Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Wto Maj 07, 2024 12:00 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1309 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 66  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: Nie Wrz 06, 2015 2:30 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1339
Yer Blue napisał(a):
To tylko moje odczucie...

Odczucia odczuciami, ale FAKTY temu przeczą - tak jak powiedziałem: gitarowy dwugłos w Wishbone Ash zrodził się Z PRZYPADKU, bo w założeniu ten zespół to miało być TRIO w klasycznym składzie jak Cream, czy Jimi Hendrix Experience.
Yer Blue napisał(a):
...patent solówki The Night Before jest niemalże podstawą stylu i rozpoznawalności Wishbone'ów.

Nie, absolutnie nie jest to zbieżne ze stylem Wishbone Ash. Po pierwsze, korzenie WA są inne, ale przede wszystkim to unisono jest w obu przypadkach inne. Nie mam wykształcenia muzycznego i nie chcę się tu „wymądrzać”, ale co nieco o kwestiach technicznych wiem i mam uszy ćwiczone od zawsze :wink: , więc wyjaśniam, że podwójne solo w The Night Before jest grane w odstępie oktawy. Wishbone Ash „tak prosto” nie grają (choć czasem im się to zdarza). To ich Charakterystyczne Brzmienie jest oparte na innych interwałach niż to co robią gitary w The Night Before.

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Wrz 06, 2015 2:57 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Argus9 napisał(a):
Nie, absolutnie nie jest to zbieżne ze stylem Wishbone Ash. Po pierwsze, korzenie WA są inne, ale przede wszystkim to unisono jest w obu przypadkach inne. Nie mam wykształcenia muzycznego i nie chcę się tu „wymądrzać”, ale co nieco o kwestiach technicznych wiem i mam uszy ćwiczone od zawsze :wink: , więc wyjaśniam, że podwójne solo w The Night Before jest grane w odstępie oktawy. Wishbone Ash „tak prosto” nie grają (choć czasem im się to zdarza). To ich Charakterystyczne Brzmienie jest oparte na innych interwałach niż to co robią gitary w The Night Before.


Dobrze, ale patent ten, choć prosto zagrany, jest jednak nowatorski. Nie mówię, że Wisboni się tym zainspirowali, rzucam tylko przypuszczenia, które nie są aż tak dalece oderwane od rzeczywistości. Nie jestem ani Wishbone'owym znawcą, nie wiem nawet co to jest "granie w odstępie oktawy" ale moje wyćwiczone ucho zauważa pewną zbieżność między solówką The Night Before a stylem Wishbone Ash. Zresztą sam poniekąd nie skreślasz podobieństwa / inspiracji:
Choć nie ukrywam, że byłoby mi bardzo miło, gdyby okazało się, że JEST ZWIĄZEK między solówką w The Night Before a brzmieniem Wishbone Ash :) Jesienią ukazuje się druga (pierwszą mam) bardzo ważna książka dotycząca Wishbone Ash - jeśli będzie tam wzmianka o The Night Before - pierwszy dam o tym znać.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Wrz 06, 2015 3:03 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 28, 2014 4:48 am
Posty: 615
Miejscowość: Zamość / Warszawa
To ja chciałbym tylko podziękować za nowy numer gazetki i za kolejną porcję wspaniałych komentarzy, które rzeczywiście stają się coraz dłuższe i ciekawsze. W związku z tym muszę się bardziej przyłożyć do następnych :)

Z "The Night Before" może rzeczywiście źle zinterpretowałem fakty, ale tekst literacki ma to do siebie, że można go interpretować różnorako, a zdanie autora na temat swojego dzieła uznaję zwykle za mocno dyskusyjne i w kwestiach interpretacyjnych często celowo wprowadzające inny sposób widzenia, upraszczające lub po prostu widziane ze zbyt bliskiej perspektywy, by móc ocenić ewentualne wpływy świata zewnętrznego, inspiracje czy konteksty kulturowe. Nie ulega natomiast wątpliwości, że na tym etapie teksty Beatlesów stały się bardziej dopracowane i mniej "beztrosko radosne" w przedstawianiu rzeczywistości. Klucz osobisty jest moim zdaniem jednym z możliwych i mimo wszystko prawdopodobnych - może nie w wypadku tej konkretnej piosenki, ale przy innych utworach Paula z tego okresu jak najbardziej.

_________________
Kiedy się dziwić przestanę, będzie po mnie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Wrz 06, 2015 3:14 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1339
Yer Blue napisał(a):
...zbieżność między solówką The Night Before a stylem Wishbone Ash. Zresztą sam poniekąd nie skreślasz podobieństwa / inspiracji:
Choć nie ukrywam, że byłoby mi bardzo miło, gdyby okazało się, że JEST ZWIĄZEK między solówką w The Night Before a brzmieniem Wishbone Ash :) Jesienią ukazuje się druga (pierwszą mam) bardzo ważna książka dotycząca Wishbone Ash - jeśli będzie tam wzmianka o The Night Before - pierwszy dam o tym znać.

Nie, Yer Blue, mylnie interpretujesz moje słowa: ja wcale nie mówię o możliwości „podobieństwa / inspiracji”, to jest z mojej strony ZALEDWIE POBOŻNE ŻYCZENIE :) , a wiadomo jaka jest 'realność' „pobożnych życzeń” :) .

PS.A żebyśmy z Beatlesów nie robili takich ‘absolutnych nowatorów wszystkiego’ :wink: , to miejmy świadomość, że tego typu granie jak w solówce The Night Before świat znał od dawna - np. w jazzie (że o muzyce klasycznej nie wspomnę).

No ale to znowu inna bajka…

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Wrz 06, 2015 3:22 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Argus9 napisał(a):

PS.A żebyśmy z Beatlesów nie robili takich ‘absolutnych nowatorów wszystkiego’ :wink: , to miejmy świadomość, że tego typu granie jak w solówce The Night Before świat znał od dawna - np. w jazzie (że o muzyce klasycznej nie wspomnę).


Ale widzisz, nie w muzyce rockowej :)

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Wrz 06, 2015 3:49 pm 
Offline
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Cze 02, 2002 3:07 pm
Posty: 964
Beatlesi wychowywali się w czasach The Shadows, którzy mieli dwóch świetnych gitarzystów solowych i przerobili chyba wszystkie gitarowe patenty. Grali nie tylko bliskie harmonie (jak w Night Before) ale i dialogi gitarowe. Shadowsi nie byli oczywiście pierwsi. To była już taka druga fala gitarowych zespołów bo przed nimi (np. w 1959 roku) grali np. Santo & Johnny. Dwóch bardzo popularnych gitarzystów solowych, którzy chyba nawet mieli top 1 w Anglii. W ogóle w angielskiej muzyce trudno się nie potknąć o zespół gitarowy.
Całe to towarzystwo uczyło się gry od Les Paula. U Les Paula to są dopiero gitary! On pierwszy nagrał gitarowy double track.
Ale gdyby jakimś cudem Beatlesi nie słyszeli Shadowsów ani Les Paula to od niepamiętnych czasów kwartety smyczkowe grały wszystkie rodzaje harmonii. George Martin musiał o tym wiedzieć i coś o tym wspomnieć przy okazji nagrywania płyty, na której Beatlesi mieli kwartet smyczkowy. Mogli sobie więc ponownie wymyślić proch :) ...szkoda tylko, że przy okazji zagrali taką kiepską partię gitary :D


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Wrz 06, 2015 4:28 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1339
To co piszesz o Les Paulu, to oczywiście święta prawda i wiadomo, że Beatlesi go słyszeli, bo mieli w repertuarze utwory duetu Les Paul & Mary Ford.
Ale Shadowsi chyba jednak nie mieli dwóch gitarzystów solowych tylko jednego i za bardzo solówek duetów gitarowych u nich sobie nie przypominam… ?

Również w duecie Santo & Johnny chyba tylko jeden z braci był solistą (steel guitar), a drugi to gitarzysta rytmiczny.

https://www.youtube.com/watch?v=2rwfqsjimRM

Zresztą nagrali też album z repertuarem Fab4.
https://www.youtube.com/watch?v=i4DDQ5NIBqI

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Wrz 06, 2015 5:09 pm 
Offline
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Cze 02, 2002 3:07 pm
Posty: 964
Argus9 napisał(a):
Shadowsi chyba jednak nie mieli dwóch gitarzystów solowych tylko jednego i za bardzo solówek duetów gitarowych u nich sobie nie przypominam… ?
Mieli dwóch dobrych gitarzystów. Rytmiczny grał czasami partie prowadzące ...a nawet zdarzało się, że grali tą samą melodię na trzy gitary bo basista też był niezłym gitarzystą. Oglądałem jakiś czas temu ich współczesny koncert (pożegnalny?) i tam takie rzeczy są. Solo na każdą gitarę (w tym na bas). Grali na tym koncercie nawet duet na gitarach klasycznych. Nie chce mi się tego szukać. Pamiętam, że w liceum (bardzo dawno temu) grało się jakiś znany utwór Shadowsów właśnie w takiej "close harmony". To niekoniecznie był cały utwór ale jakieś intro albo coś podobnego zagrane razem przez gitary.

Argus9 napisał(a):
Również w duecie Santo & Johnny chyba tylko jeden z braci był solistą (steel guitar), a drugi to gitarzysta rytmiczny.
Zresztą nagrali też album z repertuarem Fab4.
No tak, chyba dlatego mi się przypomnieli (i Les Paul). Większość materiału grano w formie gitara rytmiczna + prowadząca ale jak się tego posłucha to trafiają się ozdobniki w postaci harmonii gitar prowadzących melodię.

Miałem kiedyś okres zainteresowania Wishbone Ash i oni sami mówili o angielskich grupach gitarowych, jako swojej inspiracji. Nie uważali się za pionierów.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Wrz 06, 2015 9:17 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
dr Maxwell napisał(a):
Tak , to ja dokonałem “zbrodni “ na “Help!” i jako jedyny nie dałem dychy. Zdaje się ,że w przeszłości takiego "niecnego'' czynu dokonała Rita z “And I Love Her”.


YerBlue napisał(a):
Też miałem swój udział w takim procederze, kiedy I Feel Fine dostało ode mnie 6, a wszyscy inni poszaleli z 10. Jestem z tego dumny :)


Przyznam, że bardziej od "usadzenia" "And I Love Her" jestem dumna z faktu, że jako jedyna nie nawiązałam do Dylana przy "You've Got To Hide Your Love Away" ;) :D

Fangorn napisał(a):
To ja chciałbym tylko podziękować za nowy numer gazetki i za kolejną porcję wspaniałych komentarzy, które rzeczywiście stają się coraz dłuższe i ciekawsze. W związku z tym muszę się bardziej przyłożyć do następnych :)


Tj. Ty TAKIE komentarze piszesz, jak się nie przykładasz? :shock:
To ja czekam z niecierpliwością, aż się WRESZCIE przyłożysz ;)

Dziękuję serdecznie za nowy numer gazetki. Lektura komentarzy jak zwykle fascynująca.

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Wrz 06, 2015 10:52 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 28, 2014 4:48 am
Posty: 615
Miejscowość: Zamość / Warszawa
Rita napisał(a):
Przyznam, że bardziej od "usadzenia" "And I Love Her" jestem dumna z faktu, że jako jedyna nie nawiązałam do Dylana przy "You've Got To Hide Your Love Away" ;) :D

Rzeczywiście z tym Dylanem trochę przesadziliśmy :D
Rita napisał(a):
Tj. Ty TAKIE komentarze piszesz, jak się nie przykładasz? :shock:
To ja czekam z niecierpliwością, aż się WRESZCIE przyłożysz ;)

Myślę, że jakbym nie odkładał napisania komentarzy na ostatnią noc przed ostatnim dniem, to by były lepsze :)

_________________
Kiedy się dziwić przestanę, będzie po mnie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Wrz 06, 2015 11:02 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Rita napisał(a):
Przyznam, że bardziej od "usadzenia" "And I Love Her" jestem dumna z faktu, że jako jedyna nie nawiązałam do Dylana przy "You've Got To Hide Your Love Away" ;) :D


Odbiorę Ci połowę z tej dumy, bowiem również Argus uchronił wszystkich od dylanowskich oczywistości :)

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Wrz 06, 2015 11:11 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
OK. Bardzo chętnie podzielę się więc połową dumy z Argusem ;)

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Wrz 06, 2015 11:59 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1339
admin_joryk napisał(a):
Oglądałem jakiś czas temu ich [Shadowsów] współczesny koncert (pożegnalny?) i tam takie rzeczy są. Solo na każdą gitarę (w tym na bas). Grali na tym koncercie nawet duet na gitarach klasycznych.

Widziałem ten koncert, rzeczywiście jest tam duet akustyczny (Nivram), ale to czasy współczesne. Sądziłem, że w kontekście The Night Before mówimy o czasach współczesnych Beatlesom.
admin_joryk napisał(a):
Rytmiczny grał czasami partie prowadzące ...

Wg mojej wiedzy, w latach 60. Hank Marvin grał wszystkie partie solowe w Shadowsach, jako JEDYNY gitarzysta solowy w tej grupie - przez cały czas jej działania. W Shadowsach po prostu nie było miejsca na DRUGIEGO gitarzystę solowego.

Być może pamięć mnie zawodzi, bo czytałem to dawno, ale nie przypominam sobie, aby w bookletach dołączonych do dwóch boxów Shadowsów jakie mam, była jakaś wzmianka, że Bruce Welch (gitarzysta rytmiczny) grał jakąś partię solową (choć rzeczywiście był Bardzo Dobry - zarówno jako gitarzysta rytmiczny, jak i kompozytor). Ale nawet jeśli tak się zdarzyło, to jednak Shadowsi w pierwszej kolejności zawsze kojarzą się z POJEDYNCZYMI dźwiękami Czerwonego Stratocastera Hanka Marvina :)

A ponieważ całe to niedzielne „gitarzenie” :wink: wykluło się z zaledwie 10-cio sekundowej Fab-Solówki, więc jakby ktoś chciał, to tutaj jest instrukcja jak TO zagrać :)
https://www.youtube.com/watch?v=stFzH-pcVrM
Fangorn napisał(a):
Myślę, że jakbym nie odkładał napisania komentarzy na ostatnią noc przed ostatnim dniem, to by były lepsze :)

Ja niestety też zostawiam to na ostatnią chwilę i najczęściej piszę, gdy się już „upominają” :wink:
Rita napisał(a):
OK. Bardzo chętnie podzielę się więc połową dumy z Argusem ;)

Kurcze, „połowy dumy” jeszcze nigdy nie dostałem :wink: , więc bez chwili wahania - Biorę! :)

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Wrz 07, 2015 10:39 am 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 28, 2014 4:48 am
Posty: 615
Miejscowość: Zamość / Warszawa
Znalazłem takie ciekawe wątki na ten temat:
http://www.thegearpage.net/board/index. ... g.1209670/
http://www.progarchives.com/forum/forum ... 49133&PN=1
Nikt nie wymienia wprawdzie "The Night Before", są inne utwory The Beatles. Większość to tylko przypuszczenia, ale kilka osób wymienia The Ventures, The Vipers i The Shadows (z muzyki rockowej), jednak bez podania tytułów. Nie wiem, czy Speedy West i Jimmy Bryant kwalifikują się pod wczesny rock, czy raczej country. Są też podane przykłady z muzyki country, jazzowej i bluesowej.

_________________
Kiedy się dziwić przestanę, będzie po mnie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pon Wrz 07, 2015 11:11 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Lis 19, 2013 3:54 pm
Posty: 1339
Widzę, że temat nie może się skończyć :)

Z przytoczonych przez Fangorna linków wynika, że inni też nad tym już główkowali :) Ja skłaniałbym się ku twierdzeniu, że Pionierem na tym polu był Les Paul.

A jednak - na potwierdzenie słów Joryka - wyszperałem (jeden!) DUET gitarowy u Shadowsów i na dodatek jest to kompozycja, którą lubię :) (i tutaj jest też wspomniane wyżej solo na basie). Utwór nazywa się Nivram - 1961 rok (a więc sporo wcześniej niż The Night Before)
https://www.youtube.com/watch?v=x1ljicdc5_s

A tak ten sam utwór zabrzmiał podczas pożegnalnej trasy The Shadows 4 dekady później - w 2004 roku (to jest ten wspomniany wyżej duet akustyczny).
https://www.youtube.com/watch?v=LOKJc8uge6Ejak

A jeśli ktoś ma ochotę - tu jest cały koncert z tejże trasy: ponad dwie godziny Gitarowania :)
https://www.youtube.com/watch?v=o3tBzYcl7-8
(jednak podczas tego koncertu Nivram to była TYLKO JEDNA współ-partia Bruce’a Welcha - solówki w pozostałych 40 utworach zagrał SAMODZIELNIE Marvin)

PS. A tytuł Nivram, to nazwisko Marvin zapisane od tyłu :)
...............................................................................

PPS. A jednak jeszcze jeden duet! (nie przez cały czas, ale w głównym motywie jest) - też 1961 rok. (a jaki tytuł! :) )
https://www.youtube.com/watch?v=M4iy4lD2NA8

_________________
WISH is the future and ASH was the past, what stood in between was WISHBONE ASH.

Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Wrz 08, 2015 7:56 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Paź 12, 2010 6:31 pm
Posty: 867
Fangorn napisał(a):
Rzeczywiście z tym Dylanem trochę przesadziliśmy :D


No tak. Tylko nie dajmy się "zapętlić" z dumaniem czy aby ktoś o "tym" nie napisze, bo to może doprowadzić " in the end" do ekwilibrystyki słownych ekwilibrystyk :D Już się zastanawiam jak uniknąć określenia ,że Ticket To Ride to dobry , świetny , fantastyczny, a Act Naturally to utwór country and western... :wink: No dobra tak napiszę :)


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Wrz 12, 2015 7:33 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Kwi 11, 2006 10:21 pm
Posty: 2334
Miejscowość: New Salt
Tak noże wyglądać strona B kalendarzyka. Mam jednak obawy czy nie jest zbyt kolorowo i za mało czytelnie. Proszę o opinię.
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Sob Wrz 12, 2015 8:42 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Jak dla mnie za mało czytelne. Ogólno-wrażeniowo (tło) ale i daty premier płyt z prawej strony to istna łamigłówka (osobiście nie znoszę skrótów - H!, LIB, WA - coś potwornego :)). Te objaśnienia zamieszczone z boku są zresztą chyba niepotrzebne, bo raczej każdy kojarzy o co chodzi. To oczywiście tylko moje zdanie.
Sam pomysł z wyróżnieniem premier płyt podoba mi się, bo jest to coś nowego. Dotąd zawsze były daty urodzin i śmierci Beatlesów co się już przejadło.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Wrz 13, 2015 7:26 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Kwi 11, 2006 10:21 pm
Posty: 2334
Miejscowość: New Salt
Dzięki Piotrze. O takie konkretne opinie mi chodzi. Rzeczywiście będę musiał poprawić czytelność dat by nie znikały w tle. Skróty, których nie lubisz, a które umieściłem zastosowałem z powodu małej ilości miejsca. Co do kojarzenia dat z konkretnymi albumami, to jednak nie wszyscy je znają, stąd te objaśnienia z boku. Tak więc postaram się w najbliższym czasie nanieść poprawki i ponownie wystawić efekt tych prac i zabiegów na forum.


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Nie Wrz 13, 2015 2:15 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 28, 2014 4:48 am
Posty: 615
Miejscowość: Zamość / Warszawa
Moim zdaniem daty płyt i skróty to dobry pomysł. Bez wyjaśnienia, jaki album miał premierę w zaznaczonym dniu, nie wszyscy wiedzieliby, o co chodzi (ja na przykład, bo nie znam na pamięć wszystkich dat premier albumów The Beatles). Tło natomiast sprawia, że wszystko jest mało czytelne. Myślę, że lepsze byłoby tło jednolite kolorystycznie. Zdjęcie na pierwszej stronie byłoby do podziwiania, a druga strona byłaby funkcjonalna :)

_________________
Kiedy się dziwić przestanę, będzie po mnie


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1309 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 66  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 115 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY