Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 6:59 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 51 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: Nie Lip 03, 2016 3:02 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob Sie 30, 2003 12:06 pm
Posty: 1537
Miejscowość: Wrocław
To trudne zestawienie, stąd też trochę mi zeszło jego przygotowanie. Trudne jest ono dlatego, że John po rozstaniu z Beatlesami stał się mega dosłowny i trudno znaleźć już wówczas w jego twórczości teksty poetyckie. Raczej w sferze lirycznej rażą one często naturalizmem i dosadnością przekazu, które jednak, mimo niewątpliwej celności tegoż przekazu, trudno nazwać tekstami wybitnymi. Zdarzają się też próby typu Give Peace a Chance, którym co prawda daleko do dosadności i dosłowności, ale chyba jednak jeszcze dalej, przy całej humorystycznej jego naturze i założeniu, do nazwania go tekstem chociażby dobrym.

Dlatego też, ku mojemu wielkiemu, przyznam, samozdziwieniu, w zestawieniu zabrakło miejsca dla kilku utworów, które wydawały mi sie murowanymi kandydatami do wystąpienia w nim: Jelouse guy, Woman, Woman is the nigger, Power to the people, Just like starting over, How, How do you sleep, I'm Loosing you.

No ale do rzeczy, moja lista:

1) God

God is a Concept by which we measure our pain...
I was a dreamweaver but now I am reborn
I was a walrus but now Iam John


[jeden z najbardziej osobistych tesktów Johna ever; dużo emocji oraz ciekawa konstrukcja jako swego rodzaju antymodlitwy]

2) Gimme Some Truth

No short-haired, yellow-bellied, son of tricky dicky
Is gonna mother hubbard soft soap me
With just a pocketful of hope

[to jeden z tych kilku tekstów, które nie potwierdzają reguły, o której mowa we wstępie, dużo gry słowem]

3) Watching the Wheels


I'm just sitting here watching the wheels go round and round,
I really love to watch them roll


[jw. dla mnie to tekst najbardziej nawiązujący do szczytowego okresu twórczości Johna z solowej kariery]

4) Nobody Told Me


There's a UFO over New York and I ain't too surprised

[ciekawy, zabawny, dziwny - stange days indeed]

5) I Found Out

Ive seen through junkies, I been through it all
Ive seen religion from Jesus to Paul
Don't let them fool you with dope and cocaine
No one can harm you, feel your own pain


[z serii rozliczeniowo-agresywnych utworów Johna, ten uznaję za najciekawszy tekstowo]

6) One Day (At a Time)

When we're together or when we're apart
There's never a space in between the beat of our hearts

[z tekstów zaś około miłosnych - One Day jest chyba najmocniejszy pod względem przemyślenia słów i pewnej niedosłowności przekazu]

7) I'm Stepping Out

Baby's sleeping the cats have all been blessed
Ain't nothing doing on TV (summer repeats)
Put on my space suit I got to look my best
I'm going out to do the city

[podoba mi się w tej piosence zestawienie zupełnego surrealizmu pewnych fraz z codziennością, jaką jest przepełniona; z dużym też plusem za mówiony prolog, który właśnie taki klimat zapowiada: story about a house husband who just has to get out of the house]

8) Instant Karma!

Why in the world are we here
Surely not to live in pain and fear


9) :) #9 Dream

jako całość...

[...bo indywidualnie żaden wers tu nie zachwyca, ale w połączeniu tworzą klimat, który piosenka zapewnia właśnie tym, a nie innym użytym słowom]

10) Nobody Loves You (When You're Down and Out)

I've been across the water now so many times
I've seen the one eyed witchdoctor leading the blind

11) The Luck of the Irish

If you could keep voices like flowers
There'd be shamrock all over the world
If you could drink dreams like Irish streams
Then the world would be high as the mountain of morn

[przykład utworu, który przy mocno ideologicznie nacechowanym przesłaniu, posługuje się jednocześnie wyszukanymi i ciekawymi metaforami, przemyślaną i niebanalną rytmiką wiersza (rymami), czego brakuje np. Imagine, dlatego też ono dopiero kilka pozycji niżej]

12) I Know (I Know)


The years have passed so quickly
One thing I've understood
I am only learning
To tell the trees from wood


13) Serve Yourself

jako całość

14) Crippled Inside

jako całość

15) Beautiful Boy

Life is what happens to you,
While you're busy making other plans

16) Old Dirt Road


said, hey Mr. Human can ya rainmaker too?
He said I guess it's O.K. ya know the only thing we need is water
Cool, clear water, water

17) Isolation


But then again, you're not to blame.
You're just a human, a victim of the insane.

18) Mind Games

We all been playing those mind games forever
Some kinda druid dudes lifting the veil
Doing the mind guerrilla
Some call it magic the search for the grail

19) Whatever Gets You thru the Night

Don't need a sword to cut through flowers...;
Don't need a watch to waste your time...;
Don't need a gun to blow your mind...

20) Imagine

jako całość

[przy wielu zastrzeżeniach do tego tekstu, ze słabymi rymami na czele, to jednak (może trochę na kredyt, bardziej za ową samą ideę, która jednak poruszyła miliony, niż niebywały kunszt tekstowy) nie mógł się tu nie znaleźć. Prawda jest też taka, że nie miałem na tą pozycję już jakiegoś istotnie bardziej wybitnego tekstowo utworu, do ostatniej chwili zastawiałem się alternatywnie jeszcze nad Only People, Bring on the Lucie (Freeda Peeple)]


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Lis 01, 2016 8:24 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Chciałbym jakoś sfinalizować ten plebiscyt. Jeśli ktoś chce dosłać swoje propozycje (Emeela, Fangorn, Dorothy, Dr Maxwell, Noelka, Rita i inni - zapraszam :)) to ma czas do końca listopada. Od 1 grudnia zliczam punkty, 8 grudnia wyniki.

Jest na razie 10 list, 11 leży od maja, ale trochę zapomniałem ją tutaj dodać. Od Dominiki, znanej 100 lat temu z forum jako Mikamikamika:

1. Woman
2. Love
3. Working Class Hero
4. Imagine
5. Watching the wheels
6. Beautiful Boy
7. I know (I know)
8. Jealous Guy
9. Mind Games
10. Out the blue

Instant Karma
How do you sleep?
(Just like) starting over
Happy Xmas (War is over)
Mother
One day at a time
Oh my love
Give peace a chance
God
You are here

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Lis 02, 2016 3:24 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Oto I moja dwudziestka, pogrupowana w dziesiątki :) bo jak zwykle mam kłopot z ustaleniem dokładnej kolejności.


Imagine
Serve Yourself
Beautiful Boy
Give Peace a Chance
I Found Out
Oh My Love
Mother
Woman is the Nigger of the World
Working Class Hero
God

Woman
Nobody Loves You (When You're Down and Out)
Jealous Guy
The Luck of the Irish
Watching the Wheels
Crippled Inside
Grow Old With Me
Gimme Some Truth
How Do You Sleep
I'm The Greatest

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Ostatnio edytowany przez Rita, Sob Gru 17, 2016 1:09 pm, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Lis 02, 2016 5:44 pm 
Offline
Nowhere Man

Rejestracja: Śro Lis 02, 2016 5:37 pm
Posty: 1
Witajcie, jest to mój pierwszy post na tym forum, ale mam nadzieję że nie ostatni :)
Trudno było mi wybrać to zestawienie, pewnie wiele dobrych kawałków Johna pominąłem, ale cóż...nie wszystko można umieścić na tej liście.

1. STRAWBERRY FIELDS FOREVER ;)
2. Instant karma!
3. Give peace a chance

4. Mother
5. Jealous guy

6. Imagine
7. Woman
8. Working class hero
9. God
10. I don't wanna face it

11. Happy Xmas (war is over)
12. Nobody told me
13. Mind games
14. Woman is the nigger of the world
15. Love

16. Oh my love
17. Crippled inside
18. Power to the people
19. #9 Dream
20. Gimme some truth


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Lis 02, 2016 7:04 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Kwi 11, 2006 10:21 pm
Posty: 2315
Miejscowość: New Salt
Witaj. Ciekawa lista Marcinie, ale chodzi o solowe utwory Johna, więc potrzebna będzie korekta.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Lis 13, 2016 6:27 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Paź 12, 2010 6:31 pm
Posty: 866
Melduję się.

1. Love
2. God
3. Working Class Hero
4. Beautiful Boy
5. Grow Old With Me
6. Mind Games
7. Woman
8. isolation
9. Nobody Loves You (When You're Down And Out)
1o.You Are Here


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Lis 13, 2016 6:58 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Wiece intrygująca lista, Sławku. Biorąc pod uwagę nie tylko zawężenie stawki ale też brak kilku 100% pewniaków.

Marcin napisał(a):
1. STRAWBERRY FIELDS FOREVER ;)


Obecność tego tekstu sprawia, że odbieram tę listę jako happening i również przymrużam na nią oko ;) Pozostanie ciekawostką przyrodniczą nie wliczaną do finału.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Lis 13, 2016 9:03 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
A musi pozostać? ;) może przesuńmy listę o jedno "oczko" w górę, nie uwzględniając SFF, i w ten sposób wyjdzie całkiem zacna Lennonowa solodziewiętnastka :)

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Lis 13, 2016 11:30 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Okej, zrobimy tak jak mówisz. 19 pozycji i Instant Karma! na szczycie.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Lis 30, 2016 8:58 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Maj 10, 2006 10:11 am
Posty: 1293
Miejscowość: Piernikowo
1. God – najważniejszy i najistotniejszy. Nie zamierzam tu przytaczać żadnego fragmentu, bo tekst jest genialny jako całość
2. Love – piękno, które tkwi w prostocie mówienia o rzeczach, które wymykają się słowom
3. Woman – znowu za całokształt. Jak byłam swingującą licealistką, lubiłam powtarzać, że chcę to na swoim ślubie. I mimo, że już dawno nie jestem swingującą licealistką, w tym temacie... niewiele się zmieniło. To wciąż piękny i chwytający za serce tekst. Najpiękniejsze, co mężczyzna może powiedzieć kobiecie. „Please remember my life is in your hands" – czyż to nie piękne?
4. Watching The Wheels – "Ah, people asking questions lost in confusion
Well, I tell them there's no problem, only solutions
Well, they shake their heads and they look at me as if I've lost my mind
I tell them there's no hurry
I'm just sitting here doing time" – "przemarzam" swoje życie. John wiedział, o co chodzi. Jakoś identyfikuję się z tym... Żyj jak chcesz, jeśli cię to cieszy i nie sprawiasz nikomu kłopotu.
5. Beautiful Boy – kołysanka dla Seana z prześlicznym przesłaniem: "Before you cross the street
Take my hand
Life is what happens to you while you're busy
Making other plans", a z drugiej strony z tekstem łamiącym (mogę się założyć, że nie tylko moje) serce: "I can hardly wait to see you come of age
But I guess, we'll both
Just have to be patient"
6. Jealous Guy – Za ten początek: "I was dreaming of the past.
And my heart was beating fast,
I began to lose control,
I began to lose control...", który tym prostym pozornie rymem wprowadza nas w poetycki świat spostrzeżenia i refleksji nad swoimi winami z przeszłości.
7. Isolation – za to: "You're just a human, a victim of the insane." – jest w tym coś dramatycznie prawdziwego. Zwłaszcza, kiedy się ogląda jakiekolwiek niusy ze świata...
8. Instant Karma – jak wyżej: "Why in the world are we here,
Surely not to live in pain and fear,
Why on earth are you there,
When you're ev'rywhere,
Come and get your share." Bardzo lubię tego wrażliwego Johna społecznika. Wiele racji miał. Piękne to, utopijne, ale czyż nie warto marzyć?
9. Oh my love – znowuż, to samo, co w przypadku Love. Taki babski sentymentalizm. Jak czuje się osoba zakochana? Ano tak: "Oh my lover for the first time in my life
My eyes can see
I see the wind, oh I see the trees
Everything is clear in my heart
I see the clouds, oh I see the sky
Everything is clear in our world
[...]
I feel the sorrow, oh I feel the dreams
Everything is clear in my heart
I feel life, oh I feel love
Everything is clear in our world"
10. Nobody told me – mnie też nikt nie powiedział. Właśnie mnie też. Więc wydzieram się do tego zawsze głośno i zawzięcie. "Nobody told me there'd be days like these
Strange days indeed -- strange days indeed". Indeed, John.
11. Luck of the Irish – bo popieram. Niech posłuży cytat: " A thousand years of torture and hunger
Drove the people away from their land
A land full of beauty and wonder
Was raped by the British brigands"
12. Give me some truth – a któż nie chciałby słyszeć tlyko prawdy? Poza tym, jak można komuś ubliżyć, nie używając przy tym ani jednego tak zwanego F-Word – lekcja pierwsza profesora Johna W. Lennona.
13. How do you sleep – to bodaj pierwszy diss w historii muzyki? Zanim w ogóle narodził się rap? Tak przynajmniej ja to odczytuję. Kocham Paula całym sercem, ale – to naprawdę smakowity kawałek.
14. How – Bo to wiersz. Znakomity wiersz. "How can we go forward when we don't know which way we're facing?
How can we go forward when we don't know which way to turn?
How can we go forward into something we're not sure of?"
15. Working class hero – to już klasyk. Bardzo zjadliwy, bardzo konfrontacyjny. Lennon troszkę zaniża swoje pochodzenie, ale... zdaje się mówić dokładnie to, co czuje. Nie ma nic cenniejszego. Chociaż pigułka do przełknięcia jest wyjątkowo gorzka.
16. Borrowed Time – żyję w pożyczonym czasie. Nie wiem, czy Lennon miał na myśli coś całkiem innego, ale... W tym przypadku sam nie wiedział, jak blisko był prawdy. Aż ciarki przechodzą, jak się o tym pomyśli. "Good to be older
Would not exchange a single day or a year
Good to be older ah hah
Less complications everything clear"
17. #9 Dream – kolejny już wiersz. Odrealniony, fantastyczny, wypełniony oniryzmem, wrażeniami słuchowymi, zaznaczonymi poprzez nawiasy... Skonstruowany tak, że faktycznie sprawia wrażenie snu. "On a river of sound
Thru the mirror go round, round
I thought i could feel (feel, feel, feel)
Music touching my soul, something warm, sudden cold
The spirit dance was unfolding"
18. Woman is the nigger of the world – nie jestem feministką (po prawdzie, to trochę się ich boję... ;) ), ale to zawsze miło, kiedy ktoś zauważa i odnotowuje nasz kobiecy znój i trud.
19. Just like (starting over) – Bo: " Our life together is so precious together,
We have grown - we have grown,
Although our love is still special,
Let's take our chance and fly away somewhere alone.". N i e w y s z ł o ...
20. Imagine – Last but not least. Wizja utopijna, ale nie można, poza pewnego rodzaju naiwnością, niczego jej zarzucić. Jest piękna. Po prostu. Kto nie chciałby żyć w świecie bez wojen, we wzajemnym pokoju i miłości? Byłoby nam źle? Moglibyśmy być braćmi? Pewnie to niemożliwe, w ogóle nie realne, ale jednak... kto zabroni nam marzyć?

_________________
"Czekaj i nie trać nadziei"
"Żeby czekać trzeba żyć"
"Do, or not do - there is no try"


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Lis 30, 2016 10:27 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Kwi 11, 2006 10:21 pm
Posty: 2315
Miejscowość: New Salt
Pięknie się czyta. Twój tekst daje do myślenia, rozmarzenia i wzrusza. Stęskniłem się już za Tobą Emilio, ale jak przystało na zawodowca siedziałem cicho.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Lis 30, 2016 11:31 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Maj 10, 2006 10:11 am
Posty: 1293
Miejscowość: Piernikowo
bobski66 napisał(a):
Pięknie się czyta. Twój tekst daje do myślenia, rozmarzenia i wzrusza. Stęskniłem się już za Tobą Emilio, ale jak przystało na zawodowca siedziałem cicho.


Ooo, Robercie, jak miło!
Aż się ciepło robi na serduchu!
Dziękuję za ciepłe słowa!
Chodzę z głową w chmurach, więc często po prostu zapominam, żeby wpaść, ale postaram się jednak zaglądać częściej.
Przepraszam, że Was, jako forum, zaniedbałam, kochani!

_________________
"Czekaj i nie trać nadziei"
"Żeby czekać trzeba żyć"
"Do, or not do - there is no try"


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Gru 01, 2016 9:14 am 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 28, 2014 4:48 am
Posty: 615
Miejscowość: Zamość / Warszawa
Wiem, że już po terminie, ale może jeszcze się załapię.

1. Imagine

Jeśli tekst piosenki może zmienić świat, to "Imagine" jest najlepszym przykładem. Oczywiście utopia, o której śpiewał Lennon, pozostała utopią, ale w sumie o to chodziło. Ważne, że zawsze, gdy ktoś wykonuje ten utwór albo nawet słucha go z uwagą, świat staje się lepszy, spokojniejszy, bardziej zamyślony - choćby na te kilka minut i tylko w jednym miejscu, ale to już coś - moim zdaniem coś wielkiego. Poza tym każde słowo jest tu na swoim miejscu, tekst jest prosty, jasny i dobitny.

2. How?

Zawsze wzrusza mnie to, jak John potrafił przekazać swoje zagubienie, niepewność w taki sposób, że odbiorca absolutnie mu wierzy. Jednocześnie mówi o sobie i o mnie, i o nas wszystkich. Taki Lennon przyznający się do własnych słabości, niepewny i kruchy to "mój" Lennon, bo to jednocześnie po części i ja. W tym tekście poruszająca jest ta delikatna, niewinna zmiana z "ja" na "my" w końcowej zwrotce - niby prawie to samo, a jednocześnie całkiem inaczej!

3. Nobody Told Me

Lennon dziwiący się światu, obserwujący z boku ten cały surrealizm ludzkiego postępowania. Podobnie jak w "Watching the Wheels", i tu przypatruje się, znajduje sprzeczności i stwierdza: "Dziwny jest ten świat", w którym trzeba, należy i powinno się, w którym wzajemne relacje są tak zagmatwane.

Everybody's talking and no one says a word
Everybody's making love and no one really cares
There's Nazis in the bathroom just below the stairs

(...)
Nobody told me there'd be days like these
Strange days indeed, strange days indeed


4. Jealous Guy

I didn't mean to hurt you
I'm sorry that I made you cry
I didn't want to hurt you
I'm just a jealous guy


Nie pierwszy i nie ostatni raz John pokazuje, że czasem nie warto kombinować, tylko przekazać coś tak zwyczajnie i po ludzku, prostymi i szczerymi słowami. Choć do słownego kombinowania też był pierwszy, co pokazuje jego talent.

5. God

Doskonale pamiętam, jak pierwszy raz usłyszałem ten utwór. A takich rzeczy jakoś nie zapamiętuję, chyba że naprawdę mnie poruszą. "God" mnie nie poruszyło - raczej zwaliło z nóg, uderzyło prosto w brzuch i długo nie pozwoliło wstać z podłogi. Tak wstrząsającej, niewymownie smutnej piosenki jeszcze wtedy nie słyszałem. Był 2007 rok, non stop słuchałem The Beatles i dopiero poznawałem ich solową twórczość. Obejrzałem w HBO "Imagine: John Lennon" i gdy usłyszałem to mroczne wyznanie niewiary Lennona, wydało mi się ono boleśnie szczere. "I don't believe in Beatles" - w tym momencie świat jakby się zatrzymał... (Wtedy nie znałem jeszcze tak dokładnie biografii Lennona, żeby stwierdzić, czemu tak właśnie powiedział). A potem przyszła mała pociecha: "I just believe in me, Yoko and me. And that's reality".

The dream is over
What can I say?

(...)
And so, dear friends
You'll just have to carry on


6. Out the Blue

All my life's been a long slow knife
I was born just to get to you

(...)
Like a U.F.O. you came to me
And blew away life's misery
Out the blue life's energy
Out the blue you came to me


"Long slow knife" to moja ulubiona Johnowa metafora, godna najznakomitszego poety. Niejednoznaczna, frapująca, zaprawdę poetycka; taka, którą trudno dokładnie opisać, ale chyba każdy ją rozumie. Ale żeby nie było, że tylko za ten wers "Out the Blue" dostaje u mnie szóste miejsce: to jeden z tych tekstów, w których Lennon do perfekcji wykorzystał swą celność, zwięzłość wypowiedzi przy wielości znaczeń. I uważam, że jest to jeden z najlepszych jego tekstów o miłości; taki zachęcająco-optymistyczny.

7. Woman

Woman, I know you understand
The little child inside the man
Please remember, my life is in your hands


Przepiękny list miłosny. I znowu - niby prosto, ale kunsztownie; właśnie ta "prostota" jest poetycka.

8. Watching the Wheels

People say I'm lazy dreaming my life away
Well they give me all kinds of advice designed to enlighten me

(...)
I'm just sitting here watching the wheels go round and round
I really love to watch them roll
No longer riding on the merry-go-round
I just had to let it go


Ponownie John-obserwator, wyłapujący różne absurdy życia, a dokładniej - zajmujący się oczekiwaniami innych ludzi wobec swojej osoby. Powraca tu także motyw skłonności do błogiego lenistwa, nicnierobienia - w tym świetnie Johna rozumiem ;)

9. Working Class Hero

When they've tortured and scared you for twenty odd years
Then they expect you to pick a career
When you can't really function, you're so full of fear

(...)
There's room at the top, they are telling you still
But first you must learn how to smile as you kill
If you want to be like the folks on the hill


Z zaangażowanych społecznie tekstów Lennona ten najbardziej do mnie przemawia. Pełen gniewu, frustracji i gorzkich oskarżeń, boleśnie aktualny po latach. Nawet jeśli sam Lennon nie mógłby się w stu procentach utożsamić z adresatem utworu.

10. I'm Losing You

Here in the valley of indecision
I don't know what to do
I feel you slipping away

(...)
You say you're not getting enough
But I remind you of all that bad, bad, bad stuff
So what the hell am I supposed to do?
Just put a band-aid on it?


Przy czytaniu tekstów Johna zwrócił moją uwagę związek "I'm Losing You" z "Jealous Guy". Wybaczenie przychodzi trudniej niż przyznanie się do błędu. "To err is something human and forgiving so divine" - jak to ujął John kilka lat wcześniej. Tu też mamy do czynienia z bezsilnością, poczuciem, że wszystko idzie źle i nie można temu zapobiec; podszyte jest to frustracją i gniewem, wymierzonym zarówno w drugą osobę, jak i w siebie samego.

11. Instant Karma!

Who in the hell d'you think you are?
A superstar?
Well right you are
Well we all shine on
Like the moon and the stars and the sun

(...)
Why in the world are we here?
Surely not to live in pain and fear


Jeden z najbardziej optymistycznych tekstów Lennona? Nie z tych "wszystko jest cudownie, bo jestem razem z Yoko", ale raczej będący apelem do walki o lepsze życie, o otrząśnięcie się z marazmu i pokazanie, na co nas stać.

12. Mother

Children, don't do what I have done
I couldn't walk and I tried to run


Drugie miejsce wśród najbardziej wstrząsających tekstów (po "God"). Aż do bólu.

13. Woman Is the Nigger of the World

We tell her home is the only place she should be
Then we complain that she's too unworldly to be our friend


Trzeba przyznać, że obserwacje są niezwykle trafne i niestety nadal aktualne (na szczęście nie wszędzie, ale na pewno gdzieś w świecie). Obok Johna jest też zapewne sporo Yoko, ale dosadny język to już raczej "sprawka" pana Lennona.

14. Crippled Inside

You can go to church and sing a hymn
Judge me by the colour of my skin
You can live a lie until you die
One thing you can't hide
Is when you're crippled inside


Wyśmianie ludzkiej fałszywości, pozorów, hipokryzji. Gorzkie, ale celne. Zawsze się zastanawiałem, na ile John pisał tu o innych, a na ile o sobie...

15. Intuition

And as I play the game of life
I try to make it better each and every day
And when I struggle in the night
The magic of the music seems to light the way

(...)
Well my instincts are fine
I had to learn to use them in order to survive
And time after time confirmed an old suspicion
It's good to be alive


Optymizm ze szczyptą humoru; celnie, ale z dystansem o życiu i relacjach międzyludzkich i przede wszystkim o tym, żeby się nie zamartwiać. Aż dziwne jak na Lennona. Tekst jest przy tym bardzo melodyjny, z wyrazistą rytmiką.

16. Borrowed Time

When I was younger
Full of ideas and broken dreams (my friend)
When I was younger
Everything simple but not so clear

(...)
Now I am older
The more that I see, the less that I know for sure
Now I am older
The future is brighter and now is the hour


"Kiedy byłem małym chłopcem, hej!"... Temat eksplorowany już od czasów starożytnych, więc cóż mógł wnieść tutaj John Lennon? Może i nic, ale jak tu nie lubić tego tekstu, gdy człowiek zgadza się z każdym słowem. Myślę, że z wiekiem będę zgadzał się jeszcze bardziej. Podobna tematyka jest także w "Life Begins at 40" - ten tekst być może znalazłby się w mojej trzeciej dziesiątce.

17. Beautiful Boy (Darling Boy)

I can hardly wait
To see you come of age
But I guess we'll both
Just have to be patient

(...)
Life is what happens to you
While you're busy making other plans


Wartością dodaną jest pewnie życiorys Lennona, który słowom o dorastaniu syna nadaje tragiczne brzmienie. Ale tekst sam w sobie jest uroczy, delikatny i niezwykle ciepły. A wersy o życiu (drugi cytat), wrzucone tak "od niechcenia" pomiędzy rozmowę z synem, są zabójczo celne. W sumie to nie wiem, czy wymyślił je John, czy też to parafraza przysłowia, ale i tak są genialne.

18. Scared

Hatred and jealousy gonna be the death of me
I guess I knew it right from the start
Sing out about love and peace
Don't wanna se the red raw meat


Mroczny tekst o bluesowym klimacie (czy raczej tematyce). Jakby troszkę przypominał czasy "John Lennon/Plastic Ono Band" i terapii absolutnej szczerości.

19. I Don't Wanna Face It

You wanna save humanity
But it's people that you just can't stand

(...)
Every time I look in the mirror
I don't see anybody there


Tym razem John dostrzega sprzeczności i absurdy we własnym życiu. A jako że każdy człowiek jest zbudowany z kontrastów, to i tu można kilka wersów wziąć do siebie. Bo czasem ciężko jest zmierzyć się z samym sobą; dowiedzieć, czego tak naprawdę się chce.

20. Nobody Loves You (When You're Down and Out)

Nobody loves you when you're old and grey
Nobody needs you when you're upside down
Everybody's hollerin' 'bout their own birthday
Everybody loves you when you're six foot in the ground


Jeden z najbardziej gorzkich i pesymistycznych tekstów Lennona. Znów mówi o sobie i po części także o każdym z nas. I nie jest to jedyny tekst, który okazał się proroczy.

_________________
Kiedy się dziwić przestanę, będzie po mnie


Ostatnio edytowany przez Fangorn Czw Gru 01, 2016 9:36 pm, edytowano w sumie 2 razy

Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Gru 01, 2016 3:10 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Dzięki za dwie, pewnie już ostatnie listy. Emilka - komentarze jak zwykle super.
Ale Wojtek mnie trochę wkurzył ;), bo przez jego typy najbardziej przereklamowany tekst Johna jakimś cudem wgramolił się do top 10 na ostatniej prostej. A z kolei najbardziej niedoceniony wierszyk śpiewany Jasia wyleciał z 20-tki ostatnim rzutem i do tego ze stratą jednego punktu do czołowej dwudziestki ;)

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Gru 01, 2016 4:03 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 28, 2014 4:48 am
Posty: 615
Miejscowość: Zamość / Warszawa
Yer Blue napisał(a):
Ale Wojtek mnie trochę wkurzył ;), bo przez jego typy najbardziej przereklamowany tekst Johna jakimś cudem wgramolił się do top 10 na ostatniej prostej. A z kolei najbardziej niedoceniony wierszyk śpiewany Jasia wyleciał z 20-tki ostatnim rzutem i do tego ze stratą jednego punktu do czołowej dwudziestki ;)

Rozumiem, że najbardziej przereklamowanym tekstem Johna jest jego najlepszy tekst (twierdzę ja), a ten najbardziej niedoceniony to...?

_________________
Kiedy się dziwić przestanę, będzie po mnie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Gru 01, 2016 7:25 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Absolutnie nie chodzi o "Imagine", w końcu sam miałem go na 2 miejscu. Przy okazji: opisałeś ponadczasowość i wielkość tego tekstu w najtrafniejszy sposób jaki w życiu miałem okazję czytać.
W sumie to nieważne, jakie utwory miałem na myśli, bo to tylko taka moja prywatna dygresja. Co to było okaże się 8 grudnia.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Gru 01, 2016 9:39 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 28, 2014 4:48 am
Posty: 615
Miejscowość: Zamość / Warszawa
Jakiś Ty tajemniczy! :wink: No dobra, poczekam do 8 grudnia, nie chce mi się bawić w śledztwa.
Yer Blue napisał(a):
Przy okazji: opisałeś ponadczasowość i wielkość tego tekstu w najtrafniejszy sposób jaki w życiu miałem okazję czytać.

Baaardzo mi miło, ale chyba troszkę się zapędzasz ;) W każdym razie dopisałem obiecane komentarze do pozostałych utworów.

_________________
Kiedy się dziwić przestanę, będzie po mnie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pią Gru 02, 2016 3:35 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Emeela napisał(a):
18. Woman is the nigger of the world – nie jestem feministką


Czyli uważasz, że kobietom prawne i społeczne równouprawnienie się nie należy?

Emeela napisał(a):
(po prawdzie, to trochę się ich boję... ;) )


To ciekawe. A społeczeństwa takiego, o jakim śpiewa John, to już się nie boisz? Tylko tych okropnych feministek? :) Dlaczego w ogóle się ich boisz? Czy dlatego, że m.in. dzięki ruchom feministycznym możesz studiować, pójść do pracy i należy Ci się dokładnie takie samo wynagrodzenie co Twojemu koledze na tym samym stanowisku?

Emeela napisał(a):
ale to zawsze miło, kiedy ktoś zauważa i odnotowuje nasz kobiecy znój i trud.


Tak, to niewątpliwie MIŁE, tylko że tekst nie jest o tym, jak to miły John, "dostrzega nasz znój". To, co dostrzega John, to społeczeństwo, które dyktuje kobietom co mają robić, jak żyć i co jest dla nich najlepsze. John śpiewając "we" prawdopodobnie ma na myśli mężczyzn, ale to robią zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Emeela, nie chcę Cię atakować czy coś :) więc proszę nie odbieraj tego w ten sposób. Mną po prostu prawie że trzęsie, gdy słyszę, gdy kobiety odcinają się od feminizmu, a słowo "feminstka" traktują jak obelgę. Jakoś Zachodzie ludzie - kobiety i mężczyźni (patrz niżej) otwarcie przyznają się do tego, że są feministami. A tymczasem u nas w kraju nie można lubić tekstu o uciskaniu kobiet bez dodania, że "ale nie, feministką to ja nie jestem", bo jeszcze jakiś facet się przestraszy i ucieknie :) A może gdybyśmy odczarowali słowo "feministka" i dumnie mówiły, że tak, jesteśmy za pełnym zrównaniem praw obu płci, to nasza sytuacja w Polsce wyglądałaby inaczej?

Co ciekawe, słowa "nie jestem feministką" bardzo często padają z ust kobiet, które ochoczo ze zdobyczy feminizmu korzystają - skończyły studia, zarabiają, rozwijają się, a przede wszystkim - mają WYBÓR odnośnie tego, co chciałyby robić w życiu, co jeszcze nawet 50 lat temu (!) nie było takie oczywiste.

Sorry za ten offtop, ale na swoje usprawiedliwienie dodam, że ufam, że John by mnie tutaj poparł, a już na pewno zrobiłaby to Yoko, Linda czy Paul McCartney, który w książce "McCartney w rozmowach" otwarcie mówi o tym, że JEST feministą. Czy teraz boisz się Paula McCartneya Emeela? ;)

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Gru 05, 2016 2:44 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Maj 10, 2006 10:11 am
Posty: 1293
Miejscowość: Piernikowo
Rita napisał(a):

Czyli uważasz, że kobietom prawne i społeczne równouprawnienie się nie należy?


Nie, jak najbardziej się należy. Denerwuje mnie tylko pojęcie parytetu. Ale to już temat na dłuższą rozmowę i większy offtop, więc nie wiem czy...
Nie jestem na pewno walczącą feministką.

Cytuj:
Dlaczego w ogóle się ich boisz?


Boję się tylko takich:
http://www.tvn24.pl/tak-jest,39,m/anna- ... 33197.html
A nie normalnych kobiet, co walczą przeciwko przejawom dyskryminacji. Może za bardzo uogólniłam, w tym problem.

Cytuj:
Co ciekawe, słowa "nie jestem feministką" bardzo często padają z ust kobiet, które ochoczo ze zdobyczy feminizmu korzystają - skończyły studia, zarabiają, rozwijają się, a przede wszystkim - mają WYBÓR odnośnie tego, co chciałyby robić w życiu, co jeszcze nawet 50 lat temu (!) nie było takie oczywiste.


No tak Ale już to mamy. Więc nie ma z czym walczyć. Teraz przydałoby się pomóc naszym siostrom ze świata islamskiego czy innych tego typu regionów. Ja się nie czuję dyskryminowana.
A koncepcja mężczyzny, który się mną opiekuje, otwiera drzwi, żebym przeszła, nie pozwoli mi dźwignąć niczego ciężkiego, czy odśnieżać podjazdu, jednak wydaje mi się kusząca.
Żaden facet nigdy mnie nie dyskryminował.
Dlatego drażni mnie ta walka i dziwi.
Cytuj:
Paul McCartney, który w książce "McCartney w rozmowach" otwarcie mówi o tym, że JEST feministą. Czy teraz boisz się Paula McCartneya Emeela? ;)

Nie, chociaż myślę, że jakby nawet pojawił się przede mną, za nic bym się nie odezwała. :D
Poza tym, wybacz uproszczenie i obrazowość, ale Paul nie lata po mieście z odsłoniętym biustem i nie robi innych, tym podobnych bezsensownych akcji.

_________________
"Czekaj i nie trać nadziei"
"Żeby czekać trzeba żyć"
"Do, or not do - there is no try"


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Gru 08, 2016 4:16 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Zanim ogłoszę wyniki podam pechową, 21 pozycję. Tekst, który pechowo nie wszedł do finałowej 20-tki, o włos bo zadecydował 1 punkt. A tak mu kibicowałem ;) Mówiąc szczerze tłumaczenie tego tekstu i w konsekwencji odkrycie jego sensu i znaczenia było dla mnie największą zaletą całej zabawy. Dlatego odpalam mu oddzielnego posta, przed wielkim finałem :)

21. Serve Yourself - 52 pkt
(Rita - 1-10, Yer Blue - 3)

Image

Reszta wkrótce.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 51 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY