Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Pią Mar 29, 2024 11:26 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 101 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: Pon Mar 28, 2005 5:12 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Witam wszystkich w piękne wiosenne popołudnie :).
Już od dłuższego czasu nosiłam się z zamiarem założenia tego tematu - skoro mamy już twórczość Beatlesów w filmie, to czemu by nie w literaturze? - dopiero teraz jednak mam wreszcie dostęp do odpowiedniej bibliografii :wink:.

Jak sam tytuł tematu sugeruje, chodzi mi o literaturę, nie tylko beletrystykę, w której pojawia się chociażby wzmianka o Beatlesach i wszystkim, co z nimi jest związane, tj. np. o ich muzyce, fryzurach itp.
Przychodzi mi na myśl kilka pozycji:

1. Paulo Coehlo "Weronika postanawia umrzeć"
Cytuj:
Musiałaś przecież słyszeć o Einsteinie (…) który uważał, że nie ma osobno ani czasu, ani przestrzeni, tylko jedna czasoprzestrzeń. Czy o Kolumbie, który uparcie twierdził, że po drugiej stronie morza nie ma otchłani, lecz inny kontynent. Albo o Edmundzie Hillarym, który wierzył, że można wejść na szczyt Mount Everestu. Czy o Beatlesach, którzy stworzyli nową muzykę i ubierali się zupełnie inaczej, niż nakazywała wtedy moda. Wszyscy ci ludzie, i tysiące innych, żyli w swoim własnym świecie.


2. Haruki Murakami "Norwegian Wood" (akcja - Japonia koniec lat 60.; na książkę tę swego czasu wydałam kawał grosza tylko ze względu na tytuł, i jeszcze w dodatku ostatecznie mi się nie podobała :roll: ) - nie ma niestety wersji polskiej, pozwolę sobie jednak zacytować fragmenty angielskiej
Cytuj:
Reiko moved on to the Beatles, playing “Norwegian Wood”, “Yesterday”, “Michelle”, and “Something”. She sang and played “Here Comes The Sun”, then played “The Fool on the Hill”. (…)
‘Seven songs,” said Reiko, sipping more wine and smoking another cigarette. “Those guys sure knew something about the sadness of life, and gentleness.”


Tu zaś sama główna bohaterka mówi właśnie o "Norwegian Wood", która jest jej ukochaną piosenką:

Cytuj:
“That song makes me feel so sad,” said Naoko. “ I don’t know, I guess I imagine myself wandering in a deep wood. I’m all alone and it’s cold and dark, and nobody comes to save me. That’s why Reiko never plays it unless I request it.”


3. Antoni Libera "Madame" - akcja: Polska, również lata 60., motywy beatlesowskie, tj. ciuchów, butów "beatlesówek", fryzur itp. przewijają się więc tu i tam; sam bohater nie jest entuzjastą ich muzyki, woli jazz; jednakże genialny jest moment, gdy na szkolnej potańcówce tańczy ze swoją ukochaną, o której wie, że ma nazajutrz wyemigrować do Francji, najpierw przy "Yesterday",

Cytuj:
- Yesterday, love was such an easy game to play - zawodził pierwszy vocal "Skowyczących Panter".
- Czyż to nie pachnie kiczem? - zagrałem ironistę.
- Co?
- No, ten nasz słodki taniec na tle tych słodkich snów.
- Być może Cię to zdziwi, lecz nie znam angielskiego... A poza tym... czasami... kicz bywa miły. Nie trzeba się go wyrzekać. Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.


następnie przy... "Ticket to Ride";

4. Zofia Chądzyńska "Dorosnąć" - powieść dla młodzieży, której nie posiadam, jednak kilka lat temu czytałam i pamiętam, że główny bohater był wielkim fanem naszej drogiej Czwórki, jak sam wspomina, włosy nosił a la John, sweter miał zrobiony kropla w kroplę taki, jaki na pewnym zdjęciu nosił był Paul, ale jego Mistrzem zawsze był Ringo.

Znacie jeszcze jakieś inne książki :?: Jeśli tak, zapraszam do pisania :).


Ostatnio edytowany przez Rita Pon Kwi 04, 2005 10:35 pm, edytowano w sumie 2 razy

Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Mar 28, 2005 5:31 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Lut 06, 2005 11:35 pm
Posty: 2038
Miejscowość: Łódź
W książce "K-PAX" (przypominam hera :wink: ) autorstwa Gene`a Brewera jest taka mała wzmianka o Johnie Lennonie...niestety nie mam tego "dzieła" przy sobie, ale jak tylko dorwę (bo na wasze i moje nieszczęście oddałam kilka dni temu :cry: do biblioteki :wink: :D ) to wpiszę ten cytat dotyczący Johna (a więc i pośrednio The Beatles)
Pozdrówka :D :P :D :P

_________________
"Normalność nie jest kwestią statystyki."


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Kwi 02, 2005 7:56 am 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob Wrz 25, 2004 9:57 am
Posty: 141
Miejscowość: Swarzędz koło Poznania
Lars Saabye Christensen "Bitelsi"
Tony Parsons "Za moje dziecko"


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Kwi 04, 2005 10:39 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Zapomniałam o "Muzyce pop z Vittuli" Mikaela Niemi, książce, którą ciągle chcę przeczytać - wiem, że motywów beatlesowskich jest tam trochę, gdyż to właśnie o muzykę i rzeczwyistość lat 60. w niej chodzi - a nigdy nie mogę jej "dorwać". :(

Agawi: o czym są wspomniane przez Ciebie książki?? Interesuje mnie zwłaszcza pierwsza pozycja :wink: .


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Kwi 05, 2005 8:35 am 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob Wrz 25, 2004 9:57 am
Posty: 141
Miejscowość: Swarzędz koło Poznania
http://www.ksiaznica.com.pl/autorzy/christen.htm

Rito,

ja nie czytałam tej książki, bo dowiedziałam się o niej całkiem niedawno,a ogromnie trudmo ją zdobyć. Czytałam inną książkę tego autora pt."Jubel" i gorąco polecam!
Jeśli chodzi o drugą pozycję,to jest to książka o angielskim nauczycielu,który łączy swoje wspomnienia z muzyką.
Piosenki Beatlesów to tylko mały epizod.

Pozdrawiam

Agata


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Kwi 14, 2005 8:24 pm 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Lut 04, 2005 4:04 pm
Posty: 119
Jest taka książka J. Owsiaka o jego Orkiestrze i okładka przypomina okładkę Sgt. Pepper.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Maj 09, 2005 2:17 am 
Offline
Mean Mr Mustard
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Lis 03, 2002 5:12 pm
Posty: 155
Miejscowość: wadowice
piotr-ek napisał(a):
Jest taka książka J. Owsiaka o jego Orkiestrze i okładka przypomina okładkę Sgt. Pepper.


Nawet nie tylko okładką: poszczególne rozdziały książki mają nazwy piosenek z tej płyty, a na samym początku jest króki opis czego dotyczy tekst oraz wzmianką o rozdziale.

Wracając do tematu: kiedyś czytałem jakiś horror, w którym nawiedzony morderca mordował jedną panią przy słuchaniu właśnie Sierżanta, począwszy bodajże od Being For The Benefit... a kończąc na A Day In The Life. Jak ktoś wie jaka to książka to będę wdzięczny za informację :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Maj 09, 2005 4:14 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Lut 06, 2005 11:35 pm
Posty: 2038
Miejscowość: Łódź
W "Lśnieniu" Stephena Kinga są dwie drobne wzmianki o The Beatles :D

_________________
"Normalność nie jest kwestią statystyki."


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Maj 17, 2005 11:45 pm 
Offline
Musketeer Gripwood

Rejestracja: Pią Cze 25, 2004 12:53 am
Posty: 79
Miejscowość: Dębica
"Bitelsiaki" autorstwa miłej Pani :)



Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Maj 18, 2005 6:31 pm 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Lip 25, 2004 10:31 pm
Posty: 138
Miejscowość: Bydgoszcz
wiem filmy to nie literatura, ale ostatnio ogladalam film uwaga "Flash Gordon" z muzyka Queen, gdzie naukowiec zostal poddany praniu mozgu, ale nic mu nie wyprali bo jak sam powiedzial recytowal w mysli dramaty Szekspira i piosenki The Beatles.

_________________
...don't make it bad, take a sad song and make it better...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Cze 27, 2005 10:13 am 
Offline
Sierżant Pepper

Rejestracja: Śro Lip 21, 2004 1:31 pm
Posty: 135
Miejscowość: Blue Island
W 1970 roku ukazała się powieść Ericha Segala (autora scenariusza do "Yellow Submarine" :wink: ) "Love Story". Na jej podstawie, w tym samym roku i pod tym samym tytułem, Artur Hiller wyreżyserował film z doskonałą muzyką Francisa Lai :)

"Co można powiedzieć o dwudziestopięcioletniej dziewczynie, która umarła?
Że była śliczna. I piekielnie inteligentna. Że kochała Mozarta i Bacha.
I Beatlesów. I mnie. Kiedyś, kiedy sypnęła mi jeden po drugim nazwiskami tych facetów od muzyki, zapytałem, w jakim ich ustawia porządku, a ona odpowiedziała ze śmiechem: "Alfabetycznym". Wtedy ja też się śmiałem. A teraz siedzę i zastanawiam się, czy mnie ustawiała wedle imienia - w takim wypadku byłbym tuż za Mozartem - czy nazwiska - wtedy tkwiłbym gdzieś między Bachem a Beatlesami. Tak czy inaczej, nie jestem pierwszy na liście, co z jakiegoś kretyńskiego powodu cholernie mnie wnerwia, bo wyrastałem w przekonaniu, że zawsze muszę być pierwszy"...
Tak zaczyna się "Love Story"....


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Sie 23, 2005 9:34 am 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Michelle napisał(a):
W książce "K-PAX" (...) autorstwa Gene`a Brewera jest taka mała wzmianka o Johnie Lennonie...niestety nie mam tego "dzieła" przy sobie, ale jak tylko dorwę (bo na wasze i moje nieszczęście oddałam kilka dni temu :cry: do biblioteki :wink: :D ) to wpiszę ten cytat dotyczący Johna (a więc i pośrednio The Beatles)


Pozwolisz, że ja to uczynię :?: :wink:

Cytuj:
Potem rozmawiali o ludziach, którzy - według prota - najbardziaj przypominali K-PAXian. Oto ci, których wymienił: Henry Thoreau, Mahathma Ghandi, Albert Schweitzer, John Lennon i Jane Goddall. (...)
- A dlaczego John Lennon :?:
- A czy słyszał pan Imagine :?:
Odrzekłem, że postaram się z tym zapoznać. (...)

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Sie 23, 2005 6:51 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Lut 06, 2005 11:35 pm
Posty: 2038
Miejscowość: Łódź
Rita napisał(a):
Pozwolisz, że ja to uczynię :?: :wink:


Ależ proszę Cię bardzo :wink: Dzięki, że to znalazłaś, bo ja już tej książki w bibliotece nie mam szans dorwać :? :wink:

_________________
"Normalność nie jest kwestią statystyki."


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Sie 23, 2005 7:51 pm 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Ależ proszę bardzo, to dla mnie przyjemność :D
I jeszcze taki przykład z literatury czysto naukowej.Swego czasu, przygotowując się do egzaminu, wczytywałam się dogłębnie w pewne kalendarium historii współczesnej - autora nie pamiętam. I jedyną wyszczególnioną tam datą, która nie dotyczyła wielkich światowych bitew/wojen/konfliktów/rozejmów/decyzji/organizacji był 8 grudnia 1980 i i zabójstwo Johna.

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
PostWysłany: Wto Sie 30, 2005 1:57 am 
Przykład 1.
Tytus Romek i A'Tomek - Księga V "Podróż wannolotem" obrazek 27 Romek mówi do chłopaków: "To chyba nie Londyn? Nie widać na ulicach ani Sherlocków Holmesów, ani Bitelsów*."
*pisownia oryginalna Papcia Chmiela...
Przykład 2.
Kolejny motyw pojawia się w jednym z tomików słynnego komiksu autorstwa Gościnnego i Uderzo z przygodami Galla Asterixa...
:D


Góra
  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Lis 24, 2005 12:37 am 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Carolyn Parkhurst "The Dogs of Babel".

Cytuj:
My friend Paul Muzzey (...) called me up one afternoon and said, "You've got to play 'A Day In The Life" right now. (...)"
"Backwards?" I asked.
"No, just listen to it the right way. I'll tell you where to stop." (...)
I sat with my eyes closed, the phone to my ear, and listened to the song I heard a hundred times before. I heard nothing new. The first verse came to an end with 'Nobody was really sure if he was from the House of Lords,' and Paul said, "Did you hear it?"
"Hear what?"
"He said 'house of Paul.' "
"No way," I said. "It's' House of Lords.' 'Lords' doesn't even sound like 'Paul.' "
"Play it again and listen for it. He says 'Paul.' "
So I picked up the needle and dropped it back at the beginning of the song. (...) A chill went through me.
"Oh, man," I breathed. "He does say 'Paul.' "


[Mnie się nie wydaje, ale kto wie, może an English-speaking person odbiera to inaczej :?: :shock: ]

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Lis 24, 2005 1:15 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Lut 06, 2005 11:35 pm
Posty: 2038
Miejscowość: Łódź
Rita napisał(a):
Carolyn Parkhurst "The Dogs of Babel".

Cytuj:
My friend Paul Muzzey (...) called me up one afternoon and said, "You've got to play 'A Day In The Life" right now. (...)"
"Backwards?" I asked.
"No, just listen to it the right way. I'll tell you where to stop." (...)
I sat with my eyes closed, the phone to my ear, and listened to the song I heard a hundred times before. I heard nothing new. The first verse came to an end with 'Nobody was really sure if he was from the House of Lords,' and Paul said, "Did you hear it?"
"Hear what?"
"He said 'house of Paul.' "
"No way," I said. "It's' House of Lords.' 'Lords' doesn't even sound like 'Paul.' "
"Play it again and listen for it. He says 'Paul.' "
So I picked up the needle and dropped it back at the beginning of the song. (...) A chill went through me.
"Oh, man," I breathed. "He does say 'Paul.' "


[Mnie się nie wydaje, ale kto wie, może an English-speaking person odbiera to inaczej :?: :shock: ]


Rito, a mogłabyś powiedzieć, w którym roku ta książka była napisana bądź wydana??
Byłabym wdzięczna :D

_________________
"Normalność nie jest kwestią statystyki."


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Lis 24, 2005 9:20 am 
Offline
Beatlesiak

Rejestracja: Śro Lut 11, 2004 11:07 pm
Posty: 1958
Miejscowość: Warszawa
Została wydana w 2004 roku.

_________________
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Gru 10, 2005 2:01 am 
Offline
fan sztabowy
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Gru 09, 2005 12:35 am
Posty: 53
Miejscowość: Gdańsk
U Nicka Hornby the Beatles caly czas sie przewijaja. "Rain" jest jedna z tytulowych "31 songs". Cytat:

"And ‘Rain’ is a great Beatles song from a great year in
their career, the year that Oasis have been trying to live
in for the last ten years, and it’s wonderful to listen to a
Lennon/McCartney song that hasn’t quite had all the pulp
sucked from it."

Bardzo lubie tego autora, szczegolnie "High Fidelity" (po polsku "Wiernosc w stereo") to obowiazkowa pozycja dla kazdego maniaka muzyki i kolekcjonera plyt.

pzdr

jarek

_________________
Life is what happens while you're busy making other plans.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Sty 09, 2006 9:54 pm 
Offline
Her Majesty

Rejestracja: Pon Cze 03, 2002 8:07 pm
Posty: 147
I jeszcze raz Paul Coelho, tym razem z książki "Zahir":

"Walczyłem o ideały socjalizmu, trafiłem do więzienia, wyszedłem na wolność i dalej walczyłem, czując się bohaterem klasy robotniczej - dopóki nie usłyszałem Beatlesów i nie stwierdziłem, że wolę być fanem rocka niż Marksa" :D

Pozdrawiam
Kasia


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 101 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY