Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 8:28 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 84 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Śro Wrz 09, 2015 6:43 pm 
Offline
Musketeer Gripwood

Rejestracja: Pon Sie 10, 2015 11:28 pm
Posty: 94
Image Image

Spójrzcie tylko na to podobieństwo :)

Jesień Idzie Przez Park (wersja dłuższa): https://www.youtube.com/watch?v=DVP4veuV1SE
kto nie zna, niech przynajmniej dotrwa do refrenu :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Wto Paź 13, 2015 10:55 am 
Offline
Sierżant Pepper

Rejestracja: Czw Cze 10, 2004 9:36 pm
Posty: 145
Miejscowość: Sulechów
Adriana napisał(a):
Image Image

Spójrzcie tylko na to podobieństwo :)

Jesień Idzie Przez Park (wersja dłuższa): https://www.youtube.com/watch?v=DVP4veuV1SE
kto nie zna, niech przynajmniej dotrwa do refrenu :)

Jakby Seweryn był leworęcznym to wyglądałoby to jeszcze ciekawiej...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Śro Paź 14, 2015 11:11 pm 
Offline
Musketeer Gripwood

Rejestracja: Pon Sie 10, 2015 11:28 pm
Posty: 94
Seweryna na siłę przestawili z lewej ręki na prawą (czego nie można robić!).
Ale jest leworęczny :) jak McCartney.
https://www.youtube.com/watch?v=bRTkXYfUp80 pooglądaj fragment od 28:57

https://www.youtube.com/watch?v=JGC_VQ7LqIo kto zna Pejzaż Miasta? :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Wto Lis 03, 2015 3:56 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
W wydanej w ubiegłym roku książce „Big-Beat” poświęconej Markowi Karewiczowi - największemu polskiemu fotografikowi muzycznemu, autorowi wielu Słynnych (słowo „kultowy” jest nadużywane) zdjęć, które przyozdobiły wiele Słynnych okładek wielu Słynnych polskich longplejów (i nie tylko) z lat minionych, zamieszczono zdjęcie plakatu zespołu Pięciolinie (który w historii Czerwonych Gitar odegrał mniej więcej taką rolę jak Quarrymen przed Beatlesami).

Motyw skaczących w powietrzu postaci - wiadomo SKĄD zaczerpnięty :wink: , ale mnie uderzył NAPIS reklamujący Pięciolinie jako „Pierwszy w Polsce zespół… SURFOWY” :)


Załączniki:
Pięciolinie.jpg
Pięciolinie.jpg [ 59.75 KiB | Obejrzany 16947 razy ]

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image
Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Śro Lut 17, 2016 3:50 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
Właśnie OFICJALNIE ukazał się album z archiwalnymi utworami zespołu Pięciolinie - “Szkolne wspomnienia” (nie mylić z IDENTYCZNIE zatytułowaną płytą Pięciolinii, która od lat jest w nieoficjalnym obiegu wśród fanów Czerwonych Gitar). I mógłby to być zestaw idealny, zwierający komplet (niewielu) zachowanych nagrań grupy, gdyby nie fakt, że na tym wydawnictwie brak piosenek wykonywanych/napisanych przez… Seweryna Krajewskiego... Mogę się tylko domyślać (a w zasadzie jestem pewien), że SK nie zgodził się na ich publikację…

Pięciolinie grały też Beatlesów - wokalistą jest tu Bernard Dornowski
https://www.youtube.com/watch?v=2KS_Z7mz3Ds

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Śro Lut 17, 2016 10:06 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Kwi 11, 2006 10:21 pm
Posty: 2315
Miejscowość: New Salt
Trochę z innej beczki. Nie wiem czy wspominam już na forum, ale Seweryn Krajewski urodził się w Nowej Soli. Czy to nie przepiękny zbieg okoliczności, że właśnie tutaj NFCTB tutaj jeszcze działa.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Wto Lut 23, 2016 2:10 am 
Offline
Musketeer Gripwood

Rejestracja: Pon Sie 10, 2015 11:28 pm
Posty: 94
Argus9 napisał(a):
Mogę się tylko domyślać (a w zasadzie jestem pewien), że SK nie zgodził się na ich publikację…


Tylko dlaczego? Umiesz to jakos racjonalnie wyjasnic? SK kasuje nawet na biezaco wszystko co znajdzie na yt i podobnych portalach.
Jak fani maja zdobyc np. nagrania jesli niektore z nich nie zostaly nawet wydane. Takie bootlegi kraza po sieci, kto chce i tak znajdzie.
Cytuje SK z jego strony: "Mam wielką prośbę o nieużywanie mojego nazwiska do stron mających na celu autopromocję moim kosztem, grup typu "forum", "grup muzycznych żyjącej legendy" i tym podobnych...(...)"
Nie powinnismy nawet nic pisac :)

Za czasów Pięcioliń, SK wykonywał: Nad morzem; Roztańczone niebo i Samotność. Umknęło mi coś?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Wto Lut 23, 2016 4:08 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
Adriana napisał(a):
Za czasów Pięcioliń, SK wykonywał: Nad morzem; Roztańczone niebo i Samotność. Umknęło mi coś?

O trzech wymienionych przez Ciebie tytułach SK wiem i mam je na tym nieoficjalnym CD Pięciolini. Natomiast w opisie tego nowego oficjalnego albumu Pięciolinii jest następujący akapit:

Prezentowany kompakt zawiera 18 z 23 zachowanych nagrań zespołu Pięciolinie. Nie zamieściliśmy na nim 5 utworów skomponowanych i zaśpiewanych przez Seweryna Krajewskiego. Wszystkie one potwierdzały kształtujący się ogromny talent twórczy i wykonawczy artysty.

(a na wkładce zamieszczono zdjęcia Pięciolinistów, oprócz jednego…)

Od siebie dodam tylko, że miałem przyjemność jakieś trzy lata temu (przy okazji re-edycji katalogu Klenczona) odbyć z szefem Dobrej wytwórni długą rozmowę telefoniczną (nie wiem, czy się komuś nie narażam?) i usłyszałem, że jest „nierozwiązywalny” konflikt między Fundacją SK, a obecną reinkarnacją zespołu Cz-G. Nie pierwszy taki przypadek w show-biznesie: względy finansowe i ambicjonalne. Konsekwencje tego są takie, że MOGŁYBY OFICJALNIE zostać wydane WSZYSTKIE RADIOWE nagrania Cz-G (usłyszałem, że jest taka gotowość), ale… jest blokada. Jest takie powiedzenie o „psie ogrodnika”… Ale nie rozsądzam KOGO to dotyczy.

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Wto Lut 23, 2016 3:33 pm 
Offline
Musketeer Gripwood

Rejestracja: Pon Sie 10, 2015 11:28 pm
Posty: 94
4 i 5 utwór SK to być może Jesienny dzień i Szkolne wspomnienia. Do znalezienia, tak samo jak radiowe nagrania Cz.G.

Patrz co znalazłam :) https://www.youtube.com/watch?v=KuBIX3Fq03Q czasy Czerwono-Czarnych '65

Szkoda, że SK w latach '80 tworzyl muzyke disco (?). Po utworach takich jak chocby Uczę się żyć, Nocne całowanie czy Pejzaż miasta, tworzyc taka muze elektroniczna, z syntezatorami itd. Czemu umarl wtedy rock? :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Śro Lut 24, 2016 4:03 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
Adriana napisał(a):
4 i 5 utwór SK to być może Jesienny dzień i Szkolne wspomnienia.

„Szkolne wspomnienia” wydano oficjalnie - jest to kompozycja Klenczona i Seweryn nie może na tym położyć łapy.

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Śro Lut 24, 2016 8:42 pm 
Offline
Musketeer Gripwood

Rejestracja: Pon Sie 10, 2015 11:28 pm
Posty: 94
Argus9 napisał(a):
Adriana napisał(a):
4 i 5 utwór SK to być może Jesienny dzień i Szkolne wspomnienia.

„Szkolne wspomnienia” wydano oficjalnie - jest to kompozycja Klenczona i Seweryn nie może na tym położyć łapy.

Nie lubisz Seweryna? Pomylilam się, mi chodzilo o Wspomnienia z wakacji. http://vk.com/video?gid=41262959&sectio ... _-41262959

Koncert 25-lecie: https://www.youtube.com/watch?v=T0NPmJMZISU


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Śro Mar 02, 2016 10:08 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
Adriana napisał(a):
Nie lubisz Seweryna?

Nie, to nie tak, że „nie lubię” Seweryna K. (muzycznie). Nie lubię tych wszystkich procesów sądowych, urażonych ambicji, niesnasek, kłótni, etc., bez wnikania, czy rozsądzania KTO ma rację, a „Kto winien jest” :wink: gdy rezultat jest taki, że cierpią na tym fani i HISTORIA. Przecież wydanie albumu Pięciolinii z pominięciem utworów Krajewskiego i zakazem opublikowania jego zdjęcia na okładce jest żenującą dziecinadą i okłamywaniem historii.

Seweryn wiecznie żył nie będzie, a z czasem ci, których taka RZETELNA płyta by interesowała też odejdą, więc PO CO to wszystko?

https://www.youtube.com/watch?v=rJt_YE-JP-s

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Śro Sie 17, 2016 3:07 pm 
Offline
starszy fan
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Cze 04, 2008 8:49 pm
Posty: 49
Miejscowość: Poznań
Może problem jest gdzie indziej. Dotychczas też byłem sceptyczny wobec poczynań Seweryna, ale potem trafiłem na to i nie jestem już taki kategoryczny w wydawaniu sądów.

http://www.sewerynkrajewski.pl/50_wideo/60_wywiady_fundacji#

polecam dwa wywiady z Benkiem Dornowskim u dołu strony.

1. Koniec rozmowa z Benkiem Dornowskim
2. Dla Benka zabrakło miejsca na autobusie

_________________
There are places I'll remember...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Pią Sie 19, 2016 8:56 am 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Cze 10, 2013 10:41 pm
Posty: 598
Miejscowość: Cieszyn
Gregor napisał(a):
http://www.sewerynkrajewski.pl/50_wideo/60_wywiady_fundacji#

polecam dwa wywiady z Benkiem Dornowskim u dołu strony.

1. Koniec rozmowa z Benkiem Dornowskim
2. Dla Benka zabrakło miejsca na autobusie


Dzięki za odnośnik, wszystkie obejrzałem
W związku z tym pytanie: w wywiadzie Szewczyka z Krajewskim padło pytanie o Harrisona,
który ponoć nie dość, że znał to jeszcze chwalił twórczość Seweryna, ktoś zna jakieś szczegóły?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Śro Sty 31, 2018 3:02 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Kwi 11, 2006 10:21 pm
Posty: 2315
Miejscowość: New Salt
Na jednej z tegorocznych aukcji "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy" udało mi się wylicytować najwyższą kwotę i nabyć bardzo interesujące rzeczy.
Image Image Image
Rzadkie zdjęcie z autografami "Czerwonych Gitar" oraz płyta Krajewskiego z tekstami Osieckiej. Szczególnie te autografy z lat sześćdziesiątych wydają się najcenniejsze. Podpisy należą do: Krzysztofa Klenczona, Seweryna Krajewskiego, Jerzego Skrzypczyka, Bernarda Dornowskiego i najprawdopodobniej Jerzego Kosseli, ale nie mam pewności. Podejrzewam, że ten ostatni podpis może być Lecha Pisarka?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Pon Lut 05, 2018 10:07 am 
Offline
starszy fan
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Cze 04, 2008 8:49 pm
Posty: 49
Miejscowość: Poznań
A czy można prosić o skan w dobrej rozdzielczości tej fotografii - awersu i rewersu?

_________________
There are places I'll remember...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Pon Lut 05, 2018 1:13 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Kwi 11, 2006 10:21 pm
Posty: 2315
Miejscowość: New Salt
Jasne, że można. Poprzednie zdjęcia pochodziły z Allegro. Skany poniżej są już moje.
Image Image
I próbowałem rozszyfrować stępel
Image
Władysław Pawelec (ur. 14 października 1923 w Mińsku Mazowieckim, zm. 28 października 2004 w Warszawie) – polski fotograf, prekursor fotografii erotycznej w Polsce. Członek ZPAF. Jego specjalizacją była fotografia reklamowa i wydawnicza (szczególnie portret i akt). Z jego usług korzystało wiele znanych osób, m.in. Wojciech Młynarski, Czesław Niemen, zespół Czerwone Gitary, Katarzyna Sobczyk, Karin Stanek, Krystyna Konarska, Anna Dymna, Joanna Szczepkowska, Beata Tyszkiewicz, Joanna Pacuła oraz Izabela Trojanowska.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Pon Wrz 17, 2018 9:45 pm 
Offline
starszy fan
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Cze 04, 2008 8:49 pm
Posty: 49
Miejscowość: Poznań
Wielkie dzięki. Świetne zdjęcia.

Pozdrawiam,

Greg

_________________
There are places I'll remember...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Śro Lis 06, 2019 3:25 pm 
Offline
Sierżant Pepper

Rejestracja: Czw Cze 10, 2004 9:36 pm
Posty: 145
Miejscowość: Sulechów
Załącznik:
Komentarz do pliku: Chyba ze 30 lat nie grane...
20191106_140632 plyta.jpg
20191106_140632 plyta.jpg [ 222.71 KiB | Obejrzany 8712 razy ]


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czerwone Gitary
PostWysłany: Czw Sty 16, 2020 2:34 pm 
Offline
starszy fan
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Cze 04, 2008 8:49 pm
Posty: 49
Miejscowość: Poznań
Niedawno w audycji "Ze szpulowca bigbitowca" Michał Owczarek prezentował nieznaną wersję utworu "Nie bądź taki Bitels", którą znamy z wykonania Czesława Niemena.
Nie wszyscy wiedzą, że autor tekstu Jacek Grań (Franciszek Walicki) dał najpierw ten tekst Czerwonym Gitarom. Muzykę napisał do tego Seweryn Krajewski. Niestety muzyka nie spodobała się Walickiemu i przekazał tekst Niemenowi, który skomponował nową muzykę i utwór nagrał na czwórce. Czerwone Gitary zostały więc z muzyką bez tekstu, i do tej muzyki Marek Gaszyński napisał "Baw się razem z nami" (znane też jako "Nie zadzieraj nosa", który stał się jednym z pierwszych przebojów Czerownych Gitar.
Redaktor Owczarek dotarł do nagrania demo z próby, na której Czerwone Gitary próbują utwór "Nie bądź taki Bitels" z oryginalną muzyką (Baw się razem z nami).
Marna jakość nagrania, ale duży rarytas, co po części wynagradza niedostatki techniczne.

https://www.youtube.com/watch?v=vc7KrpiVD-A - link do audycji "Ze szpulowca bigbitowca"
https://www.youtube.com/watch?v=AP_veqVkTX8 - link do samego nagrania

https://www.youtube.com/watch?v=e5okSBwqkCM - oryginalne nagranie Niemena

_________________
There are places I'll remember...


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 84 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY