Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Sob Kwi 27, 2024 4:01 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
PostWysłany: Pią Sie 27, 2004 9:17 am 
Offline
młodszy fan

Rejestracja: Wto Kwi 01, 2003 4:17 pm
Posty: 27
Hej,

Ta wiadomość pochodzi z Onet'u.
Słyszeliście kiedyś to?
Mam to na kasecie ( orginalnej ) i jakoś nie dałem rady wysłuchać tego w całości, mimo, że lubie muzykę klasyczną. Czy to przypadkiem nie jest trochę przerost ambicji ze strony Eda?

Swoją drogą, jaki to trzeba mieć łeb, aby być tak wszechstronnym.


Jacek


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pią Sie 27, 2004 12:41 pm 
Offline
Lovely Rita
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Maj 20, 2004 2:31 pm
Posty: 315
Szersza informację na ten temat znajdziesz http://www.pomatonemi.com.pl/ w newsach (z ostatniej chwili).
Tam jest też wyjaśniona geneza powstania tego dzieła.
Powstało ono na zamówienie Królewskiego Towarzystwa Filharmonicznego w Liverpoolu, z okazji jego 150-cio lecia.

Tam też znalazłem informację, że będzie to dwupłytowe DVD. Drugi dysk będzie zawierał miedzy innymi dwa niepokazywane wcześniej szerszej publiczności filmy dokumentalne o Sir Paulu. Takie chyba komercyjne
posunięcie, aby zachęcić fanów do zakupu.
Wydawcą będzie EMI Classic, a premiera jest przewidziana na październik.

W 1991 roku TVP pokazało Liverpool Oratorio na swojej antenie.
Pozdrawim Staszek


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Pią Sie 27, 2004 3:35 pm 
Offline
fan

Rejestracja: Pon Cze 14, 2004 8:57 am
Posty: 39
jacek_ch napisał(a):
Hej,

Ta wiadomość pochodzi z Onet'u.
Słyszeliście kiedyś to?
Mam to na kasecie ( orginalnej ) i jakoś nie dałem rady wysłuchać tego w całości, mimo, że lubie muzykę klasyczną. Czy to przypadkiem nie jest trochę przerost ambicji ze strony Eda?

Swoją drogą, jaki to trzeba mieć łeb, aby być tak wszechstronnym.


Jacek



Tak jak przeczytalem w biografi naszego kochanego Eda akurat w przypadku Oratorium z tą wszechstronnością bylo róznie. Paul nie zna nut - nie raz się do tego przyznawal. Na tak potężny zespól muzyczny ( orkiestra + chór ) sama inwencja nie wystarczy, choćby najbardziej genialna. Bal się zabrać do tego utworu, ta forma muzyczna go jednak przerastala. Toteż calość przelal na papier nutowy, zorkiestrowal, rozpisal na glosy i instrumenty muzyk zawodowy, dyrygent ( nazwiska nie pomnę ). Paul podawal melodię, ogólną koncepcję utworu, a nasz dyrygent ( trochę jak Lennon z Martinem w Strawbery.... zrób to po prostu, żeby gralo) mozolnie zapisywal stronę po stronie dając zresztą szereg slusznych poprawek muzycznych, oczywiście w porozumieniu z Edem. Praca cięzka, wymagająca dużego skupienia i znawstwa warsztatu muzycznego. Nasz biedny naiwny dyrygent, byl pewien, że na tytule okladki obok Paula pojawi się także i jego nazwisko, jako prawie wspólkompozytora utworu. Naiwność nie poplaca. Szybko dowiedzial się, że może o tym zapomnieć. I tak mamy Liverpólskie Oratorium Sir Paula. Wylącznie Sir Paula. Krytycy muzyczni podeszli do tego dziela delikatnie mówiąć w sposób stonowany. Najczęstsze slowa to - niech raczej pozostanie przy tym co robil do tej pory i.t.d. Ale byli i tacy u których wzbudzil pewien szacunek za swoją odwagę i za sam utwór. I ja do takich należę, choć nie jest to dzielo bez którego bym żyć nie mógl.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 37 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY