Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 5:56 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 92 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: Czw Kwi 07, 2011 6:38 pm 
Offline
Mean Mr Mustard
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Mar 30, 2010 9:27 pm
Posty: 167
Tutaj p. Piotr Metz osobiście opowiada jak to właściwie było z Wielką Grą.

http://lullaby89.wrzuta.pl/audio/4JOXoQ ... 01-04-2011

A więc chodziło o eliminacje w roku '80 i jak sam mówi, była to raczej "mutacja Wielkiej Gry", niż teleturniej w formie, jaką pamiętamy. Tak, czy inaczej z pewnych względów skończyło się tylko na eliminacjach :wink:

_________________
Pełny rock'n'roll od A do Ą


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Kwi 07, 2011 10:12 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Paź 12, 2010 6:31 pm
Posty: 866
Te eliminacje miały miejsce pod koniec marca lub na początku kwietnia 1981 (musiałbym dokładnie poszperać co do dokładnej daty). Wzięło w nich udział kilkaset osób(200?) a pytania testowe układał Wojciech Mann. Do finałowego programu dostało się około 20 z największa liczbą punktów. Był tam wówczas i Piotr Metz, który wówczas poznał Manna. Wkrótce latem w sobotni poranek 1981 roku, w programie I PR można było usłyszeć ich wspólną audycję. Raczej na pewno były to nagrania z sesji dla wytwórni Decca.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Kwi 09, 2011 12:00 am 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Paź 12, 2010 6:31 pm
Posty: 866
Dodam jeszcze, że nie były to wówczas eliminacje do Wielkiej Gry. Był to po prostu program , którym jednym z organizatorów był popularny wówczas Wojciech Pijanowski (m.in. Koło Fortuny, Jarmark). Spośród uczestników , którzy odpowiedzieli na największa ilość punktów w teście, wylosowano bodajże trzech uczestników, którzy odpowiadali na pytania przygotowane ...przez fanów, którzy "dostali" się do programu. Z trójki szczęśliwców najlepszy był miłośnik Fabs z Bydgoszczy. Co było nagroda główna nie pamiętam.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Kwi 09, 2011 6:43 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
Znam Marka, który zajął miejsce drugie w tym konkursie. Stwierdził wtedy, że nigdy nie weźmie udziału w podobnym przedstawieniu, bo wtedy był jeden wielki cyrk. Fanowi z Bydgoszczy odpowiedzi podawali znajomi nie krepując się, że to wszystko słychać. Ponoć Wojciech Mann tylko machał na to ręką. Ktoś w ogóle zna nazwisko tego fana z Bydgoszczy?

_________________
Image
Strawberry Fields Forever


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Kwi 09, 2011 5:24 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Paź 12, 2010 6:31 pm
Posty: 866
Znam nazwiska dwóch - wielkich miłośników The Beatles :Fabis i Jerzy Wolszczak. Tej historii z pytaniami nie pamiętam, choć byłem "naocznym" świadkiem.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Kwi 09, 2011 11:48 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 06, 2006 10:52 am
Posty: 1499
Pana Jerzego poznałam osobiście, w sumie dzięki niemu mogłam obejrzeć filmy z The Beatles, albo na kasetach magnetofonowych posłuchać bootlegów :D
Pan Andrzej Fabis - znany dziennikarz w Bydgoszczy :D
Szkoda tylko, że tych dwóch panów nie darzy się sympatią.

_________________
Image
Strawberry Fields Forever


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Gru 28, 2014 1:15 am 
Offline
Nowhere Man

Rejestracja: Nie Gru 28, 2014 1:12 am
Posty: 2
Bardzo przepraszam, że odgrzebuję ten wątek po bardzo długim czasie, ale trafiłam tu szukając czegoś o odcinku Wielkiej Gry o The Beatles. Ma ktoś może link albo nagranie? Dosyć mi na tym zależy :) Szczególnie na nowszym odcinku, wspominanym wyżej z 1994 r :)


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Gru 28, 2014 1:25 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Ja bym z chęcią obejrzał obydwa finały Wielkiej Gry, z 86 i 94 roku. W końcu zwycięzcami są obecni na forum fani. Nie lada gratką są też same pytania. Test dla każdego.

macho napisał(a):
Tą pierwszą Wielką Grę (kwietniu 1986) wygrał mój przyjaciel Sławek, a dokumentem na to może być artykuł Tolaka w czasopiśmie "Non Stop" (nr 7/86)


Masz może ten artykuł i mógłbyś wrzucić skany?

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Sty 18, 2015 11:14 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 28, 2014 4:48 am
Posty: 615
Miejscowość: Zamość / Warszawa
W TVP Historia puszczają od czasu do czasu powtórki Wielkiej gry i był nawet niedawno (czyli w roku ubiegłym) odcinek z The Beatles (nie wiem który, bo nie widziałem, ale stawiam na nowszy, skoro były dwa).
Mam zapisany link do czyjegoś skanu artykułu z Non Stop z 1986 r., więc się podzielę:
http://img1.aukcjoner.pl/gallery/014325 ... 1378633417

_________________
Kiedy się dziwić przestanę, będzie po mnie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Sty 19, 2015 12:48 am 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Lip 30, 2014 2:54 pm
Posty: 265
Miejscowość: Pepperland
Link nie działa coś ;/

_________________
"Life is very short, and there's no time for fussing and fighting, my friend"


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Sty 19, 2015 1:34 am 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 28, 2014 4:48 am
Posty: 615
Miejscowość: Zamość / Warszawa
http://img1.aukcjoner.pl/gallery/014325417/6_f.jpg
A teraz?

_________________
Kiedy się dziwić przestanę, będzie po mnie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Sty 19, 2015 2:12 am 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Lip 30, 2014 2:54 pm
Posty: 265
Miejscowość: Pepperland
U mnie nadal :<

_________________
"Life is very short, and there's no time for fussing and fighting, my friend"


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Sty 19, 2015 7:09 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Może do trzech razy sztuka, Fangorn? ;)

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Sty 19, 2015 7:40 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 28, 2014 4:48 am
Posty: 615
Miejscowość: Zamość / Warszawa
Nie no, serio? Nie wiem, co jest nie tak.
Przerzuciłem na inny serwer:
http://s1061.photobucket.com/user/Fango ... 0.jpg.html

_________________
Kiedy się dziwić przestanę, będzie po mnie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Sty 20, 2015 1:22 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Dzięki, teraz wszystko działa.

Trochę zaskakujący tekst. Okazuje się, że ta legendarna "Wielka Gra" to bardziej kupa śmiechu niż ekspercki program.
Absolutny majstersztyk:

PYTANIE: "Proszę podać choć jeden tytuł piosenki Beatlesów ze słowem blues?"

ODPOWIEDŹ: "...słowo blues jest w tytule drugiej solowej płyty Ringo Starra"

Odpowiedź została uznana :D

Poziom pytań mnie zniszczył. Żeby w finale trzeba było się wykazać znajomością finałów 2 najsłynniejszych płyt. :shock: Już nawet nie czepiam się tego "The End", bo odpowiedzi to nie utrudniło.
A odpowiedź na pytanie o wpływ wyprawy do Indii było wprost niewykonalne, gdyż ktoś kto je układał nie znał podstawowych faktów w historii The Beatles myląc się o jakieś 2-3 lata w bardzo precyzyjnej kwestii.

Niemniej gratulacje dla Maxa, za to że przebrnął przez ten cały cyrk :)
Bardzo mnie ciekawi zestaw pytań w drugim odcinku, z finałem w 94 roku. Podejrzewam, że był dużo bardziej profesjonalny.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Sty 20, 2015 10:43 am 
Offline
młodszy fan

Rejestracja: Nie Sie 18, 2013 2:37 pm
Posty: 27
..............ot i realia tamtego świata........... wówczas w tym programie ekspertami byli ludzie od wszystkiego, bo tylko oni byli brani pod uwagę ( bo tylko oni byli przy korycie) z reguły nie dyskutowano z delikwentem występującym w programie, bo on nie był znanym dziennikarzem, był mięsem programowym i miał tylko odpowiadać na pytania ( nawet, jeżeli były tak skonstruowane, że odpowiedź była po prostu niemożliwa!!??)
nie podważano wiedzy "eksperta" bo to był "wielki" dziennikarz. Gdy przydarzyło się to jednemu z grających i po kilku latach udowodnił, że miał rację, prowadząca przedstawiła go jako głupka, który domaga się popularności telewizyjnej??!!!.........tak było........ z "szacunku" dla "wiekopomnej" działalności owych dziennikarzy, nie wspomnę ich ( aczkolwiek nie stanowi to problemu)
Czas ma to do siebie, że upływa i wiele rzeczy wykrzywia, przeinacza, zakłamuje etc.....ale też pozwala wiele spraw odkłamać, wyprostować, wytłumaczyć itd...........tamten świat z dzisiejszej mojej perspektywy, jawi się jak w krzywym zwierciadle..............niby żyłem w nim, ale do końca nie jestem pewien...........tak różnie jest przedstawiany.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Sty 20, 2015 12:32 pm 
Offline
starszy fan
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Cze 04, 2008 8:49 pm
Posty: 49
Miejscowość: Poznań
Wszystko to, co pisze Tolak w Non Stopie, to niestety prawda. Widziałem tę Wielką Grę i pamiętam, że sam byłem zażenowany poziomem ekspertów. Sam brałem udział w eliminacjach do Wielkiej Gry pt. Beatlesi i inni - chyba w 1984 roku. Przeszedłem nawet do drugiego etapu eliminacji, ale wśród kilkudziesięciu pytań były chyba tylko dwa dotyczące bezpośrednio Beatlesów, reszta dotyczyła innych zespołów. Gdzieś nawet mam arkusz z pytaniami z tych eliminacji.
Marek Gaszyński, którego generalnie cenię za książki o Czerwonych Gitarach i Niemenie i za to, że swego czasu w Trójce puszczał wiele muzyki z lat 60 w tym sporo Beatlesów, raz za razem strzelał gafy. Pamiętam jak kiedyś przy okazji prezentacji płyty Revolver, pan redaktor przetłumaczył "Taxman" jako "Taksówkarz" (sic!).
Podobnie Halber, który w Wielkiej Grze mówił chyba jeszcze większe głupoty niż Gaszyński. A panowie generalnie występowali we wszystkich Wielkich Grach, które dotyczyły muzyki rockowej i popularnej.

Zawsze dziwiłem się dlaczego do Wielkiej Gry nie biorą na ekspertów Piotra Metza, Jerzego Tolaka, czy chociażby Wojciecha Manna, którzy o Beatlesach wiedzą bardzo dużo (pierwsi dwaj) i o wiele więcej niż Gaszyński i Halber (Wojciech Mann). Ale wtedy w idealistycznej naiwności nie wiedziałem, że ci co mają dostęp do telewizji bronią tej pozycji rękami i nogami i nie dadzą się łatwo wygryźć. Że liczą się chody, znajomości itp.

Pamiętam, że był wtedy program Manna i Chojnackiego w Dwójce Non-Stop Kolor, który prezentował filmy muzyczne i dokumentalne o muzykach i wtedy były to w naszej zgrzebnej rzeczywistości prawdziwe perły. Pamiętam do dziś filmy o Marku Knopflerze, Jimim Hendriksie, Quadrophenię, pokazywaną w ramach tego cyklu. Wszystko było dodatkowo opatrzone fachowym komentarzem. Tak więc Mann był już wtedy w TVP i robił dobrą robotę, ale do Wielkiej Gry chyba nigdy nie trafił.

A tak w ogóle to Wielkiej Gry szkoda.

_________________
There are places I'll remember...


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Sty 20, 2015 1:09 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
Podpisuję się pod wszystkim, co powyżej napisali lencarrinhar i Gregor.

Poziom pytań w Wielkiej Grze świadczył oczywiście o „wiedzy” ekspertów, a nie zawodników. Nierzadko wiedza uczestników była większa niż „ekspertów”. Pamiętajmy jednak, że brak książek i internetu (!) oznaczał, że zdobywanie wiedzy było ciężką ‘pracą’ (ale jakże przyjemną! :) ). Reklamacje składane przez zawodników i rozpatrywane na ich korzyść (choć nie zawsze) również nie należały do rzadkości.

Gaszyński zawsze do Wielkiej Gry wymyślał tematy (muzyczne) obszerne, szerokie, przekrojowe - po takich łatwiej było mu się poruszać ‘po wierzchu’. Unikał (wg. mnie celowo) tematów wymagających wnikliwej wiedzy, dotyczących np. poszczególnych wykonawców, ponieważ raz: sam musiałby się zagłębić i douczyć, a dwa: trafiłby na zawodników-fanów danego artysty, którzy wiedzieliby o nim więcej niż on... Dlatego nie było takich tematów, jak np. Jimi Hendrix, czy Eric Clapton. Łatwiej mu się przygotowywało tematy ‘większe’ typu „Muzyka rockowa lat 80.”

Przy okazji jednej z muzycznych Wielkich Gier, jeden z zawodników zapytał głównego eksperta - Marka Gaszyńskiego, kiedy będzie następny odcinek z Beatlesów. Odpowiedź brzmiała: „Z Beatlesów to już nie ma o co pytać” - to a propos ‘wiedzy’ ‘ekspertów’…

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Sty 20, 2015 2:17 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Jeśli jest możliwość to niech jakiś moderator stworzy oddzielny temat o Wielkiej Grze, przenosząc z tego tematu posty nt. tego konkursu. Wątek jest bardzo ciekawy a z Metzem i radiem Zet nie ma już nic wspólnego.

Argus, pamiętasz jakie były pytania w drugim odcinku Wielkiej Gry o Beatlesach? Ewentualnie jakieś ciekawostki, z którymi można się podzielić młodszym pokoleniom - będziemy wdzięczni za garść wspomnień :).

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Sty 20, 2015 2:22 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Paź 12, 2010 6:31 pm
Posty: 866
Yer Blue napisał(a):
Trochę zaskakujący tekst. Okazuje się, że ta legendarna "Wielka Gra" to bardziej kupa śmiechu niż ekspercki program.


Byłbym bardziej ostrożny w ferowaniu zbyt pochopnych sądów w ocenie teleturnieju jako całości. Mnie szkoda ,że zdjęto go z anteny. Tak się złożyło ,że akurat ja brałem wówczas udział w nagraniu tej audycji i tu zgodzę się jako "naoczny świadek" ,że pytania mogły rozstroić nerwowo, zwłaszcza dumanie o co ekspertowi chodzi.

Yer Blue napisał(a):
Poziom pytań mnie zniszczył

dr Maxwell:

Podkreślić warto , że w 1986 roku , kiedy nagrywano ten odcinek "Wielkiej Gry" , na polskim pożal się Boże rynku , nie było JAKIEJKOLWIEK książki o Beatlesach , nie produkowano w kraju kaset VHS ( jak nie obejrzałeś w telewizji np. "Help!" , nie było szans na powtórkę - vide brak rynku VHS), nie było ( banał) Internetu. Wiedzę czerpało się z audycji radiowych (trzeba było czuwać kosztem np. wolnego weekendu ), płyty - szalenie drogie, można było nabyć jedynie na giełdach , czy wreszcie z czasopism ochoczo zresztą piszących o zespole.Były jeszcze nieliczne książki sprowadzane prywatnie przez las dobrych rąk z Zachodu.
W tym kontekście klika pytań zadanych w programie uważam na ówczesne standardy za ...niełatwe. Kilka przykładów:
1. Podać utwór grupy ze słowem blues w tytule. Dlaczego? 20 sekund na odpowiedź i "przeleć'" szybko całą dyskografię. Pytanie na refleks.
2. Kto gra na organach Hammonda w "Mr Moonlight"
3.Komu Beatlesi dedykowali film "Help!" ( brak dostępu do filmów)
4.Tytuł piosenki , której bohaterka jest bileterką parkingową ( brak dostępu do tekstów , czas 20 sekund)
5. Kto gra na fortepianie w "Rock And Roll Music" ( było ich trzech)

Wydaje mi się , że redaktorzy Gaszyński ( którego jednak cenię , ale nie za Beatlesów) , a zwłaszcza Halber , potraktowali temat bardzo powierzchownie , nie spodziewając się (?) , że są tacy( to nie żart) , którzy wiedzą więcej od nich. Trzecim ekspertem był redaktor śp. Janusz Kosiński, który w pewnym czasie stawiał wyżej od Beatlesów...Dela Shannona. Poza tym, był to świetny redaktor.

Argus9 napisał(a):
Przy okazji jednej z muzycznych Wielkich Gier, jeden z zawodników zapytał głównego eksperta - Marka Gaszyńskiego, kiedy będzie następny odcinek z Beatlesów. Odpowiedź brzmiała: „Z Beatlesów to już nie ma o co pytać” - to a propos ‘wiedzy’ ‘ekspertów’…
[/quote]
Hahaha , pamiętam :D

Dodam ,że jednym z jasnych punktów pojawienia się w Wielkiej Grze (Yer Blue nie lekceważ tego programu please :) , było poznanie szacownego Argusa 9. Ta znajomość przetrwała zresztą do dziś.

P.S. Argus , podaj pytania z 1994 roku


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 92 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY