Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 9:45 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
PostWysłany: Sob Paź 22, 2016 3:38 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Ostatnio znalazłam wreszcie czas, by przeczytać (a raczej - wysłuchać) książki, którą tu już wcześniej polecał Argus, a której lektura sprawiła mi tyle przyjemności, że uważam, że należy jej się osobny wątek :)

Autor - dziennikarz muzyczny Paul Du Noyer, który od końca lat 70. miał okazję przeprowadzić kilkadziesiąt wywiadów z Paulem, skompilował je w jeden zbiór, jednak nie chronologicznie, a tematycznie. Pierwsza część książki jest jakby biografią McCartneya w jego własnych słowach, druga zawiera jego komentarze i przemyślenia dotyczące wielu tematów, w tym kariery i stosunków z Johnem. Wszystko to stanowi doskonałe uzupełnienie istniejących biografii McCartneya o jego własny punkt widzenia. Wypowiedzi Paula tu i ówdzie przeplatane są dygresjami ze strony Du Noyera.

Trzeba zaznaczyć, że Paul nie wkracza zbyt głęboko w omawiane tematy i dla osób, które już parę jego biografii przeczytały, lektura książki nie przyniesie jakichś rewelacyjnych informacji. A JEDNAK mnie osobiście książka oczarowała i sprawiła, że po jej zakończeniu żałowałam, że to już koniec :) Ucieszyły mnie bardzo niektóre deklaracje Paula, np. w kwestii popierania przez siebie praw kobiet - gdyby każdy mężczyzna (i kobieta!) miał takie poglądy, świat byłby lepszym miejscem dla nas wszystkich. Ogromnym atutem książki jest moim zdaniem fakt, że w pewnym sensie wyrównuje lukę, o której już tu kiedyś na forum dyskutowaliśmy, tj. niedostatek informacji na temat solowej kariery Macci. Paul sporo opowiada o latach spędzonych w Wings i o nagrywaniu solowych płyt.

Czego mi w książce brakowało? W pewnych momentach właśnie pewnego pogłębienia tematu (np. w kwestii poglądów co do praw kobiet oczekiwałam, że może Paul powie, czy w latach 60. faktycznie był takim lekkim męskim szowinistą? W końcu do tego przyznał się kiedyś nawet John), a także... tematu "zwierzęcego" (bo o wegetarianizmie jest trochę).

Warto docenić, że mamy polskie tłumaczenie tej książki, a więc każdy może się z nią zapoznać. Kto jeszcze tego nie uczynił, niech nadrabia :)

PS Argus - ogromne dzięki za zarekomendowanie mi tej książki!

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY