Lennon komunista?

Dyskusje na temat Johna Lennona

Lennon komunista?

Postprzez ziggi » Czw Lis 16, 2017 5:04 pm

ziggi
Sierżant Pepper
 
Posty: 124
Rejestracja: Czw Cze 10, 2004 9:36 pm
Miejscowość: Sulechów

Re: Lennon komunista?

Postprzez Liver_2 » Pią Lis 17, 2017 2:48 pm

Marek Jurek już w 1981 roku był zdegustowany umieszczeniem wizerunku Lennona na eksponowanym miejscu w Collegium Novum UAM w Poznaniu. Zapewne chciałby, aby eksponowany był tam Roman Dmowski.

Faktem jest, że w Związku Radzieckim The Beatles w latach 60-ych byli źle odbierani przez władze, ale w latach 70-ych oficjalna popularność zespołu w tym kraju była znacząca.

Ciekawe są dylematy Lennona odnośnie przesłania "Revolution" - słowa skierowane do młodych rewolucjonistów: jestem czy nie jestem z wami (Lennon był za a nawet przeciw).

Gdy John starał się o prawo pobytu w USA musiał odpowiedzieć na pytanie - czy był członkiem partii komunistycznej? Zgodnie z prawdą odpowiedział, że nie był. Ale nie zadano mu innego ważnego pytania - czy popierał działalność organizacji komunistycznych i wyrażał to poparcie w formie dotacji finansowej. A tak właśnie było - John i Yoko popierali małą lewicową grupę w USA; na ile była to organizacja komunistyczna - nie wiem.
Liver_2
Mean Mr Mustard
 
Posty: 192
Rejestracja: Wto Maj 13, 2014 7:53 pm

Re: Lennon komunista?

Postprzez ziggi » Sob Lis 18, 2017 10:44 am

Zapewne bliskie mu były ideały pokazujące swiat bez wojny i przemocy, bez niesprawiedliwości społecznych itd.Takie poglądy pod koniec lat 60 tych i na początku 70 tych wyrazalo wielu młodych ludzi nie godzących sie na tak urządzony swiat.Nie wydaje mi sie aby można było to podciągnąć pod jakąs konkretną ideologię a nawet jeśli to z zalozenia ruchow komunistycznych były bardzo idealistyczne ,zapewne Lennon nie utożsamiał sie z konkretną partią a raczej z ideałami .
Uznał ze swoimi piosenkami i i poparciem dla ruchow pacyfistycznych zdoła wpłynąć poprzez młodych ludzi na rzadzacych aby zaprzestali wojny w Wietnamie . I tyle.
ziggi
Sierżant Pepper
 
Posty: 124
Rejestracja: Czw Cze 10, 2004 9:36 pm
Miejscowość: Sulechów

Re: Lennon komunista?

Postprzez svarog » Sob Lis 18, 2017 2:55 pm

Trudno uznać za komunistę takiego jak by nie było burżuja jak John Lennon albo Yoko Ono. Tekst Imagine to ideał - moim zdaniem humanistyczny a nie komunistyczny. W naszej świadomości ma miejsce duża awersja do komunizmu wynikająca z używania jego ideologii przez twórców Związku Radzieckiego czy innych państw totalitarnych. Jeśli dobrze interpretuję przesłanie Johna Lennona to wolny i żyjący w pokoju człowiek jest na pierwszym miejscu, przed wszelkimi "-izmami", które mogą co najwyżej trafić między Bagism i Shagism w zwrotce pieśni Give Peace A Chance. Dotyczy to także komunizmu.
you can boogie if you try
Awatar użytkownika
svarog
Sun King
 
Posty: 400
Rejestracja: Pią Kwi 08, 2005 3:13 pm
Miejscowość: Kłobuck


Wróć do Lennon - komentarze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron