Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 2:11 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 65 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu:
PostWysłany: Nie Gru 31, 2006 10:10 pm 
Offline
Musketeer Gripwood
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Wrz 20, 2005 3:12 pm
Posty: 93
Miejscowość: Poznań
Ringo napisał(a):
Oj, Jadis, Jadis :D Wyczuwam ducha prowokatorskiego w Tobie. I dobrze! ;)
Z efektem niestety musisz rozwinac. O efekt CZEGO Ci chodzi?


Chodzi mi o efekt końcowy, artystyczny. Jeff potrafił rozwinąc pomysły zaczerpniete od Beatlesów, nawiązania słychac dość wyraźnie, ale słychać w sposób subtelny.Stworzył też w oparciu o pomysły swój własny styl i to bardzo rozpoznawalny, jednocześnie zachował trochę skromności. Oasis za to od razu kojarza się z Beatlesami. Wystarczy na nich spojrzeć. Nie trzeba nawet słuchać, by dostrzec podobieństwo. Ich teledysk "All around the world" to pomysł prawie całkowicie zerżnięty z "Yellow Submarine" - i nie jest to wada...pomysł wypalił im znakomicie. Jest nawet lepszy niż pierwowzór. Bracia G. mają niewatpliwy talent do pisania wspaniałych, bardzo oczywistych melodii. Ta oczywistość polega na tym, że można przewidzieć każdy dźwięk, mimo pierwszego odsłuchu ich kawałka, a zarazem te melodie nie są zadnymi plagiatami. To wielka sztuka...i choć draznią mnie ich prowokacje poza muzyczne, te całe nadęte teksty w stylu .jestesmy najlepsi etc....to trzeba przyznac, że nagrali kilka swietnie brzmiących płyt...no i są autorami najlepszego coveru grupy The Beatles jaki słyszałem....mowa o "I am the Walrus"...chetnie kiedys gdzieś opiszę recenzję tego coveru, bo jest niesamowity. Tak na tym świecie jest, że jak tylko ktoś zaspiewa i zagra cos bardziej melodyjnego trafia od razu do szufladki - "kicz muzyczny".... krytycy na Oasis nie zostawiaja suchej nitki...naprawdę nie wiem dlaczego..jest to duża krzywda. Na koniec drobna uwaga...gdyby Beatlesi nie kopiowali Chucka Berrego, Buddy Hollego,Larry Williamsa to nigdy by nie stworzyli swojego stylu. Kopiowanie i podpatrywanie innych jest nieodzowne podczas rozwijania się muzyki...a jesli się podpatruje najlepszych to i efekty muszą być zadawalajace.....
Oasis stworzyło swój styl...ale podobnie gra w Anglii mnóstwo innych kapel..i co z tego że smakują one wraz z Oasis na czele jak odgrzewany obiad.......wolę porzadny odgrzewany obiad niż świeżą zdrową zywność rodem z fast foodów
janek napisał(a):
to ze noel jest wielkim fanem beatli nie znaczy ze zawsze wplywali oni na nich bezposrednio. brzmieniowo pierwsza plyta to duzo bardziej np. sex pistols czy t.rex niz the beatles

Pistolsów nie słyszę w ogóle....T rex musi być słychać bo on był pod duzym wpływem Beatlesów (choć w utworze "Hello" - bardziej Glittera z wiadomych względów)...a Beatlesów słychac bardziej niz się Tobie wydaje....chodzi nie o schemat budowy utworu a o skale muzyczne i inne rozwiązania ....nie jestem muzykiem ale to oni chyba nazywają harmonią dźwieku...

_________________
Informuję, że wszystkie moje wypowiedzi są bardzo subiektywne i powstają spontanicznie w danym momencie, więc są tylko odzwierciedleniem stanu moich mysli z danej chwili - z czasem mogą ulec nieznacznym zmianom.


Ostatnio edytowany przez Jadis, Nie Gru 31, 2006 10:19 pm, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Nie Gru 31, 2006 10:17 pm 
Offline
Musketeer Gripwood
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Wrz 20, 2005 3:12 pm
Posty: 93
Miejscowość: Poznań
proszę usunąć post..wyszedł podwójny

_________________
Informuję, że wszystkie moje wypowiedzi są bardzo subiektywne i powstają spontanicznie w danym momencie, więc są tylko odzwierciedleniem stanu moich mysli z danej chwili - z czasem mogą ulec nieznacznym zmianom.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Sty 01, 2007 12:28 am 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Mar 15, 2006 11:03 pm
Posty: 991
Miejscowość: Karlstad
No i mamy swietny rozstrzal :D Po jednej stronie, jesli wolno mi tak ustawic, Monaris, ktory twierdzi, ze w Oasis nie idzie sie doszukac podobienstw do Beatli oraz Janek, ktory uwaza, ze podobienstwa owszem zdarzaja sie, ale jest ich w gruncie rzeczy malo, i na dobra sprawe zaczynaja sie wraz z "Standing...", a po drugiej Jadis, ktory twierdzi, ze Oasis jest od a do z beatlesowskie, w sensie widzialnej i slyszalnej inspiracji. Ja przychylam sie bardziej do tej drugiej strony.. ale nadal sadze, ze Oasis udalo stworzyc sie swoj wlasny, wyjatkowy styl mimo ciaglej "zabawy".. takiej troche, wybaczcie to slowo, postmodernistycznej, w cytaty i nawiazania, przeksztalcenia itd. Beatli.. bo dla mnie Oasis to w duzym stopniu... calkiem oczywista gra.. podjecie gry ze swoim najwiekszym idolem.. nie jest to subtelne, poniewa ma byc, moim zdaniem, oczywiste, ale jednoczesnie - nie zgadzam sie z Toba Jadis co do wrazenia odgrzewanego kotleta. Dla mnie Oasis mialo (i ma) cos niesamowicie swiezego w sobie, wlasnie w ich interpretacji, ich przetworzeniu.

janek napisał(a):
nawiazan do betlesow na pierwszej plycie nie bylo praktycznie wcale.
A tu sie zgodzimy, przynajmniej czesciowo ;). Pamietam, ze podekscytowana porownaniami Oasis do Beatli, zakupilam w siodmej klasie podstawowki, na jeden dzien przed wyjazdem na wycieczke szkolna ;) "Definietely Maybe".

Heh - maly off-top - to bylo zwiazane z caly moim "przeksztalceniem" w "rockera" ;), po raz pierwszy w zyciu swiadomie kupilam sobie, wlasnie przed ta wycieczka, czarne dzinsy, czarna kurtke dzinsowa, i zrobilam sobie koszulke z wizerunkiem Lennona z bialego albumu (nadruk w specjalnym sklepie). I obcielam sie na Beatlesa ;). Oasis mialo dopelnic tego aktu ;).

Album spodobal mi sie niesamowicie.. ale.. ale rozczarowalam sie co do ich rzekomej beatlesowskosci. Pierwsze przesluchanie, walkman, w autokarze, bylo satysfakcjonujace.. ale i tak usnelam ;). Melodie zlewaly mi sie troszke w jedno.. wybudzil mnie dopiero koniec kasety: cudowne "Married With Children". Wlasnie ten utwor jest dla mnie jak najbardziej beatlesowski. Co do reszty albumu:
janek napisał(a):
brzmieniowo pierwsza plyta to duzo bardziej np. sex pistols czy t.rex niz the beatles
Tu sie wlasnie zgodze.. Dlatego ta plyta jest dla mnie zupelnie inna niz wszystkie nastepne.. Znacznie prostsza.. ale jednoczesnie chropowata, surowa.. transowa w swojej scianie dzwiekow (pozniej Oasis zrezygnowalo z zageszczania tak mocno dzwiekow). Ale jednoczesnie - nastepna plyta nie jest zupelnym, kompletnym zwrotem w inna strone. Pozostaja charakterystyczne melodie (tak - harmonie ;))... Ktore na pierwszej plycie zostaja po prostu mocno przygaszone owymi przesterowanymi gitarami. Mimo wszystko takze dosc beatlesowski.. albo przynajmniej "60-te lata"-owski jest dla mnie "Live Forever".

Co do beatlesowskosci Oasis.. czy ktos w ogole czytal mojego posta, ktory jest troszeczke wyzej, z 15-tego marca??? Nieco sie powtorze: czasem odniesienia do Beatlesow sa wiecej niz oczywiste (nie sa zrzynkami, sa cytatami) - a to w jakims intro, a to w koncowce, a to w jakims fragmencie solowki, a to w jakiejs linijce tekstu, a to w klipie, oczywiscie w wygladzie... Czasem jest to to, co Jadis nazwal harmonia, nie wprost, ale wlasnie, ze tak powiem nieprofesjonalnie "ducha" Beatlesow czuc bardzo wyraznie.. Ale bardzo czesto, najczesciej, jest to ogolnie duch polowy i drugiej czesci lat 60-tych - charakterystyczne chorki, upodobanie do gitary akustycznej, ukochanie tamburyna itd. itp.
janek napisał(a):
no chyba ze dobrze napisany muzycznie kawalek wg. klasycznej receptury zwrotka-bridge-refren samo w sobie jest ewidentnym wplywem beatlesow. ja sie w kazdym razie z tym nie zgadzam.
ja tez nie ;)
janek napisał(a):
ludzie, nie dajmy sie zwariowac. beatlesi byli ogromnie waznym zespolem, ale nie kazde uzycie orkiestry czy tez smykow w piosence napisanej wg klasycznej receptury to wplyw beatlesow.
Zgoda - nie KAZDE. Ale w przypadku Oasis, po pierwsze SKAD przyszly pomysly jest oczywiste, skoro nawet zespol sie do tego przyznaje, po drugie to nie tylko jeden element.. tylko skrzypki plus harmonie, plus specyficzny sposob spiewania plus.. itd.
janek napisał(a):
to ze noel jest wielkim fanem beatli nie znaczy ze zawsze wplywali oni na nich bezposrednio. brzmieniowo pierwsza plyta to duzo bardziej np. sex pistols czy t.rex niz the beatles
nie zawsze bezposrednio - ok. I zgodze sie, ze na pierwszej plycie slychac bardziej t-rex (wstep do "Cigaretts and alkohol" jest na przyklad bezposrednim cytatem z tworczosci tegoz zespolu) i punkowego brudu (sciana dzwieku). Beatli slychac znacznie, znacznie mniej wprost. Co nie znaczy, ze nie slychac w ogole ;). Natomiast absolutnie sie z Toba zgodze, ze w ich muzyce slychac znacznie wiecej nawiazan i inspiracji, niz tylko nasza czworka z Liverpoolu.
janek napisał(a):
druga plyta, rowniez nie widze tego, procz ewidentnej zrzynki z with a little help from my friends w she's electric
Nie zrzynki, tylko nawiazania :D. Do tego trzeba dorzucic wstep do "Don't Look Back In Anger" - "Imagine" Lennona sie przeciez klania! Natomiast generalnie dla mnie druga plyta, mimo, ze nadal operujaca sciana dzwieku (zgielk gitarowy w "Morning Glory"), przesiaknieta jest mocno Beatlami (i brzmieniem lat szescdziesiatych ogolnie). A rzeczone "She's Electric" to dla mnie jedna z najbardziej beatlesowskich piosenek Oasis! Od a do z ;). Melodia, brzmienie, instrumenty.. i cos ponad dzwiekami.. Dosc beatlesowskie jest tez (ale nie tylko beatlesowskie.. oraz nie BEZSPOSREDNIO - "Cast No Shadow", "Roll With It", wlasnie "Don't Look Back In Anger", miejscami "Champagne Supernova").
janek napisał(a):
be here now? w jakiej piosence widac wplyw beatlesow?
W bardzo beatlesowskim, przynajmniej moim zdaniem, "The Girl in The Dirty Shirt" :D. W "Stand By Me" - wersji akustycznej (pierwsza, ktora slyszalam, na wakacjach w Anglii, pare dni przed wydaniem albumu!) No i w pomysle na "All Around The World". A poza tym - tak jak napisales - we wkladce, w teledysku, w takich drobnych, niby nie znaczacych nawiazaniach w tekscie, w plakacie Beatli w klipie do Stand By Me itd, w lekko surrealistycznym klipie do "Don't Go Away"...
janek napisał(a):
wplywy beatlesowskie w muzyce oasis naprawde widoczne zaczely byc od Standing on the shoulder of giants:

go let it out, melotron stylizowany ewidentnie na piosenke epoki strawberry fields
who feels love - dwuglosy, nawiazanie do beatlesow adoptujacych muzyke wschodu + zrzynka z dear prudence w partii gitarowej
roll it over - solowka zerznieta z come together
Dokladnie! I zgadzam sie calkowicie co do tej "wyraznosci" od tej plyty. Wlasnie "Go Let It Out" i "Who Feels Love" - to tez jedna z absolutnie najbardziej beatlesowskich ich kawalkow.

janek napisał(a):
heathen chemistry:
probably all in the mind - stylizacja na okres RAin. dwuglosy, mccartneyowski bas oraz solowka zagrana przez johnnego marra tak ze przypomina to eksperymenty z puszczaniem tasmy od tylu
born on a diefferent cloud - ewidentne nawiazanie do lennona w brzmieniach (fortepian, bebny etc), wokalu (sposob spiewania + produkcja) oraz slowach piosenki (classless clever and free)
Oj tak, szczegolnie w tym ostatnim utworze udalo im sie tak bardzo oddac cos z ducha Beatli.. ze naprawde za kazdym razem mnie ciary przechodza... Ale beatlesowski jest tez "Songbird", ale wlasnie w ten mniej bezsposredni sposob, tzn. nie wskaze konkretnego utworu, do ktorego mialby byc nawiazaniem.
janek napisał(a):
don't belive the truth:
A tu sie powstrzymam z komentarzami, bo... :oops: ech. Jakby to powiedziec, jako ktos, dla ktorego Oasis stanowi jeden z tych top 9 zespolow.. :oops: moja mania kiedys byla niezwykle silna.. a ostatniej plyty.. po prostu :oops: jeszcze :oops: nie znam :oops:. Mimo, ze tyle czasu juz uplynelo.

Kurcze, nie mam tu niestety nagran Oasis ze soba, wiec nie moge zrobic tego samego co Ty, Janku. Dzieki za wypunktowanie KONKRETNYCH wplywow Beatli w ostatnich plytach. Sadze, ze daloby sie jeszcze troszke tego dorzucic, ale chyba najwazniejsze bardzo trafnie ujales.

Powtarzam moja propozycje - a moze poznajdywac wiecej cytatow w wideoklipach/tekstach utworow/wkladkach itp.?

A wracajac do beatlesowskosci, dla mnie sama maniera spierwania Lennona jest niesamowicie stylizowana na Lennona z utworu "Rain" - taka sama chrypa i przeciaganie glosek (o - prawie zacytowalam siebie z poprzedniego, marcowego, postu ;)).

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Sty 01, 2007 6:45 am 
Offline
Musketeer Gripwood
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Wrz 20, 2005 3:12 pm
Posty: 93
Miejscowość: Poznań
harmonie to nie melodie :wink: mi konketnie chodziło o sposób operowanie dźwiekami dur i moll i ich zmianami....dlatego piosenki Oasis są łatwo przyswajalne ) Macca robił to wczesniej ..... muzyka to nie tylko rytm i melodia... i nie przyrównujcie pierwszej płyty Oasis do Pistolsów......zero podobieństwa...., Przed Oasis kilkadziesiąt grup grało dokładnie jak oni, tylko z mniejszą popularnością...niektóre nawet większą....... W swiecie ktos to nazwał Brithpopem,....(Blur, Kula Shacker, Suede,Verve,Fulls Garden,The Charlatans,Super Furry Animals,Pulp,Supergrass,Lighting seeds,Garbage,...nie stawiajmy pomników..Oasis to solidne rzemiosło....ale są oni na rynku wtórnym...a na tym obszarze zawsze będą porównywalni.....Dalko im do dokonań Electrików i to bardzo....zreszta trudno te grupy porównywac mimo, iz podobne mieli fascynacje Beatlesami...

_________________
Informuję, że wszystkie moje wypowiedzi są bardzo subiektywne i powstają spontanicznie w danym momencie, więc są tylko odzwierciedleniem stanu moich mysli z danej chwili - z czasem mogą ulec nieznacznym zmianom.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Sty 01, 2007 10:59 am 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Mar 15, 2006 11:03 pm
Posty: 991
Miejscowość: Karlstad
Jadis napisał(a):
harmonie to nie melodie :wink: mi konketnie chodziło o sposób operowanie dźwiekami dur i moll i ich zmianami....dlatego piosenki Oasis są łatwo przyswajalne )
Drogi Jadis :D. Mimo, ze brak mi porzadnego muzycznego wyksztalcenia, to wiem, ze harmonie, to nie melodie.. wlasnie zerknelam do mojego posta powzyszego - faktycznie napisalam w nawiasie - tak HARMONIE, jakoby innym okresleniu owych charakterystyczncyh melodii.. :oops: . Jakby to wyjasnic.. Podobienstwo wlasnie w melodii wielu utworow Oasis i Beatli bierze sie wlasnie z owego "operowania dzwiekami dur i moll i ich zmianami". Uff, lepiej? ;-).
jadis napisał(a):
i nie przyrównujcie pierwszej płyty Oasis do Pistolsów......zero podobieństwa....
Czy ja przyrownalam Oasis do Pistolsow? Za slabo ich znam, zeby czynic takie porownania, totez nie podpisze sie ani pod Twoja, ani pod Janka wypowiedzia. Natomiast na pierwszej plycie ten charakterystyczny zgielk gitarowy i pewna celowa "niedbalosc" ma wlasnie, moim zdaniem, punkowy rodowod. A ze pozniej te same cechy pojawiaja sie w innych, poza punkiem, gatunkach muzycznych nie ma zadnego znaczenia.
jadis napisał(a):
Przed Oasis kilkadziesiąt grup grało dokładnie jak oni, tylko z mniejszą popularnością...niektóre nawet większą....... W swiecie ktos to nazwał Brithpopem,....(Blur, Kula Shacker, Suede,Verve,Fulls Garden,The Charlatans,Super Furry Animals,Pulp,Supergrass,Lighting seeds,Garbage,...
VETO, veto, veto!!! Nie znam wszystkich zespolow w roznym stopniu, ale Blur, Kula Shaker, Fulls Garden czy jeden z moich ulubionych zespolow - Verve nie da sie za nic pomylic z OASIS!!!! Nie grali "dokladnie jak oni"! Natomiast faktycznie tak jak oni w kapitalny sposob (przynajmniej czesc grup) przefiltrowalo klimat i brzmienie lat szescdziesiatych przez chropowate brzmienie lat 90-tych (moze Fool's Garden owa chropowatosc w najmniejszym stopniu ;)). Owo podobienstwo i poczatkowy rodowod sprawia, ze oto powstaje potrzeba zaszufladkowania tego pradu - i stad britpop.
jadis napisał(a):
nie stawiajmy pomników..Oasis to solidne rzemiosło....ale są oni na rynku wtórnym...
zdaje sie, ze wspomnialam cos o postmodernizmie? :? podstawowy zarzut wielu zjawisk kulturowych polegajacych na interpretacji, nawiazaniach, zabawach cytatami to wlasnie "wtornosc". Niesluszny (jako zarzut), moim zdaniem.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Sty 01, 2007 3:21 pm 
Offline
starszy fan sztabowy

Rejestracja: Sob Lis 04, 2006 1:59 pm
Posty: 66
Miejscowość: wrocław
Jadis napisał(a):
harmonie to nie melodie :wink: mi konketnie chodziło o sposób operowanie dźwiekami dur i moll i ich zmianami....dlatego piosenki Oasis są łatwo przyswajalne ) Macca robił to wczesniej ....


problem w tym ze nie tylko macca.
w muzyce gallagherow widac ogromne spectrum wplywow, nie tylko beatlesow. widac tam small faces i the faces, kinks (!!!), the who, the stooges, The Jam, widac niektore etapy kariery stonesow ( np. numer child of the moon to wykapany styl oasis - duzo bardziej niz COKOLWIEK beatlesow - kto nie wierzy niech sobie znajdzie ten numer i poslucha)

a co do pistols / oasis

noel gallagehr na gitarze to duzo bardziej Steve Jones niz ktorykolwiek z beatlesow

bring it on down z pierwszej plyty oasis to wykapane sex pistols.

ludzie pisza ze gallagehr spiewa jak lennon - duzo bardziej widac w nim maniere rottena na pierwszym albumie. posluchajcie np. sztandarowego numeru oasis (w angli, bo w polsce zna sie ich od dlbia i wonderwall :() cigarettes and alcohol. te wszystkie suuunshiiiajnnnn, imadżinejszjon etc

to ewidentnie wplyw rottena. lennona gallagher zaczal podrabiac w okolicach sotsog - little jamesy i inne takie


-----------------------------

JEST !! JEDNAK JEST NAWIAZANIE DO BEATLESOW na DEFINITELY MAYBE! Co CIEKAWE NIKT GO PRAWIE NIE WIDZI A JEST EWIDENTNE ! NIESAMOWITE !

Shakermaker = Flying beatlesow

dokladnie taki sam uklad akordow - mozna spiewac jedno do drugiego :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Sty 01, 2007 9:46 pm 
Offline
Musketeer Gripwood
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Wrz 20, 2005 3:12 pm
Posty: 93
Miejscowość: Poznań
janek napisał(a):
problem w tym ze nie tylko macca.
w muzyce gallagherow widac ogromne spectrum wplywow, nie tylko beatlesow. widac tam small faces i the faces, kinks (!!!), the who, the stooges, The Jam, widac niektore etapy kariery stonesow

podpisuję się obiema rękami....Beatlesi przychodzą na mysl jako pierwsi, bo i najwięksi w tym gronie....ale Oasis czerpie garsciami ze wszystkiego co im leży i pasuje..a robią to dobrze...z podobieństwem do Pistolsów w waszej opini nie będę wdawał się w rozmowę. Znam płyty Pistolsów na tyle dobrze, by wiedzieć, że mi ta muzyka (akurat ich....inne punk rockowe kapele lubię)nie pasuje...męczy...Pistolsi to bardziej wydarzenie niz muzyka...ale gusty są różne. Nie chcę robić offtopa. Wracając do Oasis to jak do tej pory tylko ostatnia płyta ich jakoś mi wolno trafia....jakiś bałagan się wkradł do ich kompozycji...za mało na razie jej słuchałem, ale i mało ta płytka zachęca.. Jednego jestesmy pewni wszyscy....grupa The Beatles była w duzej mierze inspiracją dla kompozycji grupy Oasis.

_________________
Informuję, że wszystkie moje wypowiedzi są bardzo subiektywne i powstają spontanicznie w danym momencie, więc są tylko odzwierciedleniem stanu moich mysli z danej chwili - z czasem mogą ulec nieznacznym zmianom.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Sty 01, 2007 10:00 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Mar 15, 2006 11:03 pm
Posty: 991
Miejscowość: Karlstad
janek napisał(a):
ludzie pisza ze gallagehr spiewa jak lennon - duzo bardziej widac w nim maniere rottena na pierwszym albumie. posluchajcie np. sztandarowego numeru oasis (w angli, bo w polsce zna sie ich od dlbia i wonderwall :() cigarettes and alcohol. te wszystkie suuunshiiiajnnnn, imadżinejszjon etc
O! o! o! O wlasnie te typowe dla Liama rozjechania glosu mi chodzilo.. tylko mi sie to zawsze kojarzylo wlasnie z Lennonem :shock: - dokladnie z utworem "Rain". "When the sun shines" - sziaaaajns" - i wlasnie owa przeciaganie z chrypa..


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Sty 01, 2007 10:28 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Mar 15, 2006 11:03 pm
Posty: 991
Miejscowość: Karlstad
Jadis napisał(a):
janek napisał(a):
problem w tym ze nie tylko macca.
w muzyce gallagherow widac ogromne spectrum wplywow, nie tylko beatlesow. widac tam small faces i the faces, kinks (!!!), the who, the stooges, The Jam, widac niektore etapy kariery stonesow
podpisuję się obiema rękami....Beatlesi przychodzą na mysl jako pierwsi, bo i najwięksi w tym gronie....ale Oasis czerpie garsciami ze wszystkiego co im leży i pasuje
Najwieksi, ale i tez najwiecej odwolan WPROST. Inne wplywy oczywiscie tez slychac. Ale, Ty... Jadis.. jesli podpisujesz sie obiema rekami, to czemu na samym poczatku napisales:
jadis napisał(a):
????????????? ja tam słyszę tylko Beatlesów.
;). Tak to jest - pozniej blednie rozpoznaje Twoje stanowisko :roll:.
jadis napisał(a):
..a robią to dobrze...
podamy sobie jednak dlon 8)?
jadis napisał(a):
z podobieństwem do Pistolsów w waszej opini nie będę wdawał się w rozmowę.
Ja sie nie upieram przy akurat Pistolsach, nie mowie tez ze nie.. ja podtrzymuje tylko stanowisko a propos charakterystycznego dla punku przybrudzonego brzmienia gitar i celowo niedbalej maniery spiewania :).
jadis napisał(a):
Jednego jestesmy pewni wszyscy....grupa The Beatles była w duzej mierze inspiracją dla kompozycji grupy Oasis.
OK. ;)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Sty 02, 2007 12:36 am 
Offline
Musketeer Gripwood
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Wrz 20, 2005 3:12 pm
Posty: 93
Miejscowość: Poznań
z tym "ja tam tylko słysze Beatlesów" bardziej miało znaczyć, jak dużo słychac...i ze podwazenie tego że inspiracja ..wływem byli Beatlesi jest niepodwazalne :lol: ...zreszta na obrone...proszę przeczytac moja "stopke" :wink:

_________________
Informuję, że wszystkie moje wypowiedzi są bardzo subiektywne i powstają spontanicznie w danym momencie, więc są tylko odzwierciedleniem stanu moich mysli z danej chwili - z czasem mogą ulec nieznacznym zmianom.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Sty 02, 2007 1:24 am 
Offline
starszy fan sztabowy

Rejestracja: Sob Lis 04, 2006 1:59 pm
Posty: 66
Miejscowość: wrocław
Ringo napisał(a):
O! o! o! O wlasnie te typowe dla Liama rozjechania glosu mi chodzilo.. tylko mi sie to zawsze kojarzylo wlasnie z Lennonem :shock: - dokladnie z utworem "Rain". "When the sun shines" - sziaaaajns" - i wlasnie owa przeciaganie z chrypa..


lennon tak spiewal baaaaaaardzo rzadko :) rotten ciagle :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Sty 09, 2007 11:26 pm 
Offline
Musketeer Gripwood
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Wrz 20, 2005 3:12 pm
Posty: 93
Miejscowość: Poznań
janek napisał(a):
lennon tak spiewal baaaaaaardzo rzadko :) rotten ciagle :)

gdzie ty u Rottena dosłyszałes śpiew ? :lol: :wink: sorki ale Sex Pistols z muzyką mało miało wspólnego...to bardziej według mnie zjawisko...ale to moje zdanie....z starego punk rocka bardzo lubie The Ramones...i to dla mnie był bardziej szczery punk rock....tam chodziło o muzykę..Pistolsi poszli chyba bardziej "Ideologicznie" :wink: .....ale fanem Pistolsów nie jestem..znam dobrze tylko jedną płytę...zresztą wiele więcej nie wydali :wink: ...więc moja wypowiedź nie jest autorytatywna....jednak tyle co znam....to Oasis bardziej ida w inne klimaty niz Pistolsów...

_________________
Informuję, że wszystkie moje wypowiedzi są bardzo subiektywne i powstają spontanicznie w danym momencie, więc są tylko odzwierciedleniem stanu moich mysli z danej chwili - z czasem mogą ulec nieznacznym zmianom.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Mar 27, 2007 7:32 pm 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Lut 26, 2007 10:19 pm
Posty: 256
Miejscowość: Warszawa
nie wiem czy juz ktoś wymienił , ale dorzuce :




Red Hot Chili Peppers - "Abbey Road EP" (1988)

Image

wbrew pozorom więcej związków z Beatlami ten krążek nie ma , jest na nim jedynie cover Hendrixa - "Fire" , ale to nijak ma sie do tematu :wink:

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Maj 26, 2007 11:24 am 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Lut 26, 2007 10:19 pm
Posty: 256
Miejscowość: Warszawa
http://youtube.com/watch?v=yE8hCfp-j34

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Cze 05, 2007 3:21 pm 
Offline
Dr Robert

Rejestracja: Nie Sie 25, 2002 6:54 pm
Posty: 280
Miejscowość: Gdańsk
Pod koniec utworu "These Three Things" z najnowszej płyty Type O Negative wyraźnie można doszukać się motywu z Hey Jude.

_________________
http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=20715


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Cze 05, 2007 5:00 pm 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 27, 2007 7:05 pm
Posty: 147
Miejscowość: Kraków
Monaris napisał(a):
Czy Cocera, Rolling Stones, Deep Purple (myślę o "Help") i innych znanych kapel ne stać było na pokazanie swoich umiejętności we własnych kompozycjach? Musieli papugować innych?


Nie przesadzaj już ;) Akurat Stonesi i Purple raczej nie dali powodów do takich oskarżeń - udowadniając swój ogromny potencjał nieco później. A słyszałeś taki kawałek Twist And Shout? Sprawdź kto go napisał.

A tego, że Little Help to cover TB nawet przez lata nie zauważyłem. Co chyba świadczy o co najmniej niezłym coverze.

Stalin napisał(a):
Nie zgadzam sie jednak jakoby Bohemian Rhapsody i Crazy Little Thing Called Love powstały pod wpływem Beatlesów. Może i coś przypominają, ale gdyby się trzymać tej reguly to wiele piosenek w telewizji przypomina mi utwory różnych wykonawców. Bez przesady...


Eh, Stalinie, Stalinie... nie wiem co Wy o tym sądzicie, ale dla mnie taki nick jest no... skandaliczny. Może moderzy by się tym zajęli? To tak samo (albo i gorzej), jakby ktoś się przezwał Hitler.

OK, do rzeczy. BoRap jak dla mnie konstrukcyjnie jest niemal tak samo zbudowane jak Golden Slumbers/Carry/The End. I to samo nasuwa mi się przy A Day In The Life. Może to przez ten podział na części (troszkę to confusing) nie zauważa się tego.

Co do Oasis - nie będę się wypowiadał, bo ich praktycznie nie znam, ale bardzo kojarzą się z TB.


Ringo napisał(a):
MichMistrz napisał:

Pajdek napisał:

OffSpring - Why Don't You Get A Job? z Americany to praktycznie Ob-La-Di, Ob-La-Da...

Dokładnie właśnie to chciałem napisać, ile razy słyszę ten utwór, to sobie myślę, ale plagiat Ob-La-Di Ob-La-Da, zbyt się nie wysilili, Wink

Wysilili, wysilili Wink. Bo zerzneli z dwoch, a nie tylko jednego utworu Wink Very Happy. Rownie silnie slychac tam "Cecilia" Simon & Garfunkel'a! Smile


Tego drugiego wpływu to nawet nie zauważyłem (choć S&G uwielbiam). Zresztą super piosenka( Why Don't You Get A Job?), lepsza od Obladi, ale plagiat ewidentny.

A teraz coś, na co, tu dziwię się sobie samemu, nie zwróciłem wcześniej uwagi (chyba nikt nie zwrócił). Może znacie taką piosenkę - Stairway To Heaven.
A potem włączcie sobie While My Guitar Gently Weeps - wersję akustyczną.

Wsłuchajcie się w melodię. No i? 8)

_________________
jest gitara


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Cze 16, 2007 1:48 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
no i co? Ja nie słysze podobieństw.

Lepiej sobie włącz Something w wersji z Antologii a zaraz potem The Rain Song (Wiadomo Kogo) z The Song Ramains The Same - toż to prawie plagiat!

Inne niesamowite podobieństwo:
Znacie może "One Caress" Depeche Mode - jakbym słyszał Eleanor Rigby 8)

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Cze 16, 2007 10:07 pm 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 27, 2007 7:05 pm
Posty: 147
Miejscowość: Kraków
Yer Blue napisał(a):
no i co? Ja nie słysze podobieństw.


Naprawdę? Ale nawet da się to zagrać i zaśpiewać z gitarką mieszając teksty i melodie i prawie idealnie pasuje. Oczywiście nie mam mowy o plagiacie, ale o inspiracji jak najbardziej. Tonacja też zresztą ta sama, chociaż to akurat nie takie ważne ;) Akcentowane sylaby rozłożone są prawie tak samo. Naprawdę ni słyszycie podobieństwa? A ja myślałem, że burzę wywołam ;)

Yer Blue napisał(a):
Lepiej sobie włącz Something w wersji z Antologii a zaraz potem The Rain Song (Wiadomo Kogo) z The Song Ramains The Same - toż to prawie plagiat!


Podobny styl, czy raczej nastrój, instrumentacja, ale śladu plagiatu nie widzę ;) Widać mamy inne uszy :P :lol:

Depeszów prawie nie znam niestety :x

_________________
jest gitara


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Cze 18, 2007 1:23 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Akustyczne While My... i początek Stairway maja podobny klimat, ale gitara inaczej łka u Harrisona. Zreszta to sa tak charakterystyczne i wyraziste motywy (w obydwu utworach), że jesli byłoby melodyczne podobieństwo to by wszyscy to od razu zauważyli a tak...
Raczej nie była to ispiracja dla Zeps gdyz akustyczna wersja Gently Weeps ukazała sie dopiero w 1996 roku, czyli równo ćwierć wieku po Schodach :)

tak samo wczesna wersja Something nie była jeszcze znana (chyba że z bootlegów) dla LZ gdy tworzyli The Rain Song. Ale ja słysze tam tak niesamowite podobieństwo w klimacie, że mógłbym te nagrania ze soba pomylić.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 4:09 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
O muzyce zespołu The Byrds mówi się czasem jako o syntezie twórczości Beatlesów z twórczością Boba Dylana. Coś w tym jest - słychać to zwłaszcza na pierwszych albumach kapeli. Obie grupy zresztą lubiły się bardzo i wzajemnie na siebie wpływały; przykładowo, George miał "pożyczyć" początkowy riff If I Needed Someone z byrdsowskiego wykonania The Bells of Rhymney.

Z kolei Artificial Energy,pierwszy utwór na wspaniałym albumie Byrdsów The Notorious Byrd Brothers z 1968 roku, nieprzypadkowo rozpoczyna się słowami "Sitting all alone now
I took my ticket to ride
" - członkowie zespołu nigdy nie kryli, że to ich takie małe nawiązanie do zespołu, którym się inspirują; btw często podkreślali, że pierwszym pozytywnym "kopniakiem" był dla nich film A Hard Day's Night i wykonywane w nim utwory.

Często wspomina się o wielkim wpływie, jaki na Beatlesów wywierał Bob Dylan. Myślę, że trudno się z tym nie zgodzić, lecz nie należy zapominać, że i tu wpływ był wzajemny - podobno Bob przerzucił się na gitarę elektryczną (wzbudzając tym samym protesty i oburzenie wielu ze swoich fanów) właśnie przez muzykę Beatlesów.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 65 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY