Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Pią Mar 29, 2024 2:44 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 41 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Wto Maj 20, 2014 9:18 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Paź 12, 2010 6:31 pm
Posty: 866
Bezradnie pytam , kto jest tym trzecim w utworze Beatlesów? Bo chyba nie "Bird" Charlie Parker :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Wto Maj 20, 2014 9:19 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Chciałem zgłosić BB Kinga w Dig It ale z Argusem trudno wygrać ;)

Rita, trochę dziwne, że nie wspominasz o While My Guitar Gently Weeps. Ok, wymieniłem sporo utworów z naleciałościami i śladami bluesowymi ale ten numer George'a uważam za bluesowy w 100%. I najbardziej bluesowy w dorobku Beatli.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Wto Maj 20, 2014 9:20 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Dr Maxwell, odpowiedziałam tuż przed Tobą ;)

Yer Blue: Gitara w While My Guitar jest owszem, bluesowa, ale całego utworu bym tak nie nazwała.

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Wto Maj 20, 2014 9:24 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
W rewanżu - moja zagadka :) . (Rita, możesz ją zadać Twojemu bluesowemu znajomemu, bo jest też bluesowa). Ponieważ swego czasu zadałem ją macho i dr Maxwellowi, to proszę żeby się wstrzymali z odpowiedzią i dali szansę innym.
A mianowicie: jacy DWAJ muzycy sesyjni pojawili się zarówno na płytach każdego z ex-Beatlesów, jak również na płycie zespołu.
Ten drugi, to postać bardzo znana, choć tę Pięcio-Fabową Koronę skompletował całkiem niedawno. Natomiast (ponieważ zagadka jest mojego autorstwa) nie ukrywam, że dumny jestem :wink: z ‘namierzenia’ tego drugiego nazwiska (choć chronologicznie pierwszego).

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Wto Maj 20, 2014 9:29 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Argus, otwórz temat z zagadkami - to może być fajna sprawa. Wiele ciekawostek będzie się można dowiedzieć.

Co do samej zagadki: z mojej strony pas :)

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Wto Maj 20, 2014 9:39 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Cze 10, 2013 10:41 pm
Posty: 598
Miejscowość: Cieszyn
Hmm Clapton na pewno i...Billy Preston? Hmm ...tylko gdzie u McCartney`a?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Wto Maj 20, 2014 9:45 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
Clapton trafiony! :) Ale, żeby nie było tak łatwo :wink: , to podaj, Helter, ‘dowody’-przykłady jego muzycznej Pięcio-Fabowej Współpracy.

Billy Preston (chyba?) nie – chociaż coś mogło mi umknąć, tak jak mówiłem zagadka jest moja prywatna. Dobrze kombinujesz – też brałem Prestona pod uwagę, ale u Makki go chyba nie znajdziemy.

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Wto Maj 20, 2014 9:57 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Cze 10, 2013 10:41 pm
Posty: 598
Miejscowość: Cieszyn
Eric Clapton i jego związki z Fab Four

Beatles - wiadomo
Lennon - Live Peace in Toronto(album)
McCartney - My Valentine(Kisses On The Bottom)
Harrison - All Things Must Pass(album)
Starr - Never Without You(Ringorama)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Wto Maj 20, 2014 10:01 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Cze 10, 2013 10:41 pm
Posty: 598
Miejscowość: Cieszyn
Argus9 napisał(a):

Billy Preston (chyba?) nie – chociaż coś mogło mi umknąć, tak jak mówiłem zagadka jest moja prywatna. Dobrze kombinujesz – też brałem Prestona pod uwagę, ale u Makki go chyba nie znajdziemy.


Tak jak Jeffa Lynne`a u Lennona i w The Beatles :(


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Wto Maj 20, 2014 10:04 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Paź 12, 2010 6:31 pm
Posty: 866
Yer Blue napisał(a):
Argus, otwórz temat z zagadkami - to może być fajna sprawa. Wiele ciekawostek będzie się można dowiedzieć.


Temat nieskończony...Może pytanie ciekawostka: jaki Polak "maczał" palce przy powstawaniu jednej z solowych płyt Ringo? ( Argus 9 wyłączony z odpowiedzi ponieważ kiedyś ten watek wspomnieliśmy) :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Wto Maj 20, 2014 10:15 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Mój znajomy odgadł Claptona, a jako tego drugiego podaje Nicky Hopkinsa. Ja się ńie zdążyłam zastanowić :wink:

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Wto Maj 20, 2014 10:16 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Cze 10, 2013 10:41 pm
Posty: 598
Miejscowość: Cieszyn
Tym drugim jest Klaus Voormann. Tylko paradoksalnie nie mogę znależć muzycznego wkładu w Beatlesach, pewnie jakieś marakasy, albo przeszkadzajki :wink:
U Lennona i Harrisona na ich koncertowych płytach. U Ringo na płycie ...Ringo. Natomiast z McCartney`em nagrał w 2009 roku "I'm In Love Again"

P.S Co do Prestona, jeśli zaliczymy "The Concert for George at the Royal Albert Hall" jako płytę, to zaśpiewał z Paulem "My Sweet Lord" :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Wto Maj 20, 2014 10:24 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
Helterowi test z Claptona zaliczam :wink: . Ciekawostką jest jednak, że (pomijając wcześniejsze wspólne występy na żywo) dopiero przy okazji My Valentine (2012) pojawił się na studyjnej płycie McCartneya.

Maxwellowe pytanie o Ringowego ‘Polaka’ - mistrzostwo świata! :D

Helter, Klaus – jednak nie. Ale, Rita, uznanie dla Twojego bluesmana! Nicky Hopkins! :) Gratulacje! :)

U Lennnona, Harrisona, Ringo – mnóstwo przykładów. Ale u Beatlesów – fortepian w Revolution, a u Makki (uważaj, Helter) tylko w jednym utworze – That Day Is Done z Twojej ulubionej Flowers In The Dirt.

Choć nieżyjący już Nicky Hopkins sporo klawiszował u Rolling Stonesów (to jego fortepian jest w 'Angie')

PS. Helter, jeśli brać pod uwagę tylko studyjne nagrania, to Claptona mamy też w singlowym Cold Turkey, tak więc Toronto jako koncertowy album nie musi być brane pod uwagę, ale z Billy Prestonem masz rację, możemy go dopuścić jako ‘dyscyplinę dodatkową’ :wink: . Tym bardziej że to świetny muzyk!

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Śro Maj 21, 2014 9:33 am 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Sie 26, 2013 9:36 am
Posty: 495
Miejscowość: Nowhere Land:)
Powiem tutaj pewnie małą herezję ale zgadzam się z wcześniej napisanymi tutaj tekstami o bluesie tradycyjnym i dość wątpliwą teorią o powiązaniu bluesa z muzyką The Beatles (nie mylmy bluesa z rythm and bluesem). Dla mnie w zasadzie nie ma utworów czystych lub nawet zbliżonych do bluesa. Dla wielu, w tym piszących tutaj, blues to numery muzyczne wolne, inaczej taktowane, łagodną tonacją. Blues to pewien specyficzny gatunek muzyki dosłownie spod znaku Mayalla, wczesnych Fleetwoodów, Cream czy czarnych 'jak smoła' muzyków ale o błękitnym 'sercu'. Na pewno nie mogę ani krzty znaleźć bluesa w 'Love Me Do', 'While My Guitar..." czy countrowej 'Balladzie o Johnie...". Owszem, The Beatles czerpali z ogromnych zasobów każdej muzyki ale w 'naśladownictwo' lub 'własne przetwarzanie a la blues' szli niezmiernie rzadko.Także rzadko podkreślali zainteresowanie tym gatunkiem muzyki. Ale gatunki, definicje itd stworzyli ludzie i ciężko tutaj o autorytarną ocenę twórczości, choć dla mnie zadanie by odnaleźć czystego bluesa w dyskografii Fab 4 byłoby chyba zadaniem ponad siły (może 'Yer Blue', może jeszcze kilka innych). Nie każda wolna piosenka w rock and rollu to blues choć cały rock wyrósł z bluesa. ;)

_________________
Ryszard. Mój blog o The Beatles: http://fab4-theBeatles.blogspot.com


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Śro Maj 21, 2014 9:47 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
A ja jeszcze wracając do „zagadkowego” Nicky Hopkinsa (który w swojej karierze o bluesa się ocierał), dla tych którym to nazwisko być może nie jest zbyt znane - w formie ‘uzupełnienia’ dodam, że była to naprawdę mocna postać w świecie muzyków sesyjnych - można się o tym przekonać na podstawie listy jego sesji. Jest ułożona alfabetycznie - łatwo sprawdzić jego koneksje Beatlesowskie.
http://rocksoff.org/nicky-sessions.htm

Dodam jeszcze, że w finale albumu ‘Ringo’, w końcówce utworu You And Me (Babe), gdy Ringo dziękuje niektórym współtwórcom tego albumu, wymienia również Nicky Hopkinsa - to jego fortepian słyszymy np. w Photograph, czy You're Sixteen. No i uwaga: rzecz ważna - to również ON gra tę przepiękną partię fortepianową w Jealous Guy! (a nie Lennon)

A ja bardzo lubię i piosenkę, i wiosenny fortepian Nicky Hopkinsa w Tęczowych Rolling Stonesach :) .
http://www.youtube.com/watch?v=zphAHMPtu4g&feature=kp
Szczególnie między 1’22 - 2’02 :)

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Śro Maj 21, 2014 10:54 am 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Cze 10, 2013 10:41 pm
Posty: 598
Miejscowość: Cieszyn
Argus9 napisał(a):
No i uwaga: rzecz ważna - to również ON gra tę przepiękną partię fortepianową w Jealous Guy! (a nie Lennon)


Już myślałem, że może do mojej ulubionej zolówy fortepianowej "Out the Blue" tez przyłożył rękę, ale czytam,że jednak niejaki Kenny Ascher


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Śro Maj 21, 2014 3:55 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Cze 10, 2013 10:41 pm
Posty: 598
Miejscowość: Cieszyn
dr Maxwell napisał(a):
Może pytanie ciekawostka: jaki Polak "maczał" palce przy powstawaniu jednej z solowych płyt Ringo? ( Argus 9 wyłączony z odpowiedzi ponieważ kiedyś ten watek wspomnieliśmy) :D


...Richard Polak? ...fotograf?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Śro Maj 21, 2014 6:02 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Paź 12, 2010 6:31 pm
Posty: 866
Helter-Skelter napisał(a):
...Richard Polak? ...fotograf?


Helter , brawo ,brawo ,brawo :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Pon Lut 01, 2016 3:58 am 
Offline
Musketeer Gripwood

Rejestracja: Pon Paź 12, 2015 1:25 am
Posty: 77
Żaden z Beatlesów nie był fanem bluesa i Beatlesi tak naprawdę bluesa nie potrafili grać. Wychowali się na upośledzonym dziecku bluesa, czyli na rock and rollu i rhythm and bluesie. Jeśli w wielu piosenkach jest gdzieś pentatonika bluesowa, to tylko dlatego, że jest ona obecna w ogóle w strukturze piosenek z lat 50-60.

Natomiast prawdziwie bluesowy jest tylko "Yer Blues", także "Get Back", ale to bardziej blues-rock. "I Want You" to zdecydowanie hard rock. Bluesa u Beatlesów prawie w ogóle nie ma.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Blues The Beatles
PostWysłany: Wto Cze 20, 2017 1:00 pm 
Offline
Nowhere Man

Rejestracja: Pią Cze 02, 2017 2:44 pm
Posty: 6
zapomnieliście o piosence '' oh darling''


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 41 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY