Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Czw Kwi 18, 2024 7:04 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Bogdan Łyszkiewicz
PostWysłany: Śro Cze 23, 2010 11:38 pm 
Offline
Lovely Rita
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Cze 09, 2004 11:47 pm
Posty: 316
Miejscowość: 21/4
Dziś mija 10 lat od śmierci Bogdana Łyszkiewicza, muzyka, lidera zespołu Chłopcy z Placu Broni, zaliczanego do legend polskiej muzyki lat '80, inspirowanego muzyką Beatlesów. Często, ze względu na fryzurę i charakterystyczne okulary, Bogdan określany jest polskim Johnem Lennonem.
Boguś był wokalistą bardzo charyzmatycznym, miał w sobie coś takiego, że skupiał na sobie wzrok ludzi i ich uwagę - wspomina Jarosław Kisiński, współzałożyciel "Chłopców z Placu Broni". A ci pamiętają go jedynie z dobrej strony. - Na pewno ciepły, na pewno fajny koleś zawsze mi się kojarzył, nie chodzi o wizerunek, z Lennonem po prostu. Typ takiego fajnego kolesia, takiego trochę hipisa - stwierdza Piotr Ożerski, gitarzysta "Oddziału Zamkniętego".
"Polski John Lennon, człowiek który kochał wolność, kochał miłość, człowiek, który był w stanie wrzucić za kanapę za wysoki rachunek, w nadziei, że wszyscy o nim zapomną" - tak wspominany jest dziś przez cały dzień w Trójce. Bogdan Łyszkiewicz śpiewał najczęściej o miłości, gdyż jak sam podkreślał "Inne tematy go nie interesują. Tylko miłość tak naprawdę jest w życiu ważna". Był propagatorem uśmiechu i dobra – tak zapamiętali go liczni fani. "Taki cywilny duszpasterz, bez nachalnego przekonania do swojej religii" - wspomina w artykule dla "Machiny" Paweł Sito.
Ile prawdy jest w tym porównaniu?
Zaskakująco dużo!
Pomijając podobieństwo fizyczne, muzycznie to raczej średnio podobne klimaty (choć dla mnie Chłopcy to naprawdę jeden z bardziej kultowych polskich zespołów lat '80/'90). Ale, co ważne, ideologicznie - chyba rzeczywiście jest coś w określeniu polski John Lennon:
A jak już będę dobrym człowiekiem
Kocham wolność
Kocham Cię
[*]

_________________
Everybody has a sense of childlike wonder!


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Cze 24, 2010 12:25 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
Dzięki za przypomnienie! Swoją drogą ten czas leci...
Próbowałam znaleźć w sieci wywiad jaki został kiedyś dawno dawno temu przeprowadzony z Bogdanem Łyszkiewiczem przez pewnego bydgoskiego dziennikarza, zdaje się, że Andrzeja Fabisa. Pamiętam, że w wywiadzie padło porównanie do Lennona, i sam lider zespołu Chłopcy z Placu Broni powiedział, że Lennon jest mu bardzo bliski i podobnie jak John lubi bawić się słowami i może kto wie, wkrótce napisze książkę. Niestety, nie zdążył.
Przy okazji szukania tego wywiadu znalazłam wzmiankę, że jeden z utworów Łyszkiewicza został nazwany "The Beatles".
Na youtube jest tylko to:
http://www.youtube.com/watch?v=9iACc1I5f7Q

Wiem, wiem, Jennifer Anniston nie kojarzy się z Beatlesami wcale ;)

_________________
Image
Strawberry Fields Forever


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Cze 24, 2010 1:07 am 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Miałam kiedyś ten utwór przegrywany na kasecie. O ile sobie przypominam, słowo "Beatles" nie pada w tekście ani razu.

Też dosyć lubię Chłopców z Placu Broni i pamiętam, że strasznie smutno mi było na wieść o wypadku. Mam taki wycinek z jakiegoś kolorowca jeszcze z lat 90-tych o artystach i ich idolach z dzieciństwa. Był tam i Bogdan Łyszkiewicz, który oczywiście mówił o swojej inspiracji Lennonem (oprócz tego pamiętam jeszcze bodaj Meg Ryan, która mówiła o szczenięcym uczuciu do McCartneya... był zdaje się jeszcze ktoś, kto wspomniał Beatlesów, ale kto?).

A jeśli chodzi o określenie "polski Lennon", dla mnie jednak na zawsze pozostanie nim Krzysiek Klenczon (chociaż skądinąd wiem, że najbardziej oddani fani Czerwonych Gitar mocno sprzeciwiają się tej klasyfikacji, jakoby Klenczon był polskim Lennonem, a Krajewski -- McCartneyem).

Edit: Voila: http://bogdan2010.wrzuta.pl/audio/3vKKY ... he_beatles :wink:

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Cze 24, 2010 8:55 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
Rita napisał(a):
Mam taki wycinek z jakiegoś kolorowca jeszcze z lat 90-tych o artystach i ich idolach z dzieciństwa. Był tam i Bogdan Łyszkiewicz, który oczywiście mówił o swojej inspiracji Lennonem (oprócz tego pamiętam jeszcze bodaj Meg Ryan, która mówiła o szczenięcym uczuciu do McCartneya... był zdaje się jeszcze ktoś, kto wspomniał Beatlesów, ale kto?).


Też mam ten wycinek z gazety! Zespół Big Day wspomniał Beatlesów :D

Rita napisał(a):
A jeśli chodzi o określenie "polski Lennon", dla mnie jednak na zawsze pozostanie nim Krzysiek Klenczon.


Zdecydowanie tak!

_________________
Image
Strawberry Fields Forever


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Cze 24, 2010 9:46 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Kwi 13, 2005 8:27 am
Posty: 1052
Miejscowość: Warmia
No właśnie! :
Cytuj:
A jeśli chodzi o określenie "polski Lennon", dla mnie jednak na zawsze pozostanie nim Krzysiek Klenczon (chociaż skądinąd wiem, że najbardziej oddani fani Czerwonych Gitar mocno sprzeciwiają się tej klasyfikacji, jakoby Klenczon był polskim Lennonem, a Krajewski -- McCartneyem)

Klenczon-Lennon, to Czerwone Gitary wówczas były określane polskim The Beatles, działali w prawie w tym samym okresie, więc stąd ta analogia porównawcza. Później fala lat 80-tych odrodzenia beatlemanii , która nastąpiła po zabójstwie Johna, kolejne inspiracje i kolejne analogie porównawcze. Dla mnie nie Bogdan, ale Krzysiek będzie polskim Lennonem. I tak już pozostanie.

_________________
http://www.ratujkonie.pl/.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Cze 24, 2010 11:09 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
Kiedyś wspominałam historyjkę o tym jak Klenczona pomylili z Lennonem:
viewtopic.php?f=1&t=223&p=1910&hilit=klenczona#p1910

Dla mnie "polskim Lennonem nr 1" będzie zawsze Klenczon, natomiast Łyszkiewicz zasługuje na ten nr 2 :)

_________________
Image
Strawberry Fields Forever


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY