Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Nie Kwi 28, 2024 3:30 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: "Na na na" Harrisona?
PostWysłany: Śro Mar 28, 2007 6:04 pm 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 27, 2007 7:05 pm
Posty: 147
Miejscowość: Kraków
Ostatnio wypożyczyłem sobie z biblioteki książkę "Magiczna podróż Beatlesów" Michała Bszczyńskiego i Jerzego Menela. Ot taki dość krótki dokument opowiadający historię zespołu, jeden z pierwszych na polskim rynku, wydany w 90-tym roku nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej. Lekkie łatwe i przyjemne.

I teraz jest pytanie:

Na stronie 89 czytam "George, znający doskonale wartość swych kompozycji, jest coraz bardziej rozżalony na kolegów za brak okazywanego mu zainteresowania. Przecież to on właśnie skomponował drugą cześć Hey Jude - laury za całość zebrał, oczywiście, Paul."

Czy to prawda? Szukałem w internecie jakichś informacji. Nigdzie nie ma o udziale George'a (oprócz jego chęci zagrania na gitarze - Paul odmówił). Ktoś coś wie na ten temat?

Pozdrawiam :)

PS. Moim osobistym zdaniem autorzy książki chyba coś źle doczytali w angielskich źródach. Myślę, że Paul zapodał całość utworu. Chociaż to George rządzi! ;-)

_________________
jest gitara


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Mar 28, 2007 10:58 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Wrz 23, 2004 10:08 am
Posty: 1620
Miejscowość: www.the-beatles.pl
dzięki za to!

ja też kiedyś miałem w rękach tę ksiązkę,
ale to było X lat temu
i często nad tym myslałem,
i nawet zacząłem mieć podejrzenia że sam sobie zmyśliłem tę informację (to było naprawdę taaaak dawno temu - może nawet z 15 lat od kiedy to przeczytałem , a w domu nie mam tej ksiązki)

:)

_________________
www.the-beatles.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Mar 29, 2007 6:07 pm 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 27, 2007 7:05 pm
Posty: 147
Miejscowość: Kraków
I co o tym sądzisz, Pawle? :)

Jeszcze mi się przypomniało, że w swojej (zresztą znakomitej!) piosence Isn't It A Pity George wykorzystał pod koniec pierwszej wersji z All Things Must Pass fragment tego słynnego refrenu Hey Jude. Hmm... czy to taka tylko aluzja do kłótni w TB czy to rzeczywiście fraza George'a?

tol

PS. Znowu sobie puściłem ostatnio Hey Jude przy okazji - tak oklepane, a ciągle wzrusza :) A Isn't It A Pity wcale nie gorsze,a może i lepsze nawet :) Obydwie z gatunku tych utworów, które się nie kończą ;)
Konstatując: Te bitle to niezłe kozaki były :) 8)

_________________
jest gitara


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Mar 29, 2007 11:53 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Lut 06, 2005 11:35 pm
Posty: 2038
Miejscowość: Łódź
Hmm, nie czytałam tej książki, ale słyszałam coś podobnego. Kiedyś wyczytałam na forum George`a podobną ciekawostkę, ale nikt nie wspominał o wkładzie Harrisona w skomponowanie całej drugiej części, mowa była tylko o jakiejś frazie, którą podrzucił 'cichy Beatles', a o której to drobnej pomocy Macca nie zwykł chętnie wspominać. ;)
Nie wiem jednak, ile w tym faktu. Teraz ciężko będzie dojść prawdy, zwłaszcza, że często praca nad utworem w zespole polega na tym, że jeden wymyśli riff, drugi dorzuci wstawkę, trzeci jakieś umpa-umpa w tle, czwarty urozmaici tekst abstrakcyjnym "wyrażąnsem" w rodzaju "noc po ciężkim dniu", a kiedy wszystko zbierze się do kupy, już czasem sami członkowie grupy nie pamiętają, kto za co odpowiada. Jeśli oni mogą nie pamiętać, skąd my mamy wiedzieć?

_________________
"Normalność nie jest kwestią statystyki."


Ostatnio edytowany przez Michelle, Pią Mar 30, 2007 8:44 pm, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pią Mar 30, 2007 9:51 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Wrz 23, 2004 10:08 am
Posty: 1620
Miejscowość: www.the-beatles.pl
tak, Isn't It a pity, to celowe nawiązanie do Hey Jude, (taką mam przynajmniej nadzieję, bo George w tym okresie, pisał i komponował tak dużo i szybko, że zdarzały mu się niechcąco plagiaty! :P )

_________________
www.the-beatles.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pią Mar 30, 2007 2:07 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Kwi 13, 2005 8:27 am
Posty: 1052
Miejscowość: Warmia
Michelle:
Cytuj:
Teraz ciężko będzie dojść prawdy, zwłaszcza, że często praca nad utworem w zespole pole na tym, że jeden wymyśli riff, drugi dorzuci wstawkę, trzeci jakieś umpa-umpa w tle, czwarty urozmaici tekst abstrakcyjnym "wyrażąnsem" w rodzaju "noc po ciężkim dniu", a kiedy wszystko zbierze się do kupy, już czasem sami członkowie grupy nie pamiętają, kto za co odpowiada.

Zawsze mnie bawią zwroty typu umpa- umpa, albo umcia- umcia - są zabawne- to tak na marginesie.
No a jak dorzucimy trochę hery do tego - to jak tu pamiętać o takim drobnym szczególe koleżeńskiej przysługi? :P


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pią Mar 30, 2007 7:43 pm 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Mar 29, 2006 10:16 pm
Posty: 420
Miejscowość: z Texasu
wiem, ze druga polowa piosenki jest dzielem george'a. paul to super gosc, ale tego by nie wymyslil.

_________________
cjdkz oisof jui osuiousoi yuuuya!!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pią Mar 30, 2007 8:03 pm 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 27, 2007 7:05 pm
Posty: 147
Miejscowość: Kraków
Kobiór, ale skąd wiesz? Musi być dokumentacja, tony papieru, setki analiz, genialne myśli, tłumy na sali... oż zagalopowałem się 8)
Hm, może napiszmy list do Paula? ;) Ależ będzie mnie to gryzło ;) Beatlelogowie, ratujcie!

Pzdr
niedouczony fan

PS. Genialny nick tak BTW. Kobiór - proste, a treściwe :)
PPS. Masy rację co do pracy w zespole Michelle. Szkoda tylko, że w moim na razie tylko ja umiem grać na gitarze - a i to słabo :) Ale jaka to fajna zabawa :D

_________________
jest gitara


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pią Mar 30, 2007 10:53 pm 
Offline
Lovely Rita
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Lip 23, 2006 6:42 pm
Posty: 325
Miejscowość: Leńcze/Kraków
tolo napisał(a):
Ostatnio wypożyczyłem sobie z biblioteki książkę "Magiczna podróż Beatlesów" Michała Bszczyńskiego i Jerzego Menela.


O! Ja też ją czytałam jakoś przed miesiącem i pewnie nawet z tej samej biblioteki ją wypożyczyliśmy :D kartki latają :D też zwróciłam uwagę na ten fragmant, nawet go wynotowałam z paroma innymi, ale nie pytałam nikogo o to, myślałam że wszyscy wiedzą tylko ja jestem taka zacofana :wink: niemniej jeżeli okazałoby się to prawdą, byłaby to dla mnie miła niespodzianka. Dajmy też coś Harrisonowi, nie wszystkie świetne kawałki musi komponować Paul (żeby nie było, zawziętą fanką Paula także jestem :wink: )

_________________
I.
Może to ten deszcz.
Może przez tę mgłę.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pią Mar 30, 2007 11:39 pm 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 27, 2007 7:05 pm
Posty: 147
Miejscowość: Kraków
Czyżby biblioteka wojewódzka na ulicy Rajskiej w Krakowie, blackie? ;) 8)

George rządzi mimo wszystko :D Dalej czekam na jakiś decydujący głos w tej sprawie z dowodem, ale może to tylko część Betalesowskiej legendy? :wink: :lol:

PS. Blackie Claptona? 8)

_________________
jest gitara


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Mar 31, 2007 12:30 am 
Offline
Lovely Rita
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Lip 23, 2006 6:42 pm
Posty: 325
Miejscowość: Leńcze/Kraków
tolo napisał(a):
Czyżby biblioteka wojewódzka na ulicy Rajskiej w Krakowie, blackie? ;) 8)


Ależ oczywiście :D Może nawet miałeś tę, którą ja oddałam wcześniej. takie notateczki na marginesach były :wink: :P (tak, wiem nie wolno niszczyć własności biblioteki, ale wprost nie mogłam się oprzeć :wink: )

tolo napisał(a):
PS. Blackie Claptona? 8)


A nie, nie od Claptonowej Blackie wziął się mój nick :wink: w sumie to nie skojarzyłam tego aż do teraz :wink: :lol:

_________________
I.
Może to ten deszcz.
Może przez tę mgłę.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Mar 31, 2007 7:38 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
Billy Preston śpiewając Isn't A Pity (Concert For George), również zrobił taką heyjudowską końcówkę.
Rzeczywiście intrygujące pytanie, spotykam się z opiniami, że to właśnie ta końcówka z Hey Jude jest najlepsza :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Mar 31, 2007 10:23 am 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Mar 29, 2006 10:16 pm
Posty: 420
Miejscowość: z Texasu
moim zdaniem skoro paul nie wymyslil sam 'golden slumbers' to tym bardziej nie moglby wymyslic nananana. ale to ciebie tolo moze nie zadowolic bo ja jestem po prostu slepo wierzaca. chyba dlatego ze w antologii kiedys przeczytalam jak ktos opowiadal o klotni paula z george'em gdy george obrazil sie na paula za to ze ten nie pozwolil mu grac nananana po kazdym wersie czy jakos tak. dlatego pewnie tak to kojarze ale moze mialam jeszcze jakies widzenie. to tyle.

_________________
cjdkz oisof jui osuiousoi yuuuya!!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Kwi 28, 2007 1:29 am 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Lip 14, 2003 10:22 am
Posty: 650
Miejscowość: Mikołów / Gdańsk
tolo napisał(a):
Czyżby biblioteka wojewódzka na ulicy Rajskiej w Krakowie

Ech, WBP na Rajskiej... Kojarzy mi się przede wszystkim z informacją w katalogu elektronicznym, że książka której poszukuję jest właśnie wypożyczona :wink: 8) No cóż, zawsze jak mam gdzieś blisko, to przychodzę tam zbyt późno - zacząłem to już w postawówce :roll:

_________________
Pozdrawiam, Adam


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Kwi 30, 2007 10:23 am 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 27, 2007 7:05 pm
Posty: 147
Miejscowość: Kraków
Eh, a ja myślałem, że ktoś da odpowiedź na moje pytanie ostateczną. Dalej cierpliwie czekam ;)

Hm, teraz na Rajskiej się płaci za każdy dzień opóźnienia w oddaniu kisążki 20 groszy za dzień. Heh, Za tydzień po prezentacji maturalnej będę musiał zabulić 2,40 zł :) Ale przecież nie mogę teraz oddać, bo biorę się za robienie tej idiotycznej prezentacji :-)

_________________
jest gitara


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Kwi 30, 2007 2:22 pm 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Mar 29, 2006 10:16 pm
Posty: 420
Miejscowość: z Texasu
jessssu mowie przeciez ze to george!!

_________________
cjdkz oisof jui osuiousoi yuuuya!!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Kwi 30, 2007 10:17 pm 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 27, 2007 7:05 pm
Posty: 147
Miejscowość: Kraków
dowody, bejbe

_________________
jest gitara


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Kwi 04, 2010 11:59 pm 
Offline
Musketeer Gripwood

Rejestracja: Pią Kwi 02, 2004 3:24 pm
Posty: 88
Ja bym tam nie ufała owej książeczce, niestety. Wywodzi się z czasów kiedy Paul dobrej prasy nie miał i różne rzeczy mu się przypisywało. Zapomniałam nawet, że i brak talentu :shock: ... Z polskich autorów polecałabym tylko Jerzego Tolaka (akurat w "Magicznej... robił kalendarium), pozostali wg mnie nie nadają się na autorytety vide Michalski, Chromcewicz itp. To u Michalskiego zdaje się Cynthia chodziła w ciąży dwa lata niczym słonica (wg podanych tam dat), a nie tylko takie 'kwiatki' się zdarzają, więc IMHO nie ma się co ekscytować jednym zdankiem, które może być prywatną opinią obu panów, przekonanych jak Kobiór o swojej nieomylności. Co nie znaczy, że George nie skomponował owego 'na na na", ale pewności nie ma i nie będzie, bo jak zauważyła Michelle nie da się rozebrać każdej piosenki i stwierdzić z całą pewnością, że to Paul a to John a to kto inny, tym bardziej, że oni sami tego nie wiedzą :D


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY