Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Sob Kwi 27, 2024 12:06 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
PostWysłany: Śro Wrz 03, 2008 5:48 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
Skopiowane z merlina:

Powieść obyczajowa. Tyleż nostalgiczna, co przewrotna i zaskakująca historia czterech koleżanek, wychowanych w latach sześćdziesiątych na warszawskiej Starej Ochocie. Marianna, obecnie wzięta dziennikarka, jako dziewczynka wymyśliła sobie starszego brata Cygana. Ku swemu zdumieniu, odkrywa po latach, że jego "istnienie" skomplikowało losy wielu ludzi i przyczyniło się do tragedii, a ponowne spotkanie z dawnymi przyjaciółkami całkowicie zmienia jej życie...
Niebanalnie napisana, świetnie osadzona w realiach "środkowego" PRL i współcześnie, poruszająca opowieść o dzieciństwie, dorosłości i sile fantazji, która może i uskrzydlać, i niszczyć.

Image

_________________
Image
Strawberry Fields Forever


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 3:38 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Czytałam. Jak dla mnie powieść ta jest dość dziwna, a jej konstrukcja i fabuła nie do końca jasna. Przyznam się też, że pod koniec już czytałam trochę tak "na szybko", co mi się raczej nie zdarza w przypadku książek, które naprawdę chwyca mnie za serce. Czy ktoś czytał i myśli podobnie lub zgoła zupełnie inaczej?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 5:35 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
Chyba będę musiała się uśmiechnąć do Ciebie Aniu, abyś załatwiła mi tą książkę, albo zrobimy wymianę, co Ty na to? :D

_________________
Image
Strawberry Fields Forever


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 5:39 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Ależ Kasiu,

dla Ciebie wszystko ;)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 5:46 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
Dzięki Aniu :D Zrobiłyśmy mało wymianę i jak tylko przyjdzie do mnie książka, podzielę się wrażeniami, ale przeważnie mam bardzo podobne zdanie do Ani..... :)

_________________
Image
Strawberry Fields Forever


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Nie Lis 30, 2008 1:31 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
Jestem po lekturze. Podczas czytania przechodziłam trzy etapy: najpierw próbowałam zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi, w połowie książki pojawiło się zaciekawienie, im bliżej było końca, tym większa była moja irytacja. Podobnie jak Ania, chciałam jak najszybciej dobrnąć do końca by wreszcie skończyć tę dziwną książkę. Jeszcze denerwowały mnie cytaty piosenek Beatlesów napisane np. Ajm fiksing e houl łer de rein gets in
Jeśli ktoś przeczytał książkę, niech się podzieli swoimi wrażeniami.

_________________
Image
Strawberry Fields Forever


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Nie Lis 30, 2008 2:32 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Wrz 09, 2005 4:27 pm
Posty: 972
Miejscowość: Warszawa
U mnie już czeka w kolejce na półce. Tylko, że ta kolejka raczej długawa jest... :)

_________________
"Going fast, coming soon,
We made love in the afternoon.
Found a flat, after that
We got married" :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Maj 07, 2009 5:01 am 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
W najnowszym numerze "Bluszcza" jest wywiad z panią Joanną. Poniżej przytaczam interesujące dla nas fragmenty.

Cytuj:
- A jak było z powieścią Kocham Paula McCartneya, która ukazała się jesienią?
JSz: Podpisałam z wydawnictwem umowę na dwie powieści. Z ośmiu tematów wybrano ten mi najbliższy, bo ocierający się o moje własne życie. Ale akurat ta fabuła była najmniej skonstruowana w mojej głowie.
- Rodziła się w trakcie pisania?
JSz: Tak. Ale też wiedziałam, jakie elementy na pewno chcę wykorzystać, jak na przykłąd postać Paulojohna, który istniał naprawdę. Przesiadywał w kawiarni na Ochocie tak, jak to przedstawiłam w książce. Nie okazał się jednak agentem SB. W powieści opisałam też lalkę amerykańską, nie moją. Pamiętam ją z dzieciństwa. Budziła na naszym szarym podwórku wielkie emocje. Wydawała się lepsza od nas, była z innnego świata. Wiedziałam, że pewne wspomnienia i emocje muszę z siebie kiedyś wypuścić.
- Część krytyków oskarżyła panią, że tytuł książki jest zbiegiem marketingowym.
JSz: "Kocham Paula McCartneya" to zdanie, które towarzyszyło mi wszędzie w latach 60. Otaczało mnie. Wypisywałam je w zeszycie albo kredą na ulicy. Jest dla mnie hasłem, znakiem tamtych czasów. Użyłam go z najczystszymi intencjami. Boli mnie, gdy słyszę, że to jakiś celowy zabieg. Tytuł powstał, zanim skreśliłam pierwsze słowo powieści.


i dalej:
Cytuj:
JSz:(...) Bardzo intensywnie przeżyłam lata młodzieńcze. Miałam cały bagaż przeczuć dotyczących mojego późniejszego funkcjonowania wśród ludzi, miłości, pewnej samotności. Muzyka The Beatles mocno łączyła się z tymi przeczuciami. Do dziś, gdy ją słyszę, dostaję gęsiej skórki(...)

Cytuj:
- Nadal słucha pani Beatlesów?
JSz: Nie tak często, jak kiedyś. Jeśli w ogóle słucham muzyki, to klasycznej, podczas czytania. Kiedy piszę, potrzebuję ciszy. Muzykę zabieram też na spacery, które są ważną częścią mojego życia. Najwięcej myślę, właśnie chodząc. Zdarza mi się wtedy brać ze sobą odtwarzacz z płytą The Beatles. Ale najczęściej słyszę ich przez przypadek. Jadę samochodem, wchodzę do sklepu albo do domu i akurat leci kawałek Beatlesów. I nagle wspomnienia powracają...
- To nie chyba nie może być przypadek...
JSz: Może nie...


Muszę przyznać, że też miałam takie wrażenie z tym celowym zabiegiem marketingowym odnośnie tytułu, ale po przeczytaniu wywiadu jakoś wierzę pani Szczepkowskiej, sama nie wiem, czemu.
Co nie zmienia faktu, że -- moim zdaniem -- książka mocno pod Beatlesów naciągana.
No i ten "to nie może być przypadek" do mnie nie przemawia. Mi też zdarza się słyszeć Beatlesów tu i ówdzie, a poza tym skoro pani Joanna Beatlesów specjalnie już nie słucha, to chyba normalne, że w takim razie jeśli już ich słyszy to w radiu czy w sklepie.

Pozdrawiam,
niesypiająca Rita


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY