Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Nie Kwi 28, 2024 1:26 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu:
PostWysłany: Nie Cze 04, 2006 11:01 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Lut 06, 2005 11:35 pm
Posty: 2038
Miejscowość: Łódź
"Liverpool Oratorio" zabrzmi w Łodzi"
"Po raz pierwszy w Łodzi usłyszymy "Liverpool Oratorio"
- dzieło Paula McCartney`a, byłego muzyka zespołu The Beatles

Paul McCartney, oprócz muzyki popularnej, pisze także z powodzeniem utwory kameralne i oratoryjne. Jego dzieła wykonywane są przez najsłynniejsze orkiestry, chóry i solistów.
"Liverpool Oratorio" zostało napisane na zamówienie Królewskiego Towarzystwa Filharmonicznego w Liverpoolu z okazji 150-lecia istnienia. Światowa premiera utworu miała miejsce 28 czerwca 1991 roku <dop. kopisty tekstu - ja miałam wtedy roczek, hiehie :lol:> w anglikańskiej katedrze w Liverpoolu. Oratorium odniosło spory sukces. Trafiło na pierwsze miejsca listy najpopularniejszych płyt z muzyką poważną w USA i Wielkiej Brytanii. Kompozycja doczekała się także ponad stu oficjalnych wykonań na całym świecie.
Oratorium składa się z ośmiu części opisujących kolejne etapy życia bohatera (najprawdopodobniej samego McCartney`a) począwszy od dzieciństwa w czasach II wojny światowej, po założenie rodziny.
Oratorium zostało napisane na wielką orkiestrę symfoniczną, chór mieszany, chór chłopięcy oraz czterech solistów. W łódzkim koncercie usłyszymy: Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej,
Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej, Warszawski Chór Chłopięcy i Męski przy Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Orkiestrę Politechniki w Ulm (Niemcy) oraz solistów Teatru Wielkiego w Łodzi (Dorotę Wójcik - sopran, Agnieszkę Makówkę - alt, Krzysztofa Marciniaka - tenor, i Przemysława Reznera - bas i baryton). Koncert organizuje Politechnika Łódzka.
Koncert odbędzie się w środę, 7 czerwca w Kościele ewangelicko-augsburskim Św. Mateusza, ul. Piotrkowska 283. Początek o godzinie 19:00. Bilety po 25 zł (dla grup powyżej 50 osób - 20 zł) można kupić w CIK (ul. Narutowicza 20/22) i Społecznym Domu Studenta (al. Politechniki 3a). "
******************************************************
Wiem, że niewielu jest na naszym forum łodzian, ale być może ktoś będąc w okolicach, nabierze ochoty (no fakt, mało komu przyjezdnemu będzie chciało się szukać Narutowicza/Politechniki, a potem drałować na Piotrkowską (choć pocieszyć was mogę tym, że są to jedne z największych, najbardziej znanych łodzkich ulic), ale... nie byłabym fanką Beatli, jeślibym tej wiadomości nie przekazała. ;)

Z bólem serca wyznaję, że mnie na tym koncercie nie będzie. :( Bardzo, bardzo żałuję (tak bardzo, że sprawy nie możecie sobie zdawać ;) no, mooooże trochę :P), ale to z powodu nachodzącego na oratorium koncertu Turnaua i Sikorowskiego :D (a bilety na ich występ już mam, więc żadnej możliwości wyboru... może nawet lepiej, bo nie potrafiłabym wybrać ;)).

_________________
"Normalność nie jest kwestią statystyki."


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Cze 07, 2006 5:11 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Lut 06, 2005 11:35 pm
Posty: 2038
Miejscowość: Łódź
Acha, jeszcze tylko chciałam dodać (przepraszam, dopiero dziś wyczytałam), że Oratorium, które dziś wieczorem, o godzinie 19:00 zabrzmi w Łodzi, będzie można usłyszeć na stronie internetowej www.lodman.pl/live i w Studenckim Radiu "Żak" (88,8 Mhz).

PS Właściwie to najłatwiej zacząć od tej strony, :arrow:
http://live.man.lodz.pl/archiwum/30/nazywo/32
bo na podanej przez GW trzeba trochę pogrzebać, zanim się trafi na jakiś właściwy link. ;)

_________________
"Normalność nie jest kwestią statystyki."


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Cze 07, 2006 5:43 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Wrz 09, 2005 4:27 pm
Posty: 972
Miejscowość: Warszawa
Hej, to niech to ktos moze nagra z internetu na kompa, hmm ??

Chetnie bym posluchal :)

_________________
"Going fast, coming soon,
We made love in the afternoon.
Found a flat, after that
We got married" :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Cze 08, 2006 8:21 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Wrz 23, 2002 4:06 pm
Posty: 2132
Miejscowość: Wrocław
Jak na zlosc - wczoraj mialem strasznie obciazone lacze. Ale udalo mi sie uslyszec (nie zobaczyc) troszeczke oklaskow :wink: Widocznie nie dane mi bylo cieszyc sie tym widokiem - no coz... zostaje wiec oficialne CD i wyobraznia :wink:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=6f6uVZon_Kg


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Cze 08, 2006 8:59 am 
Offline
Sierżant Pepper

Rejestracja: Śro Lip 21, 2004 1:31 pm
Posty: 135
Miejscowość: Blue Island
Wczoraj udało mi się zdobyć bilety i dziś wybieram się do Akademii Muzycznej na „Liverpool Oratorio”! 8)
Wystawienie tego muzycznego dzieła w Warszawie nie miało praktycznie żadnej reklamy. Informacja przygotowana przez organizatorów dla Gazety Wyborczej została wycofana :?
Gdyby nie wiadomość Ani1 na stronie głównej prawdopodobnie nie wiedziałabym, że „Liverpool Oratorio” będzie miało dziś swoją warszawską premierę.
O tym jak bardzo się cieszę, nie muszę chyba nikogo przekonywać
Jestem po prostu „High In the Clouds’
:) :) :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Cze 08, 2006 10:39 am 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Wrz 09, 2005 4:27 pm
Posty: 972
Miejscowość: Warszawa
A sa jeszcze w Warszawie bilety do zdobycia?

Jesli tak, to moze udaloby mi sie kogos wyslac jako mojego osobistego przedstawiciela :lol:

Masz jakies namiary Dorothy? Jakis adres czy numer telefonu, pod ktorym moznaby sie wiecej dowiedziec?

A wczoraj stanalem na glowie i udalo mi sie czesc transmisji online zobaczyc, a calosc audio nagrac na kompie. Wlasnie odsluchuje jak to wyszlo...

No nic, moja opinia podziele sie kiedy indziej, jak juz uporzadkuje nagranie i sobie je na spokojnie przeslucham, ale to co zobaczylem i uslyszalem wczoraj, czyli pierwsze dwie czesci Oratorium, troche zawiodlo moje oczekiwania... Choc oczywiscie super, ze ktos w ogole podjal sie wystawienia utworu Paula w Polsce :)

pozdr i czekam niecierpliwie na informacje o biletach na Wawe
Karol

_________________
"Going fast, coming soon,
We made love in the afternoon.
Found a flat, after that
We got married" :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Cze 08, 2006 10:58 am 
Offline
Sierżant Pepper

Rejestracja: Śro Lip 21, 2004 1:31 pm
Posty: 135
Miejscowość: Blue Island
Koncert odbędzie się dziś :) o godzinie 19.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Warszawie, ul. Okólnik 2
tel. (022) 827 72 41 w. 328
Bilety w cenie jedynych 15 zł. !!! do nabycia w Akademii Muzycznej.
Wczoraj w południe było jeszcze trochę biletów ( z wyjątkiem rezerwacji czterech rzędów w środku sali dla…??? )

ps. Dodam jeszcze, że na koncert wybieram się z połową duetu Peter&Paul, który z takim powodzeniem zadebiutował na spotkaniu fanów Poznaniu. :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Cze 12, 2006 9:27 am 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Wrz 09, 2005 4:27 pm
Posty: 972
Miejscowość: Warszawa
Dzieki Dorothy za te informacje :)

Dzieki sprawnie przeprowadzonej i zakrojonej na szeroka skale akcji udalo mi sie sciagnac na koncert moich rodzicow, wiec to juz prawie tak jakbym sam sie na koncercie znalazl, zwazywszy, ze widzialem w necie fragment koncertu z poprzedniego dnia i slyszalem jego calosc, a z warszawskiego koncertu bede mial naocznych swiadkow i bilety oraz jakies inne papierowe ulotki, o ile takowe byly :D

mam nadzieje ze mnie z roboty za miedzynarodowe telefony nie wywala 8) :lol:

pozdr
Karol

_________________
"Going fast, coming soon,
We made love in the afternoon.
Found a flat, after that
We got married" :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Cze 12, 2006 12:15 pm 
Offline
Sierżant Pepper

Rejestracja: Śro Lip 21, 2004 1:31 pm
Posty: 135
Miejscowość: Blue Island
Witajcie :)

Jestem wciąż pod ogromnym wrażeniem koncertu.
O warszawskiej premierze "Liverpool Oratorio" napiszę za kilka dni..

Pozdrawiam Wszystkich i ...The Beatles Forever 8)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Cze 20, 2006 11:52 am 
Offline
Sierżant Pepper

Rejestracja: Śro Lip 21, 2004 1:31 pm
Posty: 135
Miejscowość: Blue Island
„Liverpool Oratorio” dzieło muzyczne Paula McCartneya zostało napisane na zamówienie Królewskiego Towarzystwa Filharmonicznego w Liverpoolu z okazji 150-lecia jego istnienia. Światowa premiera Oratorium miała miejsce 28 czerwca 1991 roku w Anglican Cathedral w Liverpoolu przed liczącą ponad dwa i pół tysiące osób publicznością. Oratorium Paula McCartneya odniosło duży sukces komercyjny, doczekało się m.in. ponad stu oficjalnych wykonań na całym świecie, a muzyka trafiła na listy przebojów z muzyką poważną….
Niezwykle trudno jest pisać o dziele tak niezwykłym i wybitnym w karierze muzycznej Paula jakim jest „Liverpool Oratorio”. Pozwólcie, że skorzystam z informacji i uwag Piotra Chróściela, które przekazał mi po koncercie. Wiele cennych informacji dotyczących klasycznego dzieła Paula można znaleźć w doskonałej recenzji Piotra Chróściela dotyczącej „Liverpool Oratorio”, która ukazała się łamach miesięcznika „Teraz Rock” w styczniu 2005 roku ( dostępna na stronach internetowych pisma ), oraz w samej biografii Paula McCartneya.
Warszawskie wykonanie Liverpool Oratorio 8 czerwca 2006 roku w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chpoina było trzecim oficjalnym wykonaniem tego dzieła w Polsce. Pierwsze miało miejsce w czerwcu 1993 roku w kościele św. Katarzyny w Krakowie, gdzie zespołem i dwoma chórami dyrygował sam Carl Davis. Drugim oficjalnym wykonaniem był koncert w Kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi 7 czerwca tego roku. Głównym inicjatorem przedsięwzięcia była Politechnika Łódzka, patronami medialnymi: Akademickie Radio „Żak”, Radio Łódź i Łódzki Ośrodek Telewizji Polskiej.

Forma oratorium polega na współbrzmieniu partii solowych, chóralnych i instrumentalnych. Nie występuje w nim akcja sceniczna, nie ma też charakteryzacji wykonawców. Dzieło Paula McCartneya zostało napisane na orkiestrę symfoniczną, chór mieszany, chór chłopięcy i czterech solistów. Libretto „Liverpool Oratorio” opowiada o życiu dwojga ludzi – Shanty’ego i jego ukochanej Mary Dee, w dużej części ma charakter autobiograficzny.
Wykonawcami warszawskiej premiery Liverpool Oratorio byli: Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej, Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej, Warszawski Chór Chłopięcy i Męski przy akademii Muzycznej w Warszawie oraz Orkiestra Symfoniczna Politechniki w Ulm, którą dyrygował Jerzy Rachubiński oraz soliści: Dorota Wójcik (sporan-Mary Dee), Agnieszka Makówka (alt, Miss Inkley, Chief Mourner, Nurse), Krzysztof Marciniak (tenor, Shanty), Przemysław Rezner (bas-baryton, Headmaster, Preacher, Mr Dingle).

Wyróżniającymi się i najlepiej zaśpiewanymi były partie wokalne Doroty Wójcik jako Mary Dee. A sama muzyka ? Dzieło Paula McCartneya znalazło już swoje stałe miejsce wśród dzieł muzyki klasycznej. Jego niezwykłość i doskonałość polega na tym, że Paulowi udało zawrzeć w nim i połączyć w całość wiele elementów muzycznych inspirowanych m.in. tradycją muzyki staroangielskiej, religijnej oraz rozrywkowej. „The World You’re Coming Into” jest bliski klimatowi muzyki rozrywkowej – to niemal wymarzony temat dla Barbary Streisand, „Save The Child” posiada formę pieśni staroangielskiej. W powracającym temacie „ I’ll Always Be Here” odnajdujemy Paula jako kompozytora „Yesterday”, utwór zawiera w sobie ogromną płynność melodyczną, sentymentalizm i genialną prostotę. Partie basowe „Drinking Song” i „Headmaster’s Song” zaśpiewane przez Przemysława Reznera, który jako dyrektor szkoły przedstawia uczniom nauczycielkę hiszpańskiego – Miss Inkley, do której mogą zwracać się „sir”, wprowadzają elementy humorystyczne. Niezwykle przejmująco zarówno na warszawskiej premierze, jak i zawsze kiedy słucham dzieła Paula, brzmi aria pielęgniarki z części siódmej Oratorium. Zaśpiewane przez Agnieszkę Makówkę „Do You Know Who You Are?” to przecież ostatnie słowa, które usłyszał umierający John…
„Liverpool Oratorio” kończy temat „Peace” oparty na formie ronda. Monumentalny finał nawiązuje wprost do „Mesjasza” Haendla. Na zakończenie jeszcze króciutka muzyczna koda, podobnie jak „Her Majestry” na „Abbey Road” i po raz kolejny nie mamy wątpliwości kto jest autorem tego wybitnego muzycznego dzieła. 8)
Wysłuchanie „Liverpool Oratorio” było prawdziwą muzyczną ucztą. Czułam się tak jakbym słuchała znanych mi dźwięków po raz pierwszy. Sala Akademii Muzycznej, doskonali muzycy i soliści i… genialna, rozbrzmiewająca na żywo muzyka, w sposób niezwykle silny spotęgowały piękno kompozycji Paula. Aż chciało się zawołać „brawo Paul! to Ty jesteś geniuszem!” 8)
Owacje na stojąco w sali Akademii Muzycznej na zakończenie Oratorium były czymś oczywistym.

Wielka szkoda, że warszawska premiera nie miała praktycznie żadnej reklamy, że nie wystawiona została w Teatrze Wielkim, bo tam jest należne jej miejsce. Miejmy nadzieję, że wkrótce „Liverpool Oratorio” zawita do Polski jeszcze raz, z właściwą jej reklamą oraz informacją i we właściwym miejscu.

Pozwólcie, że na zakończenie napiszę kilka słów o warszawskiej nieoficjalnej premierze „Liverpool Oratorio”. Miała ona miejsce 27 maja 1992 roku podczas promocji biografii Paula McCartneya autorstwa Piotra Chróściela. Wg pomysłu Piotra, pianistka Teatru Ateneum Ewa Jusewicz, przy akompaniamencie fortepianu, wykonała wiązankę tematów z Oratorium. Zachowało się nagranie tego oryginalnego „Liverpool Oratorio” w pigułce, którego dzięki uprzejmości Piotra mogłam wysłuchać. Ascetyczne brzmienie fortepianu podkreśliło tylko niezwykłą harmonię i melodyjność dzieła. Dobrze byłoby by kiedyś wykonanie to ujrzało światło dzienne…

Krótkie relacje filmowe z warszawskiej premiery „Liverpool Oratorio” znalazły się w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim w dniu 18 czerwca oraz 16 czerwca w programie Wroński Beat w TVP3. Wielkie podziękowania należą się panu Jackowi Wrońskiemu, dzięki któremu o tym muzycznym wydarzeniu dowiedziało się wiele osób, który w swoim programie zawsze pamięta o ważnych datach muzycznych i wydarzeniach dotyczących Beatlesów, a które zbyt często w przedziwny sposób „umykają” innym.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Nie Cze 25, 2006 1:53 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Wrz 09, 2005 4:27 pm
Posty: 972
Miejscowość: Warszawa
Dzieki Dorothy za recenzje :)

Ze swojej strony dodam jeszcze, ze udalo mi sie nagrac audio z transmisji internetowej z lodzkiego koncertu, wiec jak tylko znajde troche czasu, to udostepnie to wykonanie na stronce.

Co do samego wykonania, to warszawskie opinie moich rodzicow pokrywaja sie z moimi "lodzkimi" - czyli ze oprocz ogolnego pozytywnego wrazenia, nie dalo sie ukryc faktu, ze gra orkiestry nie byla na najwyzszym poziomie (np. musieli sie przez kilko minut stroic po IV czesci Oratorium i generalnie nie brzmieli jakos przekonujaco). Najmocniejsza strona wykonania byly partie choralne, a solisci radzili sobie raczej przyzwoicie, choc tez nie unikneli wpadek, jak chocby spoznione wejscie pana tenora we fragmencie czesci "School", co wyraznie slychac na nagraniu.

No nic, brawo za podjecie sie wystawienia Oratorium, szkoda jednak ze zabraklo reklamy tego wydarzenia. Moim zdaniem, czyli osoby, ktora raczej dobrze jest osluchana z LO, zabraklo troche czasu, by "dopiescic" dzielo od strony muzycznej, co moze nie rzucalo sie jakos bardzo w uszy osobom slyszacym LO po raz pierwszy.

Miejmy nadzieje, ze te dwa koncerty spowoduja, ze pojawia sie dalsze inicjatywy wystawiania Oratorium w naszym kraju, bo jest to z pewnoscia utwor, ktory zasluguje na bycie poznanym przez szersza publicznosc.

pozdr
Karol

_________________
"Going fast, coming soon,
We made love in the afternoon.
Found a flat, after that
We got married" :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Cze 27, 2006 8:54 am 
Offline
Sierżant Pepper

Rejestracja: Śro Lip 21, 2004 1:31 pm
Posty: 135
Miejscowość: Blue Island
Dzięki Karolu za Twoje uwagi :)

Cóż, trudno mi się z Tobą nie zgodzić. Wykonawcy warszawskiej premiery Liverpool Oratorio nie uniknęli błędów. Zauważył je również obecny na koncercie Piotr, m.in. słabe wykonanie i skrócenie tekstu „Drinking Song”, błędy Orkiestry Politechniki w Ulm, słyszalna słaba znajomość języka angielskiego niektórych solistów…
Ogólne wrażenie koncertu było jednak bardzo pozytywne. Było to też pierwsze (i jedyne) słyszane przeze mnie wykonanie Liverpool Oratorio na żywo, więc towarzyszące tej premierze emocje wzięły górę i …nie wspomniałam o błędach. :wink:

Warto również zauważyć, że zespół wykonujący Oratorium tworzyły głównie chóry i orkiestra działające przy Politechnikach, trudno jest więc je porównywać z filharmonikami liverpoolskimi czy nowojorskimi, a potknięcia można Im chyba wybaczyć.

Dobrze się stało, że ktoś podjął się wystawienia tego muzycznego dzieła Paula w Polsce. Teraz, jak słusznie wspomniał Karol, pozostaje nam czekać na kolejne wystawienie Oratorium w naszym kraju, we właściwym miejscu, z udziałem solistów i muzyków największego formatu, oraz z właściwą mu reklamą.

Pozdrawiam !
Dorota


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Paź 02, 2006 11:36 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Lut 06, 2005 11:35 pm
Posty: 2038
Miejscowość: Łódź
Dwa dni temu otrzymałam maila od jednego z chórzystów Akademickiego Chóru Politechniki Łódzkiej, biorącego udział w Liverpool Oratorio. W jego imieniu zapraszam na stronę poświęconą temu wydarzeniu. :arrow:
http://www.liverpool-oratorio.70.pl/

_________________
"Normalność nie jest kwestią statystyki."


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY