Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Nie Kwi 28, 2024 2:12 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 24 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Mono/stereo na CD
PostWysłany: Wto Sty 03, 2006 5:05 pm 
Offline
Dr Robert

Rejestracja: Nie Sie 25, 2002 6:54 pm
Posty: 280
Miejscowość: Gdańsk
Czy pierwsze płyty Beatlesów (do Help a może Rubber Soul?) są oficjalnie wydane tylko w mono czy także w stereo? Ja dam głowę, że na Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku widziałem Beatles for Sale w wersji stereo. I płyta wyglądała na jak najbardziej oryginał. Słyszałem jednak, że Martin nie zgodził się na wydanie początkowych płyt w wersji stereofonicznej. A może wszystkie płyty zespołu na CD można nabyć w dwóch wersjach?

_________________
http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=20715


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Sty 03, 2006 7:03 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Wrz 23, 2004 10:08 am
Posty: 1620
Miejscowość: www.the-beatles.pl
Oryginalnie w latach 60'tych wszystkie płyty długogrające, poczynając od Please Please Me z 1963'ego po Let It Be z 1970'ego były wydawane zarówno na mono jak i stereo.
Oryginalne single były zawsze wydawane w mono aż do roku 1969, gdy pierwszym singlem od razu wydanym w stereo było Get Back.

Jeśli chodzi o kompakty to cała kolekcja dziś dostępna pochodzi z lat 1987 i 1988 kiedy to w W. Brytanii wydano na "kompaktach" wszystkie "longplaye" Beatli (począwszy od Please Please Me, a skończywszy na Let It Be).

W 1987 pierwsze cztery płyty Beatli (Please Please Me 1963, With The Beatles 1964, A Hard Day's Night 1964 oraz Beatles For Sale 1964) zostały wydane tylko w mono. Pozostałe począwaszy od Help! i dalej przez Rubber Soul, były wydane na kompaktach tylko w wersji Stereo.

W 1988 wszystkie nagrania singlowe zostały zebrane na dwa kompakty p/t Past Masters i wydane w stereo (niektóre nagrania ukazały się wtedy w stereo po raz pierwszy w historii). Jednak parę pierwszych nagrań singlowych (np She Loves You i Love Me Do) oraz ostatni singiel You Know My Name zostało wydanych w wersji monofonicznej.

Mam nadzieję że to wszystko wyjaśnia.
pzdr
Pawel :)

_________________
www.the-beatles.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Sty 03, 2006 7:04 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Hej :!: Mój Tato ma pierwsze albumy Beatlesów w stereo na vinylach, ale kiedyś dowiedział się, że stereo tam jest "sztuczne" i w związku z tym na CD go nie uświadczysz. Z kolei ja swego czasu nabyłam pewien bootleg - The Original Master Recordings - do którego kupna sprzedawca przekonał mnie tym, że to są właśnie cztery pierwsze albumy Beatlesów w wersji stereofonicznej, a o takowej na oryginalnych CD można sobie podobno tylko pomarzyć. Z tego wychodziłoby, że nie ma faktycznie pierwszych albumów Beatli na krążkach w stereo... Ja w każdym razie nie spotkałam. A może jeszcze ktoś coś wie :?: Zobaczymy.
Pozdrawiam
PS Pawle, ubiegłeś mnie o minutę :wink:

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Sty 03, 2006 8:29 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Wrz 23, 2004 10:08 am
Posty: 1620
Miejscowość: www.the-beatles.pl
Tak Rito :wink:
i zdaje się, że dość wyczerpująco odpowiedziałem na Twoje i cze(cha) pytania :)

Co się tyczy tych wydań mono na kompakcie z roku 1987, to we wspominanej tu na Forum księdze "Beatles Po Rozpadzie" można przeczytać że głównym oponentem co do wydania tych czterech pierwszych płyt w wersji stereofonicznej był ... George Martin!
Właściwie to Martinowi "zawdzięczamy" brak oficjalnych wydań CD na stereo tych 4-ech pierwszych longlplayi!

Ale ale ale....
istnieje jedank całkowicie legalne i firmowane przez Beatlesów wydawnictwo, gdzie te nagrania są na stereo i to na CD!

:?: :?: :?:
:arrow:

Jest to niedawno wydany Box Capitolu z czterema pierwszymi amerykańskimi płytami The Beatles.
Odbiegają one składem nagrań od wydań brytyjskich (które stały się wzorem dla wznowienia z roku 1987) ale większość tych piosenek znajdziemy tam bez trudu :)
Polecam wszystkim ten Box. Ja kupiłem go w Media Markcie w nienajgorszej cenie.

Oczywiście istnieje mnóstwo niby-to oryginalnych wydań stereo tych pierwszych czterech płyt, ale zawsze są to bootlegi. Choć należy też przyznać, że jakość nagrań jest często zdumiewająco dobra. Np seria Dr Ebetta! 8)

_________________
www.the-beatles.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Sty 03, 2006 8:42 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Wrz 23, 2004 10:08 am
Posty: 1620
Miejscowość: www.the-beatles.pl
I jeszcze a'propos "sztuczności" stereo na pierwszych płytach gramofonowych, czyli na Please Please Mei i With The Beatles.

Chodzi o to, że nie jest to sztuczne stereo, ale prawdziwie prawdziwe.
Problem zaś polega na tym że w roku 1963 Beatlesi i ich inżynierowie dźwięku mieli do dyspozycji jedynie magnetofony dwu-ścieżkowe.
Stąd w jednym kanale słychać tylko wokale, natomiast w drugim kanale tylko instrumenty.
To dość prymitywne rozwiązanie, i może brzmieć jak sztuczne ale nim nie jest.
Na kolejnych dwóch płytach wykorzystano jeszcze jakby "trzecią ścieżkę", po prostu wrzucając wokal na oba kanały co sprawiło że słychać go było jakby po środku, a część instrumetów na lewy kanał, a inną część instrumetów na prawy kanał.
Jednak w 1987 roku Martin (który oryginalnie sam to tak miksował) uznał że to głupie, i ubogie rozwiązanie i zdecydował że puści to tylko w mono!

A już od 1965 roku Beatlsi mieli do dyspozycji magnetofony kilku-ścieżkowe.
Pepper z tego co pamiętam był nagrany na "cztero-ścieżkowcu".
Aby zrobić miejsce dla kolejnych partii woklanych czy instrumentalnych istniejące już ścieżki zrzucano na jedną wolną, zyskując trzy nowe wolne, itd itd, aż w końcu uzyskiwano efekt "wielościeżkowości".

Mówi o tym Paul w programie Sold On Song, o którym na Forum już ktoś wspomniał, i który to program wszystkim polecam (niedługo już w Polsce wersja DVD dzięki uprzejmości i znajomościom Staszka - pozdrawiam Cię Staszku! :wink: )

Pawel

_________________
www.the-beatles.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Sty 03, 2006 9:00 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Wrz 23, 2002 4:06 pm
Posty: 2132
Miejscowość: Wrocław
Pawel napisał(a):
Mówi o tym Paul w programie Sold On Song....niedługo już w Polsce wersja DVD dzięki uprzejmości i znajomościom Staszka - pozdrawiam Cię Staszku! :wink: )
Pawel

...a wcale, ze nie. Krazek DVD lezy juz u mnie od kilku dni. Dostalem go od Huberta a on od znajomego z Holandii. Puszczamy wiec juz to po znajomych od dobrego tygodnia. Wiec nie jest pionierem wzgledem posiadania tego krazka na ziemiach polskich (tak na marginesie) :wink:

Pozdrawiam Cie Hubercie.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=6f6uVZon_Kg


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Sty 03, 2006 9:52 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Wrz 23, 2004 10:08 am
Posty: 1620
Miejscowość: www.the-beatles.pl
A ja ze Staszkiem pozdrawiamy Was wszystkich! :wink: :D
Nie chodzi chyba o to Łukaszu czy jest się pionierem jak to nazwałeś czy nie, ale o to by ten cały drogocenny materiał prędzej czy później trafił w nasze Beatlemaniakowe łapki. Na razie nie ma z tym większych problemów. (Może jedynie z pieniędzmi na ciągłe wysyłki za granicę i w kraju w ramach wymian :wink: )
Tego Wam wszystkim i sobie życzę :D
Pawel

_________________
www.the-beatles.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Sty 03, 2006 11:16 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Wrz 23, 2002 4:06 pm
Posty: 2132
Miejscowość: Wrocław
Jasne, wazne, ze material jest juz w kraju i krazy po fanach...bo oni tego najbardziej oczekuja. Niewazne za jaka cene....mamy to! :wink:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=6f6uVZon_Kg


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Sty 03, 2006 11:22 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Wrz 23, 2004 10:08 am
Posty: 1620
Miejscowość: www.the-beatles.pl
Tak, Łukaszu, duuuża ilość materiału pochodzi z bezinteresownych wymian, pozbawionych róznych chwytów i podstępów...
Warto za to zapłacić tymi znaczkami za przesyłkę, nieprawdaż? :wink:

_________________
www.the-beatles.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Sty 03, 2006 11:37 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Wrz 23, 2002 4:06 pm
Posty: 2132
Miejscowość: Wrocław
Nie wiem co to znaczy bezinteresowna wymiana. Wymiana to wymiana - majaca na celu wymiane danego materialu za inny (wiec mamy w tym interes)...a pomoc to pomoc - BEZINTERWSOWNA. Moge komus pomoc? Piszcie na priva :wink: (...bo zboczylismy z glownego tematu troche).

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=6f6uVZon_Kg


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Sty 03, 2006 11:49 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Wrz 23, 2004 10:08 am
Posty: 1620
Miejscowość: www.the-beatles.pl
Masz rację Łukaszu! :D
Wymiana musi być bezinteresowna by była przyjemna na dłuższą metę.
Miło jest dawać, jeśli to komuś sprawia radość - to i obdarowujący jest szczęsliwy.
Ja nierzadko wysyłam komuś coś więcej niż muszę, bo sprawia mi to przyjemność. Czasami wysyłam coś ot tak sobie, za nic. Propaguję w ten sposób Beatlemanię. Nie rozliczam się z aptekarską dokładnością i nie wrzucam kitów.
Może jestem ideałem? :wink: :lol:
Nie wiem. Po prostu lubię dzielić się tym co mam, a wtedy i to co dobre wraca do mnie, czsami z nieoczekiwanej strony.
Życzę Ci udanych wymian i sympatycznych Traderów na Nowy Rok
Pawel

_________________
www.the-beatles.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sty 04, 2006 10:20 am 
Offline
Dr Robert

Rejestracja: Nie Sie 25, 2002 6:54 pm
Posty: 280
Miejscowość: Gdańsk
W 1987 pierwsze cztery płyty Beatli (Please Please Me 1963, With The Beatles 1964, A Hard Day's Night 1964 oraz Beatles For Sale 1964) zostały wydane tylko w mono. Pozostałe począwaszy od Help! i dalej przez Rubber Soul, były wydane na kompaktach tylko w wersji Stereo.

A mój znajomy twierdzi, że ma Help w mono... I co z tym fantem zrobić?

_________________
http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=20715


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sty 04, 2006 11:44 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Wrz 23, 2004 10:08 am
Posty: 1620
Miejscowość: www.the-beatles.pl
Gwarantuję Ci całym moim prestiżem fana Beatlesów, że nie istnieje oficjalne wydanie Help! na CD w wersji monofonicznej :D
(sam mam wydanie CD Help! kupione parę lat temu w kiosku ruchu, wydane przez polską firmę Seles, i rzeczywiście jest to wersja monofoniczna - po prostu zgrali monofoniczną płytę gramofonową na CD, nota bene fajna sprawa, nawet jakby rarytas 8) )
Podejrzewam, że Twój znajomy mówił Ci właśnie o tej wersji :wink:

Istnieje płyta gramofonowa Help! stereo jak również mono
ale nie istnieje oficjalny CD Help! mono :)

....bootlegarze to zdolne bestie.... :wink:

_________________
www.the-beatles.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sty 04, 2006 12:28 pm 
Offline
Dr Robert

Rejestracja: Nie Sie 25, 2002 6:54 pm
Posty: 280
Miejscowość: Gdańsk
(sam mam wydanie CD Help! kupione parę lat temu w kiosku ruchu, wydane przez polską firmę Seles, i rzeczywiście jest to wersja monofoniczna - po prostu zgrali monofoniczną płytę gramofonową na CD, nota bene fajna sprawa, nawet jakby rarytas 8) )

Ja też to mam. Nie wiem, jak u Ciebie, ale u mnie te płyty brzmią jakby były remasterowane (a podobno, jak zapewnia wydawca, były) za pomocą scyzoryka:) Nie da się tego słuchać. Zamierzałem nawet wyrzucić to badziewie, ale pożałowałem. To w końcu nagrania Beatlesów:-)
To tak na marginesie.

_________________
http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=20715


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sty 04, 2006 4:42 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lut 24, 2005 12:38 pm
Posty: 847
Miejscowość: Warszawa
Pawel napisał(a):
Oryginalnie w latach 60'tych wszystkie płyty długogrające, poczynając od Please Please Me z 1963'ego po Let It Be z 1970'ego były wydawane zarówno na mono jak i stereo.
Oryginalne single były zawsze wydawane w mono aż do roku 1969, gdy pierwszym singlem od razu wydanym w stereo było Get Back.

Jeśli chodzi o kompakty to cała kolekcja dziś dostępna pochodzi z lat 1987 i 1988 kiedy to w W. Brytanii wydano na "kompaktach" wszystkie "longplaye" Beatli (począwszy od Please Please Me, a skończywszy na Let It Be).

W 1987 pierwsze cztery płyty Beatli (Please Please Me 1963, With The Beatles 1964, A Hard Day's Night 1964 oraz Beatles For Sale 1964) zostały wydane tylko w mono. Pozostałe począwaszy od Help! i dalej przez Rubber Soul, były wydane na kompaktach tylko w wersji Stereo.

W 1988 wszystkie nagrania singlowe zostały zebrane na dwa kompakty p/t Past Masters i wydane w stereo (niektóre nagrania ukazały się wtedy w stereo po raz pierwszy w historii). Jednak parę pierwszych nagrań singlowych (np She Loves You i Love Me Do) oraz ostatni singiel You Know My Name zostało wydanych w wersji monofonicznej.

Mam nadzieję że to wszystko wyjaśnia.
pzdr
Pawel :)
a nie przypadkiem The Ballad Of John And Yoko?

_________________
I ty Brutusie przeciwko mnie


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sty 04, 2006 4:47 pm 
Offline
Dr Robert

Rejestracja: Nie Sie 25, 2002 6:54 pm
Posty: 280
Miejscowość: Gdańsk
No coś Ty? Ballad to przecież cudne stereo:-)

_________________
http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=20715


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sty 04, 2006 4:50 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lut 24, 2005 12:38 pm
Posty: 847
Miejscowość: Warszawa
cze napisał(a):
No coś Ty? Ballad to przecież cudne stereo:-)
Wydaje mi się, że The Ballad było pierwszym singlem stereo Beatlesów, czytałem to w jakiejś książce Marka Gaszyńskiego. Mogę się mylic...

_________________
I ty Brutusie przeciwko mnie


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sty 04, 2006 4:55 pm 
Offline
Dr Robert

Rejestracja: Nie Sie 25, 2002 6:54 pm
Posty: 280
Miejscowość: Gdańsk
I masz rację. Po prostu nie zrozumiałem Twojej odpowiedzi. Myślałem, iż sugerujesz, że Ballad jest w mono:)

http://www.beatles-discography.com/

_________________
http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=20715


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Sty 05, 2006 12:12 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Pawel napisał(a):
I jeszcze a'propos "sztuczności" stereo na pierwszych płytach gramofonowych, czyli na Please Please Mei i With The Beatles.

Chodzi o to, że nie jest to sztuczne stereo, ale prawdziwie prawdziwe.
Problem zaś polega na tym że w roku 1963 Beatlesi i ich inżynierowie dźwięku mieli do dyspozycji jedynie magnetofony dwu-ścieżkowe.
Stąd w jednym kanale słychać tylko wokale, natomiast w drugim kanale tylko instrumenty.
To dość prymitywne rozwiązanie, i może brzmieć jak sztuczne ale nim nie jest.
Na kolejnych dwóch płytach wykorzystano jeszcze jakby "trzecią ścieżkę", po prostu wrzucając wokal na oba kanały co sprawiło że słychać go było jakby po środku, a część instrumetów na lewy kanał, a inną część instrumetów na prawy kanał.
Jednak w 1987 roku Martin (który oryginalnie sam to tak miksował) uznał że to głupie, i ubogie rozwiązanie i zdecydował że puści to tylko w mono!


Dziękuję, Pawle! Pomogło mi to zrozumieć istotę sprawy :wink: a także przekonać się, że rację miał mój Tato, bo nie do końca wierzył w tę "sztuczność" :D.
Pozdrawiam.
Rita.

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pią Sty 06, 2006 12:19 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Wrz 23, 2004 10:08 am
Posty: 1620
Miejscowość: www.the-beatles.pl
Cieszę się, że mogłem pomóc Aniu i pozdrawiam
:D

_________________
www.the-beatles.pl


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 24 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY