Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Wto Mar 19, 2024 7:10 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1300 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 65  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: Nie Sie 13, 2017 7:19 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Kwi 11, 2006 10:21 pm
Posty: 2313
Miejscowość: New Salt
Ulotka i kalendarzyki gotowe do wysyłki, dla wszystkich powinno wystarczyć. (ulotek - 1000 sztuk, kalendarzyków 2 razy 2000 sztuk)
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Sie 15, 2017 3:52 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Cudownie jest móc wrócić z urlopu i przeczytać nowy numer naszej Gazetki!

Ale że aż tylu osobom nie pasuje na Pieprzu "When I'm Sixty-Four", to ja ledwo jestem w stanie uwierzyć! :shock:

@YerBlue, kiedyś też myślałam nad stworzeniem wodewillowej listy utworów Paula. Jakoś jednak do tej pory nie zebrałam się, by te utwory skompilować ;) Mogę zapytać, co znalazłoby się na Twojej liście?

@Maxwell, w istocie Rita to bardzo zacny utworek ;)

@bobski, ulotki i kalendarzyki wyglądają obłędnie, będę ich z niecierpliwością wyczekiwać :)

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Sie 15, 2017 10:00 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
svarog napisał(a):

Zaskoczyło mnie, że When I'm 64 może nie pasować do tej płyty (dr.Maxwell, Fangorn).


Stoję pierwszy w kolejce ;) Co mocno zasygnalizowałem w moim gazetkowym komentarzu.

svarog napisał(a):
Największym zaskoczeniem są dla mnie słabe notowania repryzy - samo jej wystąpienie (Dawidsu) bardzo mi się podoba a odliczanie (Yer Blue) przywodzi mi na myśl nawiązanie do albumu Please Please Me i jego pierwszej piosenki :D


Też lubię odliczanie, skrytykowałem perkusyjne nabijanie rytmu, choć może mało precyzyjnie.

Rita napisał(a):

@YerBlue, kiedyś też myślałam nad stworzeniem wodewillowej listy utworów Paula. Jakoś jednak do tej pory nie zebrałam się, by te utwory skompilować ;) Mogę zapytać, co znalazłoby się na Twojej liście?


Proszę bardzo. 10 minut myślenia i takie coś mi wyszło:

Side A:
When I'm 64
Honey Pie
Maxwell's Silver Hammer
Heart Of The Country
Single Pingeon
Pisasso's Last Words (Drink To Me)

Side B:
You Gave Me The Answer
Babys Request
Golden Earth Girl
English Tea
A Certain Softness
My Valentine

Brałem pod uwagę tylko autorskie kompozycje McCartneya. Chronologicznie, ale wyszła zaskakująco spójna całość. Im dalej w las tym więcej melancholii ;)


A mój komentarz do gazetkowych wybryków: zadziwiło mnie oszczędzenie "Good Mornig Good Morning", który ostatecznie z tej kolejki jako jedyny nie dostał noty poniżej 8. Po prostu nie dowierzam. Brawo :)

_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Yer Blue Czw Sie 17, 2017 7:40 pm, edytowano w sumie 3 razy

Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Sie 16, 2017 11:34 am 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Kwi 08, 2005 3:13 pm
Posty: 452
Miejscowość: Kłobuck
Yer Blue napisał(a):
zadziwiło mnie oszczędzenie "Good Mornig Good Morning"


To jednak mocny punkt albumu. W moim odczuciu to miłe ożywienie po łagodnych utworach pierwszej połowy strony B.

_________________
you can boogie if you try


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Sie 17, 2017 3:20 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Yer Blue napisał(a):
Proszę bardzo. 10 minut myślenia i takie coś mi wyszło:


Dzięki! Muszę przyznać, że myślałam z grubsza o tych samych utworach. Może tylko nie uwzględniałam Maxwella i Golden Earth Girl. Natomiast wydaje mi się, że w tych klimatach odnalazłoby się na tej liście jeszcze "Your Mother Should Know" :).

Do swojej listy dodałabym też Marthę - ale to już moja personalna preferencja :) Wiem, że nie do końca pasuje.

A w ramach bonusu można by dodać autorski numer McCartneya seniora, czyli "Walking in the Park with Eloise" :)

Anyway, lista zrobiona i działa! :D

PS

Yer Blue napisał(a):
You Never Give Me The Answer


Nigdy to Paul nie dostawał pieniędzy :), ale odpowiedź jak najbadziej otrzymał - prawidłowy tytuł to "You Gave Me The Answer" ;)

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Czw Sie 17, 2017 7:30 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Rita napisał(a):
Yer Blue napisał(a):
Proszę bardzo. 10 minut myślenia i takie coś mi wyszło:


Dzięki! Muszę przyznać, że myślałam z grubsza o tych samych utworach. Może tylko nie uwzględniałam Maxwella i Golden Earth Girl. Natomiast wydaje mi się, że w tych klimatach odnalazłoby się na tej liście jeszcze "Your Mother Should Know" :).


Spotkałem się już wcześniej ze stwierdzeniem, że "Your Mother Should Know" ma klimaty wodewilowe, chociaż ja osobiście ich w tym nagraniu nie czuję. Za to "Maxwell" zawsze podpadał mi pod tę kategorię.

Rita napisał(a):
Do swojej listy dodałabym też Marthę - ale to już moja personalna preferencja :) Wiem, że nie do końca pasuje.


Ja tam myślałem przez sekundę nad "Rocky Rackoon" :)

Rita napisał(a):
Yer Blue napisał(a):
You Never Give Me The Answer


Nigdy to Paul nie dostawał pieniędzy :), ale odpowiedź jak najbadziej otrzymał - prawidłowy tytuł to "You Gave Me The Answer" ;)


Hehe, zrobiłem niechcący mix 2 tytułów :) Ach ten pośpiech ;)

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Sie 21, 2017 12:35 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Kwi 11, 2006 10:21 pm
Posty: 2313
Miejscowość: New Salt
Melduję swój powrót z krótkich wakacji.

Tak jak to było wcześniej ustalone i przegłosowane, czeka na nas kolejna partia piosenek do skomentowania i oceny.
W 113 gazetce powinny zmieścić się cztery utwory:

A Day In The Life
Only A Northern Song
All You Need Is Love
Baby, You're A Rich Man

Będzie to już 30 odcinek w naszym cyklu.

Przeczytałem Waszą całą dyskusję i chciałbym się do dwóch zdań Rity odnieść:
Rita napisał(a):
...Natomiast wydaje mi się, że w tych klimatach odnalazłoby się na tej liście jeszcze "Your Mother Should Know" :).
Do swojej listy dodałabym też Marthę - ale to już moja personalna preferencja :) Wiem, że nie do końca pasuje.

Jak dla mnie bardzo trafne przykłady i gdy Piotrek wspominał o wodewilowej liście utworów Paula, właśnie o tych dwóch piosenkach w pierwszej kolejności pomyślałem (bardzo je zresztą lubię).


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Wrz 05, 2017 1:00 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Kwi 11, 2006 10:21 pm
Posty: 2313
Miejscowość: New Salt
Jest już kolejny numer (113) gazetki NFC. Dawno nie było tak, że tekstu na stronie "B" było za dużo. Mam nadzieję, że moje "cięcia" nie wpłynęły na ostateczny sens komentarzy omawianych piosenek.
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie, które pozwoliło nam wydawać gazetkę przez całe wakacje. Nie było łatwo, ale się zgrabnie udało i teraz powinno być już tylko lepiej (do kolejnych wakacji).
ImageImage


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Wrz 13, 2017 3:50 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Wstyd się przyznać, ale w natłoku zajęć dopiero dziś znalazłam czas, by uważnie przeczytać komentarze.

I pierwsza myśl, która mi przyszła do głowy, to:

Większość z nas słucha Beatlesów już od tak długiego czasu, że może nam się wydawać, że ich utwory znane są już nam jak własna kieszeń albo i lepiej. Bo cóż tu po 15 latach słuchania napisać odkrywczego o utworze X czy Y, nad którymi niejednokrotnie pochylali się już najwięksi krytycy muzyczni tego świata. Przynajmniej mnie się tak wydaje :)

A tymczasem lektura naszej gazetki i naszych komentarzy ZAWSZE zwraca moją uwagę na jakiś szczegół, drobnostkę, powiązanie, skojarzenie, które by mi wcześniej w ogóle nie przyszło do głowy!

Taka beatlesowska "burza mózgów" - IMO jest ona fantastyczną wartością naszej Gazetki.

Pozzdr
Rita

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Śro Wrz 13, 2017 8:37 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Kwi 11, 2006 10:21 pm
Posty: 2313
Miejscowość: New Salt
To miłe, że napisałaś "nasza gazetka" (i to dwa razy). Zawsze tak chciałem by gazetka była odbierana i traktowana.
Mam coś podobnego jak Ty. Mimo, że jak mi się wydawało znam wszystkie omawiane piosenki na wylot, okazuje się, że jestem w błędzie. Przy lekturze często muszę włączać komentowaną piosenkę by odszukać "smaczki" o których nie miałem pojęcia. I to jest fajne i to jest siła tego cyklu.
W ostatnim numerze bardzo przypadło mi do gustu zdanie Wojtka "Fangorna", że A Day in the Life" ...jest jak podwójny autoportret, obraz podpisany przez dwóch autorów....


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Wrz 26, 2017 9:03 am 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
"Nasza" to jak dla mnie naturalny przymiotnik w tym konkretnie przypadku :)

Wczoraj wyjęłam ze skrzynki kopertę z gazetkami i kalendarzykami. Jestem uszczęśliwiona. Dziękuję Robercie :)

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Wrz 26, 2017 10:25 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Kwi 11, 2006 10:21 pm
Posty: 2313
Miejscowość: New Salt
Rita napisał(a):
Wczoraj wyjęłam ze skrzynki kopertę z gazetkami i kalendarzykami. Jestem uszczęśliwiona. Dziękuję Robercie :)

I o to chodzi. Dziękuję za meldunek.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Paź 02, 2017 5:02 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Kwi 11, 2006 10:21 pm
Posty: 2313
Miejscowość: New Salt
Ukazał się najnowszy 114 numer gazetki NFC. Newsy to wiadomo, można stawiać na nie w ciemno. Recenzja Fangorna to inna bajka i robi wrażenie. Tradycyjnie dziękuję wszystkim za poświęcone godziny życia, by gazetka była ciekawa i czasami nieprzewidywalna. Życzę miłej lektury.
ImageImage


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Paź 03, 2017 3:41 pm 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Sie 26, 2013 9:36 am
Posty: 495
Miejscowość: Nowhere Land:)
Witam. Dzięki Robert za przesyłkę z NFC. Jak zawsze ciekawe gazety. W chwili gdy piszę te słowa jestem wciąż w głębokim szoku na wieść o śmierci Toma Petty'ego, choć tak naprawdę to niby wciąż nie jest pewne. Że zawał, że w szpitalu. Szok, i głęboko w duszy modlę się aby muzyk z tego wyszedł. Ale chciałbym też krótko ustosunkować się do recenzji nowej płyty Ringo, która zamieszczona została w gazetce na drugiej stronie. Fangorn napisał bardzo mądry, rzeczowy, ciekawy tekst, w sposób bardzo interesujący dla fana Beatlesów, jak i dla każdego zwyczajnego słuchacza, który z ciekawości poznaje recenzje danej płyt, niekoniecznie swego ulubieńca. W zasadzie zgadzam się ze wszystkim co jest tam napisane, choć przyznam się jednak, że aż tak dokładnie nie rozkładałem płyty Ringa na czynniki pierwsze z prostego powodu. Kilkukrotne przesłuchanie, najpierw zdawkowe jak to zwykle bywa przy zakupie nowej płytki, potem już dokładniejsze celem zapoznania się, oswojenia się z repertuarem (od dawna wiem, że trzeba każdej muzyce dać szansę), pozwoliły mi mimo wszystko, mimo wcześniejszej zgody ze wszystkim w tekście Fangorna, że płytka jest słabiutka. Musiałem ją mieć bo muszę mieć wszystko co 'fabfourowskie'. Jak to też bywa w przypadku kontaktu z innymi solowymi płytami ex-fabsów, nie jest tak bezkrytyczny w stosunku do ich nowych produkcji, mimo że to członkowie świętego dla mnie zespołu. Nie ukrywam jednak, że nie koniec to mojej 'przygody' z nowym albumem Ringo i mając cały czas na uwadze to wszystko co napisał Fangorn, spróbuję posłuchać płytki jeszcze kilka razy. Przypuszczalnie zmienię zdanie i może jedna, dwie gwiazdki pójdą w górę, lecz nie sądzę by doszły do połowy skali. R

_________________
Ryszard. Mój blog o The Beatles: http://fab4-theBeatles.blogspot.com


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Paź 03, 2017 3:42 pm 
Offline
Sun King
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Sie 26, 2013 9:36 am
Posty: 495
Miejscowość: Nowhere Land:)
Sorry za literówki :)

_________________
Ryszard. Mój blog o The Beatles: http://fab4-theBeatles.blogspot.com


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Paź 22, 2017 2:08 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Kwi 11, 2006 10:21 pm
Posty: 2313
Miejscowość: New Salt
Już wkrótce, wszystkie numery gazetki NFC w jednym miejscu.
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Lis 04, 2017 3:32 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Kwi 11, 2006 10:21 pm
Posty: 2313
Miejscowość: New Salt
A więc już jest nowy 115 numer gazetki NFC. W tym numerze rozpoczęliśmy nowy pytający cykl "Ask Me Why". Pomysłodawcą jest jak zwykle niezmordowany Yer Blue, a swoją cegiełkę dołączył także Fangorn. Pierwszy na pytania "odważył" się odpowiedzieć Dawidsu. Myślę, że oprócz ciekawych odpowiedzi, poznajemy bliżej człowieka (fana) i nie będzie to już tylko nick z forum. Bardzo wszystkim dziękuję za pomoc i tradycyjnie za poświęcony czas. Składam ukłony "naszym" dwóm kobietą (Agoosia i kasia), których newsy wypełniły frontową stronę gazetki. Życzę miłej lektury.
Image Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Lis 05, 2017 9:30 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Mój komentarz do wywiadu z Dawidsu:
Ucieszyło mnie dużo pochlebnych słów nt. "Not Guilty", chyba nigdy tak entuzjastycznych nie czytałem.
Szybsze "Two Of Us" jak da mnie wystarczy w wersji z filmu "Let It Be". Wszystko pięknie słychać (i widać!), fakt, że to tylko fragment, ale gdyby to była całość to chyba byłoby to zbyt monotonne. Dobrze, że Beatlesi zwolnili tempo.
Pierwsze słyszę o teorii jakoby partie Ringo miałby odgrywać muzyk sesyjny. Mam nadzieję usłyszeć w przyszłości więcej takich kwiatków, o których nie wiedziałem. Śledzę takie "ciekawostki" ze sporym zaciekawieniem. Ostatnio się dowiedziałem, że "Another Day" Paula to odpowiedź na Johnowe "How Do You Sleep?". To jest chyba wiecznie niewyczerpywalny temat.
"If You've Got Trouble" jako początkowy faworyt to bardzo ryzykowne wyznane :)
Pytanie nr 5 można chyba interpretować w dowolny sposób, bo ja na przykład miałbym rozczarowania z zupełnie innej bajki.
Wyróżniony cover "Eleanor Rigby"... jakoś bez szału. Wersje Esperanto i Vanilla Fudge cenię dużo wyżej.

A tak w ogóle, dzięki Dawid za wszystkie odpowiedzi. Mam nadzieję, że Twój ojciec też da się kiedyś namówić na podobne zwierzenia ;)

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Lis 07, 2017 7:02 pm 
Offline
Mean Mr Mustard
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Cze 10, 2004 12:43 pm
Posty: 153
Miejscowość: Nowhere Land
Dzięki za pozytywną opinię i zrozumienie. ;) A przy okazji, dopiero wczoraj uzmysłowiłem sobie, jaką głupotę napisałem pod koniec. Oczywiście o Billym Prestonie dowiedziałem się po raz pierwszy dzięki jego wkładowi na płycie Let It Be. Filmowy "Sgt. Peppers" to oczywiście o wiele późniejsza historia. Ale pomyliłem się chyba dlatego, że wcześniej Billy był dla mnie "jakimś muzykiem, który zagrał w paru utworach", typu muzyków sesyjnych. Dopiero później, po obejrzeniu filmu stał się kimś z krwi i kości, kto był godny powierzenia roli Deus ex machina. Wydaje mi się, że wtedy też zacząłem słuchać owej składanki hitów Prestona. Ale tu już nie jestem taki pewien. ;)

_________________
alias Dawidsu


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Lis 12, 2017 7:17 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Serdeczne dzięki za nowy numer gazetki. Muszę podkreślić, że nowy cykl to strzał w dziesiątkę! Świetnie mi się czytało wywiad z Dawidsu, czuję jakby go lepiej poznała. I przy okazji dowiedziałam się, że mamy podobne marzenie, a nawet dwa.

A propos wspomnianego przez Ciebie konfliktu Beatlesi vs. Stonesi - czy dobrze rozumiem, że masz na myśli konflikt pomiędzy fanami obydwu grup? Bo obydwa zespoły raczej się lubiły :)

NIe mogę się doczekać następnego odcinka! :D

Yer Blue napisał(a):
Ostatnio się dowiedziałem, że "Another Day" Paula to odpowiedź na Johnowe "How Do You Sleep?".


Ktoś Cię nieźle wpuścił w maliny Yer Blue ;) "Another Day" zostało napisane i po raz pierwszy wykonane przez Paula jeszcze w 1969 roku podczas sesji do "Let It Be". W żadnym wypadku więc nie mogło być odpowiedzią na Johnowe "How Do You Sleep", napisane w 1971 roku.

Pomijając chronologię, "Another Day", będące opowieścią o - jak to ktoś kiedyś określił - "Eleanor Rigby w Nowym Jorku", nijak w tekście nie nawiązuje do "How Do You Sleep".

Kawałek powstał w odpowiedzi na inny utwór Paula - wg jednych źródeł miało to być "Too Many People", wg innych - "Dear Friend" - w którym John dosłuchał się przytyków w kierunku swojej osoby i Yoko.

Jedyne, co łączy "How Do You Sleep" z "Another Day", to fragment tekstu, w którym John wykorzystuje grę słów: "The only thing you done was (Y)yesterday, and since you're gone you're just (A)another (D)day", które można rozumieć dwojako - albo jak "jedyne, co zrobiłeś, było wczoraj, a od kiedy odszedłeś, jesteś po prostu kolejnym dniem" lub "Jedyne, co zrobiłeś, to było "Yesterday", a od kiedy odszedłeś, to tylko "Another Day".

Cytuj:
Pierwsze słyszę o teorii jakoby partie Ringo miałby odgrywać muzyk sesyjny


Być może jest to jednak teoria zbudowana na ziarnku prawdy: partie Ringo faktycznie raz przejął muzyk sesyjny - Andy White. No i komuś się to mogło rozrosnąć na całą karierę Beatlesów :) Chociaż przyznaję, że wiele bzdur o Beatlesach słyszałam, ale tej akurat jeszcze nie :)

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1300 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 65  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY