Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 8:42 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Simon & Garfunkel
PostWysłany: Sob Mar 31, 2007 11:28 am 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 27, 2007 7:05 pm
Posty: 147
Miejscowość: Kraków
Po Waszych postach widzę, że wielu z Was ceni sobie ten duet. Dla mnie to jest chyba najcudowniejszy zespół świata, bowiem nie ma pojedynczej piosenki, która by mi się nie podobała! To naprawdę niesamowite, ale lubiąc TB, Pink Floyd, Marka Knopflera i wielu, wielu innych zawsze trafię na coś no... słabego. A słuchając S&G - wszystkie płyty po kolei - czuję, że u nich nie miało prawa znaleźć się coś cienkiego na płycie 8)

To dość specyficzny duet, bo wkład Arta Garfunkela w płyty sprowadzał się głównie do aranżowania i użyczania swojego cudownego głosu w piosenkach Paula Simona. Często, gdy śpiewali razem, to właśnie głos Simona był na pierwszym planie.

Mimo tego to właśnie połączenie tych dwóch osobowości nadawało jakąś magię tej grupie (tak jakby w TB nie było Ringo! Ja nie potrafię sobie tego wyobrazić). Magię, która po rozpadzie duetu nie była już tak wielka w solowych poczynaniach obu panów (choć kilka płyt jest prawie tak samo fajnych). Zresztą moje ulubione utwory śpiewa zazwyczaj właśnie Garfunkel.

Słuchałem ich od dzieciństwa, może dlatego tak zapadli mi w pamięć (razem z Dire Straits)? I żeby nie pisać tak sobie gołosłownie, zrobię parę odniesień do Fab Four (i do Dylana).

W latach 60-tych jak dla mnie było 5 wielkich songwriterów, ale poetów tylko dwóch. Lennon/McCartney/Harrison, Bob Dylan i Paul Simon. Ci pierwsi grali rocka, ci drudzy folk i folk-rocka. I jeżeli miałbym wybrać najlepszego songwritera XX wieku, to powiedziałbym Paul Simon. Dlaczego? Bo łączył on to co najlepsze w Dylanie i Beatlesach. Czyli piękną poezję (bo, nie oszukujmy się, teksty TB w ogromnej większości są cienkie) i wspaniałe melodie (tutaj Dylan był dobry, ale nie aż tak).

Jeśli miałbym polecić jakieś płyty duetu, to poleciłbym wszystkie! Ulubionych pojedynczych utworów jest zbyt dużo, żeby wymieniać.
Takie moje ślepe uwielbienie może, ale po prostu kocham taką akustyczną w większości, pełną filozofii i nastroju muzykę.

Ot, tak sobie napisałem :roll:
Pozdrawiam
tolo

PS. Ludzie często myślą, że słynna Mrs. Robinson to dziełko Beatli ;)
PPS. Zawsze chciałem mieć słynne białe afro a la Garfunkel. Oł jea

_________________
jest gitara


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Mar 31, 2007 7:59 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Gru 08, 2005 8:55 pm
Posty: 1041
Miejscowość: Warszawa
Oj, każdy Beatlefan chciałby się pochwalić, że jgo ukochany zespół napisał Mrs Robinson. Wczoraj słuchałam z kilkadziesiat razy tej piosenki (ale nie pod rząd ;) ).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Kwi 04, 2007 12:16 pm 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 27, 2007 7:05 pm
Posty: 147
Miejscowość: Kraków
Audrey napisał(a):
Oj, każdy Beatlefan chciałby się pochwalić, że jgo ukochany zespół napisał Mrs Robinson. Wczoraj słuchałam z kilkadziesiat razy tej piosenki (ale nie pod rząd ;) ).


Jest wspaniała. Choć osobiście najbardziej kocham akustyczne oblicze S&G. Scarborough Fair szczególnie :) Nie wspominając o The Sound Of Silence czy America.

BTW, płytą roku 70-go był Bridge Over Troubled Water. Obiektywnie biorąc, Let It Be się nie umywa. Choć może to jednak tylko moja subiektywana opinia :)

_________________
jest gitara


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Kwi 04, 2007 2:39 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Mar 15, 2006 11:03 pm
Posty: 991
Miejscowość: Karlstad
tolo napisał(a):
Choć osobiście najbardziej kocham akustyczne oblicze S&G. Scarborough Fair szczególnie :)
Niestety moge sie "pochwalic" jedynie znajomoscia Greatest Hit duetu.. ale chyba wlasnie Scarborough Fair jest moim NAJ kawalkiem. Zgadzam sie calkowicie co do koniecznosci wystepowania razem OBU panow. Bylam kilka lat temy na koncercie Arta Garfunkela... Nie bylo zle.. ale w pojedynke to naprawde nie bylo TO.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Kwi 04, 2007 11:09 pm 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 27, 2007 7:05 pm
Posty: 147
Miejscowość: Kraków
Ringo napisał(a):
tolo napisał(a):
Choć osobiście najbardziej kocham akustyczne oblicze S&G. Scarborough Fair szczególnie :)
Niestety moge sie "pochwalic" jedynie znajomoscia Greatest Hit duetu.. ale chyba wlasnie Scarborough Fair jest moim NAJ kawalkiem. Zgadzam sie calkowicie co do koniecznosci wystepowania razem OBU panow. Bylam kilka lat temy na koncercie Arta Garfunkela... Nie bylo zle.. ale w pojedynke to naprawde nie bylo TO.


Ależ Ci zazdroszczę... choćby na Garfunkelu być, eh... A Scarborough Fair to oryginalna angielska ballada średniowieczna, w którą wpleciono utwór antywojenny (wspaniałe kontrapunkty). Atmosfera... noc, księżyc na niebie, delikatny śpiew hm... Tej atmosfery Bitle chyba nie stworzyły (choć niektóre rzeczy folkowe Makki były w ich stylu - Mother Nature's Son choćby).
A co do S&G to obydwaj wydawali świetne albumy solowe, polecam:

Simona Paul Simon, There Goes Rhymin' Simon, Live Rhymin' (wspaniały koncert - szczególnie sekcja peruwiańska!!!), Graceland (muzyka stylizowana na afrykańską)

Garfunkela Angel Clare, Breakaway, Across America

Z tych co znam na razie płyt to tyle. Znajdą się i tzw. hity i przepiękna, poetycka treść...

Z ciekawostek: Art Garfunkel miał zawsze marzenie - przejść Amerykę wzdłuż piechotą i w latach osiemdziesiątych to uczynił! Jak Forrest Gump :)
A Paul Simon był jednym z prekursorów tzw. World Music (razem z Peterem Gabrielem, no i, jeśli brać pod uwagę Obladi-oblada, Bitlami)

Jak już ktoś odpowiada w tym temacie, to piszę :) Bo ich uwielbiam

tol

PS. George z Paulem Simonem http://youtube.com/results?search_query ... rch=Search
Here Comes The Sun i Homeward Bound - ta druga nazwa może Wam niczego nie mówić, ale utwór przepiękny - jeden z ogromnej liczby przebojów S&G

_________________
jest gitara


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Kwi 05, 2007 10:49 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Gru 08, 2005 8:55 pm
Posty: 1041
Miejscowość: Warszawa
To już wiemy, czemu tak lubisz "Here Comes The Sun". :) Ta wersja: miła, łagodna... here-comes-sunowa. "Sun sun sun here it comes..." - to tutaj ma swój urok, jednak wolę to żywsze Beatli. 8)
Druga piosenka - pierwszy raz ją słyszałam. Akurat w tej chwili trochę dla mnie za spokojna. W sensie, że nie pasuje mi do nastroju. Ale na pewno d niej wrócę w jakiś leniwy poranek... :) Dzięki!

PS Z którego to jest roku?

PS2 Szkoda, że George nie ma wąsów.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Kwi 05, 2007 8:36 pm 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 27, 2007 7:05 pm
Posty: 147
Miejscowość: Kraków
Here Comes The Sun lubiłem od dawna, niezależnie od S&G. To nagranie z tydzień temu zupełnie przez przypadek znalazłem :) Jest chyba z 1975 roku

Od nastroju tyle zależy... rozumiem Cię bardzo dobrze :)

PS. George z czasów All Things Must Pass wyglądał jak jakiś prorok-pustlenik :) Wąsy, broda, kapelusz. Takiego lubisz?

_________________
jest gitara


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Kwi 05, 2007 9:51 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Gru 08, 2005 8:55 pm
Posty: 1041
Miejscowość: Warszawa
Lubię George'a w różnych wydaniach. Od trzynastolatka w górę ;) Do niedawna George - żubr (tak chyba mówi na to Ania Lindorie) mi się średnio podobał, ale ostatnio pokochałam to wydanie z wąsami, więc niewykluczone, że i broda mi przypadnie do gustu, skoro mi już NIE przeszkadza ;) Ale brzmię głupio, jak się nim zachwycam, co? Więc lepiej przestanę. Psuję sobie autorytet.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Kwi 05, 2007 10:02 pm 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 27, 2007 7:05 pm
Posty: 147
Miejscowość: Kraków
E tam głupio :)
Wolter był za odrzuceniem autorytetów. Jest moim autorytetem :)

Image

A oto Garfunkel. Któż nie chciałby mieć takich włosów? :lol:

_________________
jest gitara


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Maj 16, 2007 11:18 am 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Lut 26, 2007 10:19 pm
Posty: 256
Miejscowość: Warszawa
"Bridge over troubled water" z 1970 roku to według mnie ich najbardziej przemyślany i najbardziej dopracowany album , niemalże nieskazitelny .
Ważna płyta w historii muzyki rockowej . :)

Bridge Over Troubled Water , El Condor Pasa (If I Could) , Cecilia , The Boxer czy Bye Bye Love to już utwory kultowe .

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Maj 16, 2007 4:31 pm 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Kwi 04, 2007 5:43 pm
Posty: 276
Miejscowość: Nowhere Land, tzn. Lublin
tolo napisał(a):
Image


Łomójboże, wygląda jak Phil Spector na rozprawie, kiedy go oskarżyli o zabicie tej call-girl :D

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Maj 16, 2007 4:36 pm 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Lut 26, 2007 10:19 pm
Posty: 256
Miejscowość: Warszawa
To chyba stare zdjęcie bo Garfunkel wygląda teraz znacznie mniej atrakcyjnie :wink: :

Image

ale grunt , że jakoś się trzyma :P

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Maj 16, 2007 4:41 pm 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Kwi 04, 2007 5:43 pm
Posty: 276
Miejscowość: Nowhere Land, tzn. Lublin
Lukas napisał(a):
To chyba stare zdjęcie bo Garfunkel wygląda teraz znacznie mniej atrakcyjnie :wink: :

Image

ale grunt , że jakoś się trzyma :P


Niee, dlaczego? :X

Image

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Maj 16, 2007 7:37 pm 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Lut 26, 2007 10:19 pm
Posty: 256
Miejscowość: Warszawa
No niech Ci będzie , ja tam gustuje w kobietach :mrgreen:

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Maj 16, 2007 7:45 pm 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Kwi 04, 2007 5:43 pm
Posty: 276
Miejscowość: Nowhere Land, tzn. Lublin
Lukas napisał(a):
No niech Ci będzie , ja tam gustuje w kobietach :mrgreen:


Ja gustuję tylko i wyłącznie w Beatlesach! Najbardziej w Paulu... Ale to już inna historia.

OFFTOPIC! OFFTOPIC! OFFTOPIC!

Widzicie? Samokrytyka :P 8)

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Maj 16, 2007 8:04 pm 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Lut 26, 2007 10:19 pm
Posty: 256
Miejscowość: Warszawa
Szlachcianka napisał(a):
Ja gustuję tylko i wyłącznie w Beatlesach! Najbardziej w Paulu... Ale to już inna historia.

OFFTOPIC! OFFTOPIC! OFFTOPIC!

Widzicie? Samokrytyka :P 8)


ale przecież Paul is Dead ... nie no przepraszam , kiepski żart

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Maj 16, 2007 10:12 pm 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Kwi 04, 2007 5:43 pm
Posty: 276
Miejscowość: Nowhere Land, tzn. Lublin
Lukas napisał(a):
ale przecież Paul is Dead ... nie no przepraszam , kiepski żart


Masz rację; kiepski żart :P

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Simon & Garfunkel
PostWysłany: Czw Mar 12, 2015 1:43 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Mar 15, 2006 11:03 pm
Posty: 991
Miejscowość: Karlstad
Próbuję ustalić datę koncertu Arta Garfunkela w Warszawie, w Sali Kongresowej, na którym byłam. Przypuszczam, że był to rok 1995 albo 1996, może 1997, ale nie dam głowy. Czy ktoś z Was był na tym koncercie albo skądinąd kojarzy datę? Próbowałam wygooglować, ale coś mi nie wychodzi.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Simon & Garfunkel
PostWysłany: Czw Mar 12, 2015 2:01 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
Nie byłem, ale w ‘Wielkiej Encyklopedii Rocka’ Wiesława Weissa, pod hasłem Art Garfunkel jest taka informacja: „W maju 2000 wystąpił w Warszawie jako jedna z gwiazd festiwalu muzyki filmowej.”

A w sieci znalazłem datę 26.05.2000, ale na Torwarze, nie w Sali Kongresowej (?)

Tak jest też na jego oficjalnej stronie:
http://www.artgarfunkel.com/chrono/00dates.html

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Simon & Garfunkel
PostWysłany: Czw Mar 12, 2015 2:41 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Mar 15, 2006 11:03 pm
Posty: 991
Miejscowość: Karlstad
Dziękuję za wyszukanie:) Nie, to na 100% była Kongresówka.. I na stówę jeszcze w latach 90-tych, gdzieś w połowie.. od 1997 r, od koncertu Whitesnake, zbieram wszystkie bilety ;), a to był wcześniejszy koncert.. albo ten, albo koncert Vanessy Mae w 1996 był moim pierwszym koncertem.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY