpadł w ostatnich selekcjach. Tekst jest bardzo poruszający, to po pierwsze, a i nie brakuje mu pewnej poetyckości, szczególnie ta zwrotka mnie zachwyca:
The wild and windy night
That the rain washed away
Has left a pool of tears,
Crying for the day.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Lut 05, 2015 1:47 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
Całkowicie zgadzam się z Gregiem.

The Long And Winding Road jest (moim zdaniem, ale nie tylko) Jednym z NajGenialniejszych Dzieł Paula McCartneya - pod Każdym Względem: muzycznym, tekstowym, aranżacyjnym. Co do melodii, chyba nie ma wątpliwości: ‘rasowy’ nostalgicznie dryfujący soul (Ray Charles w Paulu McCartneyu).

A Tekst: Perfekcyjne Zgranie Odpowiednich Słów z Odpowiednią Melodią (każdy, kto próbuje coś pisać, komponować - wie o co chodzi). Nie zawsze, i nie każdemu to się udaje.

(czasem) Warto zatrzymać się nad Słowami 'piosenki' na Dłuższą Chwilę…

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Lut 05, 2015 12:59 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Warto, ale tylko wtedy gdy tekst się podoba, jeśli nie - nie warto :) Mi się nie podoba.
Przy czym muzyki, aranżu i melodii w ogóle tutaj nie biorę pod uwagę - pod tym względem to geniusz. Miałem tę balladę chyba w 4 dziesiątce ulubionych utworów.

The Long And Winding Road przez pierwszą połowę plebiscytu tekstowego dzielnie trzymał się w top 10, na szczęście w drugiej wyraźnie odpadł :) Moim zdaniem już na Let It Be są 2 lepsze teksty Paula - tytułowy oraz Two Of Us.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Lut 05, 2015 1:16 pm 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Kwi 08, 2005 3:13 pm
Posty: 452
Miejscowość: Kłobuck
Yer Blue napisał(a):
The Long And Winding Road przez pierwszą połowę plebiscytu tekstowego dzielnie trzymał się w top 10, na szczęście w drugiej wyraźnie odpadł


To jeden z moich ulubionych tekstów (i piosenek). Mógłbym powtórzyć wpis Grega. Być może to zależy od nastroju - zupełnie inaczej odbiera się ten tekst w chwili smutku a inaczej kiedy jest wesoło.

_________________
you can boogie if you try


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Lut 05, 2015 8:55 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
No nie wiem, czy to kwestia nastroju, raczej smaku. Melodię The Long And Winding Road odbieram zawsze z wielkim wzruszeniem, ale tekst jest mi obojętny bez względu na chwilę. Za dużo patosu, zadumy, ale takiej...do przesady... aż mdli. Jest zawsze cienka granica między patosem a śmiesznością - moim zdaniem. Wolę Maccę prostego, ze swoimi historyjkami, niż silenie się na poezję.

Pamiętam jak dziś gdy wrzuciłeś pierwszy swoją 30-tkę - zrobiłem wielkie oczy na pozycję nr 3 (na nr 1 też :)). Nawet wówczas odświeżyłem sobie słowa tej piosenki, z jakiegoś wrażenia, zdziwienia. Jak się okazało jesteś chyba największym fanem tego tekstu, bo już nikt wyżej go nie umieścił.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Lut 05, 2015 11:58 pm 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Kwi 08, 2005 3:13 pm
Posty: 452
Miejscowość: Kłobuck
Byłem pewien, że niektóre teksty będą wysoko, na przykład In My Life albo Across The Universe. Ale przyznaję się bez bicia, że dzięki rankingowi zupełnie inaczej spojrzałem na tekst do Yer Blues. A swoją drogą Biały Album jest dzięki temu jeszcze bardziej niesamowity :D

_________________
you can boogie if you try


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pią Lut 06, 2015 12:31 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
A mnie pozytywnie zaskoczyło całkiem niezłe powodzenie tekstu Yer Blues. Jak na tak radykalne, żeby nie powiedzieć brutalne słowa - 20 pozycja jest nie lada sukcesem. Jestem usatysfakcjonowany, tym bardziej, że jakimś cudem wygramolił się do top 20 (1 punkt zadecydował).

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Lut 07, 2015 2:58 am 
Offline
Mean Mr Mustard
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 07, 2012 7:49 am
Posty: 158
Miejscowość: Chicago
Yer Blue napisał(a):
The Fool On The Hill i Nowhere Man z początku mnie odstraszały ale po czasie coś mnie w tych obrazkach intryguje.
.

Tak naprawdę Fool On The Hill jest autorstwa austriackiego surrealisty Rudolfa Hausnera ( i jest jedną z obsesyjnie modyfikowanych wersji jego autoportretu - sam styl przypomina mi prace Dali czy naszego Beksińskiego a propos nic dziwnego ,że chowany w takim domu chłopak tak skończył , masz rację Yer Blue ,że ta sztuka odstrasza - może lepiej od niej uciekać :cry:
Natomiast Nowhere Man jest jednak dziełem Alana (aż sam sprawdziłem -bo tak odstaje stylistycznie) - i ma w sobie swoistą nutę pesymistycznej zadumy nad dolą Niby-człowieka , która jest naprawdę bardzo smutna ( mimo pogodnej , przebojowej melodii ). Gdy nad tym podumać - "garb sam rośnie a łezka kręci się w oku"


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Lut 09, 2015 3:41 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Kwi 11, 2006 10:21 pm
Posty: 2315
Miejscowość: New Salt
Wielkie dzięki Panowie za chęci i poświęcony czas. Kolejne bardzo ciekawe i oryginalne podejście do ich twórczości. Przy okazji jeszcze piękne i dające do myślenia ilustracje. Szacunek i uznanie.
Image
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Lut 09, 2015 4:51 pm 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Kwi 08, 2005 3:13 pm
Posty: 452
Miejscowość: Kłobuck
Śliczna grafika! Bajkowa i bardzo hipisowska :D :!:

_________________
you can boogie if you try


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Lut 10, 2015 6:28 am 
Offline
Mean Mr Mustard
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 07, 2012 7:49 am
Posty: 158
Miejscowość: Chicago
Świetny kolaż - Alan w pigułce , choć sporo tam wątków pobocznych z nie-beatlesowskiej twórczości ( m.in Butterfly Ball - za to sporo ciekawej muzyki z kręgów DP ; Glover , Coverdale , Gillan - na jednej scenie ! + młodziutki Jobson etc.)


a tutaj jeszcze kilka
Image

Graficzna zagadka
Image


i solowy Lennon (Instatnt Karma) niemal dorównujący Across
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Lut 10, 2015 11:42 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Ta graficzna zagadka była w niedawnym Teraz Rocku.

Instant Karma również piękna. I od razu pojawia się pytanie - czy jest więcej ilustracji tekstów solowego Lennona?
Kiedyś na pewno zrobimy plebiscyt tekstowy Johna solo, więc bardzo by się przydały :)

A co z ilustracjami do tekstów solowego Paula i George'a?

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY