Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 8:21 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 34 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
PostWysłany: Sob Mar 28, 2015 3:42 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 28, 2014 4:48 am
Posty: 615
Miejscowość: Zamość / Warszawa
Nawet mam tę książkę, ale nie czytałem.

_________________
Kiedy się dziwić przestanę, będzie po mnie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Mar 29, 2015 11:56 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
Fangorn napisał(a):
Agata Widzowska-Pasiak (Bitelsiaki)


Im więcej czytam Bitelsiaków mojej córce na dobranoc tym bardziej się nią zachwycam. Autorka bawi się słowem i wychodzi jej to genialnie! Agata, jeśli jeszcze zaglądasz na forum, to dziękuję Ci za wspaniałą książęczkę, a moja pociecha śle Ci całusy :)

_________________
Image
Strawberry Fields Forever


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Kwi 02, 2015 1:19 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 28, 2014 4:48 am
Posty: 615
Miejscowość: Zamość / Warszawa
Zgodnie z obietnicą zeskanowałem omawiany artykuł (plus kilka innych, które mam). Zapraszam do przeczytania:
http://s1061.photobucket.com/user/Fango ... t=9&page=1
(link powinien przenieść od razu do skanów z "Odry", jeśli nie, to są pod Skany -> Gazety -> Odra)

_________________
Kiedy się dziwić przestanę, będzie po mnie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Kwi 02, 2015 2:20 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Dzięki za skany, Fangorn. Sporo tekstu i nie tylko o Beatlesach, więc odkładam czytanie na później.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Kwi 02, 2015 5:52 pm 
Offline
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Cze 02, 2002 3:07 pm
Posty: 964
"O Beatlesach w polskiej kulturze" pisało się jednak skandalicznie mało. Z kulturą - na szczęście - nie mam nic wspólnego, myślałem wiec, że skoro jej nie znam, to i nic dziwnego, że nie wiem, kto i kiedy analizował Beatlesów. Poprawa wyprowadził mnie z błędu. Okazało się, że znam prawie wszystko, a że to "wszystko" da się policzyć na palcach jednej ręki, to nie moja wina.

Artykuł jest o tyle ciekawy, że analizuje zmieniającą się z pokolenia na pokolenie "wartość" Beatlesów. To trochę lepsza wersja naszych odwiecznych sporów "czy Beatlesi to rock (czyli ambitna muzyka) czy też tylko pop (boysband i żenada)."

Zaczynamy od Mrożka, który śpiewaków ye-ye miał w 1964 roku w takim poważaniu, jak i inne gwiazdy kultury masowej (aktorów i automobilistów). Nie ma się co dziwić Mrożkowi bo definicje "bitlesów", jako "chłopców z długimi włosami" są nadal obecne w słownikach, przysłaniając osiągnięcia muzyczne.

Pokolenie pezetpeerowskie lat sześćdziesiątych Krzysztofa Teodora Toeplitza poświęca Beatlesom odrobinę więcej uwagi ale patrzy na nich przez pryzmat ideologiczny, dostrzegający tylko to, co wolno dostrzec, a więc "proletariackich aniołów", muzyków z klasy robotniczej ...co zresztą jest mocno naciągane. W ogóle wiedza tego pokolenia na temat Beatlesów jest bardzo słaba, nawet wśród intelektualistów i światowców.

Kolejne pokolenie (Barańczak) twierdzi, że nie jest już w stanie ocenić Beatlesów z pozycji Bethovena, Pollocka i Mallarmego bo kultury wysokiej jego pokolenie już po prostu nie zna. Barańczak nie wyklucza jednak, że kultura masowa nie może wydać czegoś wartościowego, jak na przykład Beatlesi. Sam Barańczak jest, jak wiemy, świetnym tłumaczem Beatlesów i umieszczał ich teksty w swoich antologiach poezji angielskiej. Trudno o lepszy dowód uznania i znawstwa.

Leszek Bugajski (Zapiski z epoki Beatlesów) również bardzo ceni zespół ale nie stawia go jeszcze na najwyższej półce wśród dzieł nieśmiertelnych. Bugajski ma żal do swojego pokolenia, że nie powołuje się na Beatlesów, że nie przyznaje się do nich w pełni tak, jak do innych wielkich tego świata: Gombrowicza czy Joyce'a. Jednocześnie jednak znacznie osłabia wartość zespołu pisząc - dla nas Beatlesi, a dla młodszych już ktoś inny będzie głosem pokolenia. Oj - protestujemy [my, fani współcześni] - to tak, jakby Mozart miał wpływ tylko na swoje pokolenie - nie ma zgody fanów na takie tezy :-) Beatlesi, podobnie, jak Mozart będą (naszym zdaniem) kształtowali również i przyszłe pokolenia.

Autor tekstu, Adam Poprawa, pisze już wprost o wielkiej roli F4 "...w mojej przestrzeni mentalnej i biograficznej bezwzględnie potrzebuję Beatlesów i Białoszewskiego, Joyce'a o Coltrane'a, Barańczaka i Bacha." Dla kolejnego pokolenia Beatlesi są już więc jednymi z Wielkich. Są na tej samej półce, co Bach i Bethoven. Potwierdza to w dużym zakresie ankieta przeprowadzona przez Rzeczpospolitą w 1999 roku, sporządzona w celu wyłonienia największych wydarzeń kulturalnych XX wieku. Beatlesi są tam obecni obok Picassa, Joyce'a i Becketta.

Spłaszczyłem treść tego artykułu. Zachęcam do przeczytania. Jest bardzo treściwy ...mam na myśli to, że nie da się go streścić, więc trzeba samemu przeczytać :-)

Dziękuję za skany.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pią Kwi 03, 2015 4:46 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 28, 2014 4:48 am
Posty: 615
Miejscowość: Zamość / Warszawa
Dzisiaj dotarła do mnie książka "Fifty Years with the Beatles". Na razie przeczytałem referat o Beatlesach w polskiej kulturze i jest to rozszerzona wersja artykułu zamieszczonego w "Odrze". Autor dodaje m.in. odniesienia w polskiej muzyce - pisze o pocztówkach dźwiękowych, EP-ce z samochodem, Niebiesko-Czarnych, Skaldach, Czerwonych Gitarach, Żukach, Universe; a także wspomina o PKF "Beatlesi i inni", filmie "Yesterday", powieści "Błękitni z latającego talerza" Aleksandra Minkowskiego, polskich monografiach o The Beatles ("Magiczna podróż Beatlesów" Michała Beszczyńskiego i Jerzego Menela, "The Beatles" Witolda Chromcewicza, "The Beatles. Tak było..." Jerzego Tolaka, "The Beatles. Za kulisami sławy" Leszka Rudnickiego) i o muzyce rockowej ("Rock od Presleya do Santany" Marka Garzteckiego). Rozszerza także fragment dotyczący "Madame" Antoniego Libery; artykuł zawiera ponadto bardzo przydatną bibliografię.

Angielski użyty w tekście nie jest bardzo skomplikowany - może kilka rzadziej używanych słówek; artykuł jest moim zdaniem tłumaczony "słowo w słowo", a gramatyka jest skopiowana z języka polskiego, co może ułatwić czytanie. W każdym razie polecam lekturę tego bardzo interesującego tekstu:
http://s1061.photobucket.com/user/Fango ... t=9&page=1

_________________
Kiedy się dziwić przestanę, będzie po mnie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pią Kwi 03, 2015 10:14 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
Dzięki za skany. Fajna lektura na święta:)

_________________
Image
Strawberry Fields Forever


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Kwi 04, 2015 8:48 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Bardzo dziękuję za te skany! Lektura ciekawa choć pozostawia pewien niedosyt.

Wspomniana w artykule "Madame" jest moją ukochaną powieścią i pozostaje już nią od kilkunastu lat... pomimo że niechęć autora do Beatlesów wyczułam już przy pierwszej lekturze (podobnie zresztą jak jego lekką mizoginię - czyli dwie rzeczy, które powinny mnie z miejsca odstręczyć, ale książka jest tak cudowna, że wszystko jej wybaczam ;) ).

Wielka szkoda, że Mistrz Barańczak nie zdążył wydać wspomnianych w artykule "25 piosenek"...


Btw, czy ja niedowidzę, czy faktycznie nie ma możliwości, aby skany zapisać sobie na dysku twardym?

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Kwi 04, 2015 9:12 pm 
Offline
starszy fan
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Cze 04, 2008 8:49 pm
Posty: 49
Miejscowość: Poznań
Fangorn, jak i gdzie można zdobyć te książkę?

_________________
There are places I'll remember...


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Kwi 04, 2015 9:51 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
Rita napisał(a):
Btw, czy ja niedowidzę, czy faktycznie nie ma możliwości, aby skany zapisać sobie na dysku twardym?

Można zapisać, wystarczy najechać na prawy górny róg skanu i kliknąć w ostatni przycisk: more options, a potem ukazuje się "download".

_________________
Image
Strawberry Fields Forever


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Kwi 05, 2015 6:26 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 28, 2014 4:48 am
Posty: 615
Miejscowość: Zamość / Warszawa
Noelka napisał(a):
Rita napisał(a):
Btw, czy ja niedowidzę, czy faktycznie nie ma możliwości, aby skany zapisać sobie na dysku twardym?

Można zapisać, wystarczy najechać na prawy górny róg skanu i kliknąć w ostatni przycisk: more options, a potem ukazuje się "download".

Na moim komputerze trzeba jeszcze dopisać ręcznie rozszerzenie .jpg, bo odczytuje plik bez rozszerzenia.
Gregor napisał(a):
Fangorn, jak i gdzie można zdobyć te książkę?

Ja znalazłem na Allegro, ale teraz widzę, że już nie ma; jest tylko e-book (jak kupowałem, była jeszcze jedna książka u innego sprzedawcy). Jest natomiast do kupienia na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego:
https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/index.p ... ry_culture
Jeśli ktoś jest zainteresowany, mogę dorzucić skany jeszcze kilku artykułów, jednak skanowanie całej książki byłoby trochę czasochłonne :)

_________________
Kiedy się dziwić przestanę, będzie po mnie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Kwi 19, 2015 11:49 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Maj 10, 2006 10:11 am
Posty: 1293
Miejscowość: Piernikowo
Noelka napisał(a):
Im więcej czytam Bitelsiaków mojej córce na dobranoc tym bardziej się nią zachwycam. Autorka bawi się słowem i wychodzi jej to genialnie! Agata, jeśli jeszcze zaglądasz na forum, to dziękuję Ci za wspaniałą książęczkę, a moja pociecha śle Ci całusy :)


BTW, Może wie ktoś przypadkiem, czy da się tę książeczkę jeszcze gdziekolwiek zdobyć?
Szukam jak dotąd bez skutku...

_________________
"Czekaj i nie trać nadziei"
"Żeby czekać trzeba żyć"
"Do, or not do - there is no try"


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Kwi 19, 2015 2:24 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 28, 2014 4:48 am
Posty: 615
Miejscowość: Zamość / Warszawa
Emeela napisał(a):
BTW, Może wie ktoś przypadkiem, czy da się tę książeczkę jeszcze gdziekolwiek zdobyć?
Szukam jak dotąd bez skutku...

Jest na Allegro :)

_________________
Kiedy się dziwić przestanę, będzie po mnie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Kwi 19, 2015 6:37 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Maj 10, 2006 10:11 am
Posty: 1293
Miejscowość: Piernikowo
Fangorn napisał(a):
Jest na Allegro :)


Bardzo dziękuję.
Zapewne zostało już tylko allegro, więc pewnie będę zmuszona wziąć stamtąd. ;]

_________________
"Czekaj i nie trać nadziei"
"Żeby czekać trzeba żyć"
"Do, or not do - there is no try"


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 34 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY