Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Pią Mar 29, 2024 12:36 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 107 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: Pon Lis 17, 2014 10:31 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Piosenki Beatlesów oprócz melodii i ciekawych brzmień częstokroć posiadały również bardzo ważny przekaz. Teksty często bardzo wzmacniały zawartość muzyczną, a bywało, że stawały się siłą napędową nagrań. Wzruszały, intrygowały, rozbawiały, ostrzegały, moralizowały, pobudzały wyobraźnię bogactwem słów i metafor.

-Układamy po 30 najciekawszych naszym zdaniem tekstów Beatlesów (minimum 20)
-tradycyjnie można ułożyć wg kolejności od najlepszego, metodą dziesiątek, lub podać zupełnie luźny zestaw
-termin nadsyłania list będzie zależeć od sprawności nadsyłanych zestawień. Im więcej ich będzie, tym szybciej będziemy ustalać deadline; nie prędzej niż od 20-tej nadesłanej listy

W grę wchodzą tylko teksty do piosenek z płyt The Beatles, solowe odbędą się później, o ile oczywiście pierwsza odsłona zakończy się sukcesem. Zapraszam do zabawy.


PS. Dla dodatkowego smaczku można wyróżniać ulubione frazy lub zdania przy każdym z naszych ulubionych tekstów. Najczęściej typowane można będzie dodać w wielkim finale, przy zwycięskich utworach.

_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Yer Blue, Wto Lis 18, 2014 12:50 am, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Lis 18, 2014 12:20 am 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Kwi 08, 2005 3:13 pm
Posty: 452
Miejscowość: Kłobuck
Przesyłam moje typowanie:

01 I Want You (She's So Heavy)

Numer jeden za prostotę. Tak mało słów a tyle ekspresji.

02 Because

Piękna melodia a tekst - według mnie poezja.

03 The Long and Winding Road

Tekst, dzięki któremu można odzyskać siły i nigdy się nie załamać.

04 I Me Mine "All I can hear I me mine, I me mine, I me mine"

W sam raz podsumowanie naszych czasów.

05 In My Life
06 While My Guitar Gently Weeps
07 Hey Bulldog "Some kind of innocence is Measured out in years "
08 Let It Be
09 I'm Only Sleeping
10 Strawberry Fields Forever "No one I Think Is In My Tree"
11 Norwegian Wood (This Bird Has Flown)
12 Here Comes the Sun
13 Hey Jude
14 Nowhere Man
15 Free as a Bird
16 Getting Better
17 Come Together
18 If I Needed Someone
19 Good Night
20 I Want to Tell You

Słowa idealnie współgrają z muzyką i przekazują uczucie narastającego napięcia.

21 Piggies "Everywhere there's lots of piggies Living piggy lives"

Bardzo zabawna satyra.

22 Helter Skelter

Czysta energia - zarówno muzycznie jak i tekstowo

23 Help!
24 Lucy in the Sky with Diamonds
25 A Day in the Life
26 What's The New Mary Jane

Słowa wydają się nie mieć sensu ale całość daleka jest od kiczu. Absurdalny dobór słów intryguje i wprowadza w wyjątkowy nastrój.

27 Long, Long, Long
28 Old Brown Shoe
29 Eleanor Rigby
30 All Together Now

Może nie jest to utwór zbyt ambitny ale idealny do nauki angielskiego :D

_________________
you can boogie if you try


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Lis 18, 2014 12:45 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Jejciuś, moja lista będzie kompletnie inna :) Jest tu kilka tekstów, o których nawet bym nie pomyślał, że tak można je cenić, ale to dobrze bo co najmniej jednemu się baczniej przyjrzę (szczególnie The Long And Winding Road).
Masz 2 teksty z mojego top 10, które mam już opracowane. Nad resztą pracuję. Chciałbym każdą pozycję przyozdobić jakąś krótką frazą, bo piękno tkwi w szczegółach.

Nie mam zielonego pojęcia, kto w tym rankingu może wygrać. Za dużo pewniaków.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Lis 18, 2014 1:19 am 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Lip 30, 2014 2:54 pm
Posty: 265
Miejscowość: Pepperland
No to leci i moje:

1. The End ("And in the end the love you take is equal to the love you make")
2. We can work it out ("Life is very short, and there's no time for fussing and fighting, my friend")
3. In My life (za calosc)
4. Across the universe
5. She's Leaving Home
6. Taxman (George poruszyl bardzo ciekawy temat)
7. Nowhere Man
8. For no One
9. Getting Better (za optymizm)
10. Ill follow the sun (For tomorrow may rain so i'll follow the sun)
11. I me Mine
12. Here there and everywhere
13. Golden Slumbers
14. Im only sleeping
15. Help!
16. The Fool on The Hill
17. While my guitar geently weeps
18. The Long and winding Road
19. Yesterday
20. Run for your life (za mroczna strone!)
21. All you need is love
22. Norwegian Wood
23. Eleanor Rigby
24. If i needed someone
25. Two of us ("You and I have memories longer than the road that stretches out ahead ")
26. Here comes the sun (rowniez za optymizm)
27. Lucy in the sky with diamonds
28. No reply
29. Cant buy me love (za prostote i glowna tresc w utworze)
30. I am the walrus ( no bo jak by tego moglo zabraknac :D )

O ile dobrze wybieralo mi sie w kolejnosci 5 pierwszych utworow, tak u reszty kolejnosc jest raczej przypadkowa.
Odrzucilem tez pare arcydziel, min. A Day in the Life, gdyz nie uwazam tego utworu za jakis wybitny pod wzgledem tekstu. Z reszta, chyba o to chodzi w tej zabawie i mam nadzieje, ze reszta tez zwroci uwage bardziej na tekst! (oczywiscie jedni docenia she loves you, czy love me do i nie moge sie przyczepic)

_________________
"Life is very short, and there's no time for fussing and fighting, my friend"


Ostatnio edytowany przez Sgtpepper Czw Gru 11, 2014 11:10 pm, edytowano w sumie 6 razy

Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Lis 18, 2014 11:04 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
Jak w wielu Fab-plebiscytach zadanie do prostych nie należy. Łatwo ulec pokusie i punktować utwory, które się po prostu w ogóle lubi - muzycznie.

Miejsca od 2 do 30 mógłbym w zasadzie ułożyć w różnych konfiguracjach, natomiast bez chwili wahania, bedyskusyjnym pewniakiem jest u mnie pozycja pierwsza.

Co do pierwszego miejsca u mnie, nie mam i nigdy nie miałem wątpliwości. To dla mnie od zawsze Fabowy tekst numer 1. Lennon nie ukrywał swojej dumy ze słów Across The Universe i swego czasu powiedział, że według niego dobry tekst piosenki to taki, który broni się niezależnie od muzyki, który może być osobno czytany, jak wiersz. Mówił to właśnie w kontekście Across The Universe.

1. Across The Universe [każde słowo i każda linijka - PERFEKCYJNE! :) ]

2. Lucy In The Sky With Diamonds [najpiękniejszy tekst psychodeliczny w ogóle]
3. Nowhere Man [za mądrość i ponadczasowość]
4. Because [piękno prostoty] love is all, love is you
5. She's Leaving Home [słuchając tych słów WIDZĘ tę historię]
6. Taxman [specyficzne poczucie humoru Harrisona niepowtarzalne] now my advice for those who die, declare the pennies on your eyes
7. In My Life [za nostalgię]
8. Strawberry Fields Forever [choćby już za sam tytuł :) ] living is easy with eyes closed
9. Norwegian Wood (This Bird Has Flown) [mhm…za “surrealizm”? :wink: ]
10. All You Need Is Love [niesamowite: w tekście o wymowie pozytywnej zawrzeć kilkanaście przeczeń!]
11. The Long And Winding Road [znowu za nostalgię, perfekcyjne połączenie odpowiednich słów z odpowiednią melodią] don't leave me waiting here, lead me to your door
12. Piggies [nie chciałbym być wrogiem Harrisona-prześmiewcy :wink: ] everywhere there's lots of piggies living piggy lives… clutching forks and knives to eat their bacon
13. The Fool On The Hill [za trafną obserwację świata] he knows that they're the fools
14. I Am The Walrus [za poezję nonsensu; gdyby nie Lennon ileś tam milionów ludzi na świecie znających angielski jako drugi język raczej niekoniecznie by wiedziało jak jest po angielsku ‘mors’, bo niby po co? :wink: ]
15. Come Together [za te wszystkie ‘Lennonizmy’] one and one and one is three
16. The Inner Light [piękny tekst - również broni się bez melodii] see all without looking
17. There's A Place [wczesne, naiwne ale mądre]
18. Two Of Us [‘ciepło’ to określenie, które najczęściej mi się nasuwa przy lubianych przeze mnie tekstach McCartneya] two of us wearing raincoats, standing solo in the sun
19. When I'm Sixty-Four [za pogodne ciepło] I could be handy, mending a fuse
20. Eleanor Rigby [tu już nie ma Maccowego ‘ciepła’, ale są intrygujące obrazy] wearing the face that she keeps in a jar by the door
21. Octopus's Garden [za pomysł - uwiecznić w piosence ośmiornicę! :) ] no one there to tell us what to do
22. Happiness Is A Warm Gun [za dwuznaczność :wink: ]
23. Within You-Without You [za mądrość i ponadczasowość]
24. Here, There And Everywhere [już za sam tytuł i za delikatność słów pasujących do delikatności melodii]
25. Tomorrow Never Knows [za tak wiele treści w tak niewielu słowach] listen to the colour of your dream
26. While My Guitar Gently Weeps [koniecznie w wersji z Antologii - z dodatkową ostatnią zwrotką, pominiętą w wersji Biało-Albumowej] I look from the wings of the play you are staging… as I'm sitting here doing nothing but ageing
27. Being For The Benefit Of Mr Kite! [tekst to gotowy scenariusz do surrealistycznego teledysku-w surrealistycznym cyrku] and of course Henry the horse dances the waltz!
28. Penny Lane [za ciepłe obrazy, łatwo je sobie wyobrazić]
29. I Will [za lekkość I wdzięk]
30. Hello Goodbye [za prosty pomysł z przeciwnościam: yes-no, high-low, stop-go]

PS. I WIELE innych… :wink:

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Lis 18, 2014 1:24 pm 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Sie 26, 2013 9:36 am
Posty: 495
Miejscowość: Nowhere Land:)
Odpuszczam, po prostu. Pięknie napisał, opisał wszystko Argus. Gdybym miał się pokusić o swoją ocenę, wypadałoby to zrobić w stylu jego tekstu. I ugrzęzłbym;) Przypuszczalnie wybrałbym te same, może podobne z jedną różnicą. Od zawsze najlepszym dla mnie tekstem The Beatles jest ten z 'Help!'. Za osamotnienie Johna, jego zagubienie, za uniwersalność tekstu, jego ponadczasowość, za wszystko co ten tekst ma i tak jak rzeczywiście John powiedział o tekście piosenki, który powinien się bronić bez melodii, jako wiersz. Tekst 'Help!' jest właśnie taki. Podoba mi się ten wątek. Bo Beatlesi to także TEKSTY, nie mniej ważne od MUZYKI.

_________________
Ryszard. Mój blog o The Beatles: http://fab4-theBeatles.blogspot.com


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Lis 18, 2014 5:43 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Sgtpepper napisał(a):

Odrzucilem tez pare arcydziel, min. A Day in the Life, gdyz nie uwazam tego utworu za jakis wybitny pod wzgledem tekstu. Zreszta, chyba o to chodzi w tej zabawie i mam nadzieje, ze reszta tez zwroci uwage bardziej na tekst!


Jak to bardziej na tekst :) Liczy się tylko tekst. O muzyce zapominamy.
U mnie będzie jeden utwór w top 10, którego muzycznie nie trawię, ale tekst ma zniewalający.


Argus9 napisał(a):
Co do pierwszego miejsca u mnie, nie mam i nigdy nie miałem wątpliwości. To dla mnie od zawsze Fabowy tekst numer 1. Lennon nie ukrywał swojej dumy ze słów Across The Universe i swego czasu powiedział, że według niego dobry tekst piosenki to taki, który broni się niezależnie od muzyki, który może być osobno czytany, jak wiersz. Mówił to właśnie w kontekście Across The Universe.


No i pięknie Lennon powiedział!
Ten tekst uważam za najpiękniejszy w doborze słów, w takim poetyckim ujęciu. Absolutnie może istnieć oddzielnie poza muzyką. Będę miał go w top 5, ale jednak nie na 1. No i super, że masz tak wysoko She's Leaving Home - mój absolutny nr 1 z tekstów Paula (inna sprawa, że John bardzo go wzmacnia swoimi wtrąceniami).
Poza tym dzięki za wyróżnianie ulubionych fragmentów - pięknie to wygląda!

List nie trzeba koniecznie układać w kolejności. Sam kolejność będę miał tylko w top 10, poniżej będę miał luźne dziesiątki. Można nawet nie robić żadnych gradacji, ale wtedy taka lista wygląda trochę mniej atrakcyjnie. Ale wiem, że wielu osobom to bardzo ułatwi zadanie.

Jeszcze doprecyzuje punktację:
Lista z dokładną kolejnością - za 1 miejsce 30pkt... za 30 - 1pkt
Luźne dziesiątki -- pierwsza po 25 pkt, druga po 15, trzecia po 5
Bez kolejności - 15 pkt dla wszystkich

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Lis 23, 2014 1:35 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
30-tka od Magdy "Smokey" ułożona metodą luźnych dziesiątek:

1-10
Eleanor Rigby - "wearing the face that she keeps in a jar by the door/ who is it for?"
The End
Across the Universe
Happiness is a warm gun
While My Guitar Gently Weeps
Hey Jude - "the movement you need is on your shoulder"
Julia
The Long And Winding Road
I Am the Walrus
Nowhere man

11-20
Norwegian Wood
Lady Madonna
Fool on the Hill
Because
Glass onion
Come Together
Blackbird
Golden Slumbers
In My Life
Let It Be

21-30
Strawberry Fields Forever
No reply
I've got a feeling
I'm only sleeping
With a little help from my friends
Here comes the sun
All you need is love
I'm so tired
Yesterday
Revolution


Moja lista jest juz na finiszu, ciągle walczę z trzecią dzisiątką, co chwilę ktoś wypada i na jego miejsce wskakuje ktos nowy.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Lis 23, 2014 7:08 pm 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Kwi 08, 2005 3:13 pm
Posty: 452
Miejscowość: Kłobuck
Yer Blue napisał(a):
ciągle walczę z trzecią dzisiątką, co chwilę ktoś wypada i na jego miejsce wskakuje ktos nowy.


Ja dość szybko wytypowałem czterdzieści tekstów i miałem ogromny problem odrzucić dziesięć :D

Yer Blue napisał(a):
1-10
Eleanor Rigby - "wearing the face that she keeps in a jar by the door/ who is it for?"
The End
Across the Universe
Happiness is a warm gun
While My Guitar Gently Weeps
Hey Jude - "the movement you need is on your shoulder"
Julia
The Long And Winding Road
I Am the Walrus
Nowhere man


Już drugie tak wysokie miejsce dla The End! Nie doceniłem również Across The Universe...

Yer Blue napisał(a):
Liczy się tylko tekst. O muzyce zapominamy.


To bardzo trudne. Złapałem się na tym, że o wiele przychylniej patrzę na tekst piosenki, której melodia mi się podoba.

_________________
you can boogie if you try


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Lis 24, 2014 2:03 am 
Offline
Mean Mr Mustard
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 07, 2012 7:49 am
Posty: 158
Miejscowość: Chicago
To bardzo trudne. Złapałem się na tym, że o wiele przychylniej patrzę na tekst piosenki, której melodia mi się podoba.[/quote]

Faktycznie , coś w tym jest - w końcu piosenka idealna to przecież doskonałe połączenie melodi z tekstem ( i nastrojem ) - dlatego wysoko będzie u mnie " Because", choć tekstu tu zaledwie parę linijek...
Ale w większości przypadków będą się ilczyć słowa , stąd rozbieżność z listą ulubionych utworów zapewne będzie znaczna.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Lis 24, 2014 7:09 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Być może nieświadomie bardziej docenia się niektóre teksty, w tych najpiękniejszych melodycznie utworach (mimo, że na to nie zasługują), chociaż ja osobiście nie znajduję takiego przypadku u siebie. Jedyne co wzmacnia u mnie tekst to tylko sposób śpiewu - idealnie współgrający z wymową słów. Muzyka i melodia może być naprawdę słaba. Dr Robert to przykładowo jeden z dosłownie kilku najgorszych dla mnie numerów Beatli czysto muzycznie i melodycznie. A tekst jest jednym z moich ulubionych.

1. Yer Blues
The Eagle Picks my eyes, The worm he licks my bone
Na samym początku utwór nie robił na mnie wrażenia, ale sytuacja uległa radykalnej zmianie gdy przeczytałem tłumaczenie tekstu. Jakże inaczej go się wtedy odbiera. Uwielbiam taki drastyczny, szczery do bólu przekaz, a w tym wypadku wymowę tekstu na pewno podkręśla dodatkowo bardzo mocny, sygestywny wokal. Żaden inny tekst Beatli nie wywołuje u mnie takich emocji.

2. I'm Only Sleeping
Running everywhere at such a speed, Till they find there's no need
3. Across the Universe
Pools of sorrow, waves of joy are drifting through my opened mind
4. I'm So Tired
And curse Sir Walter Raleigh, He was such a stupid get
Coś podobnego do Yer Blues choć trochę mniejszego kalibru.
5. She's Leaving Home
Fun is the one thing that money can't buy
6. Nowhere Man
He's as blind as he can be, Just sees what he wants to see
7. Happiness Is A warm Gun
And I feel my finger on your trigger
8. Taxman
And my advice to Those who die, Declare the pennies On your eyes
9. In My Life
I know I'll often stop and think about them
10. Dr Robert
you're a new and better man, He helps you to understand

11-20:
Glass Onion
The Walrus of Paul
Help!
My independence seems to vanish in the haze
Piggies
In their eyes there's something lacking
What they need's a damn good whacking

Ciszy Beatles, cicha woda a teksty palą ogniem :)
Eleanor Rigby
wiping the dirt from his hands as he walks from the grave
No one was saved

The Continuing Story of Bungalow Bill
In case of accidents he always took his mom
Bardzo niedoceniony tekst, chyba przez bolśnie słabą melodię w refrenie i ogólnie przeciętność muzyczną.
Revolution
But when you want money for people with minds that hate, All I can tell you is brother you have to wait
Girl
She's the kind of girl who puts you down when friends are there, You feel a fool
Hey Jude
Don't carry the world upon your shoulder
Tomorrow Never Knows
Turn off your mind, relax and float down stream[/i]
The Ballad Of John And Yoko
The way things are going, They're going to crucify me
Jak tu nie kochać takich tekstów.

21-30:
I Am The Walrus
If the sun don't come, you get a tan, From standing in the English rain
Within You Without You
Try to realize it's all within yourself no-one else can make you change
I'm A Loser
Although I laugh and I act like a clown, Beneath this mask I am wearing a frown
Pierwszy prawdziwy tekst Johna. Pomyśleć, że dokładnie w tym samym czasie Lennon napisał I Feel Fine. Tak swoją drogą I'm A Loser to kolejny utwór, na który nie zwracałem najmniejszej uwagi dopóki nie odkryłem tekstu.
When I'm 64
Will you still need me, will you still feed me, When I'm sixty-four?
Najzabawniejszy fragment i cały tekst w całej karierze Paula.
Lucy In The Sky With Diamonds
Picture yourself in a boat on a river, With tangerine trees and marmalade skies
The End
The love you take, Is equal to the love you make
A to chyba najpiękniejsze słowa jakie kiedykolwiek znalazły się na płytach Beatlesów. W sumie nie wiedziałem jak to docenić bo tekst jest niestety króciusieńki. Gdyby było kilka chociaż takich linijek...
All You Need is Love
Nowhere you can be that isn't where you're meant to be
Norwegian Wood
I once had a girl, or should I say, she once had me
Sexy Sadie
Sexy Sadie what have you done, You made a Fool of everyone
Julia
When I cannot sing my heart
I can only speak my mind


PS. Pożyczyłem szablon wizualny od Argusa, dobrze jest czerpać od najlepszych wzorców :)

_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Yer Blue, Pon Lis 24, 2014 10:57 pm, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Lis 24, 2014 8:08 pm 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Lip 30, 2014 2:54 pm
Posty: 265
Miejscowość: Pepperland
Widze, ze cenisz Yer teksty Johnego ;p
Az 8 w top10

_________________
"Life is very short, and there's no time for fussing and fighting, my friend"


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Lis 24, 2014 8:17 pm 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Lip 30, 2014 2:54 pm
Posty: 265
Miejscowość: Pepperland
Btw: do kiedy czekamy z podliczeniem tego? bo nie wiem do kiedy roszady w rankingu robic :D

_________________
"Life is very short, and there's no time for fussing and fighting, my friend"


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Lis 24, 2014 9:07 pm 
Offline
Nowhere Man

Rejestracja: Wto Kwi 30, 2013 10:07 am
Posty: 6
Z przyjemnością przedstawię moją 30-tkę:

1 "I am the Walrus"
2 "Across the Universe"
3 "Let it Be"
4 "happines is a warm gun"
5 "While my guitar gently weeps"
6 "I want You"
7 "I Me Mine"
8 "Eleanor Rigby"
9 "The long and winding road"
10 "Come Together"


11 "Because"
12 "Here, there and everywhere"
13 " A day in the life'
14 "Norwegin Wood"
15 " The fool on the hill"
16 " Lucy in the sky with diamonds"
17 " Hey Jude"
18 " Strawberry Fields forever"
19 "Got to get you into my life"
20 " Something"


21 "The ballad of John and Yoko"
22 "I'm so tired"
23 "Yesterday"
24 "Within you without you"
25 "She's leaving home"
26 "Help"
27 "I"ve just seen a face"
28 " Tomorrow never knows"
29 "it's all too much"
30 "Glass onion"


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Lis 24, 2014 10:53 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Sgtpepper napisał(a):
Btw: do kiedy czekamy z podliczeniem tego? bo nie wiem do kiedy roszady w rankingu robic :D


Najlepiej nic nie poprawiaj. Ale jeśli o czymś serio zapomniałeś to wprowadź korektę i najlepiej dopisz w poście co zmieniłeś - tak będzie sprawiedliwiej. Podsumowanie dopiero po nowym roku. Nie sądzę by wcześniej nadeszła satysfakcjonująca ilość list.

Tak, teksty Lennona są dla mnie bezkonkurencyjne w The Beatles.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Lis 25, 2014 8:23 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Mar 15, 2006 11:03 pm
Posty: 991
Miejscowość: Karlstad
OK, wklejam szybko, żebym się nie rozmyśliła i nie zaczęła wymieniać utworów bądź ich pozycji, bo jestem pewna, że spokojnie niektóre utwory mogłyby zamienić przynależność do dziesiątki.. ale po sensownym i nie za długim namyśle, doszłam do tej oto listy. Robię jak Yer Blue - pozycjonuję pierwszą dziesiątkę, potem lecę luźnymi.

PIERWSZA DZIESIĄTKA
1. Across The Universe
"Limitless undying love which shines around me like a million suns"
Od lat mój ukochany tekst Beatlesów, trudno wybrać jedną frazę. Jest.. kosmiczny! Jai Guru Deva Om!

2. Strawberry Fields Forever
"Living is easy with eyes closed, misunderstanding all you see"
Od lat mój drugi ukochany tekst Beatlesów i jeden z najulunbieńszych cytatów

3. Eleanor Rigby
"Waits at the window, wearing the face that she keeps in a jar by the door. Who is it for?"
Bardziej całość tekstu, trzy odsłony, pozornie zwyczajne codzienne czynności.. ale jednak przedstawiające głęboką samotność i brak sensu. Genialne.

4. Nowhere Man
"doesn't have a point of view, knows not where he's going to, isn't he a bit like you and me"
Świetny oddany pewien typ ludzi.. a może pewnej strony obecnej u wszystkich. Uniwersalne.

5. Within You Without You
"When you've seen beyond yourself then you may find peace of mind is waiting there"
Proste słowa, ale głębokie.

6. Happiness is a Warm Gun
"A soap impression of his wife which he ate and donated to the National Trust"
Pierwsza odsłona tej minisuity posiada tekst absolutnie fenomenalny, moim zdaniem, kapiący aż podtekstami i odniesieniami, surrealistycznie napisana.

7. She’s Leaving Home
brak frazy - całość jako zgrabne opowiadanie w trzech aktach, dwa dni, obie perspektywy
8. A Day in the Life
"Four thousand holes in Blackburn, Lancashire, and though the holes were rather small, they had to count them all
Now they know how many holes it takes to fill the Albert Hall"
Urywki z gazet, połączone z abstrakcyjnymi refleksjami, urwane scenki "codzienności", całość jakoś tak.. mocno filmowa. :)

9. Silver Maxwell’s Hammer
brak frazy - całość, czarny humor, rytm słów, sposób opisu historii, ironia, ach!
10. Taxman
"Now my advice for those who die, declare the pennies on your eyes"
Po prostu genialny tekst. Prosty, ale z jakim pazurem, jadem i humorem! Traf w dziesiątkę! Pierwszą dziesiątkę :)


DRUGA DZIESIĄTKA
In My Life
"All these places have their moments with lovers and friends"
Genialnie oddane to, jak bardzo miejsca odznaczają się w naszej pamięci, nasiąkając wspomnieniami.. jak byłe wydarzenia tworzą charakter miejsca.

Julia
"When I cannot sing my heart, I can only speak my mind"
Cały tekst jest dość prosto napisany, metafora wokół obrazów morza.. ale jednocześnie dla mnie jest to jeden z bardziej poetyckich tekstów Beatlesów. Poezja miłosna, ale nie banalna. Mogąca się odnosić do wielu osób w życiu narratora. Wyrażenie niemożności, ale potrzeby kontaktu i tęsknoty.

Girl
"Was she told when she was young that pain would lead to pleasure? Did she understand it when they said. That a man must break his back to earn his day of leisure? Will she still believe it when he's dead?"
Ironia, cierpkość, gorycz pewnych toksycznych relacji i uzależnienia emocjonalnego.

The End
"And in the end the love you take is equal to the love you make"
Genialne w swojej prostocie i w jakiś spób zawierające sporo tego, czym dla mnie był, pewnie sporo medialnie stworzony, ale jednak ten "przekaz" Beatlesów. Nic dziwnego, że fraza wylądowała na oficjalnych koszulkach Paula :)

When I’m 64
"Will you still need me, will you still feed me when I'm sixty-four?"
Olbrzymie brawa za dojrzałość tekstu napisanego jednocześnie tak bardzo lekką ręką. Zderzenie perspektywy młodzieńczej miłości i pasji, wrażenia, że chce się być z daną osobą do końca życia, ze świadomością, że w tym życiu nadejdzie też starość i odpowiedzialność, potrzeba opiekowania się drugą osobą.

Hey Bulldog
"Some kind of innocence is measured out in years, you don't know what it's like to listen to your fears"
Zawsze uwielbiałam tę piosenkę muzycznie, teraz przyjrzałam się tekstowi. Prosty, ale tylko szkicujący, budujący sens pomiędzy dość jednak wyrywkowymi zdaniami.

Yer Blues
"My mother was of the sky, my father was of the earth, but I am of the universe, and you know what it's worth"
Nie tylko muzyka jest niesamowicie ekspresyjna, ale i tekst.

I Am the Walrus
"I am he as you are he as you are me and we are all together"
Uwielbiam teksty typu nonsens, droczenie się z krytykami co do tego "co autor miał na myśli" i stawianie na brzmieniową stronę tekstu.

Revolution
"But if you want money for people with minds that hate all I can tell you is brother you have to wait"
Pokojowe rewolucje, które kończą się rozlewem krwi i ustanowieniem nowego reżimu, z całym obiegiem pieniężnym itd.. Znamy aż za dobrze z historii i telewizji.

There’s a Place
"There is a place where I can go when I feel low when I feel blue - and it's my mind"
Fantastyczny tekst, choć tak bardzo prosty. O podróżach wewnętrznych (i być może TAKŻE dosłownych), potrzebie eskapizmu i odcięcia się od bolesnej rzeczywistości.


TRZECIA DZIESIĄTKA
Tomorrow Never Knows
"But listen to the colour of your dreams"
Wewnętrzne podróże, synestezja... Poezja :)

Glass Onion
"Well here's another place you can go where everything flows"
Tekst uwielbiam właśnie za auto-refleksywność, czego najlepszym przykładem jest powyższy cytat. Wszystko płynie w tym tekście, tak samo jak płyną znaczenia i interpretacje. Odniesienia do innych utworów i dyskusji wokół tychże.

Because
"Because the wind is high it blows my mind"
Tekst, który można interpretować na kilka różnych sposobów. Jako uniwersalny przekaz miłości? Jako wrażenia z wewnętrznej narkotycznej podróży? Jako niekonwencjonalnej piosenki miłosnej (z konkretnym odbiorcą w zamyśle)? Enigmatyczny choć minimalistyczny. Jestem na tak.

Rocky Racoon
Uwielbiam narracyjne teksty, i to jest jeden z moich właśnie takich faworytów. Nie zawiera ulubionych fraz.
While My Guitar Gently Weeps
"I look at you all see the love there that's sleeping"
Sam tytuł wystarczyłby właściwie.. Wyznania barda, przypatrującego się światu i kondycji ludzkiej...

Fixing a Hole
"I'm fixing a hole where the rain gets in and stops my mind from wandering where it will go"
Metaforyczny, enigmatyczny, klimatyczny.

Continuing Story of Bungalow Bill
"The children asked him if to kill was not a sin, "Not when he looked so fierce", his mummy butted in, If looks could kill it would have been us instead of him"
Po pierwsze kocham narracyjne piosenki, po drugie ta piosenka jest narracją bardziej abstrakcyjną z nawiązaniami do popkultury, z pewnymi "wkręconymi" refleksjami. Świetne.

Piggies
"Clutching forks and knives to eat their bacon"
Czarny humor!!! Symbolika?

The Fool on the Hill
"The man of a thousand voices talking perfectly loud"
To, co tak bardzo lubię w wielu tekstach Beatlesów. Niezrozumienie, izolacja, człowiek kontra reszta świata, zamknięcie w sobie, samotność.

Help!
"But now these days are gone I'm not so self-assured. Now I find I've changed my life and opened up the doors"
Za prawdę o dojrzewaniu i wypełnianiu się życia lękiem i niepewnością (wraz z rosnacym polem odniesienia), akceptacją tego, że jesteśmy sobie potrzebni.

_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Ringo, Wto Lis 25, 2014 9:32 pm, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Lis 25, 2014 8:53 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Ogarnia mnie bezkres zachwytu gdy widzę tak staranne opracowanie. Dzięki Asiu.
Cieszy bardzo docenienie tekstu do Bungolowa Billa.

Strawberry Fields i A Day In The Life się u mnie niestety nie zmieściły. Zdecydowanie wyżej cenię je od strony muzycznej.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Lis 27, 2014 6:36 am 
Offline
Mean Mr Mustard
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 07, 2012 7:49 am
Posty: 158
Miejscowość: Chicago
Po przeczytaniu niektórych komentarzy aż się prosi o następny plebiscyt - wybrać te najbardziej udane ; swoją drogą nie sądziłem , że po uwagach Argusa poprzeczka może pójść jeszcze wyżej ale jednak :shock:


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Lis 30, 2014 8:18 pm 
Offline
Sierżant Pepper

Rejestracja: Śro Lip 21, 2004 1:31 pm
Posty: 135
Miejscowość: Blue Island
Ringo, Argusie, Yer Blue...okrasiliście swoje wybory pięknymi komentarzami 8) pod większością z nich mogłabym się podpisać, jak pewnie zdecydowana większość z nas...
trudno dodać coś więcej...

1.Strawberry Fields Forever
2.Eleanor Rigby
3.Within You, Without You
4.For No One
5.Nowhere Man
6.Help
7.In My Life
8.She’s Leaving Home
9.The Fool On The Hill
10.The End

11.The Long And Winding Road
12.Something
13.Tomorrow Never Knows
14.Here, There And Everywhere
15.Yesterday
16.Hey Bulldog
17.Hey Jude
18.Let It Be
19.Across The Universe
20.Here Comes The Sun

21.I’ll Follow The Sun
22.Blackbird
23.Dear Prudence
24.Because
25.I’m Only Sleeping
26.And I Love Her
27.I Will
28.Revolution
29.We Can Work It Out
30.While My Guitar Gently Weeps


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Gru 01, 2014 12:32 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
30-tka od Bartka, znanego tez jako BeatleBart:

1. Free As A Bird
2. Hey Jude
3. Let It Be
4. Come Together
5. A Day in the Life
6. Golden Slumbers
7. I am the walrus
8. The Fool on The Hill
9. I me Mine
10. For no One

11. Help!
12. All you need is love
13. In My Life
14. Tomorrow Never Knows
15. Hello Goodbye
16. Strawberry Fields Forever
17. Lucy In The Sky With Diamonds
18. Two Of Us
19. Here, There And Everywhere
20. Penny Lane

21. I've got a feeling
22. Revolution
23. I'm so tired
24. Across the Universe
25. Dont let me down
26. The Long And Winding Road
27. The Ballad Of John And Yoko
28. Within you without you
29. She’s Leaving Home
30. Yer Blues

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 107 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY