Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Sob Kwi 27, 2024 11:13 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 69 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: Śro Wrz 09, 2009 7:58 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Happy 09-09-09, everyone :)

W chwili, gdy piszę te słowa, jestem już niezwykle szczęśliwą posiadaczką boxów mono i stereo. Chyba z godzinę rozkoszowałam się rozpakowywaniem i oglądaniem ich zawartości (postępując zgodnie z zasadą odkrytą przez Kubusia Puchatka: najprzyjemniejsze jest nie samo jedzenie miodu, lecz chwila tuż przed jedzeniem). Niby widziałam już to wszystko wcześniej, na różnych zdjęciach różnych i prezentacjach, ale dopiero trzymając każdy album w dłoniach i oglądając go, poczułam, że to jest TO - nareszcie porządne wydania płyt Beatlesów. Na takie Chłopaki zasługiwali od dawna. My, fani, również.

Stroną "wizualną" jestem więc ogólnie rzecz biorąc zachwycona (mam tylko nadzieję, że to nie jest jedynie efekt patrzenia przez lata na dość denne wydania z końca lat 80., ale raczej nie). Już w tej chwili świadomość, że przez dwie dekady płyty Beatlesów na CD istniały dwie dekady w takiej a nie innej formie, wzbudza we mnie uczucie jakby niedowierzania. Mam tylko dwie drobne uwagi:
- w wydaniach mono płyt, tam gdzie jest kopertka z "okienkiem" po dwóch stronach, okienko to powinno być moim zdaniem tylko po jednej stronie, tak jak jest w przypadku Białego (przez nieuwagę można z tej drugiej strony potraktować powierzchnię płytki paluchami; co prawda da temu zapobiec opakowując ją najpierw w foliową kopertkę, a potem w papierową, ale mimo wszystko jakoś tak niewygodnie :wink: dokładna replika dokładną repliką, ale winyl miał jednak label na dwóch stronach),
- gdy wszystkie płyty z boxu mono stoją razem obok siebie tak jak powinny, tj. "otwarciem" do tylnej ścianki boxu, napis na grzbiecie Sierżanta zwrócony jest w inną stronę niż na pozostałych płytach. Wygląda to na małe, ale jednak, niedopatrzenie (no chyba, że tak było oryginalnie na winylu mono i trzymali się aż takich szczegółów -- wtedy cofam zarzut).

Oczywiście Let It Be Documentary na MMT też mam :wink:

Co do strony dźwiękowej, to przesłuchałam na razie Revolvera w stereo oraz Peppera w mono, i albo to jakiś efekt placebo, albo faktycznie JEST różnica. Jeśli chodzi o Peppera, to słuchając go w mono po raz pierwszy w życiu faktycznie poczułam się, jakbym odkryła ten album na nowo. To wszystko prawda, drodzy moi - otóż tam są nagle jakieś instrumenty których nigdy wcześniej nie słyszałam! I jakoś inaczej brzmiące partie wokalne! Cieszę się niezmiernie, że zdecydowałam się kupić także box mono.

Btw, jeśli ktoś ma ochotę prawie jak w 1964 (aczkolwiek "prawie", jak wiemy, robi wielką różnicę), powinien zajrzeć na stronę z listą muzycznych bestsellerów amerykańskiego Amazonu. Amazon brytyjski robi w tym względzie jak na razie trochę mniejsze wrażenie, ale jednak Beatlesi w pierwszej dziesiątce są, w tym na pierwszym miejscu box stereo. Co ciekawe, ww. box wyprzedał się też na naszym polskim Merlinie. Albo więc Europejczycy ubożsi, albo bardziej konserwatywni i nie chcą wydawać kasy na jakieś "fanaberie" typu nagrania mono. W naszym kraju to chyba zasługa świetnie poinformowanych mediów. Dosłownie przed chwilą pani Justyna Pochanke, zapowiadając w "Faktach" reportaż o remasterach, oznajmiła, że wersje mono płyt Beatlesów zostały przekształcone w stereo. W samym zaś reporatażu nie było ani słowa o boxie mono, li i jedynie o remasterach stereo (i to właściwie tak, jakby istniały do kupienia tylko w formie boxu) oraz o RockBand. Nie ma to jak rzetelne informacje ludzi biorących kasę za ich dostarczanie.

PS Wielkie dzięki Pajdek za te zdjęcia. Dzięki nim mogłam dokładnie "pokazać" box stereo moim rodzicom. Niezła ta odświeżona strona thebeatles.com, a już koniecznie obejrzyjcie sobie na niej świetną reklamę remasterów (idzie po reklamie Rock Band).

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Ostatnio edytowany przez Rita, Czw Wrz 10, 2009 10:11 am, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Wrz 09, 2009 9:07 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
W tym szczęśliwym dniu przeżyłam chwile zgrozy gdy okazało się, że przed moimi drzwiami (tak jak przewidywałam, poczta brytyjska bije czasem polską) znalazła się paczuszka zawierająca tylko mono box. Nie wiem czemu Amazon zdecydował się się przesłać stereo box osobno i to jeszcze najgorszą pocztą kurierską jaką jest CityLink (nigdy nie mogą znaleźć mojego bloku). Po przesyłkę musiałam ( musieliśmy) jechać do siedziby firmy w innym mieście. Uffff....

Pierwsze wrażenia: wszystko cudnie wydane. Na pierwszy ogień poszły Please Please Me i With The Beatles. Piękne, mocne brzmienie.
Błąd na MMT też mam.
Na razie to tyle, idę dalej zachwycać się płytami :D

P.S. Czy ktoś z Was miał problemy z otworzeniem boksu stereo? Bo jak dla mnie trochę to zbyt skomplikowanie zrobili ;)

_________________
Image
Strawberry Fields Forever


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Wrz 09, 2009 9:20 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Ja problemów nie miałam, aczkolwiek moim zdaniem samo opakowanie boxu można było inaczej rozplanować. Przede wszystkim nigdy nie lubię takich dodatkowych udziwnień jak ta zewnętrzna tekturowa, hmmm, osłona? z której najpierw trzeba box wysunąć, by go móc otworzyć. Potem nie wiadomo, co z tym zrobić, bo wyrzucić do śmieci tak jakoś niezręcznie, a z drugiej strony, ściągać to za każdym razem... a po odłożeniu trochę miejsca w szufladzie zajmuje. Po drugie, uważam, że praktyczniej byłoby zastosować rozwiązanie jak w boxie mono, zamiast układać płyty w dwóch stosach w ten sposób, że gdy się chce wyjąć jakąś to trzeba się zwykle przekopywać przez pozostałe. Dlatego o ile zostawię sobie box mono na półce, to płytki z boxu stereo (z żalem, ale jednak) wyjmę i będą stały normalnie na półce.

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Wrz 10, 2009 6:15 pm 
Offline
Lovely Rita
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Cze 09, 2004 11:47 pm
Posty: 316
Miejscowość: 21/4
Rita napisał(a):
- gdy wszystkie płyty z boxu mono stoją razem obok siebie tak jak powinny, tj. "otwarciem" do tylnej ścianki boxu, napis na grzbiecie Sierżanta zwrócony jest w inną stronę niż na pozostałych płytach. Wygląda to na małe, ale jednak, niedopatrzenie (no chyba, że tak było oryginalnie na winylu mono i trzymali się aż takich szczegółów -- wtedy cofam zarzut).
Też to wczoraj zauważyłam, ale macho coś mówił, że tak było na winylu. Precyzja w odtwarzaniu wszelkich detali jest po prostu powalająca.
Świetne są reklamy na kopertkach! Nie wiem czy zauważyliście, że na najwcześniejszych płytach, np. Please Please Me mamy reklamę "Use EMITEX cleaning material", a już na Help: "Use NEW EMITEX record cleaner" :D

_________________
Everybody has a sense of childlike wonder!


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Wrz 30, 2009 5:36 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
Wojciech Mann o zremasterowanych płytach: http://www.polityka.pl/beautiful-black- ... 302492,18/

Fani Beatlesów czekali na to od lat. Mimo wielu reedycji, składanek, najróżniejszych zestawów czy niezbyt legalnych, aczkolwiek zaskakująco dobrej jakości bootlegów, brakowało wydawnictwa ostatecznego, na miarę geniuszu The Beatles i możliwości technicznych XXI w. Tak zwane remasterowanie starszych nagrań nie jest jakąś szczególną nowością i sporo mniej lub bardziej ważnych płyt sprzed lat pojawia się ponownie na rynku w odświeżonych wersjach.

Niestety, spora część z nich nie brzmi wcale tak pięknie, jak można się tego spodziewać. Bywa, że „nowe” nagrania rażą przesadnie wyeksponowanymi wysokimi lub niskimi tonami, niepotrzebnie zmienianymi przy ponownym miksowaniu proporcjami i pozbawionym ciepła dawnych wersji syntetycznym brzmieniem. Na szczęście, nie spotkało to Beatlesów. Obydwa pudła – to mono i to stereo – to dzieła sztuki konserwatorskiej w dziedzinie zapisu dźwięku. Ani jednej niepotrzebnej interwencji, tylko, nagranie po nagraniu, fantastyczne wydobycie oryginalnego piękna piosenek ze wszystkich okresów działalności zespołu.

Nawet jeśli nieco zabawnie i anachronicznie brzmią stereofoniczne wersje wczesnych nagrań z „Please Please Me” czy „With the Beatles” – z wyraźnym podziałem na kanały – to pamiętajmy, że mamy do czynienia z oryginałem sprzed czterdziestu kilku lat. Do tej uczty dla uszu dochodzi jeszcze uczta dla oka. Dostajemy do ręki miniatury oryginalnych analogowych kopert płytowych, pieczołowicie wydanych w formie minialbumów. Do tego zdjęcia, dużo zdjęć, których nie było na okładkach niegdysiejszych analogów.

Zła wiadomość jest taka, że zestawy nie są tanie, ale myślę, że The Beatles zasłużyli na takie luksusowe traktowanie. Zresztą ta sama muzyka, słuchana przez słuchaweczki z nowoczesnego telefonu za złotówkę, to trochę jak wyrób czekoladopodobny w opakowaniu zastępczym. Niby przyjemnie, ale jakby inaczej.

_________________
Image
Strawberry Fields Forever


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Paź 15, 2009 10:24 pm 
Offline
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Cze 02, 2002 3:07 pm
Posty: 964
Nie ma teraz możliwości wysłuchania płyt na dobrym sprzęcie. Słucham na notebooku z dość dobrymi słuchawkami AKD ale to przecież nie jest sprzęt audiofilski. Porównuję Stereo Box i wersję Millennium Remasters. Szukam jakichś wyraźniejszych różnic w jakości.
Cichsze kawałki faktycznie brzmią inaczej - przemogłem się :) i przesłuchałem Scrambled Eggs :) Jest wrażenie, jakby się siedziało w studio koło McCartneya. To Plus.
Nowsze płyty, np. Abbey Road, brzmią lepiej ale nie ma takich rzeczy, których nie byłoby słychać wcześniej. Sprawdzałem fragment Because, kiedy chłopcy biorą wdech przed pierwszym wersem. Teraz słychać wyraźniej.

Piosenki automatycznie identyfikują się w internecie. Pojawia się opis. Przy Oh! Darling wyświetla się linijka "John Lennon (kompozytor)". Myślałem, że wszystko skomponował Lennon ale przy Here Comes The Sun jest George Harrison. He, he, he....


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Lis 04, 2009 2:19 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
Ta wiadomość nadaje się na newsa, ale jak dla mnie jest zbyt późno, żeby jeszcze przytomnie coś przetłumaczyć

Otóż EMI i Apple ogłosiły, że 7 grudnia zostanie wydana limitowana edycja 30 tysięcy nośników USB zawierających zremasterowaną muzykę The Beatles.
Więcej szczegółów na:
http://www.examiner.com/x-2082-Beatles- ... -USB-drive

Image

Cena tego cudeńka jeszcze jest nieznana.

_________________
Image
Strawberry Fields Forever


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Lis 05, 2009 12:30 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
Za pendrive'a w UK zapłacimy 200 funtów, a USA podobno 280 dolarów.

_________________
Image
Strawberry Fields Forever


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Lis 14, 2009 7:05 pm 
Offline
Lovely Rita
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Cze 09, 2004 11:47 pm
Posty: 316
Miejscowość: 21/4
7 grudnia ukaże się świąteczna reedycja niektórych remasterów: Sgt. Pepper, Rubber Soul, Revolver i Abbey Road - oczywiście limitowana itp.

Image

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002UQ9UC6

_________________
Everybody has a sense of childlike wonder!


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Lis 15, 2009 12:28 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
Zaczynają już przesadzać z tymi limitowanymi edycjami itd... Ciekawe co jeszcze wymyślą.

_________________
Image
Strawberry Fields Forever


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Paź 20, 2010 1:13 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Wrz 23, 2002 4:06 pm
Posty: 2132
Miejscowość: Wrocław
Nieco ponad rok od ukazania się kompletu zremasterowanych płyt beatlesów (w wersji mono i stereo) Apple Corps Ltd. oraz EMI Music wypuściło 18 października (w Ameryce Północnej dzień później) zdigitalizowaną i oczyszczoną wersje popularnego "Red" (1962-1966) oraz "Blue" (1967-1970). Pierwotnie płyty ukazały się w kwietnie 1973 roku. W 1993 roku, po raz pierwszy pojawiły się na srebrnych krążkach.

Image

Każde z tego dwupłytowego wydawnictwa posiada książeczkę z oryginalnymi opisami oraz nowymi esejami autorstwa Billa Flanagan'a. Dodatkowo wydawcy umieścili kilka rzadkich zdjęć zespołu.

"Red" i "Blue" zostały zremasterowane przez ten sam zespół inżynierów EMI przy Abbey Road Studios Music, którzy byli odpowiedzialni za remastering oryginalnych albumów The Beatles, przy starannym zachowaniu autentyczności oryginalnych nagrań analogowych. Rezultatem jest najwyższą wierność materiału od czasów jego pierwotnej wersji.

Ceny za płyty graniczą z kwotą 55-58 zł za sztukę lub około 115-120 zł za 4 płytowe wydawnictwo zbiorcze (wg cennika sieci sklepów Empik).

pozdrawiam
macho

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=6f6uVZon_Kg


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Paź 20, 2010 9:13 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Wrz 23, 2002 4:06 pm
Posty: 2132
Miejscowość: Wrocław
Choć od premiery nowego wydawnictwa minęło zaledwie kilkadziesiąt godzin, można już pisać pierwsze recenzje. Zapomnijmy na chwilę o muzyce i zobaczmy co takiego można znaleźć w "sferze papierkowej" :wink:

Image

To oryginalne zdjęcie, które znalazło się na wkładce zdigitalizowanej wersji albumu, który ukazał się w 1993 roku. W prawym dolnym rogu znajduję się podpis do fotografii.

Image

Jak widać - data (choć nie dokładnie sprecyzowana) się zgadza.

W zremasterowanej wersji opis fotografii brzmi:

Image

Błąd! Wszyscy dobrze wiemy, ze zdjęcie pochodzi z tzw. sesji Mad Day Out, która odbyła się w Londynie 28 lipca 1968 roku :D

Inną ciekawostką jest zdjęcie na którym Beatlesi pozują z Orderami Imperium Brytyjskiego (MBE) w 1965 roku w pałacu Buckingham.

W booklecie z 1993 roku wyglądało ono tak:

Image

W zremasterowanej wersji z 2010 dostajemy coś takiego:

Image

Na pierwszy rzut oka wydają się takie same, ale... co się stało z papierosem, którego trzymał George? Proces całkiem podobny do tego sprzed kilku lat, jak to Paul został pozbawiony podobnego artefaktu na okładce płyty Abbey Road :wink:

pozdrawiam
macho

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=6f6uVZon_Kg


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Paź 21, 2010 11:33 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Wrz 23, 2002 4:06 pm
Posty: 2132
Miejscowość: Wrocław
A w taki sposób reklamuję się nowe wydawnictwo "Red" i "Blue" :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=-r7wjmtnkgU

pozdrawiam
macho

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=6f6uVZon_Kg


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Paź 24, 2010 6:30 pm 
Offline
fan
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Wrz 27, 2010 5:07 pm
Posty: 31
Miejscowość: Cavern Club .
Ja właśnie słucham Red Album :D Jest świetny ! I jak ja mam jutro pójść do szkoły ... :mrgreen: Polecam :)

_________________
'Don't slow down for Christ sake... or I'm giving you no more drugs.' ^^

Levels of music:
1.Easy
2.Medium
3.Hard
4.Expert
5. The Beatles !


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Paź 24, 2010 9:01 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Wrz 23, 2002 4:06 pm
Posty: 2132
Miejscowość: Wrocław
No, więc w takim razie czekamy na pierwsze recenzje! Daj znać jak to wygląda muzycznie i graficznie... oczywiście po powrocie ze szkoły :wink:

pozdrawiam
macho

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=6f6uVZon_Kg


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Paź 25, 2010 8:14 pm 
Offline
fan
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Wrz 27, 2010 5:07 pm
Posty: 31
Miejscowość: Cavern Club .
No więc, piosenki są świetne, najbardziej podoba mi się Love Me Do. Już zamierzam kupić Blue Album, ale na razie dokończę o tym :) Więc, nie widzę żadnych minusów w tym albumie, dużo ciekawych zdjęć, śliczne piosenki, no nic dodać nic ująć :D Kto nie kupił, naprawdę polecam :D

_________________
'Don't slow down for Christ sake... or I'm giving you no more drugs.' ^^

Levels of music:
1.Easy
2.Medium
3.Hard
4.Expert
5. The Beatles !


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Paź 25, 2010 9:25 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Wrz 23, 2002 4:06 pm
Posty: 2132
Miejscowość: Wrocław
Tymczasem płyty pojawiły się na brytyjskich zestawieniach płytowych. Wg strony www.album-review.co.uk "Niebieski album" album zawędrował na 4 miejsce a "Czerwony" znajduję się na 6 pozycji :D

Swoją droga bardzo lubię historie powstania okładek do tych płyt, a szczególnie sposobu dopasowania kolorów. Jako, że ex-Beatlesi brali udział w doborze utworów, postanowili użyć barwy swoich ulubionych klubów piłkarskich. Kolor czerwony został użyty, aby nawiązać do klubu piłkarskiego FC Liverpool, którego fanami byli John Lennon i Ringo Starr. Kolor niebieski to natomiast barwy FC Everton, któremu kibicowali Paul McCartney i George Harrison :wink:

Co ciekawe, Brian Epstein, ich menadżer, zabronił chłopakom przyznawać się publicznie do preferencji klubowych, żeby nie stracili fanów w przeciwnych obozach :D

pozdrawiam
macho

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=6f6uVZon_Kg


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Gru 06, 2010 12:01 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Wrz 23, 2002 4:06 pm
Posty: 2132
Miejscowość: Wrocław
The Beatles: Stereo Box został nominowany do 53 Grammy Awards w kategorii Best Historical Album :D

Będzie konkurował o ten tytuł z takimi albumami jak:

"Alan Lomax in Haiti: Recordings for the Library of Congress, 1936-1937"
"Hank Williams: The Complete Mother's Best Recordings ... Plus!
"Buddy Holly: Not Fade Away: The Complete Studio Recordings and More"
"Where The Action Is: Los Angeles Nuggets 1965-1968"

Ceremonia rozdania nagród Grammy odbędzie się 13 lutego 2011 roku w Staples Center w Los Angeles.

pozdrawiam
macho

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=6f6uVZon_Kg


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Lut 14, 2011 1:56 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Wrz 23, 2002 4:06 pm
Posty: 2132
Miejscowość: Wrocław
The Beatles: Stereo Box okazał się bezapelacyjnym zwycięzcą w kategorii Best Historical Album i tym samym zdobył prestiżową nagrodę Grammy :D

Musze przyznać, że tegoroczna gala była naprawdę rewelacyjne jeśli chodzi o interesujące nas akcenty: 4 nominacje w tym 2 nagrody! :wink:

pozdrawiam
macho

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=6f6uVZon_Kg


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Sie 16, 2011 9:58 am 
Offline
Lovely Rita
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 14, 2011 6:16 pm
Posty: 347
Miejscowość: Kołobrzeg
według mnie remastery udały się bardzo dobrze. narazie mam tylko box stereo,ale na święta planuje box mono.słyszałem że box mono jest super, no więc zachęciłem się do wersji mono. narazie miałem wersje mono w capitol albums i w boxie singles collection,ale tam było mało wersji mono.ale w sumie uważam że wersje mono też są bardzo dobre, w końcu to były pierwsze wersje ich płyt.


pozdrowienia
winter rose :)


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 69 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY