Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 5:54 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 

Cztery najlepsze utwory z Help!
Help! 20%  20%  [ 17 ]
The Night Before 8%  8%  [ 7 ]
You've Got to Hide Your Love Away 15%  15%  [ 13 ]
I Need You 5%  5%  [ 4 ]
Another Girl 3%  3%  [ 3 ]
You're Going to Lose That Girl 7%  7%  [ 6 ]
Ticket to Ride 16%  16%  [ 14 ]
Act Naturally 1%  1%  [ 1 ]
It's Only Love 7%  7%  [ 6 ]
You Like Me Too Much 0%  0%  [ 0 ]
Tell Me What You See 0%  0%  [ 0 ]
I've Just Seen a Face 8%  8%  [ 7 ]
Yesterday 10%  10%  [ 9 ]
Dizzy Miss Lizzy 0%  0%  [ 0 ]
Razem głosów : 87
Autor Wiadomość
PostWysłany: Śro Lip 29, 2015 10:36 pm 
Offline
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Cze 02, 2002 3:07 pm
Posty: 964
LP Help!
Od początku 1965 roku (a właściwie od 15 lutego) Beatlesi pracowali nad muzyką do drugiego filmu. Pierwszego dnia nagrano "Ticket To Ride" Lennona, "Another Girl" McCartneya oraz "I Need You" Harrisona. Zmieniono radykalnie sposób pracy w studio. Pierwsze płyty nagrywano na sposób koncertowy - Beatlesi jednocześnie grali i śpiewali. Teraz nagrywają tylko ścieżkę rytmiczną. Każdy gra na swoim instrumencie i może się skupić na swojej grze. Wokale i partie solowe są dogrywane później. Do 20 lutego, w dużym pośpiechu, nagrano w sumie 11 piosenek.

20 lutego sesja nagraniowa zostaje przerwana, a Beatlesi lecą na Wyspy Bahama kręcić film. 13 marca następuje zmiana plenerów na zimowe. Beatlesi jadą do Austrii. Reszta filmu jest kręcona w Anglii w studiach filmowych Twickenham oraz na poligonie Salisbury.

13 kwietnia, po uzgodnieniu tytułu filmu, nagrywana jest piosenka Help!, a 10 maja Dizzy Miss Lizzy i Bad Boy. Jednak zespół tak na dobre wraca do studia nagraniowego dopiero 14 czerwca. Ma kilka dni na dokończenie płyty, bo już 27 czerwca zaczyna się koncertem w Rzymie europejska trasa koncertowa.

1965-06-17: Sesja nagraniowa do LP Help! (19): Act Naturally,
1965-06-15: Sesja nagraniowa do LP Help! (18): It's Only Love,
1965-06-14: Sesja nagraniowa do LP Help! (16): I'm Down,
1965-06-14: Sesja nagraniowa do LP Help! (17): nagrywanie Yesterday,
1965-06-14: Sesja nagraniowa do LP Help! (15): I've Just Seen a Face,
1965-05-10: Sesja nagraniowa do LP Help! (14): Bad Boy,
1965-05-10: Sesja nagraniowa do LP Help! (13): Dizzy Miss Lizzy,
1965-04-13: Sesja nagraniowa do LP Help! (12): Help! ,
1965-02-20: Sesja nagraniowa do LP Help! (11): "That Means A Lot",
1965-02-19: Sesja nagraniowa do LP Help! (10)- "You're Going To Lose That Girl",
1965-02-18: Sesja nagraniowa do LP Help! (8): If You've Got Trouble,
1965-02-18: Sesja nagraniowa do LP Help! (9): "Tell Me What You See",
1965-02-18: Sesja nagraniowa do LP Help! (7)- "You've Got To Hide Your Love Away",
1965-02-17: Sesja nagraniowa do LP Help! (5): The Night Before,
1965-02-17: Sesja nagraniowa do LP Help! (6): "You Like Me Too Much",
1965-02-16: Sesja nagraniowa do LP Help! (4): Yes It Is,
1965-02-15: Sesja nagraniowa do LP Help! (3): "I Need You",
1965-02-15: Sesja nagraniowa do LP Help! (2): Another Girl,
1965-02-15: Sesja nagraniowa do LP Help! (1): Ticket to Ride.

Spośród 19 utworów nagranych na tą płytę, odrzucono kilka piosenek. O ile odrzucenie przez EMI takich songów, jak "That Means A Lot" czy "If You've Got Trouble" wydaje się usprawiedliwione to odrzucenie "Yes It Is" czy "Bad Boy" jest dziwne ...zwłaszcza, że na płycie znalazły się średnie covery "Act Naturally" i "Dizzy Miss Lizzy".

Premiera filmu 29 lipca 1965
Premiera płyty 6 sierpnia 1965

Wybranie najlepszych kawałków z tej płyty to koszmar. Trzeba wybrać "Ticket To Ride" bo to legenda. Pierwszy metal i w ogóle. Nie można nie zaznaczyć "Help!" z tymi wokalami i świetnym tekstem Lennona. Osobiście muszę też wybrać "It's Only Love", które my (ja i George Martin) bardzo lubimy. No i co? "You're Going To Lose That Girl"


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Lip 30, 2015 2:58 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
admin_joryk napisał(a):


Spośród 19 utworów nagranych na tą płytę, odrzucono kilka piosenek. O ile odrzucenie przez EMI takich songów, jak "That Means A Lot" czy "If You've Got Trouble" wydaje się usprawiedliwione to odrzucenie "Yes It Is" czy "Bad Boy" jest dziwne ...zwłaszcza, że na płycie znalazły się średnie covery "Act Naturally" i "Dizzy Miss Lizzy".


"That Means A Lot" po oszlifowaniu mógłby być kolejnym killerem płyty. Uważam, że kompozycja ma olbrzymi potencjał. Nawet "If You've Got Trouble" całkiem lubię. Zamiana z "Act Naturally" nie zrobiłaby płycie krzywdy.
Gdyby to ode mnie zależało to wpuściłbym na "Help!" - "That Means A Lot" po odpowiednim dopieszczeniu oraz "Yes It Is" ale tylko w skromniejszej wersji w stylu tej z Antologii. "If You've Got Trouble" siłą rzeczy zjada konkurencja.

Wg mnie spośród tych 19 utworów tylko "I'm Down" powoduje lekkie rozczarowanie. Nawet covery wypadają lepiej, chociaż ostatnia rzeczą jaka bym chciał to umieszczać je na tak fenomenalnej kompozytorsko płycie. Szczególnie "Dizzy Miss Lizzy" na finał.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Sie 01, 2015 9:04 pm 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Kwi 08, 2005 3:13 pm
Posty: 452
Miejscowość: Kłobuck
Bardzo dobra płyta. Wcześniej nie zdawałem sobie z tego sprawy ale ranking uzmysłowił mi jak bardzo wyróżniają się na niej dwie piosenki. Bez wahania można wskazać Help! i Yesterday ale co do dwóch pozostałych musiałem się jednak zastanowić :D

Yer Blue napisał(a):
"That Means A Lot" po oszlifowaniu mógłby być kolejnym killerem płyty.


Również tak uważam. To mógłby być jeden z najlepszych momentów płyty.

Yer Blue napisał(a):
Wg mnie spośród tych 19 utworów tylko "I'm Down" powoduje lekkie rozczarowanie.


Zawsze uważałem, że naturalnym miejscem dla tej piosenki byłby koniec płyty, zaraz po Dizzy Miss Lizzy. Chyba, że zmieściłoby się jeszcze Yes It Is na samym końcu. Poświęciłbym np. Act Naturaly i Tell Me What You See.

_________________
you can boogie if you try


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Sie 06, 2015 4:52 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Trzeba odnotować półwiecze premiery płyty "Help!" :) Moim zdaniem właśnie od tej płyty Beatlesi wskoczyli na poziom wydawania płyt wybitnych. "A Hard day's Night" jeszcze sie ocierało o ten kosmiczny poziom, tutaj już mamy geniusz każdej autorskiej kompozycji. W dodatku jest juz trzech świetnych kompozytorów.
"Help!" jest daleko poza podium w hierarchii moich ulubionych płyt zespołu, ale uważam, że ma najbardziej wyrównany poziom kompozycji własnych. Żadnej z 12 piosenek nie dałbym mniej jak 8/10, czyli notę bardzo wysoką. Na każdym innym albumie znajdę kompozycje Beatli nieznacznie przynajmniej odstającą od reszty, tutaj nie.


svarog napisał(a):
Bardzo dobra płyta. Wcześniej nie zdawałem sobie z tego sprawy ale ranking uzmysłowił mi jak bardzo wyróżniają się na niej dwie piosenki. Bez wahania można wskazać Help! i Yesterday ale co do dwóch pozostałych musiałem się jednak zastanowić :D


A widzisz, ja np. wyżej cenię You've Got To Hide Your Love Away od Help!. Wybieranie czwórki ulubionych numerów to czysty koszmar uwzględniający nie zaznaczenie takich skarbów jak The Night Before czy It's Only Love.

Help! kojarzy mi się z bardzo mocnym podrywem kompozytorskim Paula, który dotychczas był trochę w cieniu potencjału Johna, od tej plyty widzę swoistą rywalizację na zasadzie genialny John i w rewanżu genialny Paul, a za plecami mają wyraźny oddech trzeciego geniusza. To właśnie czyni "Help!" płytę wyjątkową.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Sie 06, 2015 8:39 pm 
Offline
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Cze 02, 2002 3:07 pm
Posty: 964
AHDN została prawie w całości napisana przez Lennona. Help! właściwie też, bo piosenek McCartneya do filmu jakoś wziąć nie chcieli. Upchnął zaledwie dwie nowe kompozycje. Jedną Harrison, a pozostałe ...Lennon.
Oczywiście Paul jest wielki ale zaczął być równorzędnym kompozytorem dużo później.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pią Sie 07, 2015 6:07 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Utwor tytulowy na "Help!" to dla mnie mistrzostwo swiata, absolutna perfekcja i esencja beatlesowosci w tamym okresie. Wszystko jest w nim perfekcyjne - od melodii przez glos Johna do dopelniajacych glosow Paula i George'a. Nawet nie wyobrazam sobie, jak ten utwor mial by brzmiec w oryginalnej wersji a la Roy Orbison. On musial brzmiec wlasnie tak.

Zaznaczajac utwory nie moglam pominac "You've Got To Hide Your Love Away", moj numer dwa na plycie, piekna ballada z cudownym glosem Johna.

Uwielbiam tez "I Need You". Ten kawalek ma cos w sobie, choc na pierwsze ucho nie jest niczym wybitnym.

No i musialam zaznaczyc "Ticket to Ride", ktore minimalnie wygralo w walce o ten honor z "Yesterday" - moze osluchane do bolu, ale jego znaczenia nie sposob przecenic.

Na Help! lubie tez "It's Only Love", choc zdaje sobie sprawe, ze nie jest to kompozycja najwyzszych lotow. Ale jest u mnie zapewne w czolowce najczesciej sluchanych utworow Beatlesow. Podobnie z "You Like Me Too Much" - lubie takiego jeszcze niewinnego i niepewnego siebie pod wzgledem kompozytorskim George'a :)

Przychylam sie do opinii, ze najslabiej na plycie prezentuje sie Paul, zwlaszcza na stronie B, no i "Act Naturally". Ale i tak jest dobrze. No i pelna zgoda z mojej strony, ze zamiast "Dizzy Miss Lizzy" moglo byc "I'm Down".

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Paź 13, 2015 10:45 pm 
Offline
Musketeer Gripwood

Rejestracja: Pon Paź 12, 2015 1:25 am
Posty: 77
Mój ranking to:

1. "Help!"
2. "Ticket to Ride" (ta piosenka ma, cholera, styl!)
3. "You're Gonna Lose That Girl".

Lubię "Yesterday", ale ta piosenka jest dla płyty jak balast albo kapeć złapany podczas szybkiej jazdy. Przez lata nie lubiłem studyjnej wersji "Dizzy Miss Lizzy" ze względu na nachalną gitarę Harrisona. W wersji koncertowej we wzmacniaczu ma już czysty przester, poza tym grają to o wiele wolniej i dlatego utwór brzmi lepiej. Uwielbiam te niuanse z kwintami w "It's Only Love". Podoba mi się piosenka, w której wokal McCartney nie ma ani chwili na oddech, czyli "I've Just Seen a Face". Natomiast z trudem się przekonałem dawno temu do mętnej "I Need You". Ktoś wyżej napisał, że to narodziny trzeciego geniusza, czyli Harrisona. Wolne żarty! Jurek miał na każdej płycie po jednej swojej piosence, czasem po dwie. Ale żeby geniusz? Lubię Harrisona, lecz nazywanie go geniuszem z powodu czterech znakomitych piosenek to przesada.

Poza tym dziwne są czasem te Wasze opinie. Między innymi ta, że "właśnie od tej płyty Beatlesi wskoczyli na poziom wydawania płyt wybitnych". Wcześniej ktoś mnie skopał za moją analizę całej płyty "A Hard Day's Night" bodajże.

"Help!" to płyta Lennona, ale też pierwsza płyta, na której mocno doskakuje do niego McCartney. "Yesterday" zrobiło z niego boga na całą karierę. Gdyby przestał tworzyć, mógłby do dziś żyć tylko z tantiem z tego utworu.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Gru 03, 2015 9:06 pm 
Offline
Nowhere Man

Rejestracja: Sob Paź 03, 2015 10:54 am
Posty: 4
1. Ticket to ride
2. I've Just Seen a Face
3. You've Got to Hide Your Love Away
4. Yesterday (myślałem też by dać na to miejsce You're Going To Lose That Girl)

3. z wymienionych strasznie kojarzy mi się z twórczością Boba Dylana, 2. z kolei z Simonem & Garfunkelem.

Wypowiem się też na temat utworu ,,Help". Nie że jakoś strasznie go nie znoszę, ale w przeciwieństwie do większości osób cenię go dość nisko w porównaniu do reszty twórczości zespołu. Nie jest to miód na moje uszy. :wink:


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pią Gru 04, 2015 7:57 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 28, 2014 4:48 am
Posty: 615
Miejscowość: Zamość / Warszawa
"Help!" i "Yesterday" - tych utworów nie mogłem nie wybrać. Dwie piękne perły i utwory charakterystyczne dla twórczości Lennona i McCartneya. Natomiast pozostałe dwa to raczej wybór pod wpływem chwili, bo ciężko zmieścić się w czterech pozycjach. Kandydatów było czterech, a nawet pięciu, ale zaznaczyłem "You've Got to Hide Your Love Away" i "Ticket to Ride".

_________________
Kiedy się dziwić przestanę, będzie po mnie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Gru 20, 2015 10:28 pm 
Offline
Sierżant Pepper

Rejestracja: Śro Sie 06, 2014 9:15 pm
Posty: 110
Miejscowość: Kielce
1. Help
2. You've got to hide your love away - moja ulubiona piosenka na płycie
3. Ticket to ride
4. I've just seen a face

_________________
Turn off your mind, relax and float down stream...


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Gru 26, 2015 1:08 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Maj 10, 2006 10:11 am
Posty: 1293
Miejscowość: Piernikowo
"Help!"
"You've got to hide your love away" - cudowny utwór
"Yesterday" - bo jednak klasyk
"I've just seen a face" - bo mam ogromną słabość, bo jest wspaniale zrymowany i zrytmizowany. Doskonały Paul.

_________________
"Czekaj i nie trać nadziei"
"Żeby czekać trzeba żyć"
"Do, or not do - there is no try"


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY