Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 11:29 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: If I Needed Someone
PostWysłany: Śro Lut 22, 2012 11:21 am 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Maj 15, 2005 9:35 pm
Posty: 737
Miejscowość: Kielce
Co sądzicie o 'If I Needed Someone'? Ja się przy niej relaksuję. Jej łagodość jest psychodeliczna. Albo psychodeliczność łagodna. W każdym razie w naszym niedawnym rankingu zajęła 77 miejsce, ale tam większość osoób się nie znała. Poproszę o krótkie opinie, żebym mógł skrystalizować sobie zdanie o każdym z was. To oczywiście żarty. Po prostu napiszcie co o niej sądzicie. Jest jak każda inna w tym okresie, ma coś wyjątkowego, jest beznadziejna, a może najlepsza?


Jeśli macie jakieś ciekawostki na jej temat, proponuje je tu zamieszczać. Ja naprzykład dowiedziałem się dzisiaj, że została zcoverowana przez grupę The Hollies. http://www.youtube.com/watch?v=z6mIMbAq03E

_________________
Ah, matches.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Lut 22, 2012 6:44 pm 
Offline
Mean Mr Mustard
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Mar 30, 2010 9:27 pm
Posty: 167
„Ja się nie znam, to się chętnie wypowiem”

"If I Needed..." jest jedną z moich ulubionych piosenek The Beatles w ogóle (bez jakiegoś podziału na Beatlesów „wczesnych” czy „dojrzałych”). Jak dla mnie to najmocniejszy atut na Rubber Soul.
Szczególnie lubię ten momentami leniwy śpiew George’a i zmiany tempa w grze Ringo na perkusji.

Chciałam w tym miejscu przytoczyc cytat, a niestety nie pamiętam skąd pochodzi… W każdym razie chodziło o to, że jeśli coś miało zapowiadac przełom w stylistyce piosenek Beatlesów – za przykład którego podaje się Revolver - to takim zwiastunem było właśnie "If I Needed Someone". A więc nie Lennon, nie McCartney, nawet nie Lennon/McCartney, a Harrison :wink:

_________________
Pełny rock'n'roll od A do Ą


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Lut 22, 2012 7:37 pm 
Offline
fan
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Gru 26, 2011 2:07 pm
Posty: 36
Dobra piosenka, trochę niedoceniana. Na pewno mocny, choć może nie najmocniejszy, punkt na Rubber Soul.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Lut 22, 2012 9:17 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
Fajna piosenka, fajnie się jej słucha. Zerknęłam do książki Steve Turnera i tam znalazłam info, że George komponując If I Needed Someone inspirował się dwiema piosenkami z repertuaru The Byrds: The Bells Of Rhymney i She Don't Care About Time.

http://www.youtube.com/watch?v=rGFb_xZR3K0
http://www.youtube.com/watch?v=B4eMoFpWFgU

Słyszycie jakieś podobieństwo?

_________________
Image
Strawberry Fields Forever


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Lut 23, 2012 4:20 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Podobno George'owi wersja The Hollies nie przypadła do gustu, skrytykował ją.

Tak jak uwielbiam kompozycje George'a, nawet te wczesne, tak nie przepadam za If I Needed Someone. Bardzo słaba melodia, ale świetne, "brzęczące" brzmienie gitary, które nadaje mu cech oryginalności, trochę to rekompensuje. Brzmi nowocześnie i stanowi jeden z kroków do przodu, jak zresztą połowa płyty Rubber Soul.

Pozycja w naszym rankingu to kolejny dowód na to, że utwór jest jednak doceniony. Sam Harri tez pewnie cenił tę piosenkę skoro odkurzył ją na trasę po Japonii w 92 roku.

Pomysł Iwo mi sie podoba, ale dla mnie najwiekszą wartością byloby przeczytanie jakichś ciekawostek o danym utworze, a nie jakies tam lakoniczne "fajny kawałek, przyjemnie sie go słucha" ;)
Dopiero teraz zauważyłem te nowe wątki bo są w poddziale na samej górze, gdzie mój wzrok nie sięgał.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Lut 23, 2012 4:26 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Maj 15, 2005 9:35 pm
Posty: 737
Miejscowość: Kielce
Trzeba jakoś zacząć. Ja tylko stwarzam tematy. Ewentualnie robię kąśliwe i chamskie uwagi. Wy popisujcie się wiedzą.

_________________
Ah, matches.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Lut 23, 2012 7:46 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lip 25, 2006 3:03 pm
Posty: 720
Miejscowość: Wieluń
Noelka napisał(a):
znalazłam info, że George komponując If I Needed Someone inspirował się dwiema piosenkami z repertuaru The Byrds: The Bells Of Rhymney i She Don't Care About Time.


Z ciekawostkami typu "inspirował się tym i tym" proszę uważać. Iwo podchodzi do nich bardzo sceptycznie. Jeśli powstaną tematy o niektórych piosenkach, sprawdzę czy inni też nie dostrzegają podobieństwa. Jest kilka niezłych fantów.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Lut 23, 2012 9:41 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Maj 15, 2005 9:35 pm
Posty: 737
Miejscowość: Kielce
Źle mnie zrozumiałeś Cienczku. Ja tylko stwierdziłem, że nie słyszę zbyt dużego podobieństwa między piosenką inspirującą a zainspirowaną. W tym wypadku chodziło o "I've Been Good to You" Smokey Robinsona i Sexy Sadie. Ale jeżeli ktoś stwierdza, że się inspirował to mu wierzę. Nie jestem tu sceptykiem.

_________________
Ah, matches.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Lut 26, 2012 1:31 am 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
YerBlue napisał(a):
Podobno George'owi wersja The Hollies nie przypadła do gustu, skrytykował ją.


Tak właśnie było. Mógł George trochę bardziej docenić fakt, że to był pierwszy jego utwór scoverowany przez kogoś innego ;) Osobiście wolę oczywiście wersję TB, inna sprawa, że za the Hollies nie bardzo przepadam.

A o tej inspiracji Byrdsami opowiadał w jednym z wywiadów gitarzysta tegoż zespołu, Roger McQuinn. Chyba można mu wierzyć, bo Byrdsi byli z Beatlesami bardzo zaprzyjaźnieni.

Bardzo, bardzo lubię If I Needed Someone. To jeden z tych kawałków, który "z bólem" nie wszedł do mojej pięćdziesiątki najlepszych utworów Bitli. Lubię, jak uzupełniają się w nim lead vocal George'a i chórki Johna i Paula. Lubię też tekst, aczkolwiek pewnie wielbicielkom "cichego beatlesa" mógł on nie do końca przypaść do gustu :wink: Btw, zauważyliście, że George jest na Rubber Soul niezłym draniem? Z dwóch kawałków, które napisał, w jednym każe dziewczynie radzić sobie samej, a w drugim otwarcie jej zapowiada, że może skorzysta z jej numeru telefonu, ale raczej marne na to szanse. Ciekawe, skąd taka kąśliwość u chłopaka, który nomen omen był w owym czasie szczęśliwie zakochany w pewnej przepięknej modelce.

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Maj 28, 2012 10:37 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Maj 15, 2005 9:35 pm
Posty: 737
Miejscowość: Kielce
Gorgeous

_________________
Ah, matches.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY