Polski Serwis Informacyjny The Beatles

Istnieje od 2001 roku. Codzienna aktualizacja, ksiazki, filmy, plyty.
jesteś na Forum Polskiego Serwisu Informacyjnego The Beatles
Obecny czas: Pią Maj 03, 2024 3:11 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 39 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: TB - pop czy rock?
PostWysłany: Śro Sie 30, 2006 5:23 pm 
Offline
Lovely Rita
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Gru 08, 2005 9:55 pm
Posty: 393
Miejscowość: Bielsko - Biała
...No właśnie. Z tego co wiem, opinie na ten temat są bardzo podzielone. Wielu fanów rocka oburza się, gdy widzi napis: "wykonawca: The Beatles, gat. muzyczny: rock". Z kolei dla niektórych pop to coś zupełnie innego, niż muzyka Beatlesów.
W internecie sprawa też ma się różnie; na stronach muzycznych widziałam już Fabsów zarówno w dziale "pop" jak i "rock". Bywało też, że część ich piosenek była uznawana za popowe a część za te drugie :wink: (przykład: "She loves you" było w dziale pop, a "I've got a feeling" - rock).
Podobnie na stronach z ocenami piosenek, wypowiadający się mieli baaardzo różnie zdania, co prowadziło do sprzeczek :wink:
Nawet w sklepach muzycznych; o ile płyty nie są ułożone alfabetycznie (tylko według gatunków muzycznych) mozna stracić trochę czasu na szukaniu płyty Beatlesów :D

A Wy jak myślicie? :D


pzdr

_________________
"Rozczarowanie wymaga uprzedniej nadziei"


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sie 30, 2006 5:55 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Maj 15, 2005 9:35 pm
Posty: 737
Miejscowość: Kielce
Beatles to i pop i rock. Koniec dyskusji. Pawel, zamknij wątek.

_________________
Ah, matches.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sie 30, 2006 6:11 pm 
Offline
Lovely Rita

Rejestracja: Pią Kwi 14, 2006 8:44 pm
Posty: 373
zależy, co rozumiemy przesz słowo pop. bo niektórzy wrzucają do niej i rock, i country, i folk, i techno i jazz i sama nie wiem co jeszcze ;)

ja jestem przeciwko szufladkowaniu! a im trudniej Beatlesów zaszufladkować, tym lepiej to o nich świadczy :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sie 30, 2006 6:53 pm 
Offline
Mean Mr Mustard

Rejestracja: Sob Gru 31, 2005 12:09 pm
Posty: 164
Miejscowość: Cz-wa
Zalezy co rozumiemy przez pop. Jesli pop to popular music, to - jak zauwazyla Neyla - mozemy do niego zaklasyfikowac rock, folk, country i inne gatunki ( poza muzyka powazna ).
Oczywiscie przez pop najczesciej rozumie sie muzyke mniej ambitna, komercyjna, jak ktos kiedys powiedzial '' latwa, prosta i przyjemna ''.
Ja zgadzam sie z Iwem. Beatlesi tworzyli utwory zarowno rockowe ( While My Guitar ..., I've Got a Feeling, A Day In the Life ) oraz te popowe np. She Loves You, I Want To Hold Your Hand.

_________________
Sweet Loretta Fart she thought she was a cleaner, but she was a frying pan.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sie 30, 2006 8:27 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Wrz 23, 2004 10:08 am
Posty: 1620
Miejscowość: www.the-beatles.pl
Dobre pytanie! :)
Dla TB to ..... wszystkie gatunki muzyczne.
W ich twórczości mozna odnaleźć z zasadzie wszystko co do końca lat 60 XX wieku wymyślono w muzyce:
pop, rock, voudeville, folk, country, rock'n'roll, hard rock, elementy klasyczne i symfoniczne, nawet trochę jazzu, elektronika, awangarda, calipso, no ...wszystko

ale jednocześnie należy pamiętać, że TB stworzyli swój własny niepowtarzalny styl, którego jeszcze nikomu nie udało sie tak do końca udanie podrobić 8)

_________________
www.the-beatles.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sie 30, 2006 8:45 pm 
Offline
Admiral Halsey

Rejestracja: Nie Lut 29, 2004 6:58 pm
Posty: 501
Miejscowość: Polonia -Bydgoszcz-Fordon
The BEATLES dla mnie to muzyka (pop)ularna czyli cos dla szerszej publiczności.I nie jest w tym nic złego :roll:

_________________
8 grudnia 1980-Dzień w którym pękło niebo.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sie 30, 2006 10:09 pm 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Sie 02, 2004 12:28 pm
Posty: 109
Miejscowość: Kraków/Rzeszów
wikipedia napisał(a):
Muzyka pop - ogólnie muzyka popularna (...) W najszerszym sensie muzyka pop jest po prostu każdym rodzajem muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru

Beatlesi z pewnością byli twórcami muzyki pop, bo po prostu słuchały ich miliony ludzi. A co do standardowych gatunków, to można ich przyporządkować "Bitlom" naprawdę dużo (rock, blues, country). Należy także zauważyć, że nasz ulubiony zespół zapoczątkował kilka nowych stylów w muzyce (przynajmniej tak mówią panowie eksperci :) ).

_________________
Patykowy Blog


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sie 30, 2006 10:14 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Gru 08, 2005 8:55 pm
Posty: 1041
Miejscowość: Warszawa
Można też spytać, czy Beatlesi byli komercyjni...?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sie 30, 2006 10:18 pm 
Offline
Lovely Rita
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Mar 02, 2006 12:16 am
Posty: 356
Miejscowość: Koszalin
Pewno, że byli :) Całe te garniturki, fryzurki, przydomki (Quiet Beatle, Cute Beatle itp, to nie Spice Girls były pierwsze ;) ) Wszystko to było "pod publiczkę", aby zdobyć popularność.

_________________
"And in the end, the love you take is equal to the love you make"


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sie 30, 2006 10:23 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Gru 08, 2005 8:55 pm
Posty: 1041
Miejscowość: Warszawa
Ale John by się wkurzył, gdyby słyszał, że teraz mówimy, że był komercyjny, nie?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sie 30, 2006 10:38 pm 
Offline
Sierżant Pepper
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon Sie 02, 2004 12:28 pm
Posty: 109
Miejscowość: Kraków/Rzeszów
Wątpię. Wiedział, że Beatlesi byli komercyjni (zwłaszcza na początku, chociaż i tak raczej nigdy nie stali się zespołem offowym) i nawet mówił chyba o tym w późniejszych wywiadach.

_________________
Patykowy Blog


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Sie 30, 2006 11:02 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Wrz 23, 2004 10:08 am
Posty: 1620
Miejscowość: www.the-beatles.pl
zanim Beatlesi zdobyli sławę, o którą długo i uporczywie walczyli m. in. w spelunowatych klubach menelskiej dzielnicy Hamburga (Saint Pauli),
dodawali sobie otuchy krzycząc
'Dokąd zmierzamy Johnny!!!!????'
a on im odwrzaskiwał radośnie
'To the toppermost of the poppermost!!!!'


to chyba wszystko tłumaczy w kwestii komercyjności The Beatles.
(ciekawe jest natomiast, że gdy chodzi o pieniądze, to do końca lat 60 więcej na TB zarabiali różni 'businessmani' niż sami Beatlesi :? )

_________________
www.the-beatles.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Sie 31, 2006 9:48 am 
Offline
Dr Robert
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Lut 15, 2006 1:54 pm
Posty: 272
Miejscowość: Przemyśl
Wolę, żeby byli nazywani zespołem rockowym. Grali przecież różne piosenki. Wkurza mnie tylko to, że taka Britney Spears, czy inna słodka idiotka, i Beatlesi mają by wsadzani do jednego worka, bo niby grają ten sam rodzaj muzyki. :(

_________________
And in her eyes you see nothing
No sign of love behind the tears
Cried for no one
A love that should have lasted years!
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Sie 31, 2006 9:50 am 
Offline
Dr Robert

Rejestracja: Nie Sie 25, 2002 6:54 pm
Posty: 280
Miejscowość: Gdańsk
Już to gdzieś na tym forum wkleiłem. Taki sam temat wałkowałem kiedyś na Forum Muzyka Gazety Wyborczej:
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html? ... =1&v=2&s=0

_________________
http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=20715


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Sie 31, 2006 10:13 am 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Wrz 23, 2004 10:08 am
Posty: 1620
Miejscowość: www.the-beatles.pl
i jeszcze jedno przemyślenie na temat komercyjności TB,
otóż, tak myślę, w sensie dosłownym TB byli faktycznie komercyjnym,
np Paul i John żartowali między sobą, że czas usiąść razem i napisać sobie..... kolejny basen, albo samochód :lol:
Ale przecież muzyka TB wcale nie jest komercyjna.
Weźmy pod uwagę, że jesteśmy w latach 60!
Tak jak grali Beatlesi nie grał nikt wcześniej.
To oni wytyczali nowe kierunki.
Ich pomysły były świeże i odkrywcze.
Każda kolejna płyta to 'kamień milowy' w historii muzyki.

Więc w tym sensie z pewnością nie byli komercyjni,
tak jak obecnie Britney, czy Robbie, którzy nagrywają fajne piosenki, ale w całości Komercyjne, przez duże K.

tak myslę
pozdr
P. :)

_________________
www.the-beatles.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Sie 31, 2006 12:01 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Lut 06, 2005 11:35 pm
Posty: 2038
Miejscowość: Łódź
cze napisał(a):
Już to gdzieś na tym forum wkleiłem. Taki sam temat wałkowałem kiedyś na Forum Muzyka Gazety Wyborczej:
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html? ... =1&v=2&s=0
Najbardziej rozwalił mnie post, w którym ktoś, analizując wypaczenie słowa "rock" i "pop" oraz degradacji znaczenia obydwu tych określeń w kulturowym odbiorze, stwierdził, że skoro po tylu latach niegdysiejszy beatlesowski rock stał się pop`em, to za kilkanaście lat Tool będzie określany jako muzyka pop. :lol: :lol: :lol: Normalnie padłam. :lol:

Trochę głupio się powtarzać, bo w dyspucie o ulubionych albumach i ich roli (concept album nie-concept album, blablabla ;)) już część osób wtrąciła swoje "ale" na ten temat. Tak jak tam wspomniałam: uważam, że Beatlesi przetarli szlaki nie tylko popu czy rocka, ale masy innych gatunków i podgatunków muzycznych, nie wyłączając dziwnych eksperymentów dźwiękowych, ale wciąż nie uważam, by nazywanie Beatlesów popem, miało by być dla nich obraźliwe. Oczywiście jeśli ktoś bierze słowo "pop" pod kątem tylko i wyłącznie jednego znaczenia - prostych, lekkich, przyjemnych piosenek o niczym (no.. praktycznie ;)) - wtedy rzeczywiście jest o co się zżymać, ale... Pop to nie tylko to, a już zwłaszcza nie w latach 60. Myślę, że wielu z nas widzi kolosalną różnicę między jakością, nawet gatunkową (!), popu dzisiejszego, a tego czterdzieści lat temu (podobnie jest z rythym`n bluesem - różnice między początkami tego rodzaju muzyki, a późniejszymi popłuczynami to po prostu przepaść ;)).
Szczerze mówiąc, już po ostudzeniu euforii pierwszego zetknięcia się z ich twórczością, dzisiaj jest mi wsio ryba jak moich Beatlesów określają. Czy nazwą to popem czy rockiem, czy nawet rock&roll`em; co za różnica? To wciąż ci sami Beatlesi, a ja znam ich wartość i nie muszę kierować ani przejmować się głupimi, pseudokulturowymi etykietkami jakie im nadadzą muzykolodzy. ;)

_________________
"Normalność nie jest kwestią statystyki."


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Sie 31, 2006 12:25 pm 
Offline
Lovely Rita
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Gru 08, 2005 9:55 pm
Posty: 393
Miejscowość: Bielsko - Biała
Iwo napisał(a):
Koniec dyskusji. Pawel, zamknij wątek.


Tak, to świetny pomysł. Dyskusja jest beznadziejna. :roll:

A ja podpisuję się pod słowami Magdy :D Beatlesi zrobili "coś" dla wielu gatunków i przydzielanie ich do jednej grupy jest bezsensowne... :wink:

_________________
"Rozczarowanie wymaga uprzedniej nadziei"


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Sie 31, 2006 2:07 pm 
Offline
Beatlesiak
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 28, 2005 10:56 pm
Posty: 4281
Miejscowość: Bielsk Podlaski
określenie "rock" jest kojażone zazwyczaj z czymś ostrym, gitarowym, a tak na prawdę to jest bardzo szerokie pojęcie. Dla mnie rock oznacza coś wyszukanego, wielobarwnego, niejednoznaczego, bogatego muzycznie. Bogactwo i różnorodność muzyki The Beatles jest wprost nie pojęta, w dodatku oni jako pierwsi tchneli te bogactwo w muzykę w ogóle. Dla mnie osobiście muzykę rockową zapoczątkował utwór Yesterday - zaskakujące prawda? I pewie nikt się ze mną nie zgodzi...
Jeżeli istnieje coś takiego jak "rock" to Beatlesi mają do tego słowa/określenia apsolutne pierszeństwo :idea:

Określanie Beatlesów jako "pop" jest czystym przykładem nieznajomości tematu. Pop oznacza dla mnie coś błahego, prostego, bez tak zwanego drugiego dna, bez głębszych treści... I nigdy bym nie mieszał w to określenia "POPularny".

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Sie 31, 2006 2:14 pm 
Offline
Dr Robert

Rejestracja: Nie Sie 25, 2002 6:54 pm
Posty: 280
Miejscowość: Gdańsk
Nie zgadzam się, najwybitniejsza płyta pop (bo rockiem tego nijak nie nazwiemy) - "Pet Sounds" Beach Boysów nie jest ani błacha, ani prosta (wystarczy wskazać na wielogłosowe harmonie) a podwójnych "den" i treści na tej płycie jest aż nadto.
Pop może zachwycać i być wartościowy (np. George Michael, Fleetwood Mac z późniejszego okresu, Elton John) i niestrawny. Pop to, podobnie jak rock, bardzo pojemne pojęcie.

_________________
http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=20715


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Sie 31, 2006 2:23 pm 
Offline
Admiral Halsey
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Wrz 09, 2005 4:27 pm
Posty: 972
Miejscowość: Warszawa
A moim zdaniem nie dojdziemy do niczego - a wynika to z niejednoznacznosci okreslenia terminu pop.

Mozna go uzyc przy opisywaniu czegos mialkiego, pod publiczke, nastawionego glownie na komercje - wtedy pod wieloma wzgledami nie pasuje do TB (choc przy ich pierwszych nagraniach mozna sie o to spierac, bo choc muzyka, z perspektywy tamtych czasow, byla rewolucyjna i innowacyjna, to nastawienia na sukces komercyjny nie mozna jej odmowic)

Jako pop mozna takze rozumiec, to co jest zwyczajnie popularne - nie koniecznie zle, czy proste - odbierane przez szerokie spektrum sluchaczy. Wtedy TB, jako zjawisko od samego poczatku totalnie masowe, w calosci podchodzi pod ten paragraf.

No ale w dzisiejszym znaczeniu tego okreslenia przewaza chyba pierwsza wspomniana przeze mnie interpretacja, wiec pod tym wzgledem wolalbym widziec TB jako grupe rock'n'rollowa, a pozniej rockowa.

Jest jeszcze trzecia definicja terminu POP, ale nie bede jej przytaczal, zeby nie robic reklamy pewnemu operatorowi.

_________________
"Going fast, coming soon,
We made love in the afternoon.
Found a flat, after that
We got married" :)


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 39 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 32 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY