Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 10:37 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 48 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostWysłany: Sob Cze 21, 2014 8:28 pm 
Offline
Taxman

Rejestracja: Wto Maj 13, 2014 7:53 pm
Posty: 223
Nie w każdym mieście jest tak samo. W Olsztynie, nie ma kawy w EMPIK-u. Co prawda EMPIK jest w centrum handlowym i kilka metrów dalej jest kawiarnia, ale żeby tam usiąść z gazetą, trzeba ją najpierw kupić. Na razie można usiąść na małym stołeczku i raczej przeglądać książki.

Tak wyglądała czytelnia EMPIK-u w innym mieście, w innych czasach. I jeśli była taka czytelnia to kawa też była. Nie bronię tamtych czasów, bo nie o kawę chodzi.
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Cze 21, 2014 9:36 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Paź 12, 2010 6:31 pm
Posty: 866
Ubogo a nawet "bogato". Niektórzy nawet nie udają ,ze pozują do zdjęć. Zdjęcie przed jakimś "zjazdem" PZPR , typu polska młodzież popiera linię programową. Ciekawe co trzymają w rękach :o


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Cze 22, 2014 12:11 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1335
Odpowiadając na pytanie Livera odnośnie prezentacji w Trójce dyskografii Beatlesów przez Dariusza Michalskiego.

Wydaje mi się, że to chyba było trochę wcześniej niż podaje to Maxwell. Mam kłopot z dokładnym umiejscowieniem tego w czasie, ponieważ najpierw miałem magnetofon szpulowy (ZK 140), a dopiero potem radio z UKF-em - wówczas drugi po magnetofonie ‘mroczny przedmiot pożądania’. Bez fal UKF nie było Trójki, a radioodbiornik z UKF-em wcale wtedy nie był taką ‘oczywistością’. U mnie w domu były trzy radia: jedno lampowe i dwa tranzystory - wszystkie miały fale długie, średnie i krótkie, ale żadne nie miało UKF-u.

Do tematu wracając - było to na pewno w pierwszej połowie lat 70. Audycja nazywała się ‘Mój magnetofon’, a czas jej trwania wynosił chyba 25 minut.

Ktoś pytał czy utwory były nadawane w całości. Oczywiście, że tak! Wszystkie programy polskiego radia w ten sposób nadawały. Gadanie na utworach w tle to beznadziejny ‘wynalazek’ stacji komercyjnych - zgroza! Powiem więcej - przecież nazwa audycji: ‘Mój magnetofon’ (to był cały cykl audycji z różnymi prowadzącymi) jednoznacznie sugerowała, że program jest przeznaczony do nagrywania - przez tzw. ‘fonoamatorów’.

Audycja wyglądała tak, że na początku Dariusz Michalski zapowiadał treść programu: tytuły utworów plus różne o nich informacje - notowało się to wściekle na żywo, po czym następowało ‘danie główne’ czyli muzyka - w tym momencie odpalało się magnetofon i człowiek modlił się, żeby nie wyłączyli prądu, albo żeby za oknem nie przejechał motorower ‘Komar’, albo samochód marki ‘Trabant’, bo wtedy trzaski w radiu były niemożebne i nagrywały się wraz z muzyką, a na koniec - po odtworzeniu (i nagraniu prezentowanych utworów w czasie rzeczywistym) była jeszcze ‘zapowiedź wsteczna’ i już - do następnego tygodnia.

Michalski prezentował dyskografię Beatlesów chronologicznie, z jednym wyjątkiem. Pamiętam jak apelował na antenie do słuchaczy, że w płytotece polskiego radia brakuje albumu ‘A Hard Day’s Night’ i EP-ki ‘Long Tall Sally’, więc prosił fanów dobrej woli o udostępnienie tychże na potrzeby audycji i ktoś to zrobił, bo te płyty zostały nadane.

Nie słuchałem i nie nagrywałem wszystkich tych audycji, bo gdy ta prezentacja się zaczęła nie miałem jeszcze odpowiedniego radia, a potem wybierałem z tych audycji tylko te utwory, których mi brakowało do pełnej dyskografii.

Na koniec, nie mogę powstrzymać się od uwagi (chociaż już o tym gdzieś wspominałem), że o ile Dariusz Michalski ma swoje ‘zasługi’ - choćby przypomniana tu ‘pionierska’ prezentacja dyskografii Beatlesów w polskim radiu, to jednak mam do niego sporo żalu i pretensji (delikatnie mówiąc) za liczne dezinformacje (a czasem kompletne bzdury) odnośnie Beatlesów, wynikające nie tylko z tamtejszego stanu wiedzy o zespole, ale również z jego niekompetencji (choćby język angielski) i jego rozbujanego ego, oraz jego skłonności do konfabulacji. Szczególnie WTEDY - gdy (dla takich jak ja) KAŻDA INFORMACJA O BEATLESACH BYŁA NA WAGĘ ZŁOTA. Pamiętam jak przy prezentacji Can’t Buy Me Love, redaktor D.M. poinformował: ‘Ten utwór śpiewa cały zespół’… Wtedy, nawet taki jeszcze niezaawansowany fan jak ówczesny ja, ale mający sprawne uszy, zaczął wątpić w rzetelność słów radiowego redaktora...

Minęły lata, przyszło nowe, a Dariusz Michalski potwierdził moje o nim (negatywne) przemyślenia publikując jedną z najgorszych polskojęzycznych książek o Beatlesach ‘Lennon’. Nie polecam!

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Cze 22, 2014 10:24 am 
Offline
Taxman

Rejestracja: Wto Maj 13, 2014 7:53 pm
Posty: 223
Bardzo ciekawe wspomnienie Argusa o wielkiej rzeczy dla fanów The Beatles; mieć (wtedy!) nagraną dyskografię zespołu! Niewielu mogło się tym pochwalić. Od siebie dodam, że na pewno było to nadane w mono, gdyż pamiętam, jak jeszcze w latach 80-ych Piotr Kaczkowski nie potrafił powiedzieć, kiedy Trójka będzie w stereo. Ale następna dyskografia The Beatles, w "czwórce", była już w stereo (koniec lat 70-ych); prowadził ją Jerzy Janiszewski z Lublina (związany z Budką Suflera). Nadana była dwa razy.

Jeśli chodzi o UKF, to "trójka" była tam nadawana w dobrej jakości, ale na falach krótkich też była. Były to lata 70-e. Odbiór (na falach krótkich) był słaby, sygnał zanikał i - oczywiście - kupiłem radio z UKF (tak, właśnie ze względu na The Beatles). Otóż w tygodniku "Antena", który prezentował ramówkę radia i telewizji, przeczytałem, że w czwartym programie Polskiego Radia nadawana jest płyta Revolver.

Jerzy Janiszewski całkiem ciekawie mówił i właściwie żałuję, że nie nagrałem jego opowieści.
Pamiętam, że powiedział, iż Lennon oznajmił (chyba żartem), że Revolution 9 równie dobrze można odsłuchiwać od końca. I Janiszewski, po prezentacji tej właśnie strony Białego Albumu, tak właśnie zrobił. Pamiętam też, że podczas nadawania singli, słuchacze się domagali "Yesterday", ale Janiszewski konsekwentnie prezentował tylko brytyjskie single The Beatles.

Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Cze 22, 2014 10:41 am 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Paź 12, 2010 6:31 pm
Posty: 866
Liver_2 napisał(a):
Ale następna dyskografia The Beatles, w "czwórce", była już w stereo (koniec lat 70-ych); prowadził ją Jerzy Janiszewski z Lublina (związany z Budką Suflera). Nadana była dwa razy.


Tak dwa razy: w roku szkolnym 1979/80 oraz powtórka od września 1980 roku. W każdą sobotę JJ prezentował chronologicznie połowę płyty. Przed muzyką red. Janiszewski czytał wyjątki ze wspomnień George'a Martina.
W Trójce dyskografia Beatlesów "chodziła" częściej. Z moich doświadczeń wynika ,że było to :
1974/75 Dariusz Michalski
Jesień 1975 sobotnie popołudnia , zapowiadał lektor
1978 wtorki godz 18.25 - 19.00 autor Jerzy Wassowski - plus dorobek solowy wybiórczo
Od lutego 1977 roku do początku (?) 1978 , audycja "Między snem a dniem". Pomiędzy godz. 7.05 -7.28 poszczególni prowadzący audycję prezentowali po jednej kompozycji.
Lata 80-te to już inna bajka. Piątkowe popołudnia z Piotrem Metzem i Wojciechem Mannem.Ponadto w Trojce w latach 1984-85 w kazdy powszedni dzien tygodnia po 18.05 , po jednej piosence grupy.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Cze 22, 2014 11:32 am 
Offline
Taxman

Rejestracja: Wto Maj 13, 2014 7:53 pm
Posty: 223
A tutaj Tymon Tymański i Piotr Metz rozmawiają o The Beatles. Przyjemnie posłuchać:
http://www.youtube.com/watch?v=4aTTOOv_Ins

Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Paź 07, 2014 3:07 pm 
Offline
Sierżant Pepper

Rejestracja: Czw Maj 20, 2004 7:20 am
Posty: 142
Miejscowość: Gdańsk
W Media Markt powróciły winyle, i oto na centralnym miejscu „Live at the BBC”. Płyty są zafoliowane, więc nie mogę zajrzeć i tu przedstawić. Cena, jedyne 159 zł.
.
Image . Image . Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Paź 07, 2014 8:26 pm 
Offline
Sierżant Pepper

Rejestracja: Śro Sie 06, 2014 9:15 pm
Posty: 110
Miejscowość: Kielce
John napisał(a):
W Media Markt powróciły winyle, i oto na centralnym miejscu „Live at the BBC”. Płyty są zafoliowane, więc nie mogę zajrzeć i tu przedstawić. Cena, jedyne 159 zł.
.
Image . Image . Image


Kocham winyle.... Na pewno bym kupiła, ale niestety nie miałabym na czym ich odtwarzać :mrgreen:

_________________
Turn off your mind, relax and float down stream...


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 48 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY