Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 10:55 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
PostWysłany: Śro Lis 02, 2016 9:02 pm 
Offline
Musketeer Gripwood

Rejestracja: Pon Sie 10, 2015 11:28 pm
Posty: 94
Utwory muzyczne nawiązujące do książek:

1. "I am the Walrus" (The Beatles) - "King Lear" Shakespeare'a
2. "Mały Książę" (K.Sobczyk)
"W moich myslach Consuelo" (Czerwone Gitary) - "Mały Książę" A. de Saint-Exupéry
3. "Stranger In A Strange Land" (Blackburn & Snow) - "Obcy w obcym kraju" R.A. Heinlein
4. "White Rabbit" (Jefferson Airplane) - "Alicja w Krainie Czarów" Carrolla
5. "Kombinat" (Republika) - "1984" Orwella; "Rzeźnia numer pięć" Vonneguta
6. "Layla" (Clapton) "The Story of Layla and Majnun"

A ponadto:
1. "Niepewność" (M.Grechuta) - wiersz Mickiewicza
2. "Richard Cory" (The Wings) - wiersz Edwina Arlingtona Robinsona
2. "Boskie Buenos" (Maanam) - "Żeby Cię lepiej zjeść" Eduardo Gudiño Kieffera (zżynka fragmentu wywiadu)

Macie jakieś pomysły?


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Lis 08, 2016 7:08 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 28, 2014 4:48 am
Posty: 615
Miejscowość: Zamość / Warszawa
To jest Ci do czegoś potrzebne czy tak tylko w ramach ciekawostek?

Adriana napisał(a):
2. "Richard Cory" (The Wings) - wiersz Edwina Arlingtona Robinsona

"Richard Cory" to piosenka Simona i Garfunkela...

Żeby nie było, że tylko krytykuję, to mogę dorzucić:

7. "Tomorrow Never Knows" (The Beatles) - "Doświadczenie psychodeliczne. Podręcznik inspirowany Tybetańską Księgą Umarłych" - Timothy Leary, Ralph Metzner, Richard Alpert

_________________
Kiedy się dziwić przestanę, będzie po mnie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pią Lis 11, 2016 9:02 pm 
Offline
Mean Mr Mustard
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Cze 10, 2004 12:43 pm
Posty: 153
Miejscowość: Nowhere Land
Woody Guthrie napisał utwór Tom Joad, odtwarzający większość wydarzeń z Gron gniewu Johna Steinbecka.
Z kolei Bob Dylan na płycie Love and Theft w paru utworach zawarł wiele cytatów z książki Confessions of a Yakuza (pełna lista tutaj).

_________________
alias Dawidsu


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Lis 13, 2016 5:56 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Adriana napisał(a):
1. "I am the Walrus" (The Beatles) - "King Lear" Shakespeare'a


Czy ja wiem, czy "Walrus" był tak bardzo zainspirowany Królem Lirem? Lennon usłyszał radiową adaptację tegoż dramatu podczas pracy nad "Morsem" i postanowił jej fragment wykorzystać w utworze. Tyle... Samej inspiracji dramatem Szekspira za bardzo tu nie ma ;) Inspiracja owszem jest, ale "Alicją po drugiej stronie lustra" Lewisa Carolla, a konkretniej - wierszem o morsie i cieśli.

Adriana napisał(a):
4. "White Rabbit" (Jefferson Airplane) - "Alicja w Krainie Czarów" Carrolla


a przez Królika pośrednio - nasze rodzime "Po drugiej stronie tęczy" zespołu Breakout.

Do listy dorzucam jeszcze:

"Sympathy for the Devil" Rolling Stonesów - "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa
"The Inner Light" - "Księga Drogi i Cnoty"
"End of the Night" The Doors - "Journey to the End of the Night" Louisa-Ferdinanda Céline'a oraz "Been Down So Long" tegoż zespołu - powieść Richarda Fariny "Been Down So Long It Looks Like Up To Me"
"Crown of Creation" Jefferson Airplane pochodzi od zdania z powieści science fiction pt. "The Chrysalids" Johna Wyndhama, a "ReJoyce" tej samej grupy powstało dzięki inspiracji "Ulissesem" Joyce'a
"Brief Candles" The Zombies - zbiór opowiadań Aldousa Huxleya pod tym samym tytułem
"Flowers in the Attic" Budgie - "Kwiaty na poddaszu" Victorii C. Andrews (w okresie powstania utworu książka była megahitem i jednocześnie megaskandalem - ze względu na wątek miłości kazirodczej. Moim osobistym zdaniem ta powieść to straszny kicz, choć przyznaję, że dość wciągający ;) )
"Withering Heights" Kate Bush - "Wichrowe Wzgórza" Emily Bronte
"Tales of Brave Ulysses" Cream - "Odyseja" Homera
"Venus in Furs" The Velvet Underground - "Wenus w furze" Leopolda Sachera-Masocha

No i nie możemy zapomnieć o wspaniałej, przeboskiej "Karuzeli z Madonnami" Ewy Demarczyk wg wiersza Białoszewskiego :)
Która to zresztą zaistniała nie tylko u nas i nie tylko po polsku: https://www.youtube.com/watch?v=pGbeeoZ_ayg

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Gru 10, 2016 11:36 pm 
Offline
Musketeer Gripwood

Rejestracja: Pon Sie 10, 2015 11:28 pm
Posty: 94
Na pewne szkolne projekty :)

"Magneto and Titanium Man" (The Wings) - Marvel Comics Stana Lee
"Just Like Tom Thumb's Blues" (Bob Dylan) - motyw - "Paluszka" Charlesa Perraulta; "Desolation Angels" Jacka Kerouaca; "Zabójstwo przy Rue Morgue" E.A. Poe
"Banga" (Patti Smith) - odniesienie - "Mistrz i Małgorzata" Mikhail Bulgakov
"Mind Games" (John Lennon) - "Mind Games: The Guide to Inner Space" Robert Masters and Jean Houston
"Riki Tiki Tavi" (Donovan) - "The Jungle Book" Rudyard Kipling
"Kryzysowa Narzeczona" (Lady Pank) - taka ciekawostka; wydana w 2015 "Kryzysowa Narzeczona" Andrzej Mogielnicki


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Gru 11, 2016 1:44 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
Jak wiadomo, najciemniej pod latarnią :wink: , a zatem dwa literackie przykłady z McPodwórka, choć oba łatwe do przeoczenia.

1) Ostatni album Wings - „Back To The Egg” (1979), a na nim zapewne najmniej zauważalny fragment - ‘The Broadcast’. Część sesji do tego albumu miała miejsce w… średniowiecznym zamku w wiosce Lympne (hrabstwo Kent). Nagranie ‘The Broadcast’ zainspirowane zostało właśnie wielowiekową atmosferą tego zamku (i tamże zarejestrowane), a uczestniczą w nim tylko dwie osoby: Paul McCartney, grający na fortepianie i mellotronie (smyczki) oraz właściciel zamku - Diedre Margary, czytający
(w zamkowej kuchni!) fragmenty dwóch sztuk wybranych z półek jego zamkowej biblioteki: ‘The Sport Of Kings’ (autor: Ian Hay) i ‘The Little Man’ (autor: John Galsworthy). Maccowa partia fortepianu (stanowiąca podkład do czytanej przez arystokratę angielskiej literatury) bardzo podobała się Davidowi Bowie, który podobno sugerował wydanie tej półtoraminutowej miniaturki na singlu (!)

2) Drugi przykład pochodzi z tego samego okresu - album „McCartney II” (1980). O literackiej inspiracji dla piosenki ‘Bogey Music’ napisał (na kopercie płyty) sam Macca:


Załączniki:
Bogey Music.jpg
Bogey Music.jpg [ 40.92 KiB | Obejrzany 9849 razy ]

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image
Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Gru 11, 2016 2:42 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
PS. I jeszcze rzecz, która być może nie w 100% kwalifikuje się do „piosenek zainspirowanych literaturą”, ale dorzucam - w tekście utworu ‘Brainwashed’ George’a Harrisona jest fragment zaczerpnięty z książki „How to Know God: The Yoga Aphorisms of Patanjali” [Patanjali - indyjski filozof, mityczny pionier-nauczyciel jogi, o którym niewiele wiadomo, żył podobno w II wieku p.n.e.].

Dodatkową ciekawostką jest fakt, że ten fragment (z podanym miejscem cytatu - strona 130 powyższego dzieła) w piosence Harrisona deklamuje niejaka…
Izabela Borzymowska :)
http://www.bella-music.co.uk/Home.html

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Gru 11, 2016 10:29 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Polka w nagraniu Harrisona (i to jakim!) to nie lada smaczek. Byłem tak ciekawy tej historii, że odnalazłem jej profil na FB, zapytałem i dostałem kilka zdanek o tym wyjątkowym występie pani Izabeli w pożegnanym właściwie nagraniu George'a. Swoją drogą, co za szczęściara :)

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Gru 12, 2016 12:50 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
Yer Blue napisał(a):
Polka w nagraniu Harrisona (...) odnalazłem jej profil na FB, zapytałem i dostałem kilka zdanek o tym wyjątkowym występie pani Izabeli...

Gratulacje za niecodzienne i udane Fab-śledztwo! :)

Do kolekcji jeszcze jeden ‘literacki’ przykład u Harrisona, choć wiadomo, że te inspiracje u niego były raczej duchowe, a nie literackie, ale z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że posenka ‘Be Here Now’ (1973) zainspirowana została książką ‘Be Here Now’ (1971), której autorem jest Ram Dass.

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Gru 15, 2016 8:38 pm 
Offline
Musketeer Gripwood

Rejestracja: Pon Sie 10, 2015 11:28 pm
Posty: 94
Been Down So Long (The Doors) - Wszystko się spieprzyło, ale chyba będzie lepiej Richard Fariña
Big Brother; We Are The Dead (David Bowie) - Rok 1984 Orwella
Birdland (Patti Smith) - A Book of Dreams Wilhelm Reich
Every Grain of Sand (Bob Dylan) - Auguries of Innocence William Blake


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Gru 15, 2016 9:10 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Yer Blue napisał(a):
Polka w nagraniu Harrisona (i to jakim!) to nie lada smaczek. Byłem tak ciekawy tej historii, że odnalazłem jej profil na FB, zapytałem i dostałem kilka zdanek o tym wyjątkowym występie pani Izabeli w pożegnanym właściwie nagraniu George'a. Swoją drogą, co za szczęściara :)


YerBlue, Ty tutaj dawałeś jakiś zrzut czy coś? Bo mnie się tylko jakiś x wyświetla :(

Bardzo jestem ciekawa co mówiło tych kilka zdanek :)

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pią Gru 16, 2016 6:42 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Odpisała mi tak:

Tak, to była bardzo wesoła kolaboracja. Tak się złożyło ze George potrzebował kogoś z obcym akcentem do recytacji i poprosił mnie (znaliśmy się juz wcześniej). Typowo dla niego, bo miał swoiste poczucie humoru, nie poprawił moich błędów w wymowie (a są okropne!) :)

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Gru 17, 2016 4:52 am 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 28, 2014 4:48 am
Posty: 615
Miejscowość: Zamość / Warszawa
Yer Blue napisał(a):
Odpisała mi tak:

Tak, to była bardzo wesoła kolaboracja. Tak się złożyło ze George potrzebował kogoś z obcym akcentem do recytacji i poprosił mnie (znaliśmy się juz wcześniej). Typowo dla niego, bo miał swoiste poczucie humoru, nie poprawił moich błędów w wymowie (a są okropne!) :)

A propos niepoprawiania błędów, to imię w książeczce było chyba zapisane "Isabela" (przez "s") :wink:

_________________
Kiedy się dziwić przestanę, będzie po mnie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Sty 04, 2017 11:30 pm 
Offline
Musketeer Gripwood

Rejestracja: Pon Sie 10, 2015 11:28 pm
Posty: 94
Utwory Republiki:
"Znak Równości - "Harrison Bergeron" (Witajcie w Małpiarni) Vonneguta
"Nieustanne Tango" - "Czyż nie dobija się koni?" McCoya
"Józef K" - "Proces" Kafka

"Republika – Rzecz Publiczna” (widowisko teatralne) - "Wyludniacz" (Pisma prozą) Becketta
Album "Republika Marzeń" - tytuł pochodzi od opowiadania Bruno Schulza o tym samym tytule.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY