Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Nie Kwi 28, 2024 7:09 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Hey angliści
PostWysłany: Pon Lip 26, 2004 11:00 am 
Offline
Lovely Rita
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Maj 20, 2004 2:31 pm
Posty: 315
Mój angielski jest jaki jest. :oops:
Z problemem jaki mnie od paru dni dręczy zwróciłem się do Jaśka - tłumacza Anthology, ale pewnie gdzieś wyjechał bo sie nie odzywa.

Wszystkie wyrazy w angielskich tytułach piszemy dużymi literami oprócz:
a, the, of, in, on i.t.d.
Ja co prawda wszystko piszę z dużych liter, podobnie jak jest to na przykład na serii płyt Paul McCartney Collection.

Ale nie umiem wytłumaczyć sobie pisowni dwóch tytułów na White Albumie
Pisownia jest identyczna na CD i na analogu.

I'm so tired :?:
Why don't we do it in the road? :?:

A reszta rytułów zgodnie z zasadami.

Podobnie na Yellow Submarine:

All you need is Love :?:
Pepperland laid waste :?:

I znowu pozostałe tytuły zgodnie z regułą.

Jeśli ktoś czuje się na siłach to proszę o rozwiązanie tej zagadki.

Pozdrawiam Staszek
P.S. Tylko proszę bez żadnych teorii spiskowych. :lol:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Lip 28, 2004 1:43 pm 
Offline
Musketeer Gripwood

Rejestracja: Pon Mar 01, 2004 11:57 am
Posty: 80
Miejscowość: Rzeszów
Owszem jestem na urlopie, ale wierna ekipa dała mi znać, więc Ci odpowiadam Staszku, chociaż nie jestem żadnym, nawet najmarniejszym anglistą. Według mojej „najlepszej wiedzy” stosowanie wielkich i małych liter w tytułach zwłaszcza piosenek zależy w dużym stopniu od fantazji. Raz tylko rodzajniki a, the i przyimek of piszą z małej, innym razem dołączają do tego inne przyimki jak on, in itd. Często wszystko piszą z wielkiej litery (a czasami dla ekstrawagancji - wszystko z małej). Ale tytuły na płycie Yellow Submarine, to faktycznie jest jedna z dziwniejszych pisowni. Niestety ja także nie wiem, jakie były okoliczności i na czym polegała fantazja piszącego. Na dodatek fantazja na zremiksowanej Yellow Submarine z 1999 roku jest inna niż na oryginalnej: np. „All you need is Love” kontra „All You Need Is Love”.
Czyli to jest teoria najmniej spiskowa, bo nazywa się „fantazja”. :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Duże i małe litery
PostWysłany: Czw Lip 29, 2004 9:01 pm 
Offline
Little Child

Rejestracja: Pon Gru 15, 2003 2:29 am
Posty: 17
Miejscowość: Warszawa
Dla mnie wogóle cały ten problem jest niepojęty. Czy angielski to to samo co niemiecki? Niezupełnie chyba. Mimo wspólnego pnia. To w niemieckim rzeczowniki pisze się z dużej litery.
Ja problem (na własny użytek) rozwiązałem tak: ignoruję te wszystkie duże litery (poza im. własnymi - rzecz oczywista). Generalnie z dużym dystansem podchodzę do tych nowinek, szczególnie pochodzących zza oceanu. To dziwaczne społeczeństwo za kałużą ma tendencje do upraszczania wszystkiego, co się da (pomijam fajerwerki raperów - to już z innego drzewa pochodzi). Nie znajduję sensownego uzasadnienia dla takiej pisowni. Co prawda mój syn, studiujący filologię angielską, twierdzi że jest zasada kapitalizacji w tytułach, ale mam prawo nie akceptować takich nowinek. Może mam naturę buntowniczą. Poza tym istotne jest aby rozpoznać tytuł utworu, który w końcu jest ważniejszy (ten utwór) niż samo pismo. Wszystko co tu wpisuję jest subiektywne i nie trzeba się z tym zgadzać. Przedstawiłem tylko swoją opinię.
A wogóle w tytułach angielskich działo się wiele na przestrzeni lat. Było "Cum feel the noiz", "Coz I luv you" Slade, Sinead O'Connor - "Nothing compares 2 U" i wiele, wiele innych. Czy ma to znaczyć, że to ma być jakimś wzorcem? Do wszystkiego trzeba podchodzić z rozumem. Jeśli mi nikt nie przedstawi ewidentnej reguły, to traktuję sprawę intuicyjnie i drażniącą mnie manierę pisania dużymi literami ignoruję.
A co powiecie na polskie płyty tak opisywane? Polska papugą narodów. Bo my we wszystkim musimy kogoś naśladować. A że większość płyt pochodzi z kręgu anglojęzycznego, to już jakiś geniusz gramatyczno-ortograficzny wpadł na to, że po polsku też tak można. A na to z pewnością reguły nikt mi nie przedstawi, bo takiej nie ma.
Przepraszam za tak długi wpis, ale toczę o to wojnę już od dość dawna i nie zamierzam się poddać. :twisted:
Marek

PS. Przed chwilą syn podsunął mi dwie grube księgi na ten temat. Czyli coś jest na rzeczy, ale ja i tak wiem swoje. I nikt mi za to stopni stawiać nie będzie. A jemu tak... :lol:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Lip 29, 2004 9:25 pm 
Offline
Lovely Rita
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Maj 20, 2004 2:31 pm
Posty: 315
White Album nadal spędza mi sen z powiek. Bo to nie jest przypadek jeśli analog z początku lat 80-tych i CD juz z końca wieku maja identyczną poisownię a i White Album 30th też. To musi coś znaczyć.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Wrz 23, 2004 11:45 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Wrz 23, 2004 10:08 am
Posty: 1620
Miejscowość: www.the-beatles.pl
Staszek napisał(a):
White Album nadal spędza mi sen z powiek. Bo to nie jest przypadek jeśli analog z początku lat 80-tych i CD juz z końca wieku maja identyczną poisownię a i White Album 30th też. To musi coś znaczyć.
...... czyli jednak teoria spiskowa Staszku? :wink: :lol:

janand ma rację, wszystko zależy od widzimisię piszącego.
To, że po latach wydrukowano te tytuły w ten sam sposób to tylko konsekwencja wydawcy i zachowanie tradycji oryginalnego sposobu zapisu z 1968 czy 1969 roku. (Wydawca chciał po prostu zmienić jak najmniej)
:lol:

_________________
www.the-beatles.pl


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY