Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Sob Kwi 27, 2024 8:46 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 107 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: Pon Gru 01, 2014 6:39 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Będą 2 posty z rzędu ale dostałem kolejny zestaw, od Dominiki, znanej tez jako Mikamikamika ;):

1. Hey Jude
2. Eleanor Rigby
3. Yer Blues

4. Yesterday
5. Youve got to hide your love away
6. Blackbird
7. And i love her
8. Across the universe
9. She's leaving home
10. A day In The Life

11. while my guitar
12. Helter skelter
13.You never give me yoir money
14. Golden slumbers
15. Lady madonna
16. Im so tired
17. end
18. With a little help
19. For no one
20. Blue jay way

21. Here there
22. Fool on the hill
23. Something
24. P.s. i love you
25.We can work it out
26. Things we said today
27. Not guilty
28. Im only sleeping
29. rocky raccoon
30. I saw her standing there

Cieszy mnie, że pierwszy raz ktoś wyróżnił wreszcie You've Got To Hide Your Love Away i to jak wysoko.
To 10 lista więc zrobię sobie pierwsze przeliczenia.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Gru 06, 2014 5:59 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Paź 12, 2010 6:31 pm
Posty: 866
Po tym jak wspaniale opisało beatlesowskie teksty kilkoro osób z naszego Forum , nie pozostaje mnie nic innego jak zamieścić moje typy bez prawie żadnego komentarza. Poprzednicy napisali samą esencję.
1.Across The Universe
2.Within You Without You
3. In my Life
4.Lucy In the Sky With Diamonds
5.Tomorrow Never Knows
6.Nowhere Man
7.The Fool On the Hill ( chodzę po górach więc wiem jak to jest ''...the world spinning round'')
8.Strawberry Fields Forever
9.The End
10.Two Of Us ( '' two of us wearing raincoats standing solo in the sun''. Przypomniał mi (?) , zwrócił mi uwagę (?) na ten pasaż Argus9. Piękne!!!
11.I'm Only Sleeping
12.Eleanor Rigby
13.Girl
14.Happiness Is a Warm Gun
15.Norwegian Wood
16.For No One
17.The Inner Light
18.I'm So Tired
19.Because
20.Help!
21.Taxman
22.All You Need is Love
23.Yesterday
24.Here , There And Everywhere
25.I Am The Walrus
26.You've Got to Hide Your Love away
27.Mother's Natures Son
28.Fixing A Hole
29.She's Leaving Home
30.Come Together


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Gru 07, 2014 8:48 pm 
Offline
Mean Mr Mustard
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Paź 26, 2012 8:52 pm
Posty: 187
Spięłam się żeby zrobić moją listę i skomentuję w nieco inny sposób część z cytowanych fragmentów ;)
Po zastanowieniu stwierdziłam, że warto posta doedytować i załączyć linki do coverów niektórych utworów, które u mnie powstały. Trochę to wyjaśnia skąd pamiętam tyle fragmentów ;)



1. Yer Blues ("black cloud croseed my mind, blue mist round my soul, feel so suicidal even hate my rock and roll" Kurcze, zdarza mi się czuć to samo, nawet miłość do muzyki może zblednąć w obliczu depresji!)

2. Nowhere Man (bo ja też jestem takim nikim znikąd zmierzającym donikąd, absolutne utożsamienie z podmiotem lirycznym)

3. I'll Follow the Sun ("And now the time has come, And so my love I must go, And though I lose a friend In the end you will know") bo czasem trzeba umieć odejść, gdy ktoś nas nie docenia, dopiero wtedy ktoś zauważy co cennego stracił
https://www.youtube.com/watch?v=ZyQG2PH4miQ

4. Across The Universe ("limitless undying love", "thoughts meander" i inne mega poetyckie sformułowania)

5. Tomorrow Never Knows (moje ulubione słówko void, które jest mi tak bardzo bliskie i którego nauczyłam się z tego numeru)

6. All You Need Is Love (wiecznie aktualne przesłanie)
https://www.youtube.com/watch?v=Rb4yM0I ... A&index=12 (tekst wprawdzie nie oryginalny, bo tłumaczony, ale przesłanie zachowaliśmy) ;)

7. Baby's in Black (and though it's only a whim, she thinks of him - dziewczyny, ile z nas kocha facetów, którzy są niemożliwymi do spełnienia zachciankami?) No i ta zagadka - czy ów on naprawdę nie żyje skoro ona ubiera się na czarno, czy tylko odszedł z jej życia na tyle, by nosić żałobę?
https://www.youtube.com/watch?v=kG-dFZ6 ... Gz_hOgYIPA

8. While My Guitar Gently Weeps ("doing nothing but aging")

9. I'm so tired ("I'm so tired, my mind is on the blink "

10. Strawberry Fields Forever ("living is easy with eyes closed", tak, zdecydowanie latwiej wielu rzeczy nie widzieć, człowiek spokojniej śpi jak mniej wie)

11. For No One ("no sing of love behind the tears")
https://www.youtube.com/watch?v=MaiyBtv ... A&index=14

12. I'm Looking Through You ("I thought I knew you, what did I know")

13. And Your Bird Can Sing (nigdy nie ogarnęłam tak do końca sensu tego tekstu, ale właśnie za tę zagadkowośc go lubię i cenię)

14. Lucy in the sky with diamonds (ujmująca dziwaczność)

15. Here Comes the Sun (OPTYMIZM!!!)

16. Hey Jude ("The movement you need is on your shoulder"

17. Let it Be ("Whisper words of wisdom, let it be")

18. We Can Work It Out ("Life is very short, and there's no time for fussing and fighting, my friend") szkoda życia na sprzeczki! ;))
https://www.youtube.com/watch?v=U3fZHintMRE

19. Two of Us ("You and me chasing paper, Getting nowhere" sformułowanie getting nowhere używane jest przeze mnie nader często)

20. I Me Mine (fantastyczny opis egoizmu)

21. Helter Skelter ("When I get to the bottom I go back to the top of the slide Where I stop and I turn and I go for a ride") ta dwuznaczność... :P przyjemny tekścik :P

22. The Fool on the Hill ("The man with the foolish grin is keeping perfectly still"

23. You're Gonna To Lose That Girl (bez konkretnego cytatu, lubię przesłanie)
https://www.youtube.com/watch?v=mIvk9yf ... A&index=20

24. Ticket to Ride ("I think I'm gonna be sad, i think it's today")

25. You've Got to Hide Your Love Away (pięknie wyrażona bezradność) "I can never win" itd.

26. The Word ("say the word and you'll be free!")

27. Run For Your Life ("Well I'd rather see you dead, little girl than to be with another man")
achh ta mordercza zazdrość ;)
https://www.youtube.com/watch?v=x9Fhs0k ... A&index=30

28. I'm Only Sleeping ("Lying there and staring at the ceiling, Waiting for a sleepy feeling") znam bardzo dobrze stan bezsenności i gapienie się w sufit to jedno z moich najczęstszych nocnych rozrywek :D :D :D

29. Taxman ("Be thankful I don't take it all") nie skomentuję systemu podatkowego w kraju... :P

30. Ob-La-Di, Ob-La-Da (ciekawa historyjka która w jakiś sposób mnie wzrusza)

_________________
mój FB ------> https://www.facebook.com/darietaband


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Gru 09, 2014 11:50 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Maj 10, 2006 10:11 am
Posty: 1293
Miejscowość: Piernikowo
1. "The End" - "And in the end the love you take is equal to the love you make" - w najprostszych słowach czasem zawarta jest największa mądrość.
2. "Across the universe" - cały tekst, jak dla mnie, jest magiczny! Dzieło sztuki! I Lennonowskie słowa prawdy: "Nothing's gonna change my world", niczym poetyckie credo. On to wie i my, fani, też to wiemy. Czysta poezja.
3. "Strawberry Fields Forever" - znowu całokształt, znowu Lennon-poeta. "Let me take you down, ‘Cause I’m going to Strawberry Fields. Nothing is real..." I tu zaczyna się klasyczny odjazd - John zabiera nas do swojego świata, uchyla rąbka tajemnicy, czaruje. Miesza rzeczywiste wspomnienia z dzieciństwa z wizjami, marzeniami. Ale czyżby? W końcu NIC nie jest rzeczywiste...
4. "Something" - George napisał bodaj napiękniejszą, najbardziej subtelną piosenkę o miłości. Nie używa wyszukanych metafor ani porównań. Nie potrzebuje: "Something in the way she moves attracts me like no other lover." i dalej, kolejne wersy zaczynające się w ten sam sposób. Autor nie jest pewien, nie wie, dlaczego, jakim sposobem "ona" na niego działa. Istnieje tylko sam fakt owego działania. Nie wie też, czy coś z tego będzie. "It may show" - stwierdza. I właśnie ta niepewność jest najbardziej urocza. Właśnie ta niepewność plasuje George'a zaraz za podium.
5. "I am the walrus" - majstersztyk Lennona w pierwszej piątce. Absurdalna, abstrakcyjna wyliczanka, pstryczek w nos tym, którzy doszukiwali się w piosenkach Beatlesów rzeczy, których w nich na pewno nie było. Uwielbiam takie zabawy słowem, a John był ich mistrzem.
6. "Eleanor Rigby" - Przejmująco smutny tekst Paula, świadczący o tym, że także i on, podobnie jak Lennon, posiada głęboką wrażliwość, że "dostrzega" ludzi wokół. "...Waits at the window, wearing the face that she keeps in a jar by the door, Who is it for?" Zwłaszcza ten fragment chwyta za gardło. To taka bodaj pierwsza próbka Paula-społecznika.
7. "In My Life" - I Stuarta czuć w tym tekście, i Julię Lennon... Właściwie cały tekst należałoby przytoczyć, ale jeśli już miałabym coś wyróżnić, to byłby to ten fragment: "All these places have their moments With lovers and friends I still can recall. Some are dead and some are living. In my life I've loved them all". Pięknie zrymowany, niejako streszczający treść utworu. Mam do niego jakiś osobisty sentyment. Może dlatego, że jak John, też mam swoje miejsca i swoich ludzi...
8. "Lucy In The Sky With Diamonds" - Tak dla odmiany Lennon. Utwór zabiera nas w magiczną podróż. John maluje nierzeczywiste, fantastyczne obrazy - jakby sen albo jakby żywcem wyjęte z "Alicji w krainie czarów". Słuchajac tego i kilku innych utworów Johna, nadal nie mogę wyjść z podziwu nad tym, jak ogromną miał wyobraźnię. Szkoda, że nie spróbował się nigdy jako autor bajek, historyjek dla dzieci.
9. "Blackbird" - Piękny tekst Paula, jak sam twierdzi, o prawach człowieka. Ujmująca jest ta metafora ptaka ze złamanym skrzydłem, który na nowo uczy się latać, by wzlecieć w noc, wyżej niż dotąd, i pięknie zaśpiewać. Śliczny, subtelny tekst.
10. "Nowhere Man" - kolejny po "In my life" niebywale dojrzały (jak na wiek, w którym był autor, kiedy go stworzył) tekst Johna. "isn't he a bit like you and me?" wyrokuje Lennon. Widzę w tym utworze jednak pewien optymizm (Beatlesi byli wtedy na szczycie, a świat leżał u ich stóp), nadzieję na przełamanie nijakości: "Nowhere Man, please listen, You don't know what you're missing, Nowhere Man, the world is at your command". Nic, tylko brać się do roboty i spełniać marzenia, robić szalone rzeczy, żyć! I taką postawę u Johna lubię.

11. "Golden Slumbers" - Wzrusza mnie ten tekst niesamowicie. "Sleep pretty darling, do not cry, And I will sing a lullaby" - jak idealnie pasuje łagodny, czysty jak łza wokal Paula... Cudo!
12. "A Day In The Life" - Johna Lennona lekcja, jak z kilku rzeczy, przeczytanych w gazecie, mozna zrobić dzieło sztuki. Oczywiście przy współudziale Paula (dzięki czemu trochę abstrakcyjne, luźne obserwacje, poczynione w mediach, zostały splecione z historyjką o czynnościach porannych). A najlepsza jest zwrotka o dziurach w Blackburn, Lancashire. :D
13. "I've Just Seen A Face" - Chyba najlepszy pod względnym technicznym tekst Paula - najlepiej zrytmizowany i zrymowany: "I've just seen a face, I can't forget the time or place Where we first met. She's just the girl for me And I want all the world to see We've met, mmm-mmm-mmm-m'mmm-mmm". Słowa aż płyną! Majstersztyk! Dlatego nikogo nie powinna dziwić jego obecność tutaj. ;)
14. "I Me Mine" - George'a piosenka o kłótniach w The Beatles, ale, wydaje mi się, że także szerzej - o egoizmie. "All I can hear I me mine, I me mine, I me mine. Even those tears I me mine, I me mine, I me mine. No-one's frightened of playing it, Ev'ryone's saying it, Flowing more freely than wine, All thru' your life I me mine"... Mam czasami zadziwiająco podobne odczucie, jak to, przypisane podmiotowi lirycznemu...
15. "Fool On The Hill" - Przejmująca ballada Paula, która niesamowicie przywodzi mi na myśl "Nowhere man" albo "Imagine". "They can see that he's just a fool [...] But the fool on the hill, Sees the sun going down. And the eyes in his head, See the world spinning around." Ludzie mają go za głupca, a jednak to on dostrzega rzeczy, na które oni nie zwracaja uwagi i potrafi się nimi zachwycić. To taki Lennonowy "dreamer" z "Imagine". Porusza mnie głęboko ta piosenka Paula.
16. "Within You Without You" - Utwór trudny, do którego nie wracam zbyt często. A jednak posiadający mądry i inspirujący tekst, bardzo w stylu uduchowionego George'a: "When you've seen beyond yourself - then you may find, peace of mind is waiting there -And the time will come when you see we're all one, and life flows on within you and without you".
17. "Julia" - Delikatne, subtelne, nie pozbawione Lennonowskiej metaforyki, wyznanie miłości - do Yoko i pewnie do matki. Urokliwe jest wyznanie autora, poczynione na początku: "Half of what I say is meaningless But I say it just to reach you, Julia". Czyli co, Lennon, połowę piosenki można wyrzucić? Cały John - zawsze szczery. :)
18. "Free as a bird" - Nie będzie cytatu. Bo chodzi o cały tekst. O każdą linijkę - i tę, śpiewaną przez Johna, jakby z zaświatów, i tę, śpiewaną przez Paula. Chwyta za gardło to wspólne dzieło powstałe po... 25 latach? Bo według mnie właśnie o tych 25 latach jest ten utwór.
19. "Because" - Bo dla mnie jest po prostu piękny. Ani wyszukany, ani skomplikowany. Po prostu piękny.
20. "Revolution" - Zaangażowany Lennon, mówiący rewolucji "Tak", ale tylko rewolucji pokojowej. Popieram, popieram.

21. "Here Comes the Sun" - Niezwykle pozytywny, wiejący optymizmem tekst George'a. Po długiej zimie wychodzi słońce, ludzie dochodzą do porozumienia, coś się naprawia. W Beatlesach? W miłości? Nieważne. "It's al right".
22. "Being For The Benefit Of Mr. Kite" - Dobra, sam John mówił, że nie miał z nim zbyt wiele roboty - po prostu przepisał to, co znalazł na starym afiszu cyrkowym. Ale jak to brzmi! Jak to jest fajnie utrzymane w stylizacji! No, i do tego zrymowane: "The celebrated Mr. K. Performs his feat on Saturday at Bishop's Gate. The Hendersons will dance and sing As Mr. Kite flys through the ring. don't be late, Messrs. K and H. assure the public Their production will be second to none. And of course Henry The Horse dances the waltz!" Klasa!
23. "We Can Work It Out" - Owoc współpracy Paula i Johna, co tworzy interesujący dwugłos. Z jednej strony: "Think of what you're saying. You can get it wrong and still you think that it's alright. Think of what I'm saying, We can work it out and get it straight, or say good night.", a z drugiej: "Life is very short, and there's no time For fussing and fighting, my friend". Może dlatego to jedna z moich ulubionych piosenek i jeden z moich ulubionych tekstów. Znowu, gdyby ludzie chcieli słuchać Beatlesów (ze zrozumieniem), świat byłby z pewnością lepszym, a na pewno spokojniejszym miejscem. Dlatego ten tekst musiał się znaleźć w moim zestawieniu.
24. "Glass Onion" - Za aluzje do poprzednich tekstów i za to jedno zdanie: "The walrus was Paul".
25. "You Never Give Me Your Money" - Brzmi to trochę jak takie gorzkie rozliczenie z problemami i kłótniami, trawiącymi wtedy The Beatles. I to: "One sweet dream. Pick up the bags and get in the limousine. Soon we'll be away from here. Step on the gas and wipe that tear away". Smutne, bo wkrótce ten sen stał się faktem...
26. "Come Together" - Chociaż od lat zastanawiam się, kim jest ten "on"... W ogóle tekst jest dla mnie piekielnie trudny. Ale na pewno wyróżnia się na tle innych. No i to chwytliwe: "He say I know you, you know me. One thing I can tell you is you've got to be free. Come together...right now. Over me", co, moim zdaniem, idealnie nadawałoby się do wykrzykiwania podczas protestów, względnie, zjednywania sobie zwolenników. Zastanawiam się, czy już wtedy John aspirował do bycia "bohaterem klasy robotniczej". Bo w końcu "If you want to be a hero, well just follow me"
27. "Taxman" - Bo jest tak zjadliwy, że aż miło! "Should five percent Appear too small, Be thankful I don't Take it all." Cały George! Aż kapie sarkazmem, ironią! Cudo!
28. "I'm Only Sleeping" - Traktuję tę piosenkę niezwykle osobiście. Zwłaszcza: "Everybody seems to think I'm lazy, I don't mind, I think they're crazy, Running everywhere at such a speed, Till they find there's no need."
29. "Getting Better" - Bo najtrudniej jest przyznać, że się zrobiło coś złego, wyciągnąć z tego wnioski i się poprawić. Może to naiwne myślenie, ale w takim razie lubię być naiwna.
30. "The Long And Winding Road" - A tu wyłazi ze mnie sentymentalizm, ale ja po prostu uwielbiam te rzewne ballady Paula. Nie byłam w stanie nie uwzględnić tej piosenki, przez co wyeliminowała "The Ballad of John and Yoko". No, i podoba mi się zastosowana w tym numerze metaforyka drogi - jak w polskim "krętych ścieżek" - i bezpiecznych, bo "twoich" drzwi jako celu podróży, azylu. O tak, zdecydowanie moje klimaty, trafiające w moją wrażliwość.

_________________
"Czekaj i nie trać nadziei"
"Żeby czekać trzeba żyć"
"Do, or not do - there is no try"


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Gru 10, 2014 12:23 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Kolejne wypracowanie utwierdzające mnie w przekonaniu, że te opisy wrażliwych odbiorców tekstów Beatlesów są o wiele wartościowsze od samej idei rankingu. Dla mnie wpisy Asi i Twój to jedne z najlepszych postów jakie czytałem na forum. Normalnie będę do nich wracał.

Przemyślenia Dalidy też zacne, niesamowicie szczere.

Emeela napisał(a):
28. "I'm Only Sleeping" - Traktuję tę piosenkę niezwykle osobiście. Zwłaszcza: "Everybody seems to think I'm lazy, I don't mind, I think they're crazy, Running everywhere at such a speed, Till they find there's no need."


O to, to!! Chciałem dać tą dłuższą część ale poprzestałem na 2 ostatnich wersach. Rozwala mnie to w drobny mak. Wszystkie słowa piosenki zresztą. Tak naprawdę średnie powodzenie tego tekstu to dla mnie takie prywatne rozczarowanie. Myślałem, że to bardziej ceniony tekst.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Gru 13, 2014 5:18 am 
Offline
Mean Mr Mustard
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lut 07, 2012 7:49 am
Posty: 158
Miejscowość: Chicago
Naprawdę zupełnie serio , zaraz po zakończeniu plebiscytu, proponuję wybrać dziesiątkę najlepszych komentarzy ... wielu forumowiczów włożyło w nie naprawdę sporo serca ( i wysiłku). Czytam te uwagi z prawdziwą przyjemnością .


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Gru 13, 2014 1:09 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Jakoś tak jest, że słowa piosenek Beatli otwierają ludzi do zwierzeń, przemysleń i autorefelksji - jak chyba jeszcze nigdy. Po tekstach łatwo też poznać naturę i duszę jej autorów, taki Lennon odkrył się całkowicie.
Najlepsze opisty tekstów widziałbym, w którymś numerze gazetki FC, razem z finałową listą utworów.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Gru 13, 2014 1:31 pm 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Kwi 08, 2005 3:13 pm
Posty: 452
Miejscowość: Kłobuck
Jestem trochę zaskoczony tak wysoką pozycją The End w rankingach. Myślałem o tym utworze ale ostatecznie uznałem, że to tylko jedno zdanie. Obawiam się, że za każdym razem mój ranking byłby trochę inny :wink:

_________________
you can boogie if you try


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Gru 13, 2014 2:05 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
I Want You, które masz na 1 miejscu ma jeszcze mniej słów :D
The End oprócz wiadomego przesłania ma jeszcze:
Oh yeah, all right, are you going to be in my dreams tonight?
Love You, Love You...


Moje najwieksze zaskoczenie popularnością dotyczy The Fool On The Hill. Jakiś czarny koń.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Gru 13, 2014 10:08 pm 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Kwi 08, 2005 3:13 pm
Posty: 452
Miejscowość: Kłobuck
No właśnie - myślałem sobie, że nie wypada mi typować więcej niż jednej piosenki z tak krótkim tekstem... Jeśli chodzi o The End przyznaję rację, nie uwzględniłem pierwszej części. Nie umieściłem w rankingu Fool On The Hill ponieważ nie jest to mój ulubiony utwór ale rzeczywiście tekst może się podobać. Dobry opis kogoś osamotnionego, kogo nikt nie słucha - chyba tak się czuł Paul w tamtym czasie.

_________________
you can boogie if you try


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Gru 14, 2014 1:11 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1338
Yer Blue napisał(a):
Moje najwieksze zaskoczenie popularnością dotyczy The Fool On The Hill. Jakiś czarny koń.

The Fool On The Hill jest od zawsze jednym z moich NAJ Utworów Beatlesów. Uważam, że jest znakomity zarówno pod względem muzycznym, jak i tekstowym (że o aranżacji nie wspomnę). Według mnie, tekstowo to jedno z Najlepszych Dzieł McCartneya (dlatego cieszę się, że inni Forumowicze też to w swoich rankingach doceniają :) ).

Jak wiadomo, Macca wielkim tekściarzem nie był/nie jest, ale wydaje mi się, że tutaj stworzył tekst ponadczasowy, przystający do każdych okoliczności. I chociaż daleko mu do bezkonkurencyjnego Across The Universe, to myślę, że The Fool On The Hill też można CZYTAĆ BEZ MUZYKI.

I jeszcze jedna kwestia: PUENTA. Napisać dobry tekst, to jedna sprawa, ale Dobrze go spuentować, to osobna Sztuka. Dlatego w moim rankingu zacytowałem Linijkę Puentującą: „he knows that they’re the fools”.

PS. Z uznaniem o tym tekście wyraził się John Lennon, a to już jest nie lada Nobilitacja! :)

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Gru 14, 2014 6:05 am 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Lip 30, 2014 2:54 pm
Posty: 265
Miejscowość: Pepperland
Argus9 napisał(a):
Jak wiadomo, Macca wielkim tekściarzem nie był/nie jest


Czy ja wiem, wystarczy spojrzec na Shes leaving home, Eleanor Rigby. Cos wiecej trzeba dodac?

_________________
"Life is very short, and there's no time for fussing and fighting, my friend"


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Gru 14, 2014 12:03 pm 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Kwi 08, 2005 3:13 pm
Posty: 452
Miejscowość: Kłobuck
To jednak przykłady dobrej kolektywnej roboty, szczególnie Eleanor.

_________________
you can boogie if you try


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Gru 14, 2014 2:47 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Z Eleonorą jest słynny spór na linii Paul - John. Jeden mówi, że Lennon pomógł tylko w 10%, drugi twierdzi, że ponad 50% tekstu jest jego. Niemniej rękę Johna słychać wyraźnie w tym tekście.
O She's Leaving Home sam Paul gdzieś mówił, że tekst napisali razem. Tutaj łatwo dociec, za którą częśc odpowiada John - jest to prawdopodobnie to co sam śpiewa. Cóź, moim zdaniem te moralizatorskie wtrącenia Johna podwyższają wartość tekstu niepomiernie a fragment "Fun is the one thing that money can't buy" należy moim zdaniem do najpiękniejszych słów padających w utworze Beatlesów.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Gru 17, 2014 9:56 pm 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Kwi 08, 2005 3:13 pm
Posty: 452
Miejscowość: Kłobuck
Dalida napisał(a):
1. Yer Blues ("black cloud croseed my mind, blue mist round my soul, feel so suicidal even hate my rock and roll" Kurcze, zdarza mi się czuć to samo, nawet miłość do muzyki może zblednąć w obliczu depresji!)


Uwielbiam ten utwór. Kocham go za to ostre brzmienie, podobają mi się także wersje koncertowe. Tekst robi duże wrażenie i dobrze oddaje nastrój ale nie mogłem na niego zagłosować. Za każdym razem odczuwam pewien dysonans kiedy w piosence stylizowanej na bluesa słyszę o kosmosie i o Panu Jones'ie Dylana Thomasa. To dla mnie trochę przeintelektualizowane jak na bluesa z jego niekoniecznie piśmiennymi korzeniami :D .

_________________
you can boogie if you try


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Gru 17, 2014 10:15 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Chodzi raczej o Mr Jonesa z utworu Boba Dylana "Ballad of A Thin Man". I nie wiem o jaki Ci kosmos chodzi.
Idealnie pasujący do muzyki i przepełniony bólem tekst, w żaden sposób nieprzeintelektualizowany. Uważaj bo to też mój ukochany tekst ;)

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Gru 17, 2014 10:15 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1338
svarog napisał(a):
...i o Panu Jones'ie Dylana Thomasa.

‘Mr Jones’ w tekście Yer Blues nie jest nawiązaniem do twórczości Dylana Thomasa. Lennon nawiązuje do Mr Jonesa z tekstu utworu ‘Ballad Of A Thin Man’ Boba Dylana (z jego albumu ‘Highway 61 Revisited’ z 1965 roku).

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Gru 18, 2014 2:16 am 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Kwi 08, 2005 3:13 pm
Posty: 452
Miejscowość: Kłobuck
Przyznaję się do błędu co do pana Jones'a. Dla młodzieży z tamtych czasów musiało to być zrozumiałe porównanie. Mimo to wolałbym, żeby John pozostał konsekwentnie przy odniesieniach do natury, które w tym tekście są wprost genialne:

Orzeł dziobie moje oko
Robak liże moje kości

Podoba mi się również opis w rodzaju: Moja matka w niebie, mój ojciec w świecie... tylko dlaczego pada zdanie I am of the universe?

Prawie cały tekst to idealny bluesowy przekaz - prosty opis niedoli i uniwersalne odwołania do natury - to mogłoby wyjść spod pióra jakiegoś bluesmana. Jednak nawiązanie do utworu Boba Dylana i wtrącanie takich ambitnych słów jak universe odbiera piosence nieco autentyczności. Co nie zmienia faktu, że uwielbiam wszystkie wykonania Yer Blues :D

_________________
you can boogie if you try


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Gru 18, 2014 11:37 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1338
svarog napisał(a):
Podoba mi się również opis w rodzaju: Moja matka w niebie, mój ojciec w świecie... tylko dlaczego pada zdanie I am of the universe?

Przytoczony przez Ciebie fragment należy trochę inaczej rozumieć. Poniższe tłumaczenie nie jest moje, ale zgrabnie oddaje sens tych linijek:

„Moją matkę wydało niebo
Mojego ojca wydała ziemia
Ale mnie zrodził wszechświat”

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Gru 18, 2014 2:00 pm 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Kwi 08, 2005 3:13 pm
Posty: 452
Miejscowość: Kłobuck
Bardzo mi się podoba to tłumaczenie - jest bardzo wzniosłe. Zawsze kojarzyłem ten fragment z sytuacją Johna - matka w niebie a ojciec gdzieś w świecie, John opuszczony przez oboje jak później w Mother. Jednak jak widzę, jest to o wiele bardziej uniwersalne :D

_________________
you can boogie if you try


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 107 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 46 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY