Lennon komunista?

Dyskusje na temat Johna Lennona

Lennon komunista?

Postprzez ziggi » Czw Lis 16, 2017 5:04 pm

ziggi
Sierżant Pepper
 
Posty: 145
Rejestracja: Czw Cze 10, 2004 9:36 pm
Miejscowość: Sulechów

Re: Lennon komunista?

Postprzez Liver_2 » Pią Lis 17, 2017 2:48 pm

Marek Jurek już w 1981 roku był zdegustowany umieszczeniem wizerunku Lennona na eksponowanym miejscu w Collegium Novum UAM w Poznaniu. Zapewne chciałby, aby eksponowany był tam Roman Dmowski.

Faktem jest, że w Związku Radzieckim The Beatles w latach 60-ych byli źle odbierani przez władze, ale w latach 70-ych oficjalna popularność zespołu w tym kraju była znacząca.

Ciekawe są dylematy Lennona odnośnie przesłania "Revolution" - słowa skierowane do młodych rewolucjonistów: jestem czy nie jestem z wami (Lennon był za a nawet przeciw).

Gdy John starał się o prawo pobytu w USA musiał odpowiedzieć na pytanie - czy był członkiem partii komunistycznej? Zgodnie z prawdą odpowiedział, że nie był. Ale nie zadano mu innego ważnego pytania - czy popierał działalność organizacji komunistycznych i wyrażał to poparcie w formie dotacji finansowej. A tak właśnie było - John i Yoko popierali małą lewicową grupę w USA; na ile była to organizacja komunistyczna - nie wiem.
Liver_2
Taxman
 
Posty: 216
Rejestracja: Wto Maj 13, 2014 7:53 pm

Re: Lennon komunista?

Postprzez ziggi » Sob Lis 18, 2017 10:44 am

Zapewne bliskie mu były ideały pokazujące swiat bez wojny i przemocy, bez niesprawiedliwości społecznych itd.Takie poglądy pod koniec lat 60 tych i na początku 70 tych wyrazalo wielu młodych ludzi nie godzących sie na tak urządzony swiat.Nie wydaje mi sie aby można było to podciągnąć pod jakąs konkretną ideologię a nawet jeśli to z zalozenia ruchow komunistycznych były bardzo idealistyczne ,zapewne Lennon nie utożsamiał sie z konkretną partią a raczej z ideałami .
Uznał ze swoimi piosenkami i i poparciem dla ruchow pacyfistycznych zdoła wpłynąć poprzez młodych ludzi na rzadzacych aby zaprzestali wojny w Wietnamie . I tyle.
ziggi
Sierżant Pepper
 
Posty: 145
Rejestracja: Czw Cze 10, 2004 9:36 pm
Miejscowość: Sulechów

Re: Lennon komunista?

Postprzez svarog » Sob Lis 18, 2017 2:55 pm

Trudno uznać za komunistę takiego jak by nie było burżuja jak John Lennon albo Yoko Ono. Tekst Imagine to ideał - moim zdaniem humanistyczny a nie komunistyczny. W naszej świadomości ma miejsce duża awersja do komunizmu wynikająca z używania jego ideologii przez twórców Związku Radzieckiego czy innych państw totalitarnych. Jeśli dobrze interpretuję przesłanie Johna Lennona to wolny i żyjący w pokoju człowiek jest na pierwszym miejscu, przed wszelkimi "-izmami", które mogą co najwyżej trafić między Bagism i Shagism w zwrotce pieśni Give Peace A Chance. Dotyczy to także komunizmu.
you can boogie if you try
Awatar użytkownika
svarog
Sun King
 
Posty: 439
Rejestracja: Pią Kwi 08, 2005 3:13 pm
Miejscowość: Kłobuck

Re: Lennon komunista?

Postprzez Rita » Wto Lis 20, 2018 7:54 pm

svarog napisał(a):Trudno uznać za komunistę takiego jak by nie było burżuja jak John Lennon albo Yoko Ono. Tekst Imagine to ideał - moim zdaniem humanistyczny a nie komunistyczny. W naszej świadomości ma miejsce duża awersja do komunizmu wynikająca z używania jego ideologii przez twórców Związku Radzieckiego czy innych państw totalitarnych. Jeśli dobrze interpretuję przesłanie Johna Lennona to wolny i żyjący w pokoju człowiek jest na pierwszym miejscu, przed wszelkimi "-izmami", które mogą co najwyżej trafić między Bagism i Shagism w zwrotce pieśni Give Peace A Chance. Dotyczy to także komunizmu.


Svarog - nic dodać, nic ująć. Doskonale powiedziane.

Autentycznie szkoda mi ludzi, którzy takie ideały jak wolność człowieka, brak właśności czy religii automatycznie utożsamiają z komunizmem. Muszą być dość ubodzy duchem...
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie
Rita
Beatlesiak
 
Posty: 1957
Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Miejscowość: Warszawa

Re: Lennon komunista?

Postprzez John » Wto Gru 25, 2018 11:25 pm

Wszystko ma swoje konsekwencje, każde podejrzenia uaktywniają działanie, zwłaszcza w takim kraju jak USA. Tu w tej archiwalnej prasie jest to w jakiś sposób opisane. Wrocławski „Magazyn Tygodnia” z lipca 83r i gdański „Wieczór Wybrzeża” też z lipca 83r
MT lipiec 83 . . . . . . . . . . . . WW lipiec 83
Image . Image
John
Sierżant Pepper
 
Posty: 129
Rejestracja: Czw Maj 20, 2004 7:20 am
Miejscowość: Gdańsk


Wróć do Lennon - komentarze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości